عصر کرد

آخرين مطالب

سرانه فضاي کتابخانه هاي عمومي بانه بايد هفت برابر شود گفتگو

سرانه فضاي کتابخانه هاي عمومي بانه بايد هفت برابر شود

  بزرگنمايي:

کردانلاين- صفر حسين زاده افزود: زيربناي کتابخانه هاي عمومي بانه هزار و 480 متر مربع است که سرانه فضا در بانه به ازاي هر 100 نفر جمعيت 1.1 متر مربع است.
وي خاطر نشان کرد: اين در حالي است که فضاي استاندارد کتابخانه عمومي براي هر 100 نفر، هشت متر مربع است بنابراين فضاي کتابخانه هاي عمومي در بانه با فضاي استاندارد فاصله زيادي دارد.
حسين زاده به عناوين کتاب در کتابخانه هاي عمومي بانه اشاره کرد و افزود: در سال گذشته 57 هزار و 455 جلد کتاب در کتابخانه هاي عمومي بانه وجود داشته که در سال جاري به 58 هزار 803 عنوان رسيده که 2.34 درصد رشد داشته است.
وي، تعداد نسخه کتاب ها را در مدت مشابه سال گذشته 69 هزار و 915 نسخه عنوان کرد و ادامه داد: در سال جاري اين تعداد به 72 هزار و 918 نسخه رسيده که 4.29 درصد رشد مثبت داشته است.
وي با اشاره به اينکه در هفت ماهه گذشته از ابتداي امسال، 10 هزار و 14 جلد کتاب به امانت داده شده است اظهار کرد: در سال جاري نيز 10 هزار و 648 جلد کتاب به امانت داده شده که حدود 6.33 درصد رشد مثبت داشته است.
اين مسئول گفت: تعداد مراجعه کنندگان به کتابخانه در مدت مشابه پارسال، 22 هزار و 416 نفر بوده که در هفت ماه گذشته از ابتداي امسال به 23 هزار و 347 نفر رسيده که بيش از چهار درصد رشد مثبت داشته است.
وي با ابراز تاسف پرداخت نشدن نيم درصد سهم کتابخانه هاي عمومي بانه از کل درآمد شهرداري توسط اين نهاد، اظهار کرد: متاسفانه سهم کتابخانه هاي عمومي از کل درآمد شهرداري 37 درصد رشد منفي داشته است.
وي افزود: در هفت ماهه گذشته از ابتداي سال 94 شهرداري بانه 240 ميليون ريال را به حساب انجمن کتابخانه هاي عمومي واريز کرده بود که در سال جاري و تا کنون تنها 150 ميليون ريال به حساب اين انجمن واريز کرده است.
رئيس کتابخانه هاي عمومي بانه ادامه داد: شهرداري آرمرده در مدت مشابه سال گذشته حدود پنج ميليون ريال را پرداخت کرده بود که در سال جاري همين ميزان را به حساب انجمن کتابخانه آرمرده واريز کرده است.
وي به ديگر شهرهاي اقماري شهرستان بانه اشاره کرد و گفت: در شهر کاني سور در هفت ماه گذشته از ابتداي سال 94، چهار ميليون و 170 هزار ريال به حساب کتابخانه هاي عمومي واريز کرده بود که در سال جاري 570 هزار ريال به حساب انجمن کتابخانه هاي پرداخت کرده است.
وي ادامه داد: در شهر بوئين سال گذشته 2 ميليون و 400 هزار ريال به حساب انجمن کتابخانه هاي واريز شده بود که در سال جاري سه ميليون و هفتاد هزار ريال واريز شده است و بنابراين سهم انجمن کتابخانه ها از کل درآمد شهردري اين شهر 27 درصد رشد کرده است.
حسين زاده شاخص سرانه کتاب نسبت به هر نفر جمعيت شهر بانه را 55 صدم بيان کرد و افزود: به ازاي هر دو نفر يک جلد کتاب در کل کتابخانه هاي عمومي بانه وجود دارد.
وي اظهار کرد: طبق استانداردهاي تعريف شده بايد به ازاي هر نفر چهار جلد کتاب در کتابخانه هاي عمومي وجود داشته باشد.
رئيس کتابخانه هاي عمومي شهرستان بانه فرسودگي ساختمان کتابخانه نبي اکرم (ص) را از مشکلات عمده کتابخانه هاي عمومي اين شهر دانست و اظهار کرد: ساختمان اين کتابخانه جزء ساختمان هاي تخريبي است که بيش از 35 سال قدمت دارد متاسفانه تاکنون هيچ اقدامي براي حل اين مشکل نشده است.
وي بيان کرد: در تملک دارايي هاي شهرستان سال جاري 100 ميليون ريال براي تعمير و تجهيز اين کتابخانه تصويب شده که تاکنون پرداخت نشده است.
وي خاطر نشان کرد: زميني به مساحت 2 هزار متر مربع نزديک آتش نشاني وجود دارد که 6 سال براي تملک اين زمين براي کتابخانه هاي عمومي تلاش مي کنم اما تاکنون موفق نشدم.
وي با بيان اينکه اين زمين در تملک راه و شهرسازي است که براي آن بارها با سازمان هاي مختلف مکاتبه کردم افزود: در صورت تملک اين زمين براي احداث ساختمان کتابخانه، پنج شهرک را تحت پوشش قرار مي دهد.
وي گفت: متاسفانه بعضي از مسئولين به لکه هاي فرهنگي شهر بانه توجه نمي کنند و در صدد تغيير کاربري اين زمين به مسکوني هستند.
حسين زاده اظهار کرد: در شهرک هاي بانه لکه هاي فرهنگي در نقشه تعريف شده که متاسفانه به مسکوني و آموزشي تغيير کاربري داده مي شود.
وي، رشد کتابخانه هاي مدارس شهرستان را مثبت ارزيابي کرد و ادامه داد: خوشبختانه روز به روز شاهد رشد و شکوفايي کتابخانه هاي مدارس هستيم و در زمينه کودک و نوجوان اقدامات خوبي انجام شده است.
وي گفت: در سال جاري 9 نشست کتاب خوان در مدارس برگزار شده و بارها دانش آموزان از کتابخانه عمومي بازديد کردند که در اين بازديد ها در مورد فوايد کتاب خواني و مطالعه بحث مي شود و جلسات قصه گويي برگزار مي شود.
اين مسئول تاکيد کرد: بايد لکه هاي فرهنگي بويژه کتابخانه ها را در مکان هاي عمومي تقويت کرد چرا که ضعف فضاهاي فرهنگي ضربه اي بزرگ به پيکره جامعه مي زند که جبران پذير نخواهد بود.
رئيس کتابخانه هاي عمومي بانه يکي ديگر از مشکلات کتابخانه ها را متمرکز بودن دو کتابخانه شهر بانه در يک محله عنوان کرد و گفت: دو کتابخانه عمومي شهر بانه در يک محله و در کنار هم واقع شده و در محلات ديگر شهر کتابخانه عمومي وجود ندارد.
وي افزود: اين مشکل انگيزه افراد را براي عضويت و حضور در کتابخانه کاهش مي دهد چرا که بايد مسافت و هزينه هايي را براي رفت و آمد به کتابخانه صرف کنند.
با توجه به آمار سال گذشته سرانه مطالعه در بانه کمتر از نيم درصد جمعيت بوده است. بانه در 242 کيلومتري سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

چهار نفر براثر تصادف در راه های کردستان فوت کردند

توسعه مبالادت مرزی از دستاوردهای سفر دکتر روحانی به عراق است

ممنوعیت تردد تانکرهای ترانزیت سوخت در کردستان آغاز شد

یک سارق در سرقت مسلحانه سنندج کشته شد

بیمه سلامت کردستان بدهی خود را به روز پرداخت می کند

5 نفر به تعداد مسمومان مصرف مشروبات الکلی در بانه اضافه شد

1239کلاس درس برای اسکان مسافران نوروزی پیش بینی شد

سردترین نقاط کشور در کردستان به ثبت رسید

عامل توزیع مشروبات الکی مسموم در بانه شناسایی شد

نقش مراتع در چرخه طبیعت/تشکیل 87 پرونده تخلف در قروه

درس انشا در سرازیری سقوط

12 هزار مترمربع زمین در بستر رودخانه قزل اوزن رفع تصرف شد

نمایشگاه خوشنویسی نسیم وصال در سنندج گشایش یافت

مصرف گاز طبیعی در کردستان 17 درصد افزایش یافت

فرماندار بانه: احتمال تردد مسافر از مرز سیرانبند وجود دارد

سه محموله کالای قاچاق در بیجار کشف شد

راه مواصلاتی 146 روستای کردستان بازگشایی شد

یک انبار مواد محترقه در بیجار کشف و ضبط شد

صنوف آلاینده ظرف سه ماه آینده به حاشیه شهر منتقل می شوند

ساخت و سازهای مدرن ثبت جهانی اورامان را به خطر می اندازد

ورود موج بارشی قوی به کردستان از روز سه شنبه

دامپزشکی کردستان: موردی از فروش گوشت الاغ مشاهده نشده است

کامیون حامل 77 راس دام قاچاق در سنندج توقیف شد

92 درصد تعهد دامپزشکی کردستان در مایه کوبی تب برفکی محقق شد

هوای کردستان گرم‌تر می‌شود

2 هزار کیلومتر شبکه فاضلاب مدرن در کردستان ایجاد شده است

آسیب ها و فواید کارگاه های داستان نویسی

اولین تغذیه نوازد، تماس زود هنگام با مادر است

ثبت‌نام اینترنتی اسکان نوروزی فرهنگیان چهارم اسفند آغاز می شود

29 پنل خورشیدی در روستای های بانه نصب و راه اندازی شد

بارش برف راه 150 روستا در کردستان را بست

15 کوره زغال گیری در مریوان تخریب شد

درک موفقیت دیگران راهی برای غلبه بر حسادت است

یک میلیون مسافر از طریق پایانه های مسافربری سنندج جابجا شد

حدود 50میلیارد ریال کمک هزینه ازدواج به جوانان نیازمند اعطا شد

راهداران کردستان بیش از چهار هزار کیلومتر راه برف روبی کردند

تصادف در جاده مریوان - سنندج یک کشته بر جا گذاشت

فرونشست زمین قابل احیا نیست

یک کیلوگرم هروئین از عامل توزیع مواد مخدر در سنندج کشف شد

مرمت پل شیخ بعد از کاهش حجم آب رودخانه آغاز می شود

دشت های قروه و دهگلان 600 متر مکعب کسری آبخوان دارد

37 کیلوگرم تریاک از یک باند در بیجار کشف شد

331 پرونده تخلف قاچاق کالا در کردستان تشکیل شد

تردد کامیون های کشنده در 2 محور کردستان ممنوع است

آب شرب کردستان از منابع سطحی تامین می شود

بحث محاسباتی و روانی، دلایل اصلی حذف صفر از پول ملی است

ریزش کوه گاز سه روستای سروآباد را قطع کرد

رشد 163 درصدی بارندگی در بیجار

اجرای 182ویژه برنامه دهه فجر در بیجار/دستاورد های انقلاب بیان شود

اجرای طرح نظارتی ویژه نوروز بر بازار کالا و خدمات در قروه