عصر کرد

آخرين مطالب

سروآباد در مسير اشتغالزايي و توسعه کشاورزي/ تجهيز 150 هکتار به سامانه نوين آبياري مقالات

سروآباد در مسير اشتغالزايي و توسعه کشاورزي/ تجهيز 150 هکتار به سامانه نوين آبياري

  بزرگنمايي:

کردانلاين- وجود اراضي باغي و زراعي مستعد و رودخانه خروشان سيروان در شهرستان سروآباد به عنوان 2 عنصر مهم و تاثيرگذار باعث شکوفا شدن بخش کشاورزي و گرايش مردم به کارهاي باغي و کشاورزي شده است.
احداث و ايجاد ايستگاه پمپاژ آب بر روي رودخانه آزاد دواب که يکي از سرشاخه هاي رودخانه سيروان در پايين شهر سروآباد و در مجاورت روستاهاي دورود و ابراهيم آباد است، از پروژه هاي بسيار مهم و تاثيرگذار در امر اشتغال و توسعه بخش کشاورزي در شهرستان سروآباد است که عمليات ساخت آن از سال 89 کليد خورده است.
فرماندار شهرستان سروآباد گفت: با توجه به اينکه شهرستان سروآباد در بخش کشاورزي و باغداري ظرفيت بسيار بالايي دارد، سرمايه گذاري در اين بخش و توجه بيشتر به آن مي تواند تاثيرات مثبتي در رونق و توسعه اين شهرستان داشته باشد.
علي مفاخري ادامه داد: سروآباد در توليد بسياري از محصولات باغي و کشاورزي قطب استان کردستان به شمار مي رود، بنابراين نيازمند توجه بيشتر مسئولان استاني است.
وي با اشاره به وجود رودخانه خروشان سيروان در اين شهرستان گفت: باتوجه به احداث سدهاي ساخته شده، اراضي مستعد باغي و کشاورزي و همچنين تلاش جهاد کشاورزي براي توسعه باغات در اين شهرستان ايجاد ايستگاه هاي پمپاژ در شهرستان يک نياز و ضرورت است.
وي ايجاد ايستگاه پمپاژ آب در پايين شهر سروآباد در مجاورت روستاهاي دورود و ابراهيم آباد را در افزايش رونق و توسعه منطقه بسيار مثبت تلقي کرد و افزود: ايجاد اين ايستگاه پمپاژ با توجه به ظرفيت رودخانه سيروان در توسعه فعاليت هاي کشاورزي و باغي، بسيار تاثيرگذار است.
وي اضافه کرد: براي تکميل پروژه ايستگاه پمپاژ شهر سروآباد و ساير ايستگاه هاي پمپاژ در سطح اين شهرستان بايد از اعتبارات ملي استفاده شود، چرا که با توجه به اعتبار کلاني که اين پروژوه ها نياز دارند اتمام و اجراي آنها زمان زيادي خواهد برد.
رئيس امور منابع آب شهرستان سروآباد نيز گفت: پروژه ايستگاه پمپاژ آب بر روي رودخانه آزاد دواب (يکي از سرشاخه هاي اصلي رودخانه سيروان) يکي از پروژه هاي مهم در امر اشتغال و توسعه کشاورزي در شهرستان سروآباد است.
ارسطو مينويي ادامه داد: در صورت تکميل، اين پروژه بسيار مهم بيش از 150 هکتار از اراضي مستعد شهر سروآباد و روستاهاي دورود و ابراهيم آباد را تحت پوشش قرار مي دهد.
رئيس امور منابع آب شهرستان سروآباد اضافه کرد: مجري اين پروژه شرکت آب منطقه اي است که عمليات ساخت آن از سال 89 آغاز شده که در اواخر تابستان سال 92 به دليل عدم تامين اعتبارات لازم و بدهي به پيمانکار آن، به صورت راکد باقي مانده است.
وي افزود: اين پروژه هم اکنون در 54 درصد پيشرفت فيزيکي قرار دارد که براي تکميل آن به اعتباري افزون بر پنج ميليارد ريال نياز است.
رئيس امور منابع آب شهرستان سروآباد اظهار کرد: اين پروژه داراي 2 فاز است که فاز اول آن سروآباد و حومه با 103 هکتار و فاز دوم آن در روستاي دورود با 47 هکتار است.
وي با بيان اينکه در سال گذشته 2 ميليارد و 400 ميليون ريال از محل اعتبارات تملک دارايي ها براي تکميل اين پروژه اختصاص يافت، افزود: به دليل کمبود اعتبارات در سال 94 تنها 780 ميليون ريال معادل 32 درصد اعتبار آن تخصيص پيدا کرد که اين رقم نيز صرف پرداخت بدهي معوقه به پيمانکار پروژه شد.
مينويي ادامه داد: در جلسه کميته برنامه ريزي شهرستان در سال جاري از محل ماده 180 اعتبار سه ميليارد و 50 ميليون ريال براي تکميل اين پروژه اختصاص يافته که اميدواريم به صورت 100درصدي تخصيص پيدا کند.
وي افزود: با افتتاح و بهره برداري از اين ايستگاه پمپاژ آب شاهد رونق پيش از پيش فعاليت هاي کشاورزي و باغي در منطقه خواهيم بود و در ايجاد اشتغال نيز بسيار تاثيرگذار خواهد بود.
در شهرستان سروآباد بيش از 11 هزار هکتار اراضي کشاورزي (باغي و زراعي) وجود دارد که از اين ميزان هکتار پنج هزار هکتار آن آبي و بيش از 6 هزار هکتار آن ديمي است.
گندم، جو و نخود بيشترين محصولات کشاورزي و گردو، گيلاس، انجير، انار، هلو، شليل، انگور، بادام، آلبالو و زردآلو بيشترين محصولات باغي در شهرستان سروآباد به شمار مي روند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

چرا قیمت خیار یکباره دچار رکود شد؟

تاریکخانه خبری

نقش خود پنداره مثبت در عدم گرایش به مواد مخدر

کتاب هنر خوب زیستن تفکر شما را دگرگون خواهد کرد

دریای اشک، دیوان اشعار مهیندخت معتمدی

گلایه هایی از جنس نمک

گردشگری کردستان خام اما به کام

مرگ در کمین انارستان

دوست دارم ازدواج کنم اما...

چرا ماندن مطبوعات محلی لازم است؟

بی‌تفاوتی به حقوق عمومی در خیابان‌های شهر

نابرابری عرضه و تقاضا/جوجه ریزی در استانهای گرمسیر کاهش یافت

التیام زخم‌های زاگرس

سگ حیوان اصلی حفظ چرخه هاری در مناطق شهری است

پروژه‌ای که بیش از 15 سال است فقط خاک می‌خورد!

نگرانی گندمکاران از تاخیر در پرداخت بهای محصول

خانه امیدواران

مطالبه های کسبه مهاباد برای رونق گردشگری بازار

«پیرمراد» آرزوها را برآورده نمی‌کند

آتش در کمین

تغذیه مداوم با شیر مادر؛ مهم‌ترین عامل کاهش زردی نوزاد است

خشکی هایی که طبیعت را می سوزاند

«هه ره وز» رسمی برای مشارکت

نگاهی بر مطبوعات کردستان در هفته چهارم تیر

آخرین بازدید خیلی وقت پیش

عاشقانه های دانشجویی

حج فقرا

شورِ آب

زهر افعی

حلقه دام بلا

مروری بر نشریات محلی کردستان در سومین هفته تیر

آیا باکتری های روده‌ای بر شکل‌گیری مغز کودکان تاثیر دارد؟

تالار مرکزی سنندج در برزخ وعده های عملی نشده/سال 99 افتتاح می شود

چراغ خاموش روزنامه ها در بانه

حرکت پرشتاب برای تداوم توسعه استان ها

تداوم کمک رسانی به سیل زدگان تا رفع مشکلات

مشاهیر پل دوستی و اعتماد میان ملت‌ها هستند

مروری بر رسانه های کردستان در هفته دوم خرداد

تعیین هوشمند مقصد سفر به جای گرفتاری 15 ساعته در ترافیک شمال

سردشت نخستین شهر قربانی سلاح شیمیایی در جهان

مروری بر رسانه های کردستان در هفته اول تیر

قُل قُل طلا در قلقله ی سقز

توهم پرآبی

انصاف اصناف

توت فرنگی به خروار، صنعت به مثقال

ماست احتمال ابتلای مردان به سرطان روده را کاهش می‌دهد

گذر از تابستان داغ با مدیریت مصرف انرژی

مرز باشماق همچنان اسیر مشکلات/وعده ها به سرانجام نمی رسد

نامه‌ای برای طلب شهادت ازخدا/دعایی که برای چمران کردستان اجابت شد

کنگره 5400 شهید کردستان؛ روایتگر رشادت‌های دلیرمردان کُرد