عصر کرد

آخرين مطالب

به همت حوزه هنری انقلاب اسلامی کردستان

عصر خاطره شهید احمد کرمی در سنندج برگزار شد اجتماعي

عصر خاطره شهید احمد کرمی در سنندج برگزار شد

  بزرگنمايي:

عصر کرد - سنندج - عصر خاطره شهید احمد کرمی همزمان با سی و دومین سالروز شهادت این شهید به همت دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری حوزه هنری انقلاب اسلامی کردستان برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر ، به نقل از روابط عمومی حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان، عصر سه شنبه هفدهم مهر ماه سال جاری پردیس سینمایی بهمن سنندج میزبان محفل خاطره گویی به نام یکی از شهدای کردستان بود که در دوران جوانی به شهادت رسید و پیکر مطهرش بعد از 11 سال توسط گروه تجسس شناسایی و در 17 مهر ماه 76 به زادگاهش سریش آباد بازگشت و در گلزار شهدای این شهر به خاک سپرده شد.
مرضیه کرمی دختر بزرگ شهید که اکنون خود پزشکی است اولین راوی این شب خاطره بود که آمد و از روی نوشته ای با بغضی ناشی از غم ندیدن پدر صحبت کرد و از پیام شهداء گفت، توصیه شهداء را تکرار کرد، پیروی از رهبر و ادامه راه شهداء و تلاش در جهت رفع مشکلات، ساده صحبت کرد اما محکم و با صلابت و بیشتر غم درونش را باز هم برای خود و خواهر کوچکترش نگاه داشت و رفت تا شنونده خاطرات همسنگران پدرش باشد، خاطراتی که شاید بارها شنیده باشد اما باز هم دوست داشت بشنود.
حجت الاسلام بلال عربیان رئیس شورای هماهنگی اصولگرایان استان کردستان دومین خاطره گوی مراسم بود. وی که یک سال از شهید کوچکتر بود و هم بازی دوران کودکی و همرزم دوران نوجوانی و جوانی شهید بود، در ابتدا از زنده بودن شهداء بر اساس آیات قرآنی گفت و با اشاره به غزوات دوران پیغمبر از فلسفه شهید و ویژگی های شهداء گفت. وقتی به خاطرات خود می رسد بغضش می ترکد و می گوید تا به لحظه بازگشت پیکر شهید می رسد و دیدن دختران و همسر شهید را در لحظه خاکسپاری به یاد می آورد. وقتی حاج بلال عربیان از بهت و جستجوی دختران در انتظار دیدن پدر حتی برای یک بار می گوید سالن غرق در اشک می شود. او صبر و بردباری خانواده شهداء را می ستاید، خاطراتی از دیگر شهدای همرزمش را می گوید و لوح یادبود و تندیس من انقلابی ام را با احترام تحویل می گیرد و در سالن می نشیند.
پسر دایی، همرزم و همبازی دوران کودکی شهید، یونس شیخ جعفری بر روی جعبه مهمات قرارداده شده روی سن می نشیند و از روی کاغذ شروع به خواندن می کند. برگه کاغذ که ورق های امتحانی همان دهه 60 و70 است جلب توجه می کند. از روی برگه می خواند، بغض می کند و گاهی سکوت تا اشک های جمع شده بر روی مردمک چشمانش به او اجازه بدهند تا کاغذ های نوشته شده را بخواند. از خوبی های شهید می گوید و گاهی سوگند یاد می کند آنچه که می گوید همه و همه را دیده است و باید بگوید تا همه بدانند شهیدان در زمان زندگیشان چگونه بوده اند. از احترام به والدین، از فراگیری قرآن در دوران کودکی توسط پدر که خود یک قاری ومعلم قرآن بود، از نمازهای شب و از کمک به کودکان خانواده های نیازمند جهت تأمین لوازم التحریر در روستاهای منطقه که بعد از دوران شهادتشان معلوم می شود. وقت تنگ است و بسیاری از خاطرات را می گذارد برای بعد تا فرصت به دیگر همسنگران شهید برسد.
سردار ایرج عبدی وقتی به روی سن می آید، نمی نشیند، می گوید نمی توانم در برابر بزرگی این شهید بنشینم و کمی متمایل به تصویر شهید و رو به جمعیت حاضر در سالن صحبت می کند. بسیار آرام و با متانت صحبت می کند. از خاطراتش می گوید و از فراهم شدن ازدواجش توسط این شهید و از شوخی های شهید که یکی از ویژگی های خاص آن شهید بوده است. وقتی خاطرات را تعریف می کند همه از ته دل می خندند.
اسماعیل اسفندیاری و علی اکبر قنبری هم از شهید گفتند و بر تصویر شهید با احترام بوسه زدند. برادر شهید هادی کرمی نیز به نمایندگی از خانواده شهید برای تقدیر و تشکر از برگزار کننده برنامه و مهمانان به روی سن می رود. از انقلاب و ادامه راه شهداء و امنیت حاصل از جانفشانی ها می گوید. از انتظار خانواده مفقودان می گوید و از چشم به راهی مادران، بغض می کند و گریه امانش نمی دهد سالن با صلواتی به او دلداری می دهد. چشم انتظاری مادرش را به یاد می آورد و مادرانی که هنوز در انتظار خبری از فرزند انشان، موقع اذان مغرب را و ضرورت خواندن نماز به موقع را که توصیه شهیدان است را یادآوری می کند و به سخنانش پایان می دهد.
رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان نیز در حاشیه این مراسم اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب اسلامی در سفر سال 88 کردستان را سرزمین مجاهدت های خاموش و فداکاری های بزرگ عنوان کردند.
امین مرادی گفت: بنا به فرمایش رهبر معظم انقلاب، خاطرات دوران دفاع مقدس یک ثروت ملی است که باید بر جمع آوری خاطرات رزمندگان و همچنین استفاده از شیوه های جذاب هنری برای انتقال پیام آنان به نسل جدید استفاده کرد.
وی افزود: خاطرات دفاع مقدس گنج و سرمایه معنوی است و بخاطر اینکه تحریف نشود باید نهضت خاطره نویسی و خاطره گویی توسط کسانی که در خلق این حماسه های ماندگار نقش داشتند، در جامعه ایجاد شود.
رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان ادامه داد: کتاب ها یا فیلم هایی که تولید می شود فراتر از یک اثر هنری صرف هستند بلکه مثل تزریق سیمان بر پایه های انقلاب اسلامی و هویت ملی و پیشرفت کشور است.
مرادی یادآور شد: در راستای سیاست ها و اهداف حوزه هنری در معرفی و زنده نگهداشتن نام و یاد شهدای گرانقدر انقلاب و دفاع مقدس و تحقق منویات مقام معظم رهبری برگزاری مراسم خاطره گویی خانواده و یاران شهدا در کنار مرور زندگینامه گران سنگ شهدا به عنوان یکی از اصلی ترین برنامه سالیانه حوزه هنری در دستور کار قرار گرفته است که از آن جمله برگزاری شب خاطره شهید توفیقی، شهید بیانی، شهید امان اللهی، شهید ورمقانی، شهید رستم پور، شهید رحمانی اولنی فرمانده سپاه بیجار، شب خاطره اولین اعزام بیجار به جبهه، شب خاطره ما 13 نفر و غیره اشاره کرد که در طول دو سه سال اخیر برگزار شده است و این روند همچنان ادامه خواهد یافت.
وی بیان کرد: چنین برنامه هایی نسل امروز را به نسل دوران پرافتخار دفاع مقدس پیوند می دهد و عاملی برای حفظ و تقویت روحیه انقلابی در جامعه می باشد.
رئیس حوزه هنری کردستان گفت: نسل امروز باید بداند که در چه دوران سختی هشت سال ملت ایران تنها با وحدت و توکل عملی به خدا با رهبری معمار کبیر انقلاب در برابر قدرت های بزرگ شرق و غرب ایستاد و سربلندانه به پیروزی رسید.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تجاوز به دختران جوان به بهانه تست بازیگری

افزایش بهای آب، گاز و برق در سال آینده

فعالیت های فرهنگی باید با باور و اعتقادات دینی همخوانی داشته باشد

عاملان انتشار تصاویر غیرمتعارف در سنندج شناسایی و دستگیر شدند

سامران کریمی رده دوم رنکینگ تنیس روی میز هوپس کشور را به دست آورد

36 درصد تصادفات مربوط به خودروهایی با پلاک خارج از کردستان است

700 میلیون ریال کالای قاچاق در بیجار کشف شد

واژگونی عامل 49 درصد تصادفات جاده ای در کردستان است

نزولات جوی در استان کردستان 118 درصد بیشتر شد

توسعه بخش کشاورزی کردستان در گرو افزایش تخصیص آب به استان است

آغاز هفته سلامت مردان با شعار «مردان فعال تر، مردان سالم تر»

49 درصد تصادفات جاده ای کردستان مربوط به واژگونی خودرو است

مدرسه شش کلاسه روستای حسین آباد شهرستان سروآباد کلنگ زنی شد

خیرین مدرسه ساز کردستانی 475 مدرسه احداث کرده اند

وقوع قتل در کردستان 13.5 درصد افزایش یافته است

رمز موفقیت ایران اسلامی فراموش نکردن شهیدان است

شهیدان بشارت دهنده سعادت در جامعه هستند

96 یادواره شهدا در شهرستان قروه برگزار شده است

262 فرد آلوده به اعتیاد با کمک سپاه ناحیه سنندج بهبود یافتند

منابع طبیعی کردستان و شهرداری سنندج تفاهم نامه منعقد می کنند

شهدا رمز موفقیت و ایستادگی نظام اسلامی هستند

همایش بانوی انقلاب در بانه برگزار می شود

درخت آرزوهای 2 هزار کودک یتیم کردستانی جوانه می زند

کانون وکلای کردستان امسال افزایش ظرفیت ندارد

رسانه ها ضعف دستگاه ها را به اطلاع مسئولان برسانند

مادر باردار دیواندره‌ای گرفتار در برف نجات یافت

کشف 92 درصد قتل های اتفاق افتاده در کردستان

46 نفر در کانون وکلای دادگستری کردستان پذیرش شدند

عامل برداشت 756 میلیون تومانی غیرمجاز در کردستان دستگیر شد

طرح بینایی سنجی برای 57 هزار کودک کردستانی اجرا شد

پارک جنگلی آبیدر یک نماد فرهنگی و اجتماعی در کردستان است

پرداخت بیش از 101 میلیارد تومان به دانشگاه علوم پزشکی کردستان

مادر باردار دیواندره ای با کمک راهداران از دامان برف نجات یافت

بودجه سال آینده شهرداری سنندج 21درصد افزایش یافت

وقوع سرقت های خُرد در کردستان 55 درصد افزایش یافت

جاویدنیا: خریداران در سایت دیوار بیعانه ندهند

خبر خوش برای سهامداران پدیده شاندیز

شماره 36 مجله «ایران‌مهر» منتشر شد

ایران اسلامی به برکت خون شهدا یکی از قدرت های برتر دنیاست

2 محموله قاچاق در کردستان کشف شد

کشته شدن 6 سرباز پاکستانی در مرز ایران

بسته حمایتی دولت، اعانه‌ای که پایمال می‌شود!

کنگره 5400 شهید کردستان باید شکوهمند برگزار شود

سفر رئیس کل بانک مرکزی به کردستان تسهیلگر طرحهای تولیدی خواهد بود

احیا و ترویج امر به معروف و نهی از منکر رسالتی همگانی است

مطالعات ویژه در راستای احیای محل معادن قروه صورت گیرد

تجمع پرچمداران فاطمی در قروه برگزار می شود

کنگره 5400شهید استان کردستان باید در تراز و شان شهیدان برگزار شود

خیرین کردستانی1.3میلیاردتومان برای تأمین مسکن نیازمندان کمک کردند

حفاظت از منابع طبیعی با احیای محل معادن/رعایت قوانین شهروندی