آخرين مطالب

جاده جديد عباس آباد رودبار گامي مهم در توسعه گردشگري منطقه سروآباد مقالات

جاده جديد عباس آباد رودبار گامي مهم در توسعه گردشگري منطقه سروآباد

  بزرگنمايي:

کردانلاين- يکي از ظرفيت ها و پتانسيل هاي شهرستان سروآباد در بحث گردشگري است، وجود مناطق بکر و طبيعي، فرهنگ غني منطقه و آداب و رسوم خاص مردم به ويژه در منطقه اورامان از مهمترين قابليت هاي شهرستان سروآباد است.
با آغاز عمليات احداث سد و نيروگاه داريان در سال 88 بر روي رودخانه سيروان و آبگيري آن در سال جاري قسمتي از جاده هاي ارتباطي روستايي و همچنين بخشي از اراضي کشاورزي و باغي در روستاهاي منطقه اورامان شهرستان سروآباد بسته شد و زير آب سد رفت.
يکي از مسيرهاي ارتباطي روستايي که در اثر آبگيري سد از بين رفت، مسير ارتباطي بين روستاي عباس آباد در بخش اورامان و روستاي رودبار در بخش مرکزي شهرستان سروآباد بود که باعث اعتراض مردم منطقه و نوشتن نامه اي به فرمانداري سروآباد، استانداري کردستان و نماينده مجلس بود که خواستار ايجاد جاده جديد در اين منطقه شده بودند.
وجود اين مسير ارتباطي از 2 جهت حائز اهميت است، از يک جهت ارتباط بين روستاهاي بخش اورامان و بخش مرکزي شهرستان سروآباد را فراهم مي کند و از طرف ديگر در فصل زمستان با بسته شدن گردنه تته به عنوان يک جاده جايگزين بين شهرستان هاي سروآباد و مريوان با شهرستان پاوه استان کرمانشاه مورد استفاده قرار مي گرفت.
با پيگيري هاي به عمل آمده از سوي فرمانداري و استانداري کردستان، مجريان سد داريان براي احداث مسير ارتباطي جديد در اين منطقه اعلام آمادگي کردند، ولي به دليل قرار گرفتن در محدوده منطقه حفاظت شده با منع محيط زيستي روبرو شد.
با افزايش اعتراض مردم منطقه و پيگيري هاي فرمانداري سرواباد و استانداري کردستان و همچنين نماينده مردم مريوان و سروآباد در مجلس شوراي اسلامي، رئيس سازمان محيط زيست دستور بررسي مجدد و ارائه راه حل براي احداث اين مسير ارتباطي را صادر کرد.
در همين راستا روز دوشنبه معاون عمراني استانداري کردستان، مديران کل محيط زيست، راه و شهرسازي، امور روستايي به همراه فرماندار شهرستان سروآباد و مسئولين شهرستاني و همچنين مجريان سد داريان از وضعيت منطقه، مشکلات و موانع موجود بازديد به عمل آوردند.
بازديد از تصفيه خانه آب شرب روستاي بلبر، ديدار با اهالي روستاي سلين و بررسي مشکلات اين روستا، ديدار با اهالي روستاي ورگه وير و روستاي رودبار و برگزاري يک جلسه در محل سد داريان از مهمترين برنامه هاي مسئولين استاني و شهرستاني بود.
معاون عمراني استاندار کردستان در اين بازديد اظهار کرد: باتوجه به احداث سد داريان در اين منطقه که باعث از بين رفتن راه روستايي عباس آباد به رودبار در شهرستان سروآباد شده است، احداث جاده جديد در اين منطقه نياز مردم منطقه و از مطالبات آنها است.
قادري ادامه داد: اين منطقه به لحاظ گردشگري از اهميت بالايي برخوردار است، منطقه اي بکر و بسيار ارزشمند که ارتباط بين روستاهاي بخش اورامان با روستاهاي بخش ژاورود سنندج از طريق روستاهاي اين مسير را فراهم مي کند.
وي اضافه کرد: احداث جاده جديد به طول 10 کيلومتر در اين مسير بسيار حائز اهميت است و با توجه به اينکه در منطقه حفاظت شده قرار دارد هماهنگي هايي با سازمان محيط زيست کشور انجام شده که اميدواريم موافقت نهايي با احداث اين مسير انجام شود.
فرماندار سروآباد نيز در جلسه اي که در محل سد داريان برگزار شد، اظهار کرد: احداث مسير ارتباطي بين روستاهاي عباس آباد و رودبار از خواسته ها و مطالبات مردم منطقه است که اميدواريم با صدور مجوز نهايي از سوي سازمان محيط زيست ، اين جاده ارتباطي ايجاد شود.
علي مفاخري ادامه داد: باتوجه به اينکه مردم اين منطقه علاقه مند به ماندگاري در روستاها هستند بررسي و پيگيري مشکلات و مطالبات آنها بايد در اولويت قرار گيرد و حداقل امکانات ارتباطي آنها را بايد فراهم کرد.
وي اضافه کرد: احداث مسير ارتباطي جديد بين 2 روستاي عباس آباد و رودبار در بحث توسعه گردشگري منطقه نيز بسيار حائز اهميت بوده و به عنوان يک جاده جايگزين در فصل زمستان نيز مي تواند بسيار تاثيرگذار باشد.
وي به تصفيه خانه آب شرب روستاي بلبر نيز اشاره کرد و افزود: عمليات احداث تصفيه خانه آب شرب روستاي بلبر بر روي رودخانه سيروان در پايين روستاي ژيوار به پايان رسيده و در ايام الله دهه مبارکه فجر به بهره برداري خواهد رسيد.
او با اشاره به مشکلات ايجاد شده در روستاي سلين گفت: ايجاد يک پل ارتباطي در روستاي سلين توسط مجريان سد داريان انجام شده ولي مشکلاتي نيز در اين روستا باقي مانده که اميدواريم با مشارکت مردم با مجريان سد اين مشکلات نيز برطرف شود.
فرماندار سروآباد در پايان تاکيد کرد: مجريان سد داريان بايد به تعهدات خود در مقابل شهرستان سروآباد پايبند بوده و با هماهنگي با ادارات ذيربط آنها را انجام دهند.
مجري طرح سد داريان نيز در ادامه اين جلسه اظهار کرد: ايجاد جاده ارتباطي جديد بين روستاهاي عباس آباد و رودبار توسط سد داريان فقط با صدور مجوز بي قيد و شرط از سوي سازمان محيط زيست کشور انجام خواهد شد.
محمود مشيري ادامه داد: چنانچه سازمان محيط زيست با شفافيت مجوز ايجاد جاده ارتباطي در اين منطقه را صادر کند، عمليات انجام جاده ارتباطي از سوي سد داريان آغاز خواهد شد.
مدير کل محيط زيست استان کردستان نيز در ادامه اين جلسه اظهار کرد: حفظ مناطق چهارگانه وظيفه سازمان محيط زيست است و فقط مختص به کشور ما نيست بلکه در تمام جهان حفاظت از مناطق چهارگانه به يک اصل و يک ضرورت تبديل شده است.
عبدالوحيد رياضي فر ادامه داد: در سطح کشور چندين طرح در مناطق حفاظت شده با رعايت الزامات قانوني ايجاد شده و در اين منطقه حفاظت شده نيز ايجاد يک جاده ارتباطي با رعايت الزامات قانوني و صدور مجوز نهايي سازمان محيط زيست کشور مي تواند انجام شود.
وي با بيان اينکه اداره کل محيط زيست استان کردستان هيچگونه اختياري در مورد مناطق حفاظت شده ندارد، اضافه کرد: باتوجه به اهميت اين مسير ارتباطي ما نيز موافق ايجاد جاده جديد در اين منطقه هستيم، اما صدور مجوز نهايي آن بايد توسط سازمان محيط زيست کشور انجام شود.
وي افزود: در اين راستا قرار بود روز سه شنبه جلسه اي با حضور مجمع نمايندگان استان کردستان با رئيس سازمان محيط زيست کشور برگزار شده و مشکلات استان در حوزه محيط زيست به ويژه در اين مورد بررسي و پيگيري شود، که متاسفانه به دليل رحلت آيت الله هاشمي رفسنجاني اين جلسه لغو و به تاريخ ديگري موکول شد.
مديرکل راه و شهرسازي استان کردستان نيز در ادامه اين جلسه اظهار کرد: ايجاد جاده جديد ارتباطي بين روستاهاي عباس آباد و رودبار در فصل زمستان به عنوان جاده جايگزين که ارتباط روستاهاي منطقه اورامان با بخش مرکزي و روستاهاي بخش ژاورود سنندج را فراهم مي کند، بسيار حائز اهميت است.
شهرام ملکي ادامه داد: جاده ارتباطي روستاهاي سلين، ناو و نوين در بخش اورامان به طول 18 کيلومتر نامناسب و تردد در آن بسيار مشکل است که ترميم، بهسازي و آسفالت آن نيازمند همکاري مشارکت مجريان سد داريان با راه و شهرسازي است.
در پايان اين جلسه مجريان سد داريان تعهد کردند که نسبت به زيرسازي و ترميم مسير ارتباطي روستاهاي سلين، نوين و ناو اقدام کرده و اداره کل راه و شهرسازي استان کردستان نيز آسفالت و ايمن سازي آن را بر عهده بگيرد.
همچنين مجريان سد تعهد کردند که در صورت مجوز سازمان محيط زيست نسبت به ايجاد جاده ارتباطي بين روستاهاي عباس آباد و رودبار اقدام کرده و در صورت مشارکت مردم روستاي سلين، مشکلات موجود در اين روستا را برطرف کنند.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

همه چیز «درباره یک توپ»/نمایشی از یک واقعیت

ترافیک را درس دهیم - وریا کرمی*

چرخش واقعیت در«اتوبان سکوت»/زخم ماندگار از جنگ

به شمارش افتادن نفس درختان بلوط/ آغاز انقراض ششم در کردستان

بن‌بست عاطفی از علل خودکشی در جوانان است

توسعه گردشگری با رنگ و بوی بومی و فرهنگی

استرس در میان سالی موجب کوچک شدن مغز می شود

مردم منطقه‌ای که هم اهل این کشورند و هم آن کشور

رنج روستاهای قروه از ضعف زیرساختی/تسریع در اقدام عملی

دبه به دستان دغدغه مند

تجلی خوشنویسی در کُنج دستفروشی

ورود فاضلاب به زریبار ادامه دارد/ نسخه پیچی جدید برای نجات تالاب

پرینترهای سه بعدی برای تولید استیک وارد رستوران ها می شوند

70 کودک نایسری بی‌شناسنامه هستند

یاد نیمکت‌های سه نفره و گچ و تخته سیاه بخیر...

شادی و نشاطی از جنس دانایی

تغییری از جنس تضییع

اضطراب مسیر مدرسه

پنج روش مؤثر برای خالی کردن حافظه گوشی‌ های اندرویدی

وجود سینماگران توانمند و موفق، اما حمایت‌های حداقلی!

بخت گشایی در کف خیابان

کودکانه‌های گمشده در زنانگی‌های تحمیلی

"گلین" عروس منطقه ژاوه‌رود کردستان

بی بازاری جمعه بازار خاتون!

چشمه های معدنی، ظرفیت های ارزشمند فراموش شده

جلسات، آفتی بر جان مدیران و مردم

من فقط یک خبرنگارم...

گورستان خوابی! آسیبی جدی در بین کارتن خواب‌ها

گل هایی که در خواب پرپر شدند

شرایط سخت تولید موادخوراکی در مریخ

توسعه پایدار قیچی و حذف ردپای نفت از منابع آبی کردستان

نهاد داوری از تئوری تا عمل - ایرج نگهدار*

کوچ آسیب‌های اجتماعی از زیر پوست شهر

آرش جمعه زنگ نزد!

گذری بر وضعیت مراکز غیر دولتی توانبخشی در کردستان

ناشنوایی سیستماتیک در حل مشکلات

دست فروشی یا مغازه به دوشی -

پیشاهنگی خلق فرصت و ثروت در کردستان به جوانان سپرده شد

بازار قدیمی عصر صفوی از سکه افتاده

بانویی که تابوشکن شد

ره سدهای کردستان به ترکستان

مشاغل خانگی فرصتی برای رونق بازار "صنایع چوبی"

روستاییان کردستان دیر به شهر می رسند - عبدالله رحمانی*

ترافیک جشنواره‌ای در کردستان

یاد بگیرید که به درون خود گوش کنید

شوکت شیان در تلالو طلای سرخ کردستان خودنمایی می کند

بزن مرشد که یادت بخیر... به بهانه روز فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای

بختک گرد و غبار به جان کردستان افتاد

جام جهانی 2018 و زیست اجتماعی شهروندان

رشد بی ‌تفاوتی اجتماعی