عصر کرد

آخرين مطالب

آینده انرژی هسته ‌ای چه می شود؟ علمي

آینده انرژی هسته ‌ای چه می شود؟

  بزرگنمايي:

عصر کرد - پژوهشگران می‌گویند اگر بخواهیم انتشار گازهای گلخانه‌ای را در دنیا کاهش دهیم، نمی‌توانیم انرژی هسته‌ای را نادیده بگیریم . به گزارش ایسنا، منطقه کردستان، به نقل از زومیت، جهان چگونه می‌تواند برای جلوگیری از تاثیرات تغییرات اقلیمی، به کاهشی قابل توجه در میزان انتشارات کربنی، دست پیدا کند؟ پژوهشگران موسسه‌ی فناوری ماساچوست (MIT) می‌گویند اگر انرژی‌های هسته‌ای در ترکیب با تکنولوژی‌های نوین انرژی با کربن پایین گنجانده نشوند، حل‌کردن چالش‌های تغییرات اقلیمی بسیار دشوارتر و پر هزینه‌تر خواهد بود. البته برای این که انرژی هسته‌ای بتواند به عنوان یک منبع انرژی با کربن پایین استفاده‌شود، مباحث هزینه‌ها و سیاست‌ها باید مورد توجه قرار گیرد.
در مطلبی که تحت عنوان آینده‌ی انرژی هسته‌ای در جهان دارای محدودیت کربن ، توسط موسسه‌ی MIT منتشر شد، پژوهشگران دلایل موقعیت فعلی انرژی هسته‌ای را که فقط 5 درصد کل انرژی‌های تولیدی جهان را در بر می‌گیرد، مورد تجزیه‌و‌تحلیل قرار دادند و اقداماتی را که می‌تواند این روند را متوقف یا معکوس کند، مورد بحث قرار دادند. در این مطالعه پژوهشگران زیادی از MIT و دانشگاه هاروارد شرکت داشتند.
یاکوپو بونجورنو از بخش مهندسی و علوم هسته‌ای در MIT گفت : تجزیه‌و‌تحلیل ما نشان می‌دهد که در بسیاری از مناطق جهان تحقق پتانسیل‌های انرژی هسته‌ای برای دستیابی به یک آینده‌ی عمیقا کربن‌زدایی شده، حیاتی است. استفاده از سیاست‌ها و مدل‌های تجاری جدید و نیز نوآوری‌ها در ساخت که بتواند موجب مقرون به صرفه‌تر شدن تجهیزات انرژی هسته‌ای شود، می‌تواند در برآورده‌کردن تقاضای در حال رشد برای انرژی و در کنار آن کاهش انتشارات گازی برای مبارزه با تغییرات اقلیمی موثر باشد .
بخش برق به طور خاص نخستین کاندیدای کربن‌زدایی عمیق است. پیش‌بینی شده‌است که میزان مصرف برق جهان تا سال 2040 تا 45 درصد افزایش پیدا کند و آنالیز پژوهشگران نشان می‌دهد که خارج‌کردن بحث هسته‌ای از سناریوهای کاهش کربن می‌تواند موجب شود که متوسط هزینه برق به میزان قابل توجهی افزایش یابد.
رابرت آرمسترانگ مدیر MITEI می‌گوید : درک فرصت‌ها و چالش‌های پیش روی صنعت انرژی هسته‌ای نیازمند تحلیلی جامع از ابعاد تکنیکی، تجاری و سیاسی آن است. طی دو سال گذشته، این گروه علمی هر کدام از مباحث را مورد بررسی قرار داده و گزارش نهایی در برگیرنده‌ی راهنمایی‌هایی است که می‌تواند برای سیاست‌گذاران یا رهبران صنعت ارزشمند باشد .
در این گزارش توصیه‌هایی برای ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای، فناوری‌های فعلی و آینده رآکتورها، مدل‌های تجاری و سیاست‌ها و مقررات ایمنی و صدور مجوز مورد بحث قرار گرفته‌است. پژوهشگران معتقدند که برای رفتن به مسیری ایمن‌تر لازم است تغییراتی در ساختار رآکتورها اعمال شود. دیوید پتی مدیر اجرایی و عضو آزمایشگاه ملی آیداهو می‌گوید : حرکتی به سمت ساخت پی‌در‌پی نیروگاه‌های استاندارد‌شده، لازم است. استفاده از فضاهای موجود (مثل کارخانه‌های کشتی‌سازی یا آنهایی که دیگر تولیدی ندارند)، می‌تواند یک استراتژی با ارزش در جهت کاهش هزینه در کشورهایی که در آن‌ها بهره‌وری بخش تولید سنتی پایین است، باشد. همچنین لازم است در پروژه‌های آینده طرح‌های رآکتوری با ویژگی‌های ایمن گنجانده شود .
این ویژگی‌های ایمنی باید شامل مواد هسته‌ای (مرکزی) با پایداری شیمیایی و فیزیکی بالا و سیستم‌های ایمنی مهندسی‌شده‌ای باشد که نیاز به برق اضطراری متناوب نداشته‌باشد یا میزان نیاز آن کم باشد و در عین حال حداقل مداخله خارجی را بخواهد. چنین ویژگی‌هایی می‌تواند موجب کاهش احتمال بروز حوادث جدی شده و نیز پیامدهای ناشی از بروز حادثه را به حداقل برساند. چنین طرح‌هایی همچنین می‌توانند صدور مجوز نیروگاه‌های جدید را راحت‌تر کرده و توسعه‌ی جهانی آن‌ها را نیز تسریع بخشند . جان پارسونز با مهم شمردن نقش دولت در زمینه می‌گوید :
در زمینه‌ی استفاده از فرصت‌های اقتصادی و پتانسیل کربن پایین انرژی هسته‌ای، نقش دولت بسیار حیاتی است. اگر قرار است این آینده تحقق پیدا کند، دولتمردان باید سیاست‌های کربن‌زدایی جدیدی اتخاذ کنند که تمام فناوری‌های کم‌کربن (مثل انرژی‌های تجدیدپذیر و هسته‌ای) را در یک پایه یکسان قرار دهند و نیز گزینه‌هایی را بیابند که موجب تشویق سرمایه‌گذاری‌های خصوصی در زمینه هسته‌ای شود .
در این مطالعه، گزینه‌هایی دقیق برای حمایت دولت از موضوع هسته‌ای آمده‌است. برای مثال نویسندگان توصیه می‌کنند که سیاست‌گذاران باید از بسته‌شدن نیروگاه‌های موجود جلوگیری کند زیرا این کار تلاش برای کاهش انتشارات گازی را به هدر داده و نیز موجب افزایش هزینه‌ی رسیدن به اهداف انتشارات کربنی می‌شود. یک راه برای اجتناب از تعطیلی این کارخانه‌ها، اجرای اعتبارات انتشارات صفر است
نویسندگان خاطرنشان می‌کنند که اگرچه تفاوت‌های اجتماعی، سیاسی و فرهنگی در جامعه‌ی انرژی هسته‌ای بسیاری از کشورها وجود دارد ولی اصول پایه‌ای ارزیابی ایمنی برنامه‌های رآکتور هسته‌ای نسبتا یکسان بوده و باید در مقررات قانونی راه‌اندازی تجهیزات در نظر گرفته شود. آن‌ها توصیه می‌کنند که الزامات قانونی رآکتورهای پیشرفته باید به صورت بین‌المللی هماهنگ و اعمال شود تا به توسعه‌ی جهانی طرح‌ها و استاندارد‌سازی و تضمین سطوح بالایی ایمنی در سرتاسر جهان کمک کند . نتیجه‌گیری نهایی این مطالعه، تاکید روی ضرورت دستیابی به پیشرفت‌هایی در جهت کاهش هزینه‌ها و اتخاذ سیاست‌های رو به جلو برای تحقق بخشیدن به آینده‌ی انرژی هسته‌ای است .
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مقالات کنفرانس هیدرولوژی مناطق نیمه خشک در سطح بین المللی بود

سومین کنفرانس ملی هیدرولوژی مناطق نیمه خشک با معرفی برترین‌ها پایان یافت

سومین کنفرانس ملی هیدرولوژی مناطق نیمه خشک در سطح بین المللی بود

86 اخطاریه زیست محیطی در کردستان صادر شد

2420 ماموریت 115 در ایام نوروز به ثبت رسیده است

سومین کنفرانس ملی هیدرولوژی مناطق نیمه خشک در سنندج آغاز شد

سطح رواناب های کردستان پنج میلیارد مترمکعب است

مهمترین امر در بحث رعایت بهداشت پیشگیری است

برگزاری کنفرانس های علمی بسترساز مدیریت درست آبهای استان است

علوم آب و هیدرولوژی نقش مهمی در توسعه پایدار دارد

22 میلیارد ریال تسهیلات فناوری اطلاعات کردستان پرداخت شد

مریوان میزبان نمایندگان تالاب های کشور است

500 قطعه حواصیل شب در تالاب زریوار مشاهده شد

دُرنای طناز در تالاب زریوار مریوان فرود آمد

برنامه اقدام و عمل برای حفاظت از چهار گونه جانوری به کردستان ابلاغ شد

هوای شهرستان های بانه و سقز در شرایط ناسالم قرار دارد

29 تانکر حامل مواد شیمیایی و مشتقات نفتی در کردستان واژگون شد

حفاظت و بازسازی تالاب زریبار نیاز به اعتبارات ویژه دارد

164 روز هوای پاک سهم کردستان در سال گذشته بود

ارائه بیش از 2 میلیون نفر – ساعت آموزش مهارتی توسط آموزشگاه های آزاد فنی و حرفه ای کردستان

هدف‌گذاری صحیح و علمی مهمترین پیش زمینه‌ دستیابی به نتایج مثبت است

زمان برگزاری آزمون ارشد به تعویق افتاد

لازمه رسیدن به رونق تولید توجه ویژه به آموزش های مهارتی است

بیش از 28000 گواهینامه مهارت در کردستان صادر شد

حصار و سگ های پدرم

مراقب گل‌ها و گیاهان طبیعی باشیم

تعطیلی مدارس کردستان در نوبت بعدازظهر روز چهارشنبه

زنگ خطر کاهش گرایش به رشته ریاضی در کشور به صدا درآمده/ نبود فرصت شغلی دلیل اصلی است

چهارمین کنفرانس بین المللی ریاضی و کامپیوتر در دانشگاه کردستان آغاز شد

ریاضی و کامپیوتر کلید همه علوم است

716 روستای کردستان به اینترنت پرسرعت متصل هستند

لازمه رسیدن به رونق تولید توجه ویژه به آموزش های مهارتی است

مراقب گل‌ها و گیاهان طبیعی باشیم

ارائه بیش از 2 میلیون نفر – ساعت آموزش مهارتی توسط آموزشگاه های آزاد فنی و حرفه ای کردستان

عبور سنندج از دروازه شهر هوشمند

هدف‌گذاری صحیح و علمی مهمترین پیش زمینه‌ دستیابی به نتایج مثبت است

آغاز ثبت نام داوطلبان آزمون ورودی مدارس استعدادهای درخشان و نمونه دولتی

اولین دوره مسابقات بین المللی سازه‌های ماکارونی در دانشگاه کردستان برگزار می‌شود

بارندگی ها مشکلی برای حیات وحش کردستان ایجاد نکرد

پنج رشته تور فلزی ماهیگیری صیادان غیرمجاز در بانه کشف شد

فروشنده غیرمجاز پرندگان در سنندج دستگیر شد

لزوم افزایش 20 رشته در مقطع PHD در دانشگاه کردستان

سرانه دانشجو در کردستان نسبت به میانگین کشوری پایین‌تر است

اگر می خواهید لاغر شوید، کنگر فرنگی مصرف کنید

ضرورت استفاده از برنامه استراتژیک دانشگاه/تجاری سازی ایده‌ها رونق تولید را در پی دارد

مردم از رهاسازی ماهی قرمز در رودخانه ها خودداری کنند

خرس های گرسنه به کندوهای عسل زنبوردار سروآبادی حمله کردند

حضور 30 نفر از مشاهیر کرد جهان در کنگره بین المللی مشاهیر کرد

شکارچیان کبک در سقز دستگیر شدند

خروج گونه های جانوری از مرزهای کردستان ممنوع است