عصر کرد

آخرين مطالب

بازخواني عملکرد دولت تدبير، اميد به توسعه در کردستان مقالات

بازخواني عملکرد دولت تدبير، اميد به توسعه در کردستان

  بزرگنمايي:

کردانلاين- استان کردستان يکي از استان هاي کمتر برخوردار کشور است اين استان قبل از انقلاب با استان هاي برخوردار کشور فاصله زيادي داشته است بعد از پيروزي انقلاب اسلامي به دليل به وجود آمدن مسايل خاص، اين منطقه از سرمايه گذاري و فرصت هايي که براي توسعه به وجود آمد بي بهره ماند.
در سال 1388 سفر مقام معظم رهبري به کردستان برکات زيادي به همراه داشت سفر معظم له متحول شدن ديدگاه مردم در باره اين استان در اقصي نقاط کشور را در پي داشت معرفي کردستان به نام استان فرهنگي از جانب ايشان و تخصيص اعتبارات ويژه در بخش اقتصادي و فرهنگي زمينه ساز رشد توسعه همه جانبه در استان شد.
کردستان در زمينه کشاورزي، صنعتي و حمل نقل با ضعف هايي روبرو است شکل نگرفتن زير ساخت هاي لازم سد راه توسعه اين استان شده و رفع مشکلات زيرساختي توجه مستولين را مي طلبد. با روي کار آمدن دولت يازدهم، رتيس جمهور اقتصاد مقاومتي و توازن منطقه‌اي را مبناي اصلي برنامه ششم توسعه عنوان کرد.
دولتمردان در بدو فعاليت در کردستان گفتمان توسعه را مطرح کردند که امروز اين امر تا حد زيادي عينيت يافته است توسعه حمل و نقل يکي از ارکان هاي مهم توسعه يافتگي در هر منطقه محسوب مي شود در حوزه توسعه حمل و نقل در استان پروژه هاي مهمي اجرايي شده و يا رو به اتمام است توسعه در اين بخش شرايط را براي توسعه گردشگري نيز فراهم مي‌آورد و ازاين طريق شرايط رشد اقتصادي نيز به وجود مي آيد.
طي سال جاري براي نخستين بار، راه اندازي پرواز سنندج - کيش و افزايش پروازهاي سنندج- تهران از جمله اقداماتي بود که در حوزه حمل و نقل هوايي در استان صورت گرفت که اين امر در جذب گردشگر مي تواند موثر واقع شود.
صنعت کردستان پس از ساليان متوالي احياء شد طي سال هاي اخير واحدهاي توليدي در سطح استان به حالت تعطيل و نيمه تعطيل درآمده بودند که با تزريق اعتبارات به بخش صنعت ، توجه به صنايع تبديلي و صنايع کوچک، امروز مردم شاهد خارج شدن اين بخش از رکود و آغاز به کار مجدد واحدهاي توليدي هستند.
کردستان در حوزه معادن غني است متاسفانه در سال‌هاي گذشته خام فروشي در معادن استان به يک رويه تبديل شده بود لذا دولت در اين حوزه وارد عمل شد و مبارزه با خام فروشي در معادن، در دستور کار قرارگرفت؛ به صورت جد اين مهم پي گيري مي شود.
سال گذشته به دليل کاهش نزولات آسماني آب دغدغه اصلي مردم در اين استان بود؛ که با تدبير در اين بخش و تخصيص آب از سدآزاد و اجراي ساخت 11 سد در سطح استان به ‌منظور تامين آب شرب شهرهاي استان و کشاورزي مشکلات اين حوزه مرتفع شد طي سال جاري به همت دولتمردان معابر کولبري بازگشايي و مرز سيرانبند بانه بصورت رسمي افتتاح شد که اين امر زمينه اشتغال براي مرزنشينان را فراهم کرد.
در حوزه فرهنگ، آموزش زبان کردي در مدارس و دانشگاه يکي از مهمترين مطالبات مردم در کردستان بود که اين مهم پس از سال ها انتظار به وقوع پيوست امروز رشته زبان و ادبيات کردي در دانشگاه کردستان تدريس مي شود.
در راستاي توسعه روابط فرهنگي و اقتصادي، انجام مراودات با اقليم کردستان، در دستور کار دولت قرار گرفت با هدف همگرايي ملي و توسعه ي فرهنگي، هفته فرهنگي کردستان در سطح ملي اقدام ارزشمندي بود که طي سال جاري در سطح ملي صورت گرفت اين خود بخشي از تحقق وعده هاي دکتر روحاني در عرصه توسعه فرهنگي کردستان بود.
اجرايي کردن مطالبات مردم کردستان اولويت دولت اميد در کردستان بوده و هست ،گفتمان توسعه در حد شعار باقي نماند و به آن عينيت بخشيده شد امروز با عملياتي شدن برنامه هاي دولت، کردستان در مسير توسعه قرار گرفته است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

روزی که مسیح کردستان به شهادت رسید

اهدای عضو؛ تولدی دوباره

شهیدی که در مقابل تیرهای بی امان دشمن سر خم نمی کرد

زنانی با دل های کبود

دردِ با نمک

مدیرانی که موجب رونق رسانه های غیر رسمی می شوند - امید بهمنی*

ویراژ آفرود در مهمترین تفرجگاه سنندجی ها

فتوای تاریخی آزادی بازی تخته نرد

قلم عشق بر صفحه نور

کهنسال‌ترین درختان کردستان را بشناسیم

اجرای «مستخدم ماشینی» در قروه/تصویری از ترس و تهدید

شیلات کردستان در یک قدمی توسعه

مهمانی خدا...

آفات کشاورزی در کردستان توسط 170 ایستگاه پیش آگاهی رصد می‌شود

قُل قُل طلا در قلقله ی سقز

آن ماه رمضان

شوراها از مردم برای مردم

"ما جوانان می توانیم"

بهار گیاه خواری با عطر طبیعت

اردیبهشت منفی صفر درجه

کتابخوانی و پاسداشت فرهنگ کردستان

موجی که بر سیل سوار شد

131 درصد مصوبات سفر سال 94 رئیس جمهور به کردستان محقق شد

روی دیگر باران

هنر، نوشدارویی بر نظام سلامت

پوشش همگانی سلامت برای همه در هر مکان

زاگرس در کابوس سال 99

شما که غریبه نیستید

چتر مرگ

بانه سرزمین جاذبه های طبیعی و تاریخی

عروس بانه در انتظار رخت سیاه

ویترین تاریخ و فرهنگ کُردها

گذری بر حمام تاریخی سقز که به موزه تبدیل شد

زندگی از کف ماهی قرمز سُر خورد

روستاهای بکر کردستان، مقصد خوبی برای گردشگران نوروزی

صدای آشنای مشاور

دلهره نان

پالنگان؛ ماسوله ای بر قامت کوه های کردستان

دالانی به تاریخ مطبوعات کردستان از قاجار تا امروز

از جان کلاغ ها چه می خواهیم؟ - کلثوم مومنی*

رنگ و لعاب های قاچاق

عناب بنوشید تا راحت‌تر بخوابید

اجلاسیه 464 شهید در قروه برگزار شد

والیبال مریوان در یک قدمی لیگ برتر

نرمی دل برابر نرمی استخوان، عشق پنج ساله برای دانش اندوزی

آیا گره کور گرانی گوشت به دست مسئولان باز می شود؟

مسجد"دارالاحسان"سنندج شکوه معماری دوران قاجار

کردستانی‌ها آماده خلق حماسه ای دیگر در ٢٢ بهمن

لزوم توجه به محیط زیست در مدارس

زخم حاشیه نشینی بر چهره زیبای سنندج