عصر کرد

آخرين مطالب

/گزارش/

قامت دانش آموزان را زیر باز کوله پشتی خم نکنیم علمي

قامت دانش آموزان را زیر باز کوله پشتی خم نکنیم

  بزرگنمايي:

عصر کرد - کودکان، آینده سازان فردای نسل ما هستند و ما موظفیم برای ایـن سـرمایه‌های مهـم شرایطی را فراهم آوریم تا بدون هیچگونه صدمه فیزیکی و ذهنی بـه رشـد و شـکوفایی کافی دسـت یابند. به گزارش ایسنا منطقه کردستان، کودکان در دوره رشد از لحاظ ساختار اسکلتی و استخوانی به اندازه کافی تکامـل نیافته‌اند، بسیار انعطاف‌پذیر و آسیب‌پذیر هستند و در برابر استرس‌های وارده، فشار و کارهای فیزیکی تحمـل کافی را ندارند.
امروزه در جهان، تلاش بر این اسـت کــه قــوانین ارگونومیک و آنتروپومتریک بــرای کودکان در سنین رشد اجرا شود، تا کودکان در خانه و مدرسه در رونـد یادگیری و رشد خـود متحمل خسارات جبران ناپذیر نشوند.
حدود 90 درصد از دانش آموزان کوله‌پشتی حمل می‌کنند، کوله پشتی نامناسب، منجر به درد سرشانه، پشت، کمر و ناهنجاری های اسکلتی می‌شود در واقع حمل کوله پشتی سنگین‌تر از 10 درصد وزن بدن توصیه نمی‌شود.
امید گیاهی، متخصص طب کار و بیمارهای شغلی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، در رابطه با موضوع این گزارش به خبرنگار ایسنا گفت : کیف‌ها و تجهیزات آموزشی به روش‌های مختلفی حمل می‌شـوند، دانـش آمـوزان عـلاوه بـر کتاب‌های درسی روزانه، وسایل و لوازم دیگری را نیز در طـول روز حمـل می‌کننـد.
وی تصریح کرد: وزن وسـایل و روش حمل آنها مسئله‌ای است که بایستی مورد توجه قـرار گیـرد، زیـرا وسـایل نامناسـب حمـل و وسایل سنگین به طور مکرر می‌توانند سبب ایجاد عوارض جسمانی و تغییر شکل اسکلت فرد شود.
متخصص طب کار و بیمارهای شغلی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، حمل نامناسب کیف، وزن بـالای کیـف و کیف های نامناسـب را عـاملی در دردهای پـایین کمری برشمرد .
گیاهی با بیان اینکه دردهای ناحیـه سرشانه و پشت در دانش‌آموزانی که کوله‌های سنگین حمل می‌کننـد، بسیار شایع است، عنوان کرد: جراحان ارتوپدی معتقدند که 58 درصد دردهای سرشانه و پشـت در کودکان بـه علت کوله پشتی‌های سنگین و بد طراحی شده است.
وی فرهنگسازی را در این راستا امری مهم ذکر کرد و گفت: برگـزاری دوره‌های آموزشی مناسب برای کودکـان، والـدین و حتـی مسـئولین مدارس و معلمان می تواند امری تاثیر گذار در این راستا باشد.
متخصص طب کار و بیمارهای شغلی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، افزود: آگـاهی داشـتن از مسـائل ارگونومی و نحوه انتخـاب کولـه پشـتی مناسـب در هنگام خرید نیز به طور قطع راه گشـای ایـن مشـکل خواهد بـود.
تشویق تولیدکنندگان کوله پشتی...
وی، گفت: بهتر است تولیـدکنندگان داخلـی بـه تولیـد کولـه‌پشـتی‌هایی بـا فاکتورهـای ارگونومیـک و مطـابق بـا انـدازه های آنتروپومتریک کاربران ایرانی تشـویق شـوند، زیـرا ممکن است یکی از دلایل عدم انتخاب مناسـب در هنگــام خریــد کوله‌پشـتی موجــود نبودن کولـه پشـتی های مناسـب و اسـتاندارد باشد.
گیاهی عنوان کرد: به والدین توصیه می‌شود هر روز کیف فرزند خود را بازبینی کنند که وسایل و کتاب های اضافه را با خود به مدرسه نبرند.
وی با اشاره به اینکه دانش آموزان باید هر دو بند کوله‌پشتی را بر دوش بیندازند، ذکر کرد: استفاده از دو بند کیف به توزیع بهتر وزن در تمام پشت کمک می‌کند و وضعیت ایستادن متقارن و کاملا متوازن بدن را بهبود می‌بخشد.
متخصص طب کار و بیمارهای شغلی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، افزود: کوله‌پشتی‌های چرخ دار برای دانش آموزان اول ابتدایی که در یک کلاس ثابت حضور می‌یابند و نیازی به بالا و پایین رفتن مکرر از پله ها ندارند، راه حل مناسبی است.
گیاهی در ادامه گفت: وقتی که کوله‌پشتی سنگین باشد بیش از حد پشت کودک را قوس دار می‌کند یا سر و تنه را به جلو خم می‌کند تا بتواند وزن کیف را تحمل کند، این فشار روی عضلات گردن و پشت سبب خستگی بیش از حد و آسیب می‌شود.
وی افزود: اگر کودک کوله را بر روی یک شانه حمل کند، برای جبران وزن اضافی آن به طرف مقابل خم می‌شود و این مساله درد بخش فوقانی و تحتانی پشت و کشش عضلات شانه و گردن را به دنبال دارد.
متخصص طب کار و بیمارهای شغلی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، بیان کرد: بند باریک برخی کوله‌ها جریان خون و رشته‌های عصبی دست‌ها را تحت فشار قرار داده و سبب ضعف و گزگز بازو و دست‌ها می‌شود، لذا آشنایی با اصول ارگونومی در خرید کیف یا کوله‌پشتی می‌تواند تا حدی از آسیب های وارده به ستون فقرات کاهش یابد.
فرزام بیدارپور ، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، اظهار کرد: با توجه به شرایط موجود، باید آموزش و پرورش روشی را ترویج دهد که دانش آموزان کمتر از کوله‌پشتی استفاده کنند.
وی با اشاره به اینکه دانش آموزان باید دو سری کتاب داشته باشند، تصریح کرد: با این روش، دانش آموزان یک سری از کتاب‌ها را در خانه و سری بعد را در مدرسه می‌گذارند و در این صورت فقط دفاتر خود را در داخل کوله پشتی گذاشته و به مدرسه می برند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان ، عنوان کرد: حدود 40 درصد از افرادی که از کوله پشتی استفاده می‌کنند دچار درد گردن، کمردرد و مشکل انحنای ستون فقرات به ویژه در دختران هستند.
وی عنوان کرد: کوله‌پشتی باید متناسب با اندام دانش آموز بوده و لبه پایینی باید سه سانتی متر بالاتر از خط کمر و از جنس چرمی یا برزنت، محکم و سبک باشد.
بیدارپور با اشاره به اینکه بند کوله‌پشتی باید زخیم باشد، ذکر کرد: کوله‌پشتی باید دارای بندهای محکم، زخیم، حداقل پنج سانتی متر، متقارن و دارای کمربندی باشد که روی سینه قفل شود در واقع نباید تمام فشار کوله پشتی روی کمر باشد.
وی با بیان اینکه محتوای کوله پشتی به اندام دانش‌آموز بستگی دارد، گفت: در یک دانش‌آموز اول ابتدایی که 30 کیلو وزن دارد نباید از سه کیلو بیشتر حمل کند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان ، خاطرنشان کرد: کوله پشتی باید جیب های مختلفی داشته باشد که هنگام چیدن وسایل وزن آن تقسیم شود.
بیدارپور روش درست بلند کردن کوله پشتی را از روی صندلی ذکر کرد و یادآور شد: حداکثر زمان گرفتن کوله‌پشتی نیم ساعت است و دانش آموز باید بعد از نیم ساعت استراحت کنند.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

یک شکارچی متخلف در سقز دستگیر شد

بیمارستان‌های کردستان تعداد 2214 تخت فعال دارد

تحت پوشش قرارگرفتن 75 هزار دانش آموز کردستانی در طرح ملی شهاب

بارندگی های مناسب و به موقع، مبارزه با آفات را کاهش می دهد

تلخ و شیرین یک مجازات

سند آمایش آموزش عالی کردستان منطبق با واقعیت ها باشد

حوزه سلامت جامعه، نیازمند ورود جدی خیرین است

اجرای طرح تکالیف مهارت محور در بیش از 1000 کلاس کردستان

مراقب ورود خرافات در هیپنوتیزم باشیم

اعلام فراخوان نخستین همایش منطقه ای علمی - پژوهشی «اقتصاد پنهان»

نخبگان علاوه براشتغال خودبستر کارآفرینی برای دیگران را فراهم کنند

اساتید دانشگاهی الگوهای بارز علمی در جامعه هستند

افزایش سهم پذیرش دانشجو معلم در کردستان پیگیری می شود

تندگویان: «موسسه فیلترینگ» باز کنیم

علوفه رسانی به وحوش در سقز آغاز شد

تحقیقات و فناوری نیازمند اصلاحات ساختاری است

خودروی پلیس 2020 فورد چشم‌ها را خیره کرد

تصور اشتباه درباره‌ی طرف چپ و راست مغز انسان

اعلام فراخوان ثبت‌نام هشتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویی در کردستان

14 دانشجوی دانشگاه کردستان به خارج از کشور اعزام شده‌اند

همکاری هسته‌ای بیل گیتس با چینی‌ها به‌هم خورد

چهار شکارچی متخلف در دیواندره دستگیر شدند

انجام تحقیقات دانش بنیان و کاربردی رفع مشکلات جامعه را در پی دارد

سرشماری زمستانه پرندگان آبزی و کنار آبزی در کردستان آغاز شد

علت اوتیسم چیست؟

108 مدرسه حاشیه شهرهای کردستان هوشمندسازی می‌شوند

اجرای طرح «ایران مهارت» در 75 مدرسه کردستان

مدارس پرخطر کردستان باید تعطیل شوند

اپل و مایکروسافت، نمادهای دنیای فناوری که روندی متفاوت در سال 2018 داشتند

فعالیت مدارس دولتی و غیردولتی کردستان ارزیابی می‌شود

مرکز «مطالعه کوهورت دهگلان» یک مطالعه وسیع ملی است

دوربین سه‌بعدی به آیفون‌های جدید می‌آید

جای انجمن مردم نهاد محیط زیستی در کامیاران خالی است

ضرورت توجه به رویکرد تبیینی حماسه 9 دی

بیش از 40 طرح پژوهشی و مطالعاتی در محیط زیست کردستان انجام شد

50 هزار کردستانی بی‌سواد هستند

باستان‌شناس کردستانی به مرتبه علمی پروفسوری ارتقا یافت

5 نشریه علمی دانشگاه کردستان در رتبه بندی وزارت علوم قرار گرفته‌اند

کارآفرینان دانش بنیان برای ایجاد شبکه ارزش حمایت می شوند

نفرات برتر سومین مرحله استانی دفاع سه دقیقه ای از پایان نامه دانشجویی معرفی شدند

تبدیل علم به ثروت مستلزم تغییر روش دانشگاه هاست

رشد 50 درصدی نرخ باسوادی روستاهای کردستان طی چهل سال اخیر

طرح ناسا برای کشف موجودات فضایی در مشتری

دستگاهی که آب را به سوخت تبدیل می‌کند

اعتراف اپل به انحنای شاسی «آی پد پرو»

فریب سیستم تشخیص چهره گوشی با ماکت

موافقت وزارت علوم با راه اندازی دانشکده علوم و فنون سقز

700 هزار صندلی خالی در آموزش عالی کشور داریم

ایران جایگاه نخست پژوهش‌های علمی را در جهان اسلام دارد

پژوهشگران می توانند استقلال همه جانبه کشور را تضمین کنند