عصر کرد

آخرين مطالب

/گزارش/

قامت دانش آموزان را زیر باز کوله پشتی خم نکنیم علمي

قامت دانش آموزان را زیر باز کوله پشتی خم نکنیم

  بزرگنمايي:

عصر کرد - کودکان، آینده سازان فردای نسل ما هستند و ما موظفیم برای ایـن سـرمایه‌های مهـم شرایطی را فراهم آوریم تا بدون هیچگونه صدمه فیزیکی و ذهنی بـه رشـد و شـکوفایی کافی دسـت یابند. به گزارش ایسنا منطقه کردستان، کودکان در دوره رشد از لحاظ ساختار اسکلتی و استخوانی به اندازه کافی تکامـل نیافته‌اند، بسیار انعطاف‌پذیر و آسیب‌پذیر هستند و در برابر استرس‌های وارده، فشار و کارهای فیزیکی تحمـل کافی را ندارند.
امروزه در جهان، تلاش بر این اسـت کــه قــوانین ارگونومیک و آنتروپومتریک بــرای کودکان در سنین رشد اجرا شود، تا کودکان در خانه و مدرسه در رونـد یادگیری و رشد خـود متحمل خسارات جبران ناپذیر نشوند.
حدود 90 درصد از دانش آموزان کوله‌پشتی حمل می‌کنند، کوله پشتی نامناسب، منجر به درد سرشانه، پشت، کمر و ناهنجاری های اسکلتی می‌شود در واقع حمل کوله پشتی سنگین‌تر از 10 درصد وزن بدن توصیه نمی‌شود.
امید گیاهی، متخصص طب کار و بیمارهای شغلی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، در رابطه با موضوع این گزارش به خبرنگار ایسنا گفت : کیف‌ها و تجهیزات آموزشی به روش‌های مختلفی حمل می‌شـوند، دانـش آمـوزان عـلاوه بـر کتاب‌های درسی روزانه، وسایل و لوازم دیگری را نیز در طـول روز حمـل می‌کننـد.
وی تصریح کرد: وزن وسـایل و روش حمل آنها مسئله‌ای است که بایستی مورد توجه قـرار گیـرد، زیـرا وسـایل نامناسـب حمـل و وسایل سنگین به طور مکرر می‌توانند سبب ایجاد عوارض جسمانی و تغییر شکل اسکلت فرد شود.
متخصص طب کار و بیمارهای شغلی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، حمل نامناسب کیف، وزن بـالای کیـف و کیف های نامناسـب را عـاملی در دردهای پـایین کمری برشمرد .
گیاهی با بیان اینکه دردهای ناحیـه سرشانه و پشت در دانش‌آموزانی که کوله‌های سنگین حمل می‌کننـد، بسیار شایع است، عنوان کرد: جراحان ارتوپدی معتقدند که 58 درصد دردهای سرشانه و پشـت در کودکان بـه علت کوله پشتی‌های سنگین و بد طراحی شده است.
وی فرهنگسازی را در این راستا امری مهم ذکر کرد و گفت: برگـزاری دوره‌های آموزشی مناسب برای کودکـان، والـدین و حتـی مسـئولین مدارس و معلمان می تواند امری تاثیر گذار در این راستا باشد.
متخصص طب کار و بیمارهای شغلی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، افزود: آگـاهی داشـتن از مسـائل ارگونومی و نحوه انتخـاب کولـه پشـتی مناسـب در هنگام خرید نیز به طور قطع راه گشـای ایـن مشـکل خواهد بـود.
تشویق تولیدکنندگان کوله پشتی...
وی، گفت: بهتر است تولیـدکنندگان داخلـی بـه تولیـد کولـه‌پشـتی‌هایی بـا فاکتورهـای ارگونومیـک و مطـابق بـا انـدازه های آنتروپومتریک کاربران ایرانی تشـویق شـوند، زیـرا ممکن است یکی از دلایل عدم انتخاب مناسـب در هنگــام خریــد کوله‌پشـتی موجــود نبودن کولـه پشـتی های مناسـب و اسـتاندارد باشد.
گیاهی عنوان کرد: به والدین توصیه می‌شود هر روز کیف فرزند خود را بازبینی کنند که وسایل و کتاب های اضافه را با خود به مدرسه نبرند.
وی با اشاره به اینکه دانش آموزان باید هر دو بند کوله‌پشتی را بر دوش بیندازند، ذکر کرد: استفاده از دو بند کیف به توزیع بهتر وزن در تمام پشت کمک می‌کند و وضعیت ایستادن متقارن و کاملا متوازن بدن را بهبود می‌بخشد.
متخصص طب کار و بیمارهای شغلی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، افزود: کوله‌پشتی‌های چرخ دار برای دانش آموزان اول ابتدایی که در یک کلاس ثابت حضور می‌یابند و نیازی به بالا و پایین رفتن مکرر از پله ها ندارند، راه حل مناسبی است.
گیاهی در ادامه گفت: وقتی که کوله‌پشتی سنگین باشد بیش از حد پشت کودک را قوس دار می‌کند یا سر و تنه را به جلو خم می‌کند تا بتواند وزن کیف را تحمل کند، این فشار روی عضلات گردن و پشت سبب خستگی بیش از حد و آسیب می‌شود.
وی افزود: اگر کودک کوله را بر روی یک شانه حمل کند، برای جبران وزن اضافی آن به طرف مقابل خم می‌شود و این مساله درد بخش فوقانی و تحتانی پشت و کشش عضلات شانه و گردن را به دنبال دارد.
متخصص طب کار و بیمارهای شغلی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، بیان کرد: بند باریک برخی کوله‌ها جریان خون و رشته‌های عصبی دست‌ها را تحت فشار قرار داده و سبب ضعف و گزگز بازو و دست‌ها می‌شود، لذا آشنایی با اصول ارگونومی در خرید کیف یا کوله‌پشتی می‌تواند تا حدی از آسیب های وارده به ستون فقرات کاهش یابد.
فرزام بیدارپور ، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، اظهار کرد: با توجه به شرایط موجود، باید آموزش و پرورش روشی را ترویج دهد که دانش آموزان کمتر از کوله‌پشتی استفاده کنند.
وی با اشاره به اینکه دانش آموزان باید دو سری کتاب داشته باشند، تصریح کرد: با این روش، دانش آموزان یک سری از کتاب‌ها را در خانه و سری بعد را در مدرسه می‌گذارند و در این صورت فقط دفاتر خود را در داخل کوله پشتی گذاشته و به مدرسه می برند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان ، عنوان کرد: حدود 40 درصد از افرادی که از کوله پشتی استفاده می‌کنند دچار درد گردن، کمردرد و مشکل انحنای ستون فقرات به ویژه در دختران هستند.
وی عنوان کرد: کوله‌پشتی باید متناسب با اندام دانش آموز بوده و لبه پایینی باید سه سانتی متر بالاتر از خط کمر و از جنس چرمی یا برزنت، محکم و سبک باشد.
بیدارپور با اشاره به اینکه بند کوله‌پشتی باید زخیم باشد، ذکر کرد: کوله‌پشتی باید دارای بندهای محکم، زخیم، حداقل پنج سانتی متر، متقارن و دارای کمربندی باشد که روی سینه قفل شود در واقع نباید تمام فشار کوله پشتی روی کمر باشد.
وی با بیان اینکه محتوای کوله پشتی به اندام دانش‌آموز بستگی دارد، گفت: در یک دانش‌آموز اول ابتدایی که 30 کیلو وزن دارد نباید از سه کیلو بیشتر حمل کند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان ، خاطرنشان کرد: کوله پشتی باید جیب های مختلفی داشته باشد که هنگام چیدن وسایل وزن آن تقسیم شود.
بیدارپور روش درست بلند کردن کوله پشتی را از روی صندلی ذکر کرد و یادآور شد: حداکثر زمان گرفتن کوله‌پشتی نیم ساعت است و دانش آموز باید بعد از نیم ساعت استراحت کنند.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

شکارچیان کبک در سقز دستگیر شدند

خروج گونه های جانوری از مرزهای کردستان ممنوع است

درخشش آثار حوزه هنری کردستان در سومین جشنواره فیلم کوتاه چراغ

بیش از 17 هزار قطعه پرنده در کردستان شمارش شد

تعداد مبتلایان به ویروس اسهالی در قروه به 700 نفر رسید

ویروس `نورواک` علت اصلی ابتلای مردم قروه به مسمومیت است

رئیس هیئت بیماران خاص و پیوند اعضا کردستان انتخاب شد

245 متخلف شکار و صید در کردستان دستگیر شدند

برگزاری کارگاه آموزشی "یک فنجان تفاهم" در دانشگاه فرهنگیان

تلاش نوجوان سقزی عامل بهبود پرنده شکاری شد

کتابخانه ها و محیط زیست کردستان تفاهم نامه همکاری امضا کردند

طرح کاشت ارغوان در منطقه هورامان برنده جایزه ملی ایران شد

خنده درمانی تاثیر بسزای در افسردگی و استرس دارد

ششمین آزمون استخدامی دستگاه‌های اجرایی کردستان بدون نقص برگزار شد

شرکت 4953 داوطلب در آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی کردستان

بیست و ششمین سمینار جبر ایران به کار خود پایان داد

خرید و فروش گونه های حیات وحش در کردستان پیگیری می شود

آخرین اخبار از آزمون استخدامی فراگیر دستگاه‌های اجرایی کشور/ از تعداد و کیفیت سوالات تا آمار تعداد حوزه‌های برگزارکننده

انقلاب چهارم صنعتی به وسیله اینترنت اشیاء کلید خورده است

ریاضی دان برجسته کرد یک الگو برای جوانان است

خبر دریافت جایزه فیلدز پرفسور "بیرکار" بهترین خبر عمرم بود

881 روستای کردستان از اینترنت پرسرعت بهره مند می شوند

توسعه کردستان با وجود جوانان خلاق و پویا امکان پذیر است

طرح های تحقیقی یادگیری دانش آموزان را ارتقا می بخشد

18 هزار دانش آموز کردستانی تحت پوشش طرح نماد قرار دارند

علم و پژوهش بستر توسعه پایدار در گام دوم انقلاب است

ضرورت توجه به اخلاق مداری برای پیشرفت کشور

دانشجویان بزرگترین سرمایه های کشور هستند

ایجاد رشته زبان و ادبیات کردی روزی تاریخی در دانشگاه کردستان بود

بومی گزینی امکان تحصیل نخبگان کردستان را در دانشگاه های برتر سلب کرده است

ضرورت نگاه ویژه وزارت علوم به دانشگاه کردستان

مسئولیت جبران تبعیض و کمبود دانشجو بر عهده دانشگاه کردستان است

شکارچی متخلف در سروآباد دستگیر شد

افزایش 13 هزار متر مربعی فضای فیزیکی دانشگاه کردستان

کلنگ زنی 6 پروژه عمرانی در دانشگاه کردستان با حضور معاون وزیر علوم

شکوفایی شارژ سریع و بی‌سیم

کردستان با کمبود 7000 نفر نیروی معلم روبرو خواهد شد

پذیرش 50 هزار نفر دانشجو در دانشگاه فرهنگیان در سال آینده

اضافه شدن ایموجی به پلاک خودروهای استرالیا

تعطیلی دانشگاه علمی کاربردی سقز 2 ساله شد

اولین سیم‌کارت نسل پنجم جهان رسما عرضه شد

محققان دستاوردهای پژوهش را برای توسعه به کار گیرند

همایش ملی داده و کاربردهای آن، در سقز برگزار می شود

گوشی تاشوی سامسونگ، اپل را تهدید می‌کند

نزدیک شدن وحوش به مناطق مسکونی موجب آسیب دیدن آنها می شود

مواد آرایشی را از دستفروشان خریداری نکنید

آموزش سلامت محور به دانش آموزان کردستانی

باید کنترل و نظارت بیشتری بر تجهیزات پزشکی داشته باشیم

2300 گونه گیاهی در کردستان شناسایی شده است

650 پستاندار و پرنده در کردستان رها سازی شد