عصر کرد

آخرين مطالب

کشف فرار مالياتي 40 ميليارد توماني؛

اختلاس؛ به جاي کمک به معيشت مرزنشينان/پاي غيربومي ها در ميان است مقالات

اختلاس؛ به جاي کمک به معيشت مرزنشينان/پاي غيربومي ها در ميان است

  بزرگنمايي:

fiogf49gjkf0d

کردانلاين- آرمان نصراللهي: تعاوني هاي مرزنشين در کشور به ويژه استانهاي همچون کردستان در راستاي کمک به وضعيت معيشت افراد ساکن در مرزها تشکيل شده و دولت با اين اقدام به دنبال کمک به مرزنشيان بود ولي هر چه زمان مي گذرد اين تعاوني ها که قرار بود به يک فرصت تبديل شود، خود چالش هاي جديدي را به همراه دارند.

هر چند که در دهه گذشته ماجراي عدم هزينه اعتبارات تخصيص يافته به تعاوني هاي مرزنشين و برگشت آنها مطرح بود ولي اين روزها داستان سوء استفاده هاي مالي در اين تعاوني ها به گوش مي رسد و هر چند که مسئولان تعاون، کار و رفاه اجتماعي منکر اين داستان مي شود ولي پليس آگاهي کردستان به صراحت اين موضوع را تائيد کرد.

کردستان داراي 19 تعاوني مرزنشين است و بر اساس قوانين موجود حدود 50 هزار نفر نيز در اين تعاوني ها عضويت داشته و سالانه نيز اعتباري با عنوان يارانه در اختيار اين تعاوني ها قرار مي گيرد تا اعضاي آن بتوانند از اين تسهيلات در راستاي صادرات و واردات کالا استفاده کنند.

موضوع سوء استفاده هاي مالي از تعاوني هاي مرزنشين در کردستان داستان تازه اي نيست و هر چند مدت يک بار مسائلي در اين خصوص مطرح مي شود و مسئولان و متوليان نيز هر بار وعده مي دهند که ريشه اي با اين مشکل برخورد کرده و ماجرا را تا پايان دنبال مي کنند.

فرار مالياتي 40 ميليارد توماني در تعاوني هاي مرزنشين کردستان

اين بار سوء استفاده مالي در تعاوني هاي مرزنشين کردستان با اطلاع رساني از سوي پليس آگاهي استان در خصوص فرار مالياتي آغاز شد و هر چند که اطلاعات مستندي در اين خصوص وجود داشته و دارد ولي مديرکل تعاون، کار و راه اجتماعي کردستان اين موضوع را رد و مي گويد تاکنون چيزي مشخص نيست.

جانشين رئيس پليس آگاهي کردستان هفته قبل و در يک نشست خبري گفت: پرونده فرار مالياتي  به ارزش بالغ بر 40 ميليارد تومان در ارتباط با بحث تجارت در استان تشکيل شده که نفرات اصلي آن در استان نيستند و اين افراد با استفاده از کارت بازرگاني مرزنشينان ما اقدام به تجارت و عدم پرداخت ماليات کردند.

عليرضا مرادي با اشاره به اقدامات صورت گرفته در راستاي شناسايي و دستگيري اين افراد، اظهارداشت: پرونده مذکور در حال حاضر دردست بررسي است و هنوز نتيجه آن مشخص نشده است.

در حالي که جانشين رئيس پليس آگاهي کردستان موضوع سوء استفاده مالي و فرار مالياتي در تعاوني هاي مرزنشين کردستان را تائيد کرده و حتي رقم مالي نيز اعلام مي کند ولي مديرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعي کردستان اعلام کرد که پرونده در مرجع قضايي است و هنوز چيزي مشخص نيست.

پرونده 19 تعاوني مرزنشين کردستان در مراجع قضايي است

احمد رشيدي در واکنش به اين خبر عنوان کرد: در حال حاضر و با شکايت اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعي استان کردستان پرونده 19 تعاوني مرزنشين استان در مرجع قضايي است و تاکنون نيز جزئيات اين پرونده مشخص نشده است.

وي با تائيد ضمني سوء استفاده هاي مالي در تعاوني هاي مرزنشين و بروز مشکلات متعدد در اين بخش، يادآور شد: اين پرونده از يک دهه قبل مطرح است و حتي ما در تلاش هستيم که اعضاي هيات مديره و مديران عامل اين تعاوني هاي مرزنشين در استان کردستان را تغيير دهيم که اين موضوع به اعضا اعلام شده است.

مديرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعي استان کردستان بيان کرد: تعاوني هاي مرزنشين فرصت خوبي براي تقويت صادرات در استان کردستان به شمار مي روند که متاسفانه تاکنون از اين ظرفيت به خوبي بهره برداري نشده است.

اما مهمترين نکته در خصوص اختلاس مالي و فرار مالياتي تعاوني هاي مرزنشين در استان کردستان جايي است که بر اساس تائيد پليس آگاهي و همچنين اظهارات يکي از اعضاي هيات نمايندگان اتاق سنندج، پاي افراد غيربومي و غيرمرزنشين در اين پرونده باز شده است و مشکلات به وجود آمده از سوي اين افراد است.

سود اصلي تعاوني هاي مرزنشين در جيب غيربومي هاست

يکي از اعضاي هيات مديره يکي از تعاوني هاي مرزنشين کردستان بيان کرد: متاسفانه کارت بازرگاني تعدادي اعضاي تعاوني هاي مرزنشين کردستان در دست تجار غيربومي است و اين افراد از اين فرصت ها سوء استفاده کرده و به دنبال جمع آوري پول هستند.

وي که اصرار داشت اسمي از او برده نشود، ادامه داد: در حال حاضر چند نفري تاجر از استاهاي تهران، آذربايجان شرقي و ديگر استانها کارت بازرگاني مرزنشينان کردستاني را در اختيار دارند و با استفاده از اين کارت بازرگاني کار صادرات انجام داده و حتي از يارانه هاي اختصاص داده شده را نيز استفاده مي کنند.

چند نفري تاجر از استاهاي تهران، آذربايجان شرقي و ديگر استانها کارت بازرگاني مرزنشينان کردستاني را در اختيار دارند و با استفاده از اين کارت بازرگاني کار صادرات انجام مي دهنداين عضو تعاوني مرزنشين کردستان ضمن انتقاد از اين رويه بيان کرد: تاکنون چندين بار اين موضوع از طريق فرمانداري ها، تعاون و حتي ديگر مسئولان پيگيري شده است و هر بار وعده مي دهند که آن را دنبال مي کنند ولي متاسفانه سالهاست که ما با اين مشکل مواجه هستيم و سود اصلي اين کار به جيب افراد ديگري خارج از مرزهاي کردستان مي رود.

هر چند که بر اساس قوانين کشور تعاوني هاي مرزنشين با هدف کمک به ارتقاي وضعيت مرزنشيان تشکيل شده و تسهيلات ارائه شده نيز قرار بود در اختيار آنها باشد ولي اين روزها افراد ديگري و حتي خارج از استان کردستان از اين تسهيلات استفاده کرده و حال با فرار مالياتي و اختلاس مالي نيز مواجه مي شوند.

اعمال نظارت هاي دقيق و لازم از سوي مسئولان و متوليان امر به ويژه تعاون، کار و رفاه اجتماعي، ارائه آموزش هاي لازم به اعضاي تعاوني ها به ويژه اعضاي هيات مديره براي توانمندي سازي آنها و همچنين جلوگيري از سوء استفاده هاي احتمالي از جمله نيازهاي اصلي در حوزه تعاوني هاي مرزنشين در استان کردستان است که از سوي افراد کارشناس و صاحب نظر اعلام مي شود.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

شهیدی که همواره بر تعداد یاران انقلاب می‌افزود

نگذاریم چراغ ها خاموش شوند

بهت نظاره به سیر اجاره

فقط «خون» جایگزین «خون»»

پالان از اسب افتاد

زندگی پلاستیکی؛ مرگ محیط زیست

راه های کاهش سرقت و حفاظت از اموال

شب نشینی شته ای سنندجی ها

کابوسی تمام نشدنی در جاده های کردستان/نفت کش ها بی ترمز می رانند

سرگردانی مدارس طبیعت

زیرساخت مخابراتی مشوق توسعه گردشگری روستایی

شاخه‌های بلوط آشیانه لک لک‌ها

درد دل با «به‌به»

نویسنده کتاب هستم، لطفا حمایتم کنید

شهید "هوشنگ رمضانزاده" با قرآن کریم همواره مانوس بود

روزی که مسیح کردستان به شهادت رسید

اهدای عضو؛ تولدی دوباره

شهیدی که در مقابل تیرهای بی امان دشمن سر خم نمی کرد

زنانی با دل های کبود

دردِ با نمک

مدیرانی که موجب رونق رسانه های غیر رسمی می شوند - امید بهمنی*

ویراژ آفرود در مهمترین تفرجگاه سنندجی ها

فتوای تاریخی آزادی بازی تخته نرد

قلم عشق بر صفحه نور

کهنسال‌ترین درختان کردستان را بشناسیم

اجرای «مستخدم ماشینی» در قروه/تصویری از ترس و تهدید

شیلات کردستان در یک قدمی توسعه

مهمانی خدا...

آفات کشاورزی در کردستان توسط 170 ایستگاه پیش آگاهی رصد می‌شود

قُل قُل طلا در قلقله ی سقز

آن ماه رمضان

شوراها از مردم برای مردم

"ما جوانان می توانیم"

بهار گیاه خواری با عطر طبیعت

اردیبهشت منفی صفر درجه

کتابخوانی و پاسداشت فرهنگ کردستان

موجی که بر سیل سوار شد

131 درصد مصوبات سفر سال 94 رئیس جمهور به کردستان محقق شد

روی دیگر باران

هنر، نوشدارویی بر نظام سلامت

پوشش همگانی سلامت برای همه در هر مکان

زاگرس در کابوس سال 99

شما که غریبه نیستید

چتر مرگ

بانه سرزمین جاذبه های طبیعی و تاریخی

عروس بانه در انتظار رخت سیاه

ویترین تاریخ و فرهنگ کُردها

گذری بر حمام تاریخی سقز که به موزه تبدیل شد

زندگی از کف ماهی قرمز سُر خورد

روستاهای بکر کردستان، مقصد خوبی برای گردشگران نوروزی