عصر کرد

آخرين مطالب

کارشناس شنوایی در سنندج اعلام کرد:

کم شنوایی، در سنین کودکی یا نوجوانی بروز می‌کند علمي

کم شنوایی، در سنین کودکی یا نوجوانی بروز می‌کند

  بزرگنمايي:

عصر کرد - کارشناس شنوایی در سنندج، با اشاره به اینکه در دوران نوزادی باید گوش کودک را معاینه کرد تا در صورت مشاهده ضایعات شنوایی از همان ابتدا تحت مداوا قرار گیرد، گفت: در مهدکودک، مدرسه و در ابتدای ورود به دانشگاه نیز لازم است که کودکان و نوجوانان تحت غربالگری شنوایی قرار گیرند چرا که بسیاری از اختلالات شنوایی دیرآغاز هستند و در سنین کودکی یا نوجوانی بروز می‌کنند. به گزارش ایسنا منطقه کردستان، هر بخش از گوش نقشی مهم در تامین اطلاعات مورد نیاز مغز دارد، کم شنوایی در نتیجه آسیب رسیدن به یک یا چند بخش از گوش بیرونی و میانی یا داخلی است، برای درک بهتر کم شنوایی، آشنایی با آناتومی گوش و نحوه کار شنوایی امری مفید است.
همیشه باید کم شنوایی توسط متخصص شنوایی شناسی تشخیص داده شود، در واقع متخصص، شنوایی فرد را آزمایش کرده تا نوع و شدت آن را بسنجد پس از آن یک نمودار شنوایی که نشان دهنده این یافته هاست، تهیه می‌شود.
شنوایی‌شناسی علم شناخت، مطالعه شنوایی و اختلالات آن است که شامل ارزیابی، تشخیص اختلالات شنوایی، تعادل، حفاظت، پیشگیری، آموزش و توان‌بخشی است.
یک شنوایی‌شناس با استفاده از دستگاه های مختلف و آزمایشات متنوع به ارزیابی شنوایی و تشخیص ضایعات شنوایی از مسیر گوش خارجی تا کورتکس مغز پرداخته و یا سیستم تعادل را ارزیابی کرده و ضایعات آن را تشخیص می‌دهد و سپس نتیجه آزمایشات را به پزشک معالج از جمله متخصص گوش، حلق، بینی، مغز، اعصاب و یا اطفال ارائه می‌دهد .
مجتبی رستمی کارشناس شنوایی، در گفت و گو با خبرنگار ایسنا ، منطقه کردستان، با بیان اینکه یکی از وظایف بسیار مهم شنوایی‌شناسی، پیشگیری و حفاظت از شنوایی است، اظهار کرد: بهترین، راحت ترین و کم‌هزینه‌ترین راه برای حفظ بهداشت و سلامت یک جامعه پیشگیری است و در زمینه شنوایی نیز باید به یاری آزمون غربالگری شنوایی(پیش‌بینی افت شنوایی)از ضایعات مربوط به این بخش تا حدود زیادی پیشگیری کرد.
کم شنوایی در سنین کودکی یا نوجوانی بروز می‌کند
وی با اشاره به اینکه در دوران نوزادی باید گوش کودک را معاینه کرد تا در صورت مشاهده ضایعات شنوایی از همان ابتدا تحت مداوا قرار گیرد، افزود: در مهدکودک، مدرسه و در ابتدای ورود به دانشگاه نیز لازم است که کودکان و نوجوانان تحت غربالگری شنوایی قرار گیرند چرا که بسیاری از اختلالات شنوایی دیرآغاز هستند و در سنین کودکی یا نوجوانی بروز می‌کند.
کارشناس شنوایی در سنندج، تصریح کرد: افرادی که به نوعی در مراکز پر سر و صدا کار می‌کنند باید تحت این آزمون قرار بگیرند تا کسانی که دچار ضایعات شنوایی شده‌اند مشخص و مداوا شوند.
رستمی با اشاره به اینکه یک شنوایی‌شناس می‌تواند به توانبخشی بپردازد، عنوان کرد: اگر مشکل شنوایی یا ناشنوایی یک فرد قابل درمان نباشد، شنوایی‌شناس با تجویز سمعک مناسب، تنظیم سمعک مورد نظر با گوش کم شنوا یا ناشنوا و ارائه آموزش های لازم برای چگونگی استفاده از سمعک به وی یاری می‌رساند.
آموزش لب خوانی و گفتار خوانی
وی در ادامه ذکر کرد: شنوایی‌شناس به فردی که دچار ناشنوایی کامل است و یا قدرت شنوایی او بسیار کم است و نمی‌تواند به یاری حس شنوایی خود ارتباط برقرار کند، لب‌خوانی و گفتار خوانی را آموزش می‌دهد .
کارشناس شنوایی در سنندج، بیان کرد: رشته شنوایی‌شناسی دارای چهار حیطه اصلی ارزیابی و تشخیص اختلالات شنوایی و تعادل، پیشگیری و حفاظت شنوایی، توانبخشی شنوایی و آموزش و مشاوره با افراد کم‌شنوا و ناشنوا است.
رستمی افزود: پیشگیری و حفاظت شنوایی، به بررسی آلودگی‌های صوتی کارخانجات و مراکز پر سروصدا می‌پردازد و تلاش می‌کند تا خسارت های ناشی از آلودگی صوتی به حداقل برسد.
شنوایی شناس، باید سمک را برای فرد ناشنوا تنظیم کند
کارشناس شنوایی در سنندج، گفت: توان‌بخشی شنوایی، شامل ساخت و تجویز انواع قالب گوش، تجویز و ارزیابی وسایل کمک‌شنوایی مانند سمعک است، چرا که برخلاف تصور عامه مردم سمعک یک بلندگو نیست که بتوان آن را از داروخانه یا مرکز دیگری خریداری و استفاده کرد بلکه یک شنوایی شناس باید با استفاده از اطلاعات علمی خود و با توجه به مقدار شنوایی فرد کم‌شنوا، سمعک را برای گوش او تنظیم کند .
رستمی در ادامه اضافه کرد: در حیطه آموزش و مشاوره با افراد کم‌شنوا و ناشنوا، شنوایی‌شناس به فرد کم شنوا طرز استفاده از سمعک را آموزش داده و او را با اصوات مختلف آشنا می‌سازد و به ناشنوا لب خوانی و گفتارخوانی را آموزش می‌دهد.
تولد نوازد ناشنوا در کردستان شایع است
وی با اشاره به اینکه در استان کردستان به دلیل ازدواج‌های فامیلی، متولد شدن نوازدهای ناشنوا شایع است، افزود: از بدو تولد به وسیله آزمایش‌های شنوایی و تا اواخر شش ماهگی کاملا مشخص می‌شود که نوازد کم شنوا یا ناشنوا است.
کارشناس شنوایی در سنندج، با بیان اینکه نوزاد بعد از تولد، در مرحله اول باید بشنود که بتواند صحبت کند، گفت: به دلیل سن زبان آموزی کودکان که بین 2 تا سه سال است اگر نوازد کم شنوا باشد دچار لکنت زبان، تاخیر در سخن گفتن و تلفظ نادرست کلمات می‌شود.
رستمی در ادامه عنوان کرد: کودک کر و لال نداریم اما به دلیل اینکه نوازد ناشنوا است نمی‌تواند صحبت کند و این امر بسیار مهم است که والدین بعد تولد آزمایش شنوایی را از نوزادشان بگیرند.
وی با بیان اینکه عفونت گوش در کودکان بسیار شایع است، ذکر کرد: به دلیل شیردهی نادرست مادران و سرما خوردگی، نوزادان بیشتر در معرض عفونت هستند، در واقع هرگونه ویروس در بدن نوازدان موجب عفونت گوش می‌شود.
کارشناس شنوایی در سنندج، با اشاره به اینکه هندزفری ضربه شدیدی به گوش می‌زند، خاطرنشان کرد: بسیاری از جوانان و نوجوانان 16 تا 22 ساله به دلیل استفاده هندزفری با صدای بلند، مبتلا به کم شنوایی هستند.
رستمی در پایان یادآور شد: کودکان که ناشنوا متولد می‌شوند با عمل کاشت حلزون به راحتی می‌توانند در مدارس عادی درس بخوانند و بدون هیچ مشکلی به زندگی عادی ادامه دهند.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تعداد محیط بانان کشور تا پنج سال آینده دو برابر می شود

زمینه پیشرفت کاری محیطبانان در کشور فراهم است

مردمی بودن مهم ترین ویژگی انقلاب اسلامی ایران است

ایرانی‌ها در موبایل؛ 30 برابر روزنامه، 9 برابر کتاب

تخریب زیستگاه ها عامل اصلی مهاجرت و ریزش جمعیت حیات وحش است

انعقاد تفاهم نامه همکاری جهاد دانشگاهی استان با نیروی انتظامی کردستان

هوآوی بعد از اپل، محبوب‌ترین برند تلفن همراه

فروش 100 هزار گوشی تنها در کمتر از 9 دقیقه

رشد شاخص‌های عملکردی سوادآموزی در استان کردستان

75 هزار دانش آموز کردستانی تحت پوشش برنامه ملی شهاب قرار گرفتند

یک شکارچی متخلف در سقز دستگیر شد

بیمارستان‌های کردستان تعداد 2214 تخت فعال دارد

تحت پوشش قرارگرفتن 75 هزار دانش آموز کردستانی در طرح ملی شهاب

بارندگی های مناسب و به موقع، مبارزه با آفات را کاهش می دهد

تلخ و شیرین یک مجازات

سند آمایش آموزش عالی کردستان منطبق با واقعیت ها باشد

حوزه سلامت جامعه، نیازمند ورود جدی خیرین است

اجرای طرح تکالیف مهارت محور در بیش از 1000 کلاس کردستان

مراقب ورود خرافات در هیپنوتیزم باشیم

اعلام فراخوان نخستین همایش منطقه ای علمی - پژوهشی «اقتصاد پنهان»

نخبگان علاوه براشتغال خودبستر کارآفرینی برای دیگران را فراهم کنند

اساتید دانشگاهی الگوهای بارز علمی در جامعه هستند

افزایش سهم پذیرش دانشجو معلم در کردستان پیگیری می شود

تندگویان: «موسسه فیلترینگ» باز کنیم

علوفه رسانی به وحوش در سقز آغاز شد

تحقیقات و فناوری نیازمند اصلاحات ساختاری است

خودروی پلیس 2020 فورد چشم‌ها را خیره کرد

تصور اشتباه درباره‌ی طرف چپ و راست مغز انسان

اعلام فراخوان ثبت‌نام هشتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویی در کردستان

14 دانشجوی دانشگاه کردستان به خارج از کشور اعزام شده‌اند

همکاری هسته‌ای بیل گیتس با چینی‌ها به‌هم خورد

چهار شکارچی متخلف در دیواندره دستگیر شدند

انجام تحقیقات دانش بنیان و کاربردی رفع مشکلات جامعه را در پی دارد

سرشماری زمستانه پرندگان آبزی و کنار آبزی در کردستان آغاز شد

علت اوتیسم چیست؟

108 مدرسه حاشیه شهرهای کردستان هوشمندسازی می‌شوند

اجرای طرح «ایران مهارت» در 75 مدرسه کردستان

مدارس پرخطر کردستان باید تعطیل شوند

اپل و مایکروسافت، نمادهای دنیای فناوری که روندی متفاوت در سال 2018 داشتند

فعالیت مدارس دولتی و غیردولتی کردستان ارزیابی می‌شود

مرکز «مطالعه کوهورت دهگلان» یک مطالعه وسیع ملی است

دوربین سه‌بعدی به آیفون‌های جدید می‌آید

جای انجمن مردم نهاد محیط زیستی در کامیاران خالی است

ضرورت توجه به رویکرد تبیینی حماسه 9 دی

بیش از 40 طرح پژوهشی و مطالعاتی در محیط زیست کردستان انجام شد

50 هزار کردستانی بی‌سواد هستند

باستان‌شناس کردستانی به مرتبه علمی پروفسوری ارتقا یافت

5 نشریه علمی دانشگاه کردستان در رتبه بندی وزارت علوم قرار گرفته‌اند

کارآفرینان دانش بنیان برای ایجاد شبکه ارزش حمایت می شوند

نفرات برتر سومین مرحله استانی دفاع سه دقیقه ای از پایان نامه دانشجویی معرفی شدند