عصر کرد

آخرين مطالب

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان:

بیش از 74 درصد از کودکان زیر 6 ماه کردستان با شیر مادر تغذیه می شود‎ علمي

بیش از 74 درصد از کودکان زیر 6 ماه کردستان با شیر مادر تغذیه می شود‎

  بزرگنمايي:

عصر کرد -
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، اظهار کرد: شیردهی مادران به کودکان زیر دو سال در سطح استان رو به رشد و حتی بالاتر از میانگین های کشوری و در مواردی بالاتر از میانگین جهانی بیان کرد.
  فرزام بیدارپور،گفت: تغذیه با شیر مادر یک راه حل جهانی برای فراهم کردن فرصت های برابر و شروع عادلانه زندگی برای تمام افراد بوده که این شیوه تغذیه، سلامت، رفاه و بقای زنان و کودکان در سراسر جهان را ارتقا می‌دهد.
وی با بیان اینکه، شعار جهانی هفته شیر مادر سال 2018 و مصوب کمیته کشوری شیرمادر" تغذیه با شیرمادر" زیر بنای زندگی سالم" است، افزود: با توجه به نتایج پژوهش های صورت گرفته در این زمینه، اگر نوزادان بلافاصله پس از تولد در تماس پوستی با مادران قرار گرفته و به مدت شش ماه به صورت انحصاری با شیر مادر تغذیه و تا دو سال همراه با غذاهای کمکی مناسب ادامه یابد.
تغذیه شیر مادر موجب افزایش تکامل شناختی و ارتقای هوش کودکان
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، تصریح کرد: تغذیه با شیرمادر مرگ و میر کودکان زیر 5 سال در سطح جهان 13 تا 20 درصد کاهش خواهد داد و موجب افزایش تکامل شناختی و ارتقای هوش کودکان شده و در کاهش بیماری های مزمن در آینده نظیر بیماری های قلبی عروقی، دیابت و چاقی موثر است.
بیدارپور با بیان اینکه، برنامه ترویج تغذیه با شیرمادر از سال 1365 در سطح وزارت بهداشت، آغاز شده، گفت: جمعیت هدف مستقیم برای ارائه خدمات در این برنامه، کودکان زیر دو سال، مادران باردار و مادران شیرده هستند که در سطح مراکز بهداشتی درمانی، خانه های بهداشت و بیمارستانها خدمات را دریافت می کنند.
وی افزود: هر ساله براساس استانداردهای تعیین شده از سوی وزارت بهداشت، واحدهای بهداشتی و بیمارستان ها ملزم به برگزاری کارگاه های شیرمادر ویژه کارکنان به گونه ای که همه پرسنل شاغل در بخش بهداشت و درمان کارگاه سه روزه شیرمادر شرکت می‌کنند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، ذکرکرد: کارکنان بهداشتی درمانی ارائه دهنده خدمت شامل پزشکان، پرستاران، ماماها، کارشناسان تغذیه، نیروهای بهداشت خانواده، بهورزان و به صورت کلی تمامی پرسنلی که با مادر و کودک شیرخوار سروکار دارد، مخاطب آموزش شیرمادر هستند و کلیه خانواده ها نیز مخاطب آموزش های همگانی هستند.
بیدارپور افزود: این آموزش ها از طریق برگزاری جلسات آموزشی در واحدهای بهداشتی و بیمارستانها، تهیه و توزیع رسانه های آموزشی و اجرای برنامه های رادیو و تلویزیونی از طریق صدا و سیمای مرکز استان ارائه می‌شود و همچنین آموزش ها به صورت مستمر به هنگام انجام مراقبت های معمول صورت می‌گیرد،در صورت نیاز مادران به آموزش و مشاوره تخصصی، افراد به مراکز مشاوره شیردهی در هر شهرستان ارجاع و از آموزشها و حمایتهای کارکنان شاغل در این مرکز در جهت بهبود وضعیت تغذیه با شیرمادر بهره مند می‌شوند.
تعداد10مرکز آموزش و 10پایگاه بهداشتی مستقر در بیمارستانهای سطح استان
وی با بیان عملکرد دانشگاه در زمینه ترویج شیردهی مادران در سال 1396، افزود: تعداد 10 مرکز آموزش شیردهی فعال در سطح شهرستانها، تعداد10 پایگاه بهداشتی مستقر در بیمارستانهای سطح استان، تعداد 2493خدمت ارائه شده به مادران شیرده دارای مشکلات شیردهی، تعداد 2309 مادر شیرده دارای مشکل شیردهی ویزیت شده توسط پزشک، تعداد 89 مورد مادرانی که شیردهی را خودسرانه قطع کرده اند و با آموزش ها و راهنمایی های پرسنل بهداشتی و درمانی توانسته اند مجدد شیردهی را شروع کنند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، اعلام کرد: آموزش 52215 مادران باردار و زایمان کرده در زمینه شیردهی در مراقبتهای معمول بارداری، 29838 آموزش و حمایت از مادران تازه زایمان کرده در جهت شروع شیردهی موفق و تداوم آن تا پایان دو سالگی و مجهز نمودن 10 مورد از بیمارستان های دوستدار کودک سطح استان به شیردوش برقی در جهت کمک به حل مشکلات شیردهی مادران، از جمله اقدامان به عمل آمده در سطح استان است.
بیدارپور با بیان اینکه، برای موفقیت تغذیه با شیر مادر و حمایت از مادران در مراحل بارداری، زایمان و زمان بستری کودک بیمار زیر 2 سال، اجرای صحیح ده اقدام بیمارستان های دوستدار کودک، بعنوان معیار های بین المللی توصیه شده است، اظهار داشت: در بیمارستان های دوستدار کودک، آموزش مادران باردار، تماس پوستی مادر و نوزاد بلافاصله پس از تولد، شروع بموقع تغذیه با شیر مادر ظرف ساعت اول تولد، تداوم تغذیه با شیر مادر بطور مکرر و انحصاری، هم اتاقی بودن 24 ساعته مادر و شیرخوار، عدم استفاده از بطری و گول زنک، آموزش و حمایت از مادران از اهم فعالیت ها برای شروع موفق شیردهی است.
وی آمارهای مربوط به شیردهی مادران به کودکان زیر دو سال در سطح استان را مطلوب، روبه رشد و حتی بالاتر از میانگین های کشوری و در مواردی بالاتر از میانگین جهانی بیان و تصریح کرد: درصد تغذیه انحصاری با شیر مادر در کودکان زیر شش ماه (استان 74.8، کشور 53.1 و جهانی 40)، درصد شروع بموقع تغذیه با شیرمادر در یک ساعت اول تولد(استان 81/35 و کشور 70/72) و طول مدت شیر دهی(استان 23 ماه و کشور 21.3ماه) است که این نشان از عملکرد مثبت دانشگاه علوم پزشکی کردستان داشته که با تلاش و کوشش تمامی مدیران، مسئولین و پرسنل بهداشتی و درمانی و نیز با ایجاد هماهنگی های گسترده ایجاد شده است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، گفت: به منظور پیشگیری از سوء تغذیه در شیرخوارانی که به دلایل مشخص و تأیید شده از سوی اعضای کمیسیون شیرمصنوعی شهرستانها، از شیرمادر محروم می‌شود، شیرمصنوعی یارانه ای در اختیار خانواده ها قرار می‌گیرد که این کمیسیونها به صورت ماهیانه و با حضور اعضای مشخص و واجد شرایط حامی شیرمادر، در سطح شهرستانها برگزار م ی شود.
وی در پایان خاطرنشان کرد: 7-1 آگوست هر سال برابر با 16-10 مرداد ماه به نام هفته جهانی ترویج تغذیه با شیرمادر نامگذاری شده است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

فروش 100 هزار گوشی تنها در کمتر از 9 دقیقه

رشد شاخص‌های عملکردی سوادآموزی در استان کردستان

75 هزار دانش آموز کردستانی تحت پوشش برنامه ملی شهاب قرار گرفتند

یک شکارچی متخلف در سقز دستگیر شد

بیمارستان‌های کردستان تعداد 2214 تخت فعال دارد

تحت پوشش قرارگرفتن 75 هزار دانش آموز کردستانی در طرح ملی شهاب

بارندگی های مناسب و به موقع، مبارزه با آفات را کاهش می دهد

تلخ و شیرین یک مجازات

سند آمایش آموزش عالی کردستان منطبق با واقعیت ها باشد

حوزه سلامت جامعه، نیازمند ورود جدی خیرین است

اجرای طرح تکالیف مهارت محور در بیش از 1000 کلاس کردستان

مراقب ورود خرافات در هیپنوتیزم باشیم

اعلام فراخوان نخستین همایش منطقه ای علمی - پژوهشی «اقتصاد پنهان»

نخبگان علاوه براشتغال خودبستر کارآفرینی برای دیگران را فراهم کنند

اساتید دانشگاهی الگوهای بارز علمی در جامعه هستند

افزایش سهم پذیرش دانشجو معلم در کردستان پیگیری می شود

تندگویان: «موسسه فیلترینگ» باز کنیم

علوفه رسانی به وحوش در سقز آغاز شد

تحقیقات و فناوری نیازمند اصلاحات ساختاری است

خودروی پلیس 2020 فورد چشم‌ها را خیره کرد

تصور اشتباه درباره‌ی طرف چپ و راست مغز انسان

اعلام فراخوان ثبت‌نام هشتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویی در کردستان

14 دانشجوی دانشگاه کردستان به خارج از کشور اعزام شده‌اند

همکاری هسته‌ای بیل گیتس با چینی‌ها به‌هم خورد

چهار شکارچی متخلف در دیواندره دستگیر شدند

انجام تحقیقات دانش بنیان و کاربردی رفع مشکلات جامعه را در پی دارد

سرشماری زمستانه پرندگان آبزی و کنار آبزی در کردستان آغاز شد

علت اوتیسم چیست؟

108 مدرسه حاشیه شهرهای کردستان هوشمندسازی می‌شوند

اجرای طرح «ایران مهارت» در 75 مدرسه کردستان

مدارس پرخطر کردستان باید تعطیل شوند

اپل و مایکروسافت، نمادهای دنیای فناوری که روندی متفاوت در سال 2018 داشتند

فعالیت مدارس دولتی و غیردولتی کردستان ارزیابی می‌شود

مرکز «مطالعه کوهورت دهگلان» یک مطالعه وسیع ملی است

دوربین سه‌بعدی به آیفون‌های جدید می‌آید

جای انجمن مردم نهاد محیط زیستی در کامیاران خالی است

ضرورت توجه به رویکرد تبیینی حماسه 9 دی

بیش از 40 طرح پژوهشی و مطالعاتی در محیط زیست کردستان انجام شد

50 هزار کردستانی بی‌سواد هستند

باستان‌شناس کردستانی به مرتبه علمی پروفسوری ارتقا یافت

5 نشریه علمی دانشگاه کردستان در رتبه بندی وزارت علوم قرار گرفته‌اند

کارآفرینان دانش بنیان برای ایجاد شبکه ارزش حمایت می شوند

نفرات برتر سومین مرحله استانی دفاع سه دقیقه ای از پایان نامه دانشجویی معرفی شدند

تبدیل علم به ثروت مستلزم تغییر روش دانشگاه هاست

رشد 50 درصدی نرخ باسوادی روستاهای کردستان طی چهل سال اخیر

طرح ناسا برای کشف موجودات فضایی در مشتری

دستگاهی که آب را به سوخت تبدیل می‌کند

اعتراف اپل به انحنای شاسی «آی پد پرو»

فریب سیستم تشخیص چهره گوشی با ماکت

موافقت وزارت علوم با راه اندازی دانشکده علوم و فنون سقز