عصر کرد

آخرين مطالب

`وي ول` نخستين مدرسه طبيعت در کردستان مقالات

`وي ول` نخستين مدرسه طبيعت در کردستان

  بزرگنمايي:

کردانلاين- اين مدرسه يکي از 16 مدرسه طبيعت در کشور است که توسط 2 نفر از دوستداران طبيعت در نزديکي روستاي حسن آباد سنندج راه اندازي شده است.
اين مدرسه طبيعت که از همان روزهاي آغاز به کارش با استقبال گرم خانواده ها روبرو شد در زمين به مساحت يک هکتار راه اندازي شده و داراي 2 سوله پوشيده و روباز، محوطه تغذيه سالم، استخر روباز، محل نگهداري حيوانات اهلي و طيور خانگي، سکوي نقاشي، محل اسکان والدين و محوطه بازي با شن و بيلچه است.
مدير و موسس اين مدرسه در گفت و گو با ايرنا اظهار کرد: اين مدرسه با هدف نهادينه شدن فرهنگ حفاظت از محيط زيست و دوستي با طبيعت در بين کودکان راه اندازي شده و مي خواهد نسلي دوستدار طبيعت را براي آينده تربيت کند.
فريبا صالحي افزود: در اين مدرسه بچه ها آزادانه مي توانند بازي کنند، با عوامل طبيعي از نزديک سروکار داشته و به دور از محيط بسته و محدود منزل، تلويزيون، فضاي مجازي و دستورات پدر و مادر، محيط طبيعت را لمس مي کنند.
وي اظهار کرد: هدف ما اين است که به بچه ها ياد دهيم با طبيعت دوست باشند بدون شک وقتي بچه ها با دست خود بذر و نهال مي کارند و منتظر سبز شدن آن هستند ناخودآگاه با طبيعت دوست شده و هيچگاه به محيط زيست صدمه وارد نمي کنند.
وي ادامه داد: کارکرد اين مدرسه به گونه اي است که کودکان با عشق و علاقه منتظر فرا رسيدن زمان وارد شدن به آن هستند و هيچگاه به تعطيل شدن مدرسه فکر نمي کنند.
صالحي اظهار کرد: در اين مدسه 12 تسهيلگر که قبلا" مهارت هاي مختلف کار با کودکان را فرا گرفته اند، بر فعاليت ها و رفتارهاي کودکان در زمان حضور در مدرسه نظارت مي کنند.
موسس مدرسه طبيعت در کردستان با بيان اينکه اين مدرسه در روز ظرفيت پذيرش 20 نفر را دارد افزود: اين مدرسه در مرحله اول در طول 2 هفته به صورت آزمايشي فعاليت کرده و پس از آن فعاليت خود را به صورت رسمي آغاز مي کند.
وي در خصوص نامگذاري مدرسه طبيعت کردستان نيز گفت: اين اسم از روي يکي از درختان در معرض خطر جنگل هاي کردستان به نام وي ول که نوعي بلوط بوده گرفته شده، اين نوع از درخت بلوط که تنها در مناطق کوهستاني کردستان رشد و نمو مي کند.

**مدرسه طبيعت مکاني براي شکوفايي و خلاقيت کودکان است
مربي پيش دبستاني دخترانه حنانه سنندج که نوآموزان را براي اردو به اين مدرسه طبيعت آورده بود نيز گفت: آموزش کودکان در چهارچوب ميز و صندلي کلاس خلاقيت را از آنها گرفته و راه اندازي مدرسه طبيعت يک نياز اساسي در فرايند آموزش است.
فرانک چتاني افزود: بسياري از کودکان امروزي تصاوير حيوانات را تنها در کارتون ها و کتاب هاي درسي ديده اند و لازم است در مدارس طبيعت از نزديک اين حيوانات را لمس کنند و با شيوه هاي تغذيه و رفتار آنها آشنا شوند.
وي اضافه کرد: بسياري از خانواده ها از وجود چنين مدرسه اي اطلاع ندارند و حتي اجازه نمي دهند که کودک آنها در اين مدرسه حضور پيدا کند.
وي اظهار کرد: براي پويايي و پيشرفت کودکان به ويژه در مهد کودک و دوره پيش دبستاني در اردوي مدرسه طبيعت شرکت کنند.
اين مربي پيش دبستاني از خانواده ها خواست به صورت دسته جمعي يا حتي انفرادي کودکان را براي آشنايي بيشتر با طبيعت به اين مدرسه بياورند و از نزديک شاهد شادماني و خلاقيت رفتاري فرزندان خود باشند.

** زندگي آپارتماني و بازي هاي رايانه اي کودکانمان را عصبي کرده است
مادر يکي از کودکاني حاضر در اردوي مدرسه طبيعت هم گفت: زندگي آپارتمان نشيني و انواع بازي هاي رايانه اي در همان سنين کودکي، بچه ها را عصبي و تندخو بار مي آورد و حضور در اردوهاي مدرسه طبيعت تا حدودي مي تواند اين روحيه تندخويي را در آنها تعديل کند.
شيلر مرادي افزود: در فرهنگ آپارتمان نشيني محيط هاي بسته و کوچک بچه ها نمي توانند آزادانه رفتار کنند و لازم است براي تخليه هيجان ها و شور نشاط کودکان محيط هاي مانند مدرسه طبيعت در برنامه خانواده ها وجود داشته باشد.
وي اضافه کرد: اگر زمينه فراهم مي شد که والدين هم در تجهيز و ساماندهي اين مدرسه طبيعت مشارکت مي کردند، بهترين محيط براي آرامش کودکان فراهم مي شد.
وي گفت: در اين مدرسه کودکان مي توانند با انواع مشاغل و کارهاي روزانه روستايان از نزديک آشنا شوند و نحوه رفتار در اين محيط ها را فرا بگيرند.
او پيشنهاد داد اگر والدين در تجهيز و ساماندهي مدرسه طبيعت مشارکت داشته باشند، مدرسه مي تواند بسيار موفق تر عمل کند.
مدارس طبيعت از اواخر دهه 50 ميلادي در جهان شروع به کار کرده اما در ايران از 2 سال قبل نخستين مدرسه طبيعت در مشهد و به همت بوم شناس بزرگ کشور عبدالحسين وهاب زاده تاسيس و راه اندازي شد.
مدارس طبيعت الگوي بسيار مناسبي براي آموزش مفاهيم زيست محيطي براي کودکان است که تاکنون 16 مدرسه در کشور مجوز لازم را دريافت کرده و بيش از 60 مدرسه ديگر در حال دريافت مجوزهاي لازم است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

شهیدی که همواره بر تعداد یاران انقلاب می‌افزود

نگذاریم چراغ ها خاموش شوند

بهت نظاره به سیر اجاره

فقط «خون» جایگزین «خون»»

پالان از اسب افتاد

زندگی پلاستیکی؛ مرگ محیط زیست

راه های کاهش سرقت و حفاظت از اموال

شب نشینی شته ای سنندجی ها

کابوسی تمام نشدنی در جاده های کردستان/نفت کش ها بی ترمز می رانند

سرگردانی مدارس طبیعت

زیرساخت مخابراتی مشوق توسعه گردشگری روستایی

شاخه‌های بلوط آشیانه لک لک‌ها

درد دل با «به‌به»

نویسنده کتاب هستم، لطفا حمایتم کنید

شهید "هوشنگ رمضانزاده" با قرآن کریم همواره مانوس بود

روزی که مسیح کردستان به شهادت رسید

اهدای عضو؛ تولدی دوباره

شهیدی که در مقابل تیرهای بی امان دشمن سر خم نمی کرد

زنانی با دل های کبود

دردِ با نمک

مدیرانی که موجب رونق رسانه های غیر رسمی می شوند - امید بهمنی*

ویراژ آفرود در مهمترین تفرجگاه سنندجی ها

فتوای تاریخی آزادی بازی تخته نرد

قلم عشق بر صفحه نور

کهنسال‌ترین درختان کردستان را بشناسیم

اجرای «مستخدم ماشینی» در قروه/تصویری از ترس و تهدید

شیلات کردستان در یک قدمی توسعه

مهمانی خدا...

آفات کشاورزی در کردستان توسط 170 ایستگاه پیش آگاهی رصد می‌شود

قُل قُل طلا در قلقله ی سقز

آن ماه رمضان

شوراها از مردم برای مردم

"ما جوانان می توانیم"

بهار گیاه خواری با عطر طبیعت

اردیبهشت منفی صفر درجه

کتابخوانی و پاسداشت فرهنگ کردستان

موجی که بر سیل سوار شد

131 درصد مصوبات سفر سال 94 رئیس جمهور به کردستان محقق شد

روی دیگر باران

هنر، نوشدارویی بر نظام سلامت

پوشش همگانی سلامت برای همه در هر مکان

زاگرس در کابوس سال 99

شما که غریبه نیستید

چتر مرگ

بانه سرزمین جاذبه های طبیعی و تاریخی

عروس بانه در انتظار رخت سیاه

ویترین تاریخ و فرهنگ کُردها

گذری بر حمام تاریخی سقز که به موزه تبدیل شد

زندگی از کف ماهی قرمز سُر خورد

روستاهای بکر کردستان، مقصد خوبی برای گردشگران نوروزی