آخرين مطالب

/گزارش/

قامت دانش آموزان را زیر باز کوله پشتی خم نکنیم علمي

قامت دانش آموزان را زیر باز کوله پشتی خم نکنیم

  بزرگنمايي:

عصر کرد - کودکان، آینده سازان فردای نسل ما هستند و ما موظفیم برای ایـن سـرمایه‌های مهـم شرایطی را فراهم آوریم تا بدون هیچگونه صدمه فیزیکی و ذهنی بـه رشـد و شـکوفایی کافی دسـت یابند. به گزارش ایسنا منطقه کردستان، کودکان در دوره رشد از لحاظ ساختار اسکلتی و استخوانی به اندازه کافی تکامـل نیافته‌اند، بسیار انعطاف‌پذیر و آسیب‌پذیر هستند و در برابر استرس‌های وارده، فشار و کارهای فیزیکی تحمـل کافی را ندارند.
امروزه در جهان، تلاش بر این اسـت کــه قــوانین ارگونومیک و آنتروپومتریک بــرای کودکان در سنین رشد اجرا شود، تا کودکان در خانه و مدرسه در رونـد یادگیری و رشد خـود متحمل خسارات جبران ناپذیر نشوند.
حدود 90 درصد از دانش آموزان کوله‌پشتی حمل می‌کنند، کوله پشتی نامناسب، منجر به درد سرشانه، پشت، کمر و ناهنجاری های اسکلتی می‌شود در واقع حمل کوله پشتی سنگین‌تر از 10 درصد وزن بدن توصیه نمی‌شود.
امید گیاهی، متخصص طب کار و بیمارهای شغلی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، در رابطه با موضوع این گزارش به خبرنگار ایسنا گفت : کیف‌ها و تجهیزات آموزشی به روش‌های مختلفی حمل می‌شـوند، دانـش آمـوزان عـلاوه بـر کتاب‌های درسی روزانه، وسایل و لوازم دیگری را نیز در طـول روز حمـل می‌کننـد.
وی تصریح کرد: وزن وسـایل و روش حمل آنها مسئله‌ای است که بایستی مورد توجه قـرار گیـرد، زیـرا وسـایل نامناسـب حمـل و وسایل سنگین به طور مکرر می‌توانند سبب ایجاد عوارض جسمانی و تغییر شکل اسکلت فرد شود.
متخصص طب کار و بیمارهای شغلی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، حمل نامناسب کیف، وزن بـالای کیـف و کیف های نامناسـب را عـاملی در دردهای پـایین کمری برشمرد .
گیاهی با بیان اینکه دردهای ناحیـه سرشانه و پشت در دانش‌آموزانی که کوله‌های سنگین حمل می‌کننـد، بسیار شایع است، عنوان کرد: جراحان ارتوپدی معتقدند که 58 درصد دردهای سرشانه و پشـت در کودکان بـه علت کوله پشتی‌های سنگین و بد طراحی شده است.
وی فرهنگسازی را در این راستا امری مهم ذکر کرد و گفت: برگـزاری دوره‌های آموزشی مناسب برای کودکـان، والـدین و حتـی مسـئولین مدارس و معلمان می تواند امری تاثیر گذار در این راستا باشد.
متخصص طب کار و بیمارهای شغلی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، افزود: آگـاهی داشـتن از مسـائل ارگونومی و نحوه انتخـاب کولـه پشـتی مناسـب در هنگام خرید نیز به طور قطع راه گشـای ایـن مشـکل خواهد بـود.
تشویق تولیدکنندگان کوله پشتی...
وی، گفت: بهتر است تولیـدکنندگان داخلـی بـه تولیـد کولـه‌پشـتی‌هایی بـا فاکتورهـای ارگونومیـک و مطـابق بـا انـدازه های آنتروپومتریک کاربران ایرانی تشـویق شـوند، زیـرا ممکن است یکی از دلایل عدم انتخاب مناسـب در هنگــام خریــد کوله‌پشـتی موجــود نبودن کولـه پشـتی های مناسـب و اسـتاندارد باشد.
گیاهی عنوان کرد: به والدین توصیه می‌شود هر روز کیف فرزند خود را بازبینی کنند که وسایل و کتاب های اضافه را با خود به مدرسه نبرند.
وی با اشاره به اینکه دانش آموزان باید هر دو بند کوله‌پشتی را بر دوش بیندازند، ذکر کرد: استفاده از دو بند کیف به توزیع بهتر وزن در تمام پشت کمک می‌کند و وضعیت ایستادن متقارن و کاملا متوازن بدن را بهبود می‌بخشد.
متخصص طب کار و بیمارهای شغلی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، افزود: کوله‌پشتی‌های چرخ دار برای دانش آموزان اول ابتدایی که در یک کلاس ثابت حضور می‌یابند و نیازی به بالا و پایین رفتن مکرر از پله ها ندارند، راه حل مناسبی است.
گیاهی در ادامه گفت: وقتی که کوله‌پشتی سنگین باشد بیش از حد پشت کودک را قوس دار می‌کند یا سر و تنه را به جلو خم می‌کند تا بتواند وزن کیف را تحمل کند، این فشار روی عضلات گردن و پشت سبب خستگی بیش از حد و آسیب می‌شود.
وی افزود: اگر کودک کوله را بر روی یک شانه حمل کند، برای جبران وزن اضافی آن به طرف مقابل خم می‌شود و این مساله درد بخش فوقانی و تحتانی پشت و کشش عضلات شانه و گردن را به دنبال دارد.
متخصص طب کار و بیمارهای شغلی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، بیان کرد: بند باریک برخی کوله‌ها جریان خون و رشته‌های عصبی دست‌ها را تحت فشار قرار داده و سبب ضعف و گزگز بازو و دست‌ها می‌شود، لذا آشنایی با اصول ارگونومی در خرید کیف یا کوله‌پشتی می‌تواند تا حدی از آسیب های وارده به ستون فقرات کاهش یابد.
فرزام بیدارپور ، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، اظهار کرد: با توجه به شرایط موجود، باید آموزش و پرورش روشی را ترویج دهد که دانش آموزان کمتر از کوله‌پشتی استفاده کنند.
وی با اشاره به اینکه دانش آموزان باید دو سری کتاب داشته باشند، تصریح کرد: با این روش، دانش آموزان یک سری از کتاب‌ها را در خانه و سری بعد را در مدرسه می‌گذارند و در این صورت فقط دفاتر خود را در داخل کوله پشتی گذاشته و به مدرسه می برند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان ، عنوان کرد: حدود 40 درصد از افرادی که از کوله پشتی استفاده می‌کنند دچار درد گردن، کمردرد و مشکل انحنای ستون فقرات به ویژه در دختران هستند.
وی عنوان کرد: کوله‌پشتی باید متناسب با اندام دانش آموز بوده و لبه پایینی باید سه سانتی متر بالاتر از خط کمر و از جنس چرمی یا برزنت، محکم و سبک باشد.
بیدارپور با اشاره به اینکه بند کوله‌پشتی باید زخیم باشد، ذکر کرد: کوله‌پشتی باید دارای بندهای محکم، زخیم، حداقل پنج سانتی متر، متقارن و دارای کمربندی باشد که روی سینه قفل شود در واقع نباید تمام فشار کوله پشتی روی کمر باشد.
وی با بیان اینکه محتوای کوله پشتی به اندام دانش‌آموز بستگی دارد، گفت: در یک دانش‌آموز اول ابتدایی که 30 کیلو وزن دارد نباید از سه کیلو بیشتر حمل کند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان ، خاطرنشان کرد: کوله پشتی باید جیب های مختلفی داشته باشد که هنگام چیدن وسایل وزن آن تقسیم شود.
بیدارپور روش درست بلند کردن کوله پشتی را از روی صندلی ذکر کرد و یادآور شد: حداکثر زمان گرفتن کوله‌پشتی نیم ساعت است و دانش آموز باید بعد از نیم ساعت استراحت کنند.
انتهای پیام
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

جرات‌ورزی نوعی توانایی برای اظهار وجود با اعتماد به نفس است

پنج میلیارد تومان برای ساخت پارک نواوری کردستان کمک می شود

صندوق پژوهش و فناوری کردستان 40 میلیارد ریال کمک دریافت می کند

ساختمان بنیاد نخبگان کردستان افتتاح شد

ظرفیت ها و استعدادهای کردستان برای ایجاد ارزش افزوده و اشتغالزایی در منطقه به کار گرفته شود

4 میلیارد تومان به صندوق پژوهش و فناوری پارک علم و فناوری کردستان کمک می‌شود

شرکت‌های فناور کردستان 11 میلیارد تومان درآمد داشته اند

مرکز نوآوری دانشگاه کردستان افتتاح شد

فعالیت 3700 شرکت فناور در کشور 60 هزار میلیارد تومان فروش داشته است

ساختمان بنیاد نخبگان استان کردستان افتتاح شد

آلودگی محیطی شهرها به حشرات و اکوسیستم آسیب می رساند

اولین روستای استان کردستان دارای فن آوری FTTH شد

خواب کمتر از 6 ساعت بدن را با کم آبی مواجه می کند

باور به عقلانیت و نظم اصول اساسی اداره پژوهشکده کردستان شناسی خواهد بود

پژوهشکده کردستان شناسی بزرگترین مرکز علمی پژوهشی دانشگاه کردستان است

خدمت به کردستان از وظایف مهم دانشگاه کردستان است

تحصیل 1345 دانش آموز در مدارس با نیازهای ویژه کردستان

خستگی و بی‌حالی نشانه‌های کبد چرب است

به زودی همزمان با آپدیت اپلیکیشن های اندرویدی می توانید از آن ها استفاده کنید

چه افرادی باید در مصرف انار احتیاط کنند؟

دوره توانمندسازی ویژه مسئولان مالی و ناظرین فنی دهیاران برگزار شد

سرطان معده یکی از سرطان‌های شایع در دنیا است

وای فای6 باقابلیت های جدید در راه است

سرطان معده یکی از سرطان‌های شایع در دنیا است

پیشرفت و توسعه هر جامعه ای با ارائه آمار و اطلاعات صحیح میسر است

نخستین آیفون مجهز به 5G تا دو سال دیگر

جنس فعالیت‌های امور دانشجویان شاهد و ایثارگر دانشگاه کردستان «حمایتی» است

آیا ارتباطی میان امواج تلفن های همراه و تومورهای مغزی وجود دارد؟

20 درصد افراد جامعه به بیماری کبد چرب مبتلا هستند

برگزاری کارگاه آموزشی اصول راه‌اندازی و مدیریت کسب و کار در دانشگاه کردستان

پایان کابوس تبر بر تنه درختان جنگل های کردستان

12 رشته جدید به رشته‌های تحصیلی دانشگاه کردستان اضافه شده است

کاوشگر پارکر نزدیکتر از هر زمان به خورشید

میوه ها را با پوست نخورید!

سومین جشنواره ایده های برتر در سنندج برگزار می شود

سخاوت آسمان گره گشای معضل آلودگی هوای کردستان

مبتلایان به فشارخون بالا کمتر در معرض هوای سرد قرار گیرند

نسل جدید فناوری شارژ سریع عرضه می‌شود

کودکان سه تا پنج سال کردستانی غربالگری شنوایی می شوند

هوای سنندج در شرایط بسیار ناسالم قرار گرفت

ثبت نام تکمیل ظرفیت دوره‌های کاردانی و کارشناسی علمی کاربردی جهاددانشگاهی

بیش از 5 میلیون نوبت مایه کوبی دام در کردستان انجام شد

30 بطانه سنجاب و 2 جوجه تیغی در سروآباد رهاسازی شد

احتمال رونمایی از موبایل تاشدنی سامسونگ در آبان ماه امسال

اعلام فراخوان شرکت در دومین استارت آپ روستایی کشور/ صاحبان ایده ثبت نام کنند

تعداد دانشجویان پیام نور بیجار کاهش چشمگیری داشته است

هک داووس و انتشار اسامی قاتلان خاشقجی

جزئیات کلاهبرداری جدید از تماس‌های خارجی

دیابت و فشار خون علت اصلی ابتلا به بیماری کلیوی است

مجوز پرورش 500 هزار قطعه پرورش زالو در کردستان صادر شد