عصر کرد

آخرين مطالب

شتاب چرخ صنعت کردستان با اعطاي بسته رونق توليد مقالات

شتاب چرخ صنعت کردستان با اعطاي بسته رونق توليد

  بزرگنمايي:

کردانلاين- صنايع کوچک و متوسط و توجه به نيازهاي آنان از بنيان هاي اقتصاد مقاومتي است که مي تواند تا حد زيادي باعث تحرک اقتصادي و ايجاد اشتغال شود دولت يازدهم نيز از ابتداي خدمت خود توجه بيشتر به واحدها در زمينه هاي مختلف، از تخصيص اعتبارهاي ويژه و تشکيل کارگروه ستاد تسهيل و روفع موانع توليد را در دستور کار خود قرار داده است.
تاکنون حدود 92 هزار ميليارد ريال تسهيلات بانکي با تصويب کارگروه هاي رفع موانع توليد و تسهيل سرمايه گذاري به بنگاه هاي کوچک و متوسط کشور اعطا شده و در کردستان نيز تا کنون يک هزار و 50 ميليارد ريال به 313 واحد صنعتي پرداخت شده است.
عده معدودي از توليدگران استان پي مشکلات توليد را به تن ماليده و در مسير رونق توليد گام نهاده اند اما به علت مشکلات نقدينگي و سرمايه ثابت، کارشان به تعطيلي کشيده شده بود که دولت با پرداخت تسهيلات به کمک آنان شتافت تا بتواند دستگير آنان براي ادامه توليد باشد.
شرکت بسته بندي بهداد سقز توليد کننده آب معدني آب کيميا و آب حيات از جمله واحدهايي است که در اثر نوسانات ارزي تا مرز تعطيلي پيش رفته بوده و اما امروز با دريافت تسهيلات هفت ميليارد و 500 ميليون ريالي دوباره به چرخه توليد باز گشته است تا علاوه بر حفظ اشتغال، حضور خود در بازارهاي بين المللي را تثبيت کند.
صديق لعلي مديرعامل اين شرکت گفت: اين تسهيلات 18 درصدي ياور خوبي براي حفظ مجموعه بوده و درصد آن نيز در مقايسه با 28 درصد سابق گام مهمي در کاهش قيمت تمام شده است.
به گفته وي حدود پنج تا سه سال گذشته واحد توليدي وارد يک بحران جدي شد که در نهايت تصميم به تعطيلي کارخانه گرفتيم اما هم اکنون با تامين نقدينگي يک آرامش نسبي براي توليد و بازار فراهم شده است و هم اکنون در صدد راه اندازي خط هاي بعدي کارخانه هستيم.
وي با اشاره به اينکه ميزان توليد اين شرکت در زمان بحران به سالانه 6 ميليون ليتر کاهش يافته بود افزود: هم اکنون موفق شديم اين ميزان را به 10 ميليون ليتر در سال برسانيم و اگر شرايط فعلي روند خوبي داشته باشد مي توانيم آن رابه 15 ميليون ليتر نيز برسانيم.
شرکت بسته بندي بهداد سقز در سال 1386 فعاليت خود را با ظرفيت اسمي 25 ميليون ليتر در سال آغاز کرد و 25 نفر به صورت مستقيم در آن مشغول به کارهستند و به گفته مديرعامل آن، اين شرکت هم اکنون در حال مذاکره با بازارهاي کشور عراق است تا بتواند روند صادرات به بازارهاي هدف از جمله اقليم کردستان عراق و استان هاي کربلا، نجف و بغداد را تثبيت کند.

** کمک دولت به واحدهاي باسابقه توليدي در استان
نوسان هاي بازار و کمبود نقدينگي فقط در واحدهاي صنعتي تازه تاسيس تاثير نداشت بلکه واحدهاي بالاي چند دهه سابقه فعاليت را نيز درگير خود کرده بود که شرکت توليدي سقز سازي کردستان (ون) با 31 سال سابقه کاري از جمله اين واحدهاست که حالا توانسته با دريافت تسهيلات با شدت بيشتري توليد و صادرات خود را ادامه دهد.
محمدنجيب شريفي مديرعامل اين شرکت با اشاره به اينکه تسهيلات 20 ميليارد ريالي بانکي باعث شد نفسي تازه براي تامين مواد اوليه و همچنين کاهش قيمت تمام شده داشته باشيم، گفت: در حال حاضر 80 درصد توليدات اين شرکت صادر مي شود که انتظار مي رود بتوانيم ميزان صادرات خود را به بيش از اين مقدار افزايش دهيم.
وي افزايش قيمت مواد اوليه را از ديگر چالش هاي توليد عنوان کرد و افزود: از سال 90 تا 94 برخي نوسانات باعث رشد سه برابري مواد اوليه تهيه سقز (آدامس طبيعي) شد به طوري که قيمت 50 هزار توماني هر کيلو در آخر سال 89 به 150 هزار تومان در سال گذشته رسيده بود.
به گفته شريفي در سال جاري با تدبير مسئولان براي جلوگيري از صادرات خام مواد اوليه و همچنين تنظيم قيمت بازار، قيمت مواد اوليه اين شرکت به نصف کاهش يافت به صورتي که امسال بالاترين مبلغ پرداخت شده براي هرکيلو حدود 75 هزار تومان بود.
شرکت توليدي سقز سازي کردستان (ون) ابداع کننده آدامس طبيعي بدون قند، با 105 اشتغالزايي مستقيم داراي سيمرغ طلايي DID ايتاليا و صادر کننده نمونه استان در سال هاي 85،86،90 و 95 است و سالانه 700 تن آدامس طبيعي در آن توليد مي شود.
به گفته شريفي، به علت تحريم ها بازارهاي کشور کانادا، آمريکا، ژاپن و اتحاديه اروپا را از دست داديم اما از سال گذشته موفق به جذب بازاهاي کشور عراق و کشورهاي عضو اتحاديه عرب شده ايم.

**
واحد توليدي لبنيات بسته بندي محمدپاينده از ديگر واحدهاي دريافت کننده تسهيلات رونق توليد در استان کردستان است که توانسته با دريافت 17 ميليارد ريال تسهيلات، توليد خود را پس از 2 سال از سر بگيرد.
اشکان پاينده مديرعامل اين واحد گفت: سال 91 موفق به اخذ پروانه شديم اما از همان اول مشکلات کمبود نقدينگي باعث تعطيلي کارخانه شد و امروز دريافت تسهيلات باعث جان تازه در توليد واحد شده و روزانه حدود 2 تن شير براي توليد انواع ماست، کره، دوغ، شير و خامه وارد کارگاه مي شود.
وي افزود: هم اکنون حدود 12 نفر به صورت مستقيم و غير مستقيم در اين واحد مشغول بکار هستند و با روند فعلي توليد بدون شک در آينده نزديک اقدام به شروع دوباره فعاليت خط دوم واحد مي شود.

** پرداخت هزار و 50 ميليارد ريال تسهيلات براي رونق توليد در کردستان
دبير کارگروه رفع موانع سرمايه گذاري و تسهيل توليد کردستان گفت: تسهيلات رونق توليد در 2 بخش شامل 650 ميليارد ريال براي واحدهاي ثبت نام کننده در سامانه بهين ياب و 400 ميليارد ريال نيز از محل مراجعه واحدهاي توليدي به بانک ها بوده است.
هيمن الماسي افزود: تسهيلات به 217 واحد در قالب ثبت نام کنندگان سامانه بهين ياب پرداخت شده و 96 مورد نيز با مراجعه حضوري تسهيلات را دريافت کرده اند و مسئولان هم اکنون به دنبال جذب بقيه سهيمه حمايتي اين استان هستند.
به گفته وي ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي و کارگروه رفع موانع سرمايه گذاري و ستاد تسهيل توليد با رويکرد حمايت از توليدکنندگان به بهانه هاي مختلف تشکيل يافته و ضروري است همه براي افزايش ميزان پرداختي تلاش کنند.
به گفته وي، هم اکنون هشت هزار و 200 نفر در واحدهاي توليدي استان مشغول بکار هستند که حمايت هاي دولت مي تواند در فعاليت دوباره برخي واحدها که در اثر نوسانات به سمت غير فعالي پيش مي رفتند نتيجه بخش باشد.
هم اکنون 650 واحد توليدي از 757 واحد استان به صورت کامل فعال بوده و بقيه نيز نيمه فعال هستند که پرداخت تسهيلات حمايتي به حدود 313 مورد از اين واحدها قوتي دوباره براي رونق توليد است.
رئيس جمهوري در ابتداي سال 95 وعده فعال کردن هفت هزار و 500 واحد صنعتي کوچک و متوسط با استفاده از تسهيلات بانکي را به مردم داد و توانست در هفت ماه تلاش، 12 هزار و 525 واحد توليدي را با استفاده از حدود 91 هزار و 900 ميليارد ريال تسهيلات، به محور توليد وارد کند.
همچنين دولت حمايت هاي خود از واحدهاي توليدي نيمه فعال و بالاي 60 درصد پيشرفت فيزيکي آغاز کرده و در اين استان يک هزار و 151 واحد صنعتي و کشاورزي متقاضي اين تسهيلات هستند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

روزی که مسیح کردستان به شهادت رسید

اهدای عضو؛ تولدی دوباره

شهیدی که در مقابل تیرهای بی امان دشمن سر خم نمی کرد

زنانی با دل های کبود

دردِ با نمک

مدیرانی که موجب رونق رسانه های غیر رسمی می شوند - امید بهمنی*

ویراژ آفرود در مهمترین تفرجگاه سنندجی ها

فتوای تاریخی آزادی بازی تخته نرد

قلم عشق بر صفحه نور

کهنسال‌ترین درختان کردستان را بشناسیم

اجرای «مستخدم ماشینی» در قروه/تصویری از ترس و تهدید

شیلات کردستان در یک قدمی توسعه

مهمانی خدا...

آفات کشاورزی در کردستان توسط 170 ایستگاه پیش آگاهی رصد می‌شود

قُل قُل طلا در قلقله ی سقز

آن ماه رمضان

شوراها از مردم برای مردم

"ما جوانان می توانیم"

بهار گیاه خواری با عطر طبیعت

اردیبهشت منفی صفر درجه

کتابخوانی و پاسداشت فرهنگ کردستان

موجی که بر سیل سوار شد

131 درصد مصوبات سفر سال 94 رئیس جمهور به کردستان محقق شد

روی دیگر باران

هنر، نوشدارویی بر نظام سلامت

پوشش همگانی سلامت برای همه در هر مکان

زاگرس در کابوس سال 99

شما که غریبه نیستید

چتر مرگ

بانه سرزمین جاذبه های طبیعی و تاریخی

عروس بانه در انتظار رخت سیاه

ویترین تاریخ و فرهنگ کُردها

گذری بر حمام تاریخی سقز که به موزه تبدیل شد

زندگی از کف ماهی قرمز سُر خورد

روستاهای بکر کردستان، مقصد خوبی برای گردشگران نوروزی

صدای آشنای مشاور

دلهره نان

پالنگان؛ ماسوله ای بر قامت کوه های کردستان

دالانی به تاریخ مطبوعات کردستان از قاجار تا امروز

از جان کلاغ ها چه می خواهیم؟ - کلثوم مومنی*

رنگ و لعاب های قاچاق

عناب بنوشید تا راحت‌تر بخوابید

اجلاسیه 464 شهید در قروه برگزار شد

والیبال مریوان در یک قدمی لیگ برتر

نرمی دل برابر نرمی استخوان، عشق پنج ساله برای دانش اندوزی

آیا گره کور گرانی گوشت به دست مسئولان باز می شود؟

مسجد"دارالاحسان"سنندج شکوه معماری دوران قاجار

کردستانی‌ها آماده خلق حماسه ای دیگر در ٢٢ بهمن

لزوم توجه به محیط زیست در مدارس

زخم حاشیه نشینی بر چهره زیبای سنندج