عصر کرد

آخرين مطالب

سروآباد در مسير اشتغالزايي و توسعه کشاورزي/ تجهيز 150 هکتار به سامانه نوين آبياري مقالات

سروآباد در مسير اشتغالزايي و توسعه کشاورزي/ تجهيز 150 هکتار به سامانه نوين آبياري

  بزرگنمايي:

کردانلاين- وجود اراضي باغي و زراعي مستعد و رودخانه خروشان سيروان در شهرستان سروآباد به عنوان 2 عنصر مهم و تاثيرگذار باعث شکوفا شدن بخش کشاورزي و گرايش مردم به کارهاي باغي و کشاورزي شده است.
احداث و ايجاد ايستگاه پمپاژ آب بر روي رودخانه آزاد دواب که يکي از سرشاخه هاي رودخانه سيروان در پايين شهر سروآباد و در مجاورت روستاهاي دورود و ابراهيم آباد است، از پروژه هاي بسيار مهم و تاثيرگذار در امر اشتغال و توسعه بخش کشاورزي در شهرستان سروآباد است که عمليات ساخت آن از سال 89 کليد خورده است.
فرماندار شهرستان سروآباد گفت: با توجه به اينکه شهرستان سروآباد در بخش کشاورزي و باغداري ظرفيت بسيار بالايي دارد، سرمايه گذاري در اين بخش و توجه بيشتر به آن مي تواند تاثيرات مثبتي در رونق و توسعه اين شهرستان داشته باشد.
علي مفاخري ادامه داد: سروآباد در توليد بسياري از محصولات باغي و کشاورزي قطب استان کردستان به شمار مي رود، بنابراين نيازمند توجه بيشتر مسئولان استاني است.
وي با اشاره به وجود رودخانه خروشان سيروان در اين شهرستان گفت: باتوجه به احداث سدهاي ساخته شده، اراضي مستعد باغي و کشاورزي و همچنين تلاش جهاد کشاورزي براي توسعه باغات در اين شهرستان ايجاد ايستگاه هاي پمپاژ در شهرستان يک نياز و ضرورت است.
وي ايجاد ايستگاه پمپاژ آب در پايين شهر سروآباد در مجاورت روستاهاي دورود و ابراهيم آباد را در افزايش رونق و توسعه منطقه بسيار مثبت تلقي کرد و افزود: ايجاد اين ايستگاه پمپاژ با توجه به ظرفيت رودخانه سيروان در توسعه فعاليت هاي کشاورزي و باغي، بسيار تاثيرگذار است.
وي اضافه کرد: براي تکميل پروژه ايستگاه پمپاژ شهر سروآباد و ساير ايستگاه هاي پمپاژ در سطح اين شهرستان بايد از اعتبارات ملي استفاده شود، چرا که با توجه به اعتبار کلاني که اين پروژوه ها نياز دارند اتمام و اجراي آنها زمان زيادي خواهد برد.
رئيس امور منابع آب شهرستان سروآباد نيز گفت: پروژه ايستگاه پمپاژ آب بر روي رودخانه آزاد دواب (يکي از سرشاخه هاي اصلي رودخانه سيروان) يکي از پروژه هاي مهم در امر اشتغال و توسعه کشاورزي در شهرستان سروآباد است.
ارسطو مينويي ادامه داد: در صورت تکميل، اين پروژه بسيار مهم بيش از 150 هکتار از اراضي مستعد شهر سروآباد و روستاهاي دورود و ابراهيم آباد را تحت پوشش قرار مي دهد.
رئيس امور منابع آب شهرستان سروآباد اضافه کرد: مجري اين پروژه شرکت آب منطقه اي است که عمليات ساخت آن از سال 89 آغاز شده که در اواخر تابستان سال 92 به دليل عدم تامين اعتبارات لازم و بدهي به پيمانکار آن، به صورت راکد باقي مانده است.
وي افزود: اين پروژه هم اکنون در 54 درصد پيشرفت فيزيکي قرار دارد که براي تکميل آن به اعتباري افزون بر پنج ميليارد ريال نياز است.
رئيس امور منابع آب شهرستان سروآباد اظهار کرد: اين پروژه داراي 2 فاز است که فاز اول آن سروآباد و حومه با 103 هکتار و فاز دوم آن در روستاي دورود با 47 هکتار است.
وي با بيان اينکه در سال گذشته 2 ميليارد و 400 ميليون ريال از محل اعتبارات تملک دارايي ها براي تکميل اين پروژه اختصاص يافت، افزود: به دليل کمبود اعتبارات در سال 94 تنها 780 ميليون ريال معادل 32 درصد اعتبار آن تخصيص پيدا کرد که اين رقم نيز صرف پرداخت بدهي معوقه به پيمانکار پروژه شد.
مينويي ادامه داد: در جلسه کميته برنامه ريزي شهرستان در سال جاري از محل ماده 180 اعتبار سه ميليارد و 50 ميليون ريال براي تکميل اين پروژه اختصاص يافته که اميدواريم به صورت 100درصدي تخصيص پيدا کند.
وي افزود: با افتتاح و بهره برداري از اين ايستگاه پمپاژ آب شاهد رونق پيش از پيش فعاليت هاي کشاورزي و باغي در منطقه خواهيم بود و در ايجاد اشتغال نيز بسيار تاثيرگذار خواهد بود.
در شهرستان سروآباد بيش از 11 هزار هکتار اراضي کشاورزي (باغي و زراعي) وجود دارد که از اين ميزان هکتار پنج هزار هکتار آن آبي و بيش از 6 هزار هکتار آن ديمي است.
گندم، جو و نخود بيشترين محصولات کشاورزي و گردو، گيلاس، انجير، انار، هلو، شليل، انگور، بادام، آلبالو و زردآلو بيشترين محصولات باغي در شهرستان سروآباد به شمار مي روند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

روزی که مسیح کردستان به شهادت رسید

اهدای عضو؛ تولدی دوباره

شهیدی که در مقابل تیرهای بی امان دشمن سر خم نمی کرد

زنانی با دل های کبود

دردِ با نمک

مدیرانی که موجب رونق رسانه های غیر رسمی می شوند - امید بهمنی*

ویراژ آفرود در مهمترین تفرجگاه سنندجی ها

فتوای تاریخی آزادی بازی تخته نرد

قلم عشق بر صفحه نور

کهنسال‌ترین درختان کردستان را بشناسیم

اجرای «مستخدم ماشینی» در قروه/تصویری از ترس و تهدید

شیلات کردستان در یک قدمی توسعه

مهمانی خدا...

آفات کشاورزی در کردستان توسط 170 ایستگاه پیش آگاهی رصد می‌شود

قُل قُل طلا در قلقله ی سقز

آن ماه رمضان

شوراها از مردم برای مردم

"ما جوانان می توانیم"

بهار گیاه خواری با عطر طبیعت

اردیبهشت منفی صفر درجه

کتابخوانی و پاسداشت فرهنگ کردستان

موجی که بر سیل سوار شد

131 درصد مصوبات سفر سال 94 رئیس جمهور به کردستان محقق شد

روی دیگر باران

هنر، نوشدارویی بر نظام سلامت

پوشش همگانی سلامت برای همه در هر مکان

زاگرس در کابوس سال 99

شما که غریبه نیستید

چتر مرگ

بانه سرزمین جاذبه های طبیعی و تاریخی

عروس بانه در انتظار رخت سیاه

ویترین تاریخ و فرهنگ کُردها

گذری بر حمام تاریخی سقز که به موزه تبدیل شد

زندگی از کف ماهی قرمز سُر خورد

روستاهای بکر کردستان، مقصد خوبی برای گردشگران نوروزی

صدای آشنای مشاور

دلهره نان

پالنگان؛ ماسوله ای بر قامت کوه های کردستان

دالانی به تاریخ مطبوعات کردستان از قاجار تا امروز

از جان کلاغ ها چه می خواهیم؟ - کلثوم مومنی*

رنگ و لعاب های قاچاق

عناب بنوشید تا راحت‌تر بخوابید

اجلاسیه 464 شهید در قروه برگزار شد

والیبال مریوان در یک قدمی لیگ برتر

نرمی دل برابر نرمی استخوان، عشق پنج ساله برای دانش اندوزی

آیا گره کور گرانی گوشت به دست مسئولان باز می شود؟

مسجد"دارالاحسان"سنندج شکوه معماری دوران قاجار

کردستانی‌ها آماده خلق حماسه ای دیگر در ٢٢ بهمن

لزوم توجه به محیط زیست در مدارس

زخم حاشیه نشینی بر چهره زیبای سنندج