عصر کرد

آخرين مطالب

وقتي بانک‌ها حامي توليد نيستند!/ کارخانه بستني عسل کردستان در آستانه تعطيلي کامل گفتگو

وقتي بانک‌ها حامي توليد نيستند!/ کارخانه بستني عسل کردستان در آستانه تعطيلي کامل

  بزرگنمايي:

کردانلاين- به دليل اينکه استان کردستان در دوران دفاع مقدس درگير جنگ هشت ساله بوده، از بسياري از شاخص‌هاي توسعه عقب افتاده است و هم اکنون هم با گذشت سال‌ها بعد از اتمام جنگ، باز هم آثار محروميت در برخي از مناطق آن به وضوح ديده مي‌شود.

متاسفانه کم کاري برخي از مسئولان طي ادوار گذشته و يا برخي از ذهنيت‌هاي نادرست هم باعث شده که کردستان سرسبز عليرغم دارا بودن ظرفيت‌هاي بالقوه در مقايسه با ديگر استان‌هاي کشور از توسعه صنعتي، گردشگري و... عقب بماند و سال‌ها نياز هست تا اين کمبودها جبران شود.

از سوي ديگر قضيه؛ بانک‌ها هم که مي‌بايست ياريگر بخش توليد باشند در استان کردستان کمتر در اين بخش سرمايه‌گذاري مي‌کنند و همين مسئله باعث شده که واحدهاي توليدي و کارخانجات استان هم براي ادامه فعاليت خود با مشکلات جدي روبرو شوند.

بارها استاندار کردستان و ساير مسئولان هم در جلسات کارگروه رفع موانع توليد، جلسات ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي، شوراي توسعه و برنامه‌ريزي استان، شوراي گفتگوي بخش خصوصي و دولت و ... از نظام بانکي کشور که در جهت حمايت از بخش توليد نيست انتقاد کرده‌اند و از بانک‌هاي عامل درخواست همکاري بيشتر با سرمايه گذاران و حمايت توليدکنندگان استان را داشته‌اند.

تعطيلي کارخانه بستني عسل سنندج از اسفندماه سال گذشته

در تازه‌ترين مورد، کارخانه بزرگ توليد بستني عسل و همچنين گاوداري هزار راسي کشت و صنعت برکت استان کردستان که توسط سرمايه گذران بومي و با حمايت بنياد برکت در استان کردستان احداث شده‌اند از اسفندماه سال گذشته به دليل نبود «سرمايه در گردش» به حالت نيمه تعطيل درآمده‌اند.

آغاز فعاليت کارخانه بستني عسل در سال 1386 بوده است که در سال 1388 توسعه يافته و يک واحد گاوداري صنعتي يک هزار راسي(کشت و صنعت برکت) هم در شهرستان دهگلان وابسته به همين کارخانه احداث و شروع بکار کرده است.

مديرعامل شرکت بستني عسل سنندج در حاشيه بازديد از اين کارخانه در جمع خبرنگاران استان کردستان به نحوه شروع بکار اين مجموعه و همچنين آخرين وضعيت کارخانه پرداخت و اظهار کرد: فاز دوم کارخانه بستني عسل در سال 94 و در سفر آقاي جهانگيري معاون اول رئيس جمهور به استان کردستان با هدف توليد روزانه 100 تُن بستني و اشتغالزايي 400 نفر به بهره برداري رسيد.

خلف وعده در پرداخت 40 ميليارد تومان از محل صندوق توسعه ملي

سيدجمال ساعدي ادامه داد: در جلسه کارگروه رفع موانع توليد در سال 94 مصوب شد که 40 ميليارد تومان از محل صندوق توسعه ملي به دو پروژه کارخانه بستني عسل و واحد گاوداري شيري اختصاص يابد که متاسفانه اين اعتبار تخصيص نيافت.

وي با اعلام اينکه تاکنون 70 ميليارد تومان اعتبار در اين دو مجموعه هزينه شده است، گفت: 49 درصد اين واحد صنعتي متعلق به بنياد برکت و 51 درصد آن مربوط به سرمايه گذار بومي پروژه(خانواده ساعدي) است.

مديرعامل شرکت بستني عسل سنندج با اشاره به اينکه دو پروژه ياد شده، پروژه‌هايي بزرگ و دانش بنيان هستند، تصريح کرد: به حدود 70 کشور جهان و 23 استان کشور، ما در گذشته صادرات داشته‌ايم و توان توليد 100 نوع محصول بستني را داريم؛ اما متاسفانه به علت عدم تامين سرمايه در گردش از اسفندماه سال گذشته تاکنون تقريبا کارخانه تعطيل شده و حدود 120 نفر سرپرست خانوار اين مجموعه بيکار شده‌اند.

وي بيان کرد: در شرايطي که بيکاري در کل کشور وجود دارد اما در کردستان بيکاري مضاعف است که توجه ويژه به بخش صنعت و توليد را مي‌طلبد.

ساعدي گفت: در کارخانه بستني حدود 100 نفر در ابتدا مشغول بکار شدند که متاسفانه اکنون به حدود 20 نفر کاهش يافته و در گاوداري هم اکنون حدود 60 نفر مشغول به فعاليت هستند.

وي خاطرنشان کرد: اگر بانک‌ها حمايت کنند مي‌توانيم ظرفيت اشتغالزايي کارخانه بستني را به 400 نفر و واحد گاوداري را نيز به 200 نفر ارتقاء دهيم.

عدم همکاري بانک‌ها بزرگترين ضربه را به سرمايه‌گذاري وارد مي‌کند

فوادساعدي، مديرعامل گاوداري شيري کشت و صنعت برکت هم با اعلام اينکه بنياد برکت تاکنون 24 ميليارد تومان در قالب اين دو پروژه در استان سرمايه گذاري کرده است، گفت: عدم همکاري بانک‌ها بزرگترين ضربه را به سرمايه‌گذاري در استان وارد مي‌کند.

وي با اعلام اينکه 10 ميليارد تومان براي راه اندازي مجدد پروژه بستني عسل و توسعه گاوداري شيري هزار راسي نياز است، افزود: از چهار ماه پيش مصوب شده است که دو بانک عامل در استان هرکدام سه ميليارد تومان به اين دو مجموعه کمک کنند که متاسفانه عليرغم پيگيري‌هاي صورت گرفته هنوز اين سرمايه تعلق نگرفته است.

ساعدي با اشاره به اينکه زيرساخت‌هاي بسيار خوبي با تکيه بر توان داخلي در کارخانه بستني عسل در استان ايجاد شده است، عنوان کرد: علاوه بر اين، نيروهاي متخصص خوبي را هم در اين مجموعه تربيت و آموزش داده‌ايم که سعي کرده‌ايم آنها را حفظ کنيم.

وي افزود: 10 سال زحمت و تلاش صورت گرفته است تا برند اين کارخانه توانسته در کنار برندهاي معتبر دنيا قرار گيرد و محصولات خود را در خارج و داخل کشور به فروش برساند.

مديرعامل گاوداري هزار راسي کشت و صنعت برکت با عنوان اينکه امسال به نام سال اقتصاد مقاومتي؛ توليد و اشتغال نامگذاري شده است، گفت: نظام و دولت حامي بخش توليد و اشتغال هستند و خود استاندار هم تاکنون تلاش‌هايي را در اين راستا کرده‌اند اما متاسفانه به دليل عدم همکاري بانک‌ها به نتيجه نرسيده است.

وي خاطرنشان کرد: در صورتي که سرمايه در گردش لازم به دو مجموعه حاضر تزريق شود حدود 500 نفر اشتغالزايي ايجاد خواهد شد که تحول بسيار خوبي در بخش اشتغال استان خواهد بود.

کردستان رتبه 23 کشور در پرداخت تسهيلات به واحدهاي توليدي

رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان آذرماه سال گذشته در دهمين جلسه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي استان که در استانداري برگزار شد، اظهار کرد: استان کردستان در پرداخت تسهيلات براي رونق توليد در واحدهاي توليدي مشکل دار رتبه 23 را در کشور در اختيار دارد که نياز هست بانک‌ها بيشتر در اين زمينه تلاش کنند.

بنا به گفته‌ي محمد دره وزمي، تعداد واحدهاي صنعتي داراي پروانه بهره برداري در استان 757 واحد است که از اين تعداد 391 واحد فعال، 239 نيمه فعال و مابقي راکد هستند.

پرداخت تسهيلات به واحدهاي توليدي در کردستان مطلوب نيست

استاندار کردستان هم با اشاره به اينکه پرداخت تسهيلات به واحدهاي توليدي در کردستان مطلوب نيست، گفت: کردستان بايد به سهم واقعي خود از اين پرداخت‌ها برسد.

عبدالمحمد زاهدي خاطرنشان کرد: منابع بانک‌ها منابع مردم است و بايد در جايي هزينه شود که حتما به نتيجه برسد، اما متاسفانه عملکرد کردستان در پرداخت تسهيلات براي احياي واحدهاي توليدي نسبت به وضعيت کشوري مطلوب نبوده است.

وي گفت: از مديران بانکي تقاضا مي‌شود در پرداخت تسهيلات تسريع کرده و براي حل اين مشکل در کردستان عزم خود را جزم کنند.

با توجه به اينکه استان کردستان، استاني کمتر توسعه يافته و محروم محسوب مي‌شود و براساس آمارهاي بيکاري طي چند سال اخير، همواره جزو پنج استان داراي بيشترين جمعيت بيکار در کشور بوده است مي‌طلبد که همه از جمله بخش دولتي و خصوصي دست به دست هم دهند و براي رونق بخش توليد تلاش کنند که در اين راستا وظيفه بانک‌ها هم به عنوان بخشي تاثيرگذار بر توسعه توليد بسيار حائز اهميت است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پروانه کسب با 30 درصد تخفیف در سروآباد صادر می شود

15 میلیارد ریال کالا و 520 هزار دلار قاچاق در کردستان کشف شد

طرح ملی سنجش قامت زنان روستایی در سروآباد اجرا شد

تردد انواع کشنده در برخی محورهای کردستان ممنوع است

سه انیمیشن 100 ثانیه ای حوزه هنری کردستان آماده نمایش شد

صندوق قرض الحسنه اشتغال در روستاهای سروآباد ایجاد می شود

11 واحد گردشگری غیر مجاز در سنندج شناسایی شد

11 واحد از اماکن عمومی غیر مجاز پلمپ شدند

خودروهای فاقد زنجیر چرخ اجازه تردد در جاده‌های کردستان را ندارند

جاده های کردستان لغزنده است

عوامل ترور راننده آمبولانس کامیاران دستگیر شدند

مستمری مددجویان در لایحه بودجه 98 افزایش دارد

کولاک تردد در پنج محور ارتباطی کردستان را مشکل کرده است

تردد کامیون ها در گردنه های کردستان ممنوع شد

16 هزار مشترک روستایی در کردستان به اینترنت پرسرعت متصل هستند

کارگاه آموزشی کاربرد خط در گرافیک در سنندج برگزار می شود

هواشناسی: بارورسازی ابر‌ها بر کم آبی اثر ندارد

تولیدات رسانه ای به زبان کُردی کم است

91 دستگاه کنتور هوشمند روی چاه های آب کردستان نصب شد

کردستانی ها امسال 350 هزار جلد کتاب را به امانت گرفتند

هیچ کدام از مدیران کردستان شامل قانون بازنشستگی کشور نمی شوند

فاز نخست میز خدمت الکترونیکی در شهرداری سنندج راه اندازی شد

پرداخت 20 میلیارد تومان تسهیلات به نیازمندان کردستانی در سال جاری

50123 مرسوله پستی در کردستان به صورت الکترونیک جابجا شد

تردد در جاده های سروآباد فقط با زنجیر چرخ امکانپذیر است

624 خانه بهداشت در روستاهای استان کردستان فعال است

بارش برف در محورهای مواصلاتی شهرستان‌های بانه - مریوان - دیواندره

گفتگو با پری زنگنه؛ بانوی اپرای ایران

مشکل اصلی ساماندهی دستفروشان انتخاب مکان مناسب است

معرفی طرح های سرمایه گذاری دارای توجیه در اولویت قرار دارد

875 اصله درخت در سنندج قربانی بارش برف شد

اجرای عمومی چند روایت مجهول و روزانه در سنندج آغاز شد

گاز گرفتگی زوج جوان سنندجی را به کام مرگ کشاند

تصادف در جاده سنندج – مریوان به مرگ یک نفر انجامید

تجاری سازی 93 محصول فناور در کردستان/93 شرکت فناور فعالیت دارند

مه گرفتگی دید افقی در جاده سنندج - مریوان را کاهش داد

مه و یخ زدگی جاده های کردستان موجب اختلال در ترددها شده است

رسانه‌ها نقش اثرگذاری در برقراری امنیت جامعه برعهده دارند

58 درصد مشترکان کردستان قبوض برق را غیرحضوری پرداخت کردند

28 دستگاه ماشین آلات برف روب و نمک پاش در نقاط مختلف سنندج مستقر می شوند

حدود 590 بیمار آلوده به ایدز در کردستان شناسایی شدند

فراخوان نخستین جشنواره استانی تئاتر ماه "وتار" اعلام شد

خیران بیش از 49 میلیارد ریال به بخش سلامت کردستان کمک کردند

267 کودک کردستانی زیر پوشش طرح حامی بهزیستی قرار گرفتند

سند الگوی پیشرفت نسخه شفابخش توزیع نامتوازن جمعیتی

تاکنون گزارشی از خسارت جانی زلزله در کردستان نداشته‌ایم

محور سروآباد - پاوه به علت بارش برف مسدود شد

کردستان می تواند قطب گردشگری سلامت ایران باشد

مالکیت و مدیریت خضر زنده با اوقاف و امور خیریه کردستان است

اجرای طرح کتابفروشی به وسعت کردستان/ آغاز ثبت نام طرح پاییزه کتاب