عصر کرد

آخرين مطالب

سروآباد در مسير اشتغالزايي و توسعه کشاورزي/ تجهيز 150 هکتار به سامانه نوين آبياري مقالات

سروآباد در مسير اشتغالزايي و توسعه کشاورزي/ تجهيز 150 هکتار به سامانه نوين آبياري

  بزرگنمايي:

کردانلاين- وجود اراضي باغي و زراعي مستعد و رودخانه خروشان سيروان در شهرستان سروآباد به عنوان 2 عنصر مهم و تاثيرگذار باعث شکوفا شدن بخش کشاورزي و گرايش مردم به کارهاي باغي و کشاورزي شده است.
احداث و ايجاد ايستگاه پمپاژ آب بر روي رودخانه آزاد دواب که يکي از سرشاخه هاي رودخانه سيروان در پايين شهر سروآباد و در مجاورت روستاهاي دورود و ابراهيم آباد است، از پروژه هاي بسيار مهم و تاثيرگذار در امر اشتغال و توسعه بخش کشاورزي در شهرستان سروآباد است که عمليات ساخت آن از سال 89 کليد خورده است.
فرماندار شهرستان سروآباد گفت: با توجه به اينکه شهرستان سروآباد در بخش کشاورزي و باغداري ظرفيت بسيار بالايي دارد، سرمايه گذاري در اين بخش و توجه بيشتر به آن مي تواند تاثيرات مثبتي در رونق و توسعه اين شهرستان داشته باشد.
علي مفاخري ادامه داد: سروآباد در توليد بسياري از محصولات باغي و کشاورزي قطب استان کردستان به شمار مي رود، بنابراين نيازمند توجه بيشتر مسئولان استاني است.
وي با اشاره به وجود رودخانه خروشان سيروان در اين شهرستان گفت: باتوجه به احداث سدهاي ساخته شده، اراضي مستعد باغي و کشاورزي و همچنين تلاش جهاد کشاورزي براي توسعه باغات در اين شهرستان ايجاد ايستگاه هاي پمپاژ در شهرستان يک نياز و ضرورت است.
وي ايجاد ايستگاه پمپاژ آب در پايين شهر سروآباد در مجاورت روستاهاي دورود و ابراهيم آباد را در افزايش رونق و توسعه منطقه بسيار مثبت تلقي کرد و افزود: ايجاد اين ايستگاه پمپاژ با توجه به ظرفيت رودخانه سيروان در توسعه فعاليت هاي کشاورزي و باغي، بسيار تاثيرگذار است.
وي اضافه کرد: براي تکميل پروژه ايستگاه پمپاژ شهر سروآباد و ساير ايستگاه هاي پمپاژ در سطح اين شهرستان بايد از اعتبارات ملي استفاده شود، چرا که با توجه به اعتبار کلاني که اين پروژوه ها نياز دارند اتمام و اجراي آنها زمان زيادي خواهد برد.
رئيس امور منابع آب شهرستان سروآباد نيز گفت: پروژه ايستگاه پمپاژ آب بر روي رودخانه آزاد دواب (يکي از سرشاخه هاي اصلي رودخانه سيروان) يکي از پروژه هاي مهم در امر اشتغال و توسعه کشاورزي در شهرستان سروآباد است.
ارسطو مينويي ادامه داد: در صورت تکميل، اين پروژه بسيار مهم بيش از 150 هکتار از اراضي مستعد شهر سروآباد و روستاهاي دورود و ابراهيم آباد را تحت پوشش قرار مي دهد.
رئيس امور منابع آب شهرستان سروآباد اضافه کرد: مجري اين پروژه شرکت آب منطقه اي است که عمليات ساخت آن از سال 89 آغاز شده که در اواخر تابستان سال 92 به دليل عدم تامين اعتبارات لازم و بدهي به پيمانکار آن، به صورت راکد باقي مانده است.
وي افزود: اين پروژه هم اکنون در 54 درصد پيشرفت فيزيکي قرار دارد که براي تکميل آن به اعتباري افزون بر پنج ميليارد ريال نياز است.
رئيس امور منابع آب شهرستان سروآباد اظهار کرد: اين پروژه داراي 2 فاز است که فاز اول آن سروآباد و حومه با 103 هکتار و فاز دوم آن در روستاي دورود با 47 هکتار است.
وي با بيان اينکه در سال گذشته 2 ميليارد و 400 ميليون ريال از محل اعتبارات تملک دارايي ها براي تکميل اين پروژه اختصاص يافت، افزود: به دليل کمبود اعتبارات در سال 94 تنها 780 ميليون ريال معادل 32 درصد اعتبار آن تخصيص پيدا کرد که اين رقم نيز صرف پرداخت بدهي معوقه به پيمانکار پروژه شد.
مينويي ادامه داد: در جلسه کميته برنامه ريزي شهرستان در سال جاري از محل ماده 180 اعتبار سه ميليارد و 50 ميليون ريال براي تکميل اين پروژه اختصاص يافته که اميدواريم به صورت 100درصدي تخصيص پيدا کند.
وي افزود: با افتتاح و بهره برداري از اين ايستگاه پمپاژ آب شاهد رونق پيش از پيش فعاليت هاي کشاورزي و باغي در منطقه خواهيم بود و در ايجاد اشتغال نيز بسيار تاثيرگذار خواهد بود.
در شهرستان سروآباد بيش از 11 هزار هکتار اراضي کشاورزي (باغي و زراعي) وجود دارد که از اين ميزان هکتار پنج هزار هکتار آن آبي و بيش از 6 هزار هکتار آن ديمي است.
گندم، جو و نخود بيشترين محصولات کشاورزي و گردو، گيلاس، انجير، انار، هلو، شليل، انگور، بادام، آلبالو و زردآلو بيشترين محصولات باغي در شهرستان سروآباد به شمار مي روند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

عروس بانه در انتظار رخت سیاه

ویترین تاریخ و فرهنگ کُردها

گذری بر حمام تاریخی سقز که به موزه تبدیل شد

زندگی از کف ماهی قرمز سُر خورد

روستاهای بکر کردستان، مقصد خوبی برای گردشگران نوروزی

صدای آشنای مشاور

دلهره نان

پالنگان؛ ماسوله ای بر قامت کوه های کردستان

دالانی به تاریخ مطبوعات کردستان از قاجار تا امروز

از جان کلاغ ها چه می خواهیم؟ - کلثوم مومنی*

رنگ و لعاب های قاچاق

عناب بنوشید تا راحت‌تر بخوابید

اجلاسیه 464 شهید در قروه برگزار شد

والیبال مریوان در یک قدمی لیگ برتر

نرمی دل برابر نرمی استخوان، عشق پنج ساله برای دانش اندوزی

آیا گره کور گرانی گوشت به دست مسئولان باز می شود؟

مسجد"دارالاحسان"سنندج شکوه معماری دوران قاجار

کردستانی‌ها آماده خلق حماسه ای دیگر در ٢٢ بهمن

لزوم توجه به محیط زیست در مدارس

زخم حاشیه نشینی بر چهره زیبای سنندج

پایان عمرنفت و هیزم در مرز

با سد آهنین صبر؛ بیشترین سود را از روابط سالم کسب کنیم

«کتاب صفر تا یک» یادداشت‌های شروع کار یا چگونگی ساختن آینده

تزریق مایع حیات در کالبد زمین

طلوع امید بخش زندگی

عکس خوب، همچون سیلی برای بیدار کردن مخاطب است

احساس گناه می‌‌تواند ناشی از اتفاقات دوران کودکی باشد

مین؛ سلاح ترسوها

حواس‌پرتی و کاهش تمرکز نشانه‌ افسردگی است

اینجا کردستان، سرزمین مجاهدت های خاموش

پاکـانِ بیکار

خوراکی‌هایی که زمستان را گرم می‌کنند

روابط عمومی در پستوی اندیشه مدیران اجرایی - امید بهمنی*

تلاش در راستای رفع مشکلات روستاهای قروه به دور از جلوه های نمایشی

لباس کُردی از گذشته تا امروز...

دوئل نفت و آتش مقابل نیمکت ها

«آلی» که دیگر نیست

"نگارگری" اصیل ترین هنر ایرانی – اسلامی

اختلالات رفتاری کودکان/ راهنمای عملی درمان مشکلات رفتاری

استان کردستان در دام محرومیت

سفره دل بدر و پریشان آرام است

یار مهربان خمار شراب روحانی

از رنجی که می بریم - افسانه گلباغی *

نور افشانی فرهنگ اصیل کردها، در آسمان جهانی فرهنگ و هنر

کردستان فرهنگی چشم به راه عدالت اجتماعی و رفاه عمومی است

نهم دیماه 88 نماد اقتدار امت انقلابی ایران

نهم دیماه حماسه پیوند مردم و ولایت/نه کردستانی ها به اغتشاش گران

اگر خشمگین می شوید...

بخشنده کوچک

آیین شب یلدا "شه و چله" در كردستان