عصر کرد

آخرين مطالب

اضطراب مسیر مدرسه مقالات

اضطراب مسیر مدرسه

  بزرگنمايي:

عصرکرد- امروزه وسعت شهرها، تنوع مدارس و بالارفتن سطح توقعات مردم از یک طرف و افزایش اشتغال بانوان و گسترش تک فرزندی موجب شده، تردد و چگونگی جابجایی دانش آموزان از خانه تا مدرسه و بالعکس بر سایر دغدغه های والدین در راستای بازگشایی مدارس افزوده شود.
در گذشته خانواده ها فرزندانشان را فقط در مدارس واقع در کوچه و محله خود ثبت نام می کردند و دانش آموزان مسیر مدرسه تا منزل و برعکس را با پای پیاده طی می کردند اما پدر و مادرهای امروزی در انتخاب مدارس وسواس زیادی به خرج می دهند و گاهی مسیر منزل با مدرسه محل تحصیل فاصله زیادی دارد.
همین وسواس به خرج دادن خانواده ها در انتخاب مدرسه موجب شده است، دغدغه ای دیگر به نام سرویس مدرسه برای رفت و آمد دانش آموزان ذهن والدین را درگیر کند و این دغدغه در روزهای پایانی شهریور بیشتر می شود.
عدم نظارت بر سرویس های مدارس و استفاده از خودروهای فرسوده و دارای مشکل در سال های گذشته در برخی مواقع منجر به اتفاقات ناگوار و ناخوشایندی شده و این مسئله خود نوعی بی اعتمادی در میان خانواده ها نسبت به متولیان امر ایجاد کرده است.
یکی از مادران نگرانی که دخترش امسال وارد مقطع اول ابتدایی می شود، می گوید: در سال های گذشته خبرهای زیادی را در زمینه تصادف سرویس های مدرسه و آسیب دیدن بچه ها در برخی شهرها و یا استان ها شنیده ام و امسال باید برای دخترم از سرویس استفاده کنم و این مساله تمام ذهن و فکرمان را درگیر کرده است.
مرادی که خود شاغل است، اضافه کرد: دخترم برای رفتن به مدرسه باید از سر چهارراه و خیابان عبور کند بنابراین با توجه به اینکه هم خودم و هم همسرم کارمند هستیم، نمی توانیم او را سرساعت مشخص در مسیر خانه تا مدرسه و بالعکس همراهی کنیم.
وی افزود: سال های گذشته که خودم بچه مدرسه ای نداشتم هر وقت از سرکار بر می گشتم سرویس هایی را می دیدم که حداقل هفت تا هشت بچه کوچک داخل یک خودرو و بر روی سروکول هم سوار شده بودند و نصف بدنشان از ماشین بیرون بود و امروز با یادآوری این صحنه ها دل نگرانی هایم بیشتر می شود.
این مادر اظهار داشت: بی شک اگر مسئولان و متولیان امر نظارت کافی بر سرویس های مدارس داشته باشند و به نحوی رفت و آمد آنان را رصد کنند دغدغه خانواده ها در این زمینه تا حدی کاهش می یابد.
مادر دیگری اما که دختر و پسرش هر 2 باید از سرویس مدرسه استفاده کنند،علاوه بر موارد بالا، از افزایش قیمت سرویس های مدارس ابراز نگرانی کرد و گفت: هرساله چند درصد به هزینه سرویس های مدارس افزوده می شود و در این شرایط اقتصادی افزایش قیمت ها علاوه بر سایر هزینه های تحصیلی برای خانواده ها مشکل ساز می شود.
اما امسال در سال تحصیلی جدید برای پایان دادن به برخی از این دغدغه ها و یا کاهش آن سامانه ای با عنوان "سپند"در راستای استفاده از سرویس های مدارس طراحی شده است.
بر اساس ابلاغ وزارت آموزش و پرورش در سال تحصیلی 98 - 97 دانش آموزانی که قصد استفاده از سرویس مدارس را دارند باید درسامانه سپند (سامانه پایش ناوگان دانش آموزی) ثبت نام کنند.

**سامانه سپند طرحی برای سامان دادن سرویس های مدارس
رئیس اداره انجمن اولیا و مربیان آموزش و پرورش کردستان معتقد است: با فعال شدن سامانه سپند (سامانه پایش حمل و نقل دانش آموزان) در سال تحصیلی جدید برای نخستین بار نظارت بر سرویس های مدارس استان به صورت هوشمند انجام می شود.
محمد ایوب فیض پور با بیان اینکه اجرای این طرح سال گذشته به صورت آزمایشی در استان قزوین انجام شد و امسال به سایر استان های کشور تعمیم یافته است، افزود: براساس این سامانه اولیای دانش آموزان، مدارس، رانندگان و بخش خصوصی متقاضی استفاده از سرویس ایاب و ذهاب دانش آموزی باید مشخصات خود را وارد سیستم کنند.
وی یادآور شد: بر این اساس استفاده از سرویس هایی که در این سامانه ثبت نام نکنند و مورد تایید سازمان حمل و نقل نباشند با عنوان ایاب و ذهاب دانش آموزی ممنوع است.
رئیس اداره انجمن اولیا و مربیان آموزش و پرورش کردستان به شرایط خودروهایی که برای سرویس ایاب و ذهاب دانش آموزان تعیین می شود اشاره کرد و گفت: خودروهایی که برای سرویس مدارس در نظر گرفته می شود باید از نظر تجهیزات و مدارک کامل بوده و توسط پلیس راهور تایید و آرم مخصوص سرویس مدارس نیز بر روی آن نصب شود.
وی با بیان اینکه رانندگان سرویس های مدارس باید دارای گواهینامه پایه 2 باشند، اضافه کرد: امسال برای سرویس های دانش آموزی شامل ون و مینی بوس یک نفر به عنوان مراقب عبور دادن دانش آموزان از چهارراه ها و خیابان های پرتردد از سوی سازمان حمل و نقل و با نظارت آموزش و پرورش معرفی و تعیین می شود.

**مدارس کردستان نیازمند هزار و 500 خودرو برای سرویس مدارس
وی به سرویس های مورد نیاز برای دانش آموزان استان اشاره کرد و گفت: در سال تحصیلی جدید برای مدارس استان 846 دستگاه مینی بوس، 567 دستگاه سواری، 36 اتوبوس، 17 میدل باس و 39 دستگاه ون نیاز دارد.
فیض پور اظهار داشت: این خودروها در قالب شرکت های مجاز پیمانکاری از سوی شهرداری به آموزش و پرورش معرفی می شود و از طریق سامانه سپند نسبت به انتخاب خودروها اقدام خواهد شد.
**افزایش 15 درصدی هزینه سرویس های مدارس کردستان
رئیس سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری سنندج گفت: بر اساس مصوبه های اخذ شده هزینه کرایه سرویس مدارس استان برای سال تحصیلی جدید 15 درصد افزایش یافته است.
امیر جمشیدنژاد با اشاره به اینکه برای سال تحصیلی جدید 194 دستگاه اتوبوس و مینی بوس برای سرویس دهی به دانش آموزان اختصاص یافته است، افزود: از این تعداد 171 دستگاه مینی بوس و 23 دستگاه نیز اتوبوس است که در قالب 12 شرکت به دانش آموزان و دانشجویان خدمات رسانی می کنند.
وی یادآور شد: همچنین تعداد 100 آژانس تاکسی تلفنی و 10 آژانس ویژه بانوان نیز آماده اخذ قرارداد برای سرویس دهی به مدارس هستند.
رئیس سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری سنندج تاکید کرد: تمامی خودروهایی که به سرویس مدارس اختصاص پیدا می کنند باید نسبت به انجام تعمیرات و تعویض صندلی های آسیب دیده، رفع نقص فنی، شستشو و نظافت خودرو خود اقدام کنند.
وی اظهار داشت: علاوه بر این سرویس ها، ناوگان تاکسیرانی نیز از ابتدای مهر ماه با تمام ظرفیت آماده خدمت رسانی و جابجایی شهروندان است و بر اساس تقاضای مدیران می توانند در سرویس دهی به مدارس و دانش آموزان فعالیت کنند.
 حفظ سلامت و امنیت دانش آموزان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و بر این اساس می طلبد مسئولان و متولیان امر در زمینه های مختلف امنیت این قشر آینده ساز جامعه را مدنظر قرار دهند.
بی شک استفاده از وسیله نقلیه مناسب و رانندگان قانونمند و دارای صلاحیت برای سرویس های مدارس می تواند تا حد زیادی ضریب امنیت اجتماعی جامعه را بالا برده و از طرفی آرامش خاطری به خانواده ها هدیه دهد.
سال تحصیلی گذشته تعداد 32 هزار و 109 دانش آموز در 643 مدرسه شهری و روستایی استان کردستان از سرویس مدارس استفاده کردند.
سال گذشته در مجموع بیش از 285 هزار دانش آموز کردستانی در مقاطع مختلف تحصیلی مشغول به تحصیل بودند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

خوراکی‌هایی که زمستان را گرم می‌کنند

روابط عمومی در پستوی اندیشه مدیران اجرایی - امید بهمنی*

تلاش در راستای رفع مشکلات روستاهای قروه به دور از جلوه های نمایشی

لباس کُردی از گذشته تا امروز...

دوئل نفت و آتش مقابل نیمکت ها

«آلی» که دیگر نیست

"نگارگری" اصیل ترین هنر ایرانی – اسلامی

اختلالات رفتاری کودکان/ راهنمای عملی درمان مشکلات رفتاری

استان کردستان در دام محرومیت

سفره دل بدر و پریشان آرام است

یار مهربان خمار شراب روحانی

از رنجی که می بریم - افسانه گلباغی *

نور افشانی فرهنگ اصیل کردها، در آسمان جهانی فرهنگ و هنر

کردستان فرهنگی چشم به راه عدالت اجتماعی و رفاه عمومی است

نهم دیماه 88 نماد اقتدار امت انقلابی ایران

نهم دیماه حماسه پیوند مردم و ولایت/نه کردستانی ها به اغتشاش گران

اگر خشمگین می شوید...

بخشنده کوچک

آیین شب یلدا "شه و چله" در كردستان

کاش می شد به جای تحصیل کارگری نمی کردم

گردش مدیریت در مدار اخلاق

کم اطلاعی روستاییان از مزایای بیمه روستایی

در بزرگترین کارخانه تولید لبنیات کردستان تخته می شود!؟

او هم شهروند این جامعه است و فرصت می خواهد...

آمادگی، دوره طلایی رشد و تشخیص کودکان است

گدایان شیک‌پوش سیار؛ پدیده‌ای نو در تکدی‌گری

مکانیسم‌های تحقق مطالبه توزیع عادلانه حقابه در کردستان

کُردها عهد شکن نیستند

طنین نوای مولودی خوانی در دارالاحسان/ بزرگترین مولودی خوانی کشور

همه چیز «درباره یک توپ»/نمایشی از یک واقعیت

ترافیک را درس دهیم - وریا کرمی*

چرخش واقعیت در«اتوبان سکوت»/زخم ماندگار از جنگ

به شمارش افتادن نفس درختان بلوط/ آغاز انقراض ششم در کردستان

بن‌بست عاطفی از علل خودکشی در جوانان است

توسعه گردشگری با رنگ و بوی بومی و فرهنگی

استرس در میان سالی موجب کوچک شدن مغز می شود

مردم منطقه‌ای که هم اهل این کشورند و هم آن کشور

رنج روستاهای قروه از ضعف زیرساختی/تسریع در اقدام عملی

دبه به دستان دغدغه مند

تجلی خوشنویسی در کُنج دستفروشی

ورود فاضلاب به زریبار ادامه دارد/ نسخه پیچی جدید برای نجات تالاب

پرینترهای سه بعدی برای تولید استیک وارد رستوران ها می شوند

70 کودک نایسری بی‌شناسنامه هستند

یاد نیمکت‌های سه نفره و گچ و تخته سیاه بخیر...

شادی و نشاطی از جنس دانایی

تغییری از جنس تضییع

اضطراب مسیر مدرسه

پنج روش مؤثر برای خالی کردن حافظه گوشی‌ های اندرویدی

وجود سینماگران توانمند و موفق، اما حمایت‌های حداقلی!

بخت گشایی در کف خیابان