آخرين مطالب

ارگونومیک، علم راحت کردن کارهاست علمي

ارگونومیک، علم راحت کردن کارهاست

  بزرگنمايي:

عصر کرد - طب کار یک تخصص بالینی و یکی از شاخه های پزشکی است که تمرکز آن روی حفظ سلامت فکری و جسمی فردی در محیط کار است، با پیچیده تر شدن محیط‌های کار، پزشکان طب کار نقش مهمی در انجام توصیه های لازم به افراد در زمینه تاثیر محیط کار بر سلامت عمومی و توانایی انجام وظایف آنها ایفا می کنند.
یک متخصص طب کار می‌تواند به کارفرمایان در شناسایی نواحی پر خطر شغلی که سلامت و امنیت کارگران و کارمندان آنها را به خطر می‌ا‌ندازد کمک کند که این امر موجب کاهش آسیب‌های شغلی، بیمارهای محیط کار و کاهش هزینه می‌شود.
امیدگیاهی  با اشاره به اینکه محیط کار از چند پارامتر تشکیل شده است که عوامل محیطی و نیروی انسانی در آن مشغول کار هستند، اظهار کرد: یک سری عوامل در محیط کار، افراد را در معرض خطر قرار می‌دهد که متخصصین طب کار این عوامل را به چند قسمت تقسیم کرده‌اند مانند عوامل فیزیکی مثل سروصدا، ارتعاش، نور، فشار و عوامل شیمیایی مانند انواع موادشیمیایی طبیعی و مصنوعی که در محیط کار ممکن است وجود داشته باشد.
وی با بیان اینکه عوامل ارگونومیکی دسته دیگر از عواملی است که در محیط کار وجود دارد، تصریح کرد: کارشناسان و مختصصین در محیط کار وسایل و ابزارها را به صورت ارگونومی طراحی می‌کنند که در آینده افراد دچار دیسک کمر و اختلالات اسکتلی عظلانی نشوند.
اختلال اسکلتی عضلانی در زنان نبست به مردان شیوع بیشتری دارد
این متخصص طب کار و بیماری های شغلی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، عنوان کرد: در کشور ایران اختلالات اسکلتی عضلانی جزو مهمترین عوارضی است که افراد دچار آن می‌شوند و همه افراد به ویژه مادران ما به دلیل ساختار اسکلتی و کار زیاد از درد شانه، کمر درد، گردن درد، آسیب مچ دست، لگن و ساق پا می‌نالند.
گیاهی با اشاره به اینکه مبلمان به ویژه در محیط کار، حلقه اتصال ابزار و لوازم با محیط است، افزود: میزکار اهمیت زیادی دارد و ارتفاع، عمق، شکل و حتی رنگ آن تاثیرگذار است، صندلی مناسب ارگونومیکی عنصر اساسی در محل کار است و نقش مهمی در سلامتی، راحتی و آسایش افراد دارد.
وی با بیان اینکه دسته بلند جارو برقی موجب شده که زنان در هنگام جارو کشیدن کمتر خم و راست ‌شوند، بیان کرد: دسته جارو برقی طرحی ارگونومی است که افراد می توانند به راحتی از آن استفاده کرده و احساس خستگی در اعضلاتشان نکند و دچار دیسک کمر نشوند.
متخصص طب کار و بیمارهای شغلی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، ذکر کرد: هدف ارگونومیک کاهش آسیب های شغلی و هزینه های خدمات درمانی است که کاربردی فراتر از محیط کار دارد و بهره‌وری و کیفیت محصول یا خدمات را افزایش می‌دهد و حتی بر زندگی شخصی و سلامتی افراد هم ثاتیر می‌گذارد.
گیاهی با بیان اینکه ارگونومی موجب کاهش هزینه ها، افزایش بهره‌وری، کیفیت، مشارکت کارکنان و فرهنگ ایمنی در کار می‌شود افزود: ارگونومیک، علم راحت کردن کارهاست؛ هر چه کارها راحت تر انجام شوند در واقع بهره‌وری بیشتر می‌شود، منظور از راحتی فقط طراحی یک دستگیره نرم و خوش دست نیست بلکه راحتی از مهم‌ترین ابعاد اثر بخشی یک طراحی است.
وی عنوان کرد: در واقع ابزارها همچون رایانه، نمایشگر، صفحه کلید، ماوس و تلفن که رایج ترین ابزار کار در محیط کار هستند باید ارگونومی باشد چرا که میزان تناسب این ابزارها با ساز و کار طبیعی بدن در استفاده کارآمد آنها موثر است.
تکنولوژی با توجه به نیازهای اگونومیک انسان طراحی شده است
این متخصص طب کار و بیمارهای شغلی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، خاطرنشان کرد: طراحی ارگونومیک در طول 10 سال تغییراتی بالقوه به تلویزیون ال سی دی ها، لپ تاپ ها و تبلت ها داده است که افراد در هنگام تماشای آنها احساس لذت و راحتی کنند چون میزان تشعشعات براساس ارگونومیک طراحی شده و ساختار آنها میدان بینایی را در هنگام تماشا کردن دچار خستگی نمی‌کند که اصطلاحا درخشندگی این وسایل ها را کمتر کردند در نتیجه میزان خیرگی و خستگی چشم کمتر می‌شود، این طراحی در بازار فوق العاده جذاب و موجب رقابت در میان شرکت ها و کمپانی ها است و به دلیل اختلالات اسکلتی عضلانی از نظر پزشکی بسیار حائز اهمیت است.
گیاهی با بیان اینکه عوامل روانی در محیط کار دو دسته اند؛فردی و سازمانی، عنوان کرد: در کشورهای ژاپن، انگستان، استرالیا، کاندا و آمریکا در زمینه طب کار و بیماری شغلی پیشرفته هستند و توانسته اند بیمارهای اختلال عضلانی را کمتر کنند.
وی با اشاره به اینکه روابط بین سازمانی در ارتباط بین مدیر با کارمندان و زیر مجموعه ها است که فوق العاده اهمیت دارد، گفت: یکی از اختلالاتی که در یک سازمان می‌تواند به وجود بیاید ابهام شغلی است که فرد موقعیت خود را در سازمان نمی‌داند، و فرد در سمت شغلی خود نمی داند که کدام مسئولیت، شغل اصلی اوست.
متخصص طب کار و بیمارهای شغلی دانشگاه علوم پزشکی کردستان،بیان کرد: عوامل روانی در سازمانها شامل انگیزه، رضایت شغلی، اهمیت دادن فرد در تصمیمات سازمان، سلسه مراتب، حوادث و استرس شغلی است، که در واقع عوارض و بیمارهای شغلی را در یک سازمان به دنبال دارد که افراد را بیمار می‌کند.
گیاهی ادامه داد: ایمنی در محیط، مدرسه، خانه و هر محیط دیگری جزء فرایند بسیار مهم و خطرناک است که آمار و حوادث آن متعدد و مهمترین اشتباه توسط نیروی انسانی رخ می‌دهد مانند تصادفات، سانحه هوایی، آتش سوزی در خانه و اتصالی برق، که منجر به حادثه و بیماری می‌شود.
طراحی ارگونومیک نیازمند آموزش و فرهنگ سازی است
وی تصریح کرد: بیماری های شغلی، بیماری مزمنی است که افراد در طول روز دچار می‌شوند که عوارض آن سالها بعد خود را نشان می‌دهد که نیازمند آموزش و فرهنگ سازی در بین افراد است.
متخصص طب کار و بیماری های شغلی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، ذکر کرد: کارشناسان بهداشت حرفه ای با ابزارهای خاص خود در محیط کار صدا و نور کارخانه‌ ها را اندازه گیری و کنترل می‌کنند که در حد استاندارد خود باشد، صدای زیاد در کارخانه ها به مرور زمان افراد را ناشنوا می‌کند.
هدف متخصص طب کار و بیماری شغلی در محل کار پایش و کنترل است
گیاهی با بیان اینکه متخصصین طب کار افرادی که دچار عارضه‌ شغلی شده‌اند را شناسایی و درمان می‌کنند یادآور شد: شخصی که نقاش ساختمان است با موادهایی سرو کار دارد که می‌تواند به مرور زمان دچار عوارضی همچون بیماری عصبی، لرزش دست، اختلال تعادل و بیماری کبدی شود و همچنین فردی که کار جوشکاری انجام می‌دهد دچار بیماری اختلال بینایی، آب مروارید، آسیب شبکه چشم و بعد از مدتی دچار نابینایی می‌شود، در واقع هدف متخصص طب کار و بیماری شغلی در محل کار پایش و کنترل است که نیروی کار سالم در سازمان ها و با کمترین عارضه شغلی زمان اشتغال دچار شوند.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مجتمع آموزشی فرهنگی صدرهاشمی‌نژاد در سنندج کلنگ زنی شد

دانشگاه ها به سمت کارآفرینی و مهارت آموزی پیش روند

بنیاد خیریه هاشمی‌نژاد 31 مجتمع‌ آموزشی در کشور احداث می‌کند

تعداد مراکز یادگیری محلی در کردستان به 17 مورد رسید

درمان سرطان خون اطفال، بیشترین استفاده بانک خون بندناف است

تحریم ها تهیه دارو را به مشکلی اساسی در کشور مبدل خواهد کرد

جرات‌ورزی نوعی توانایی برای اظهار وجود با اعتماد به نفس است

پنج میلیارد تومان برای ساخت پارک نواوری کردستان کمک می شود

صندوق پژوهش و فناوری کردستان 40 میلیارد ریال کمک دریافت می کند

ساختمان بنیاد نخبگان کردستان افتتاح شد

ظرفیت ها و استعدادهای کردستان برای ایجاد ارزش افزوده و اشتغالزایی در منطقه به کار گرفته شود

4 میلیارد تومان به صندوق پژوهش و فناوری پارک علم و فناوری کردستان کمک می‌شود

شرکت‌های فناور کردستان 11 میلیارد تومان درآمد داشته اند

مرکز نوآوری دانشگاه کردستان افتتاح شد

فعالیت 3700 شرکت فناور در کشور 60 هزار میلیارد تومان فروش داشته است

ساختمان بنیاد نخبگان استان کردستان افتتاح شد

آلودگی محیطی شهرها به حشرات و اکوسیستم آسیب می رساند

اولین روستای استان کردستان دارای فن آوری FTTH شد

خواب کمتر از 6 ساعت بدن را با کم آبی مواجه می کند

باور به عقلانیت و نظم اصول اساسی اداره پژوهشکده کردستان شناسی خواهد بود

پژوهشکده کردستان شناسی بزرگترین مرکز علمی پژوهشی دانشگاه کردستان است

خدمت به کردستان از وظایف مهم دانشگاه کردستان است

تحصیل 1345 دانش آموز در مدارس با نیازهای ویژه کردستان

خستگی و بی‌حالی نشانه‌های کبد چرب است

به زودی همزمان با آپدیت اپلیکیشن های اندرویدی می توانید از آن ها استفاده کنید

چه افرادی باید در مصرف انار احتیاط کنند؟

دوره توانمندسازی ویژه مسئولان مالی و ناظرین فنی دهیاران برگزار شد

سرطان معده یکی از سرطان‌های شایع در دنیا است

وای فای6 باقابلیت های جدید در راه است

سرطان معده یکی از سرطان‌های شایع در دنیا است

پیشرفت و توسعه هر جامعه ای با ارائه آمار و اطلاعات صحیح میسر است

نخستین آیفون مجهز به 5G تا دو سال دیگر

جنس فعالیت‌های امور دانشجویان شاهد و ایثارگر دانشگاه کردستان «حمایتی» است

آیا ارتباطی میان امواج تلفن های همراه و تومورهای مغزی وجود دارد؟

20 درصد افراد جامعه به بیماری کبد چرب مبتلا هستند

برگزاری کارگاه آموزشی اصول راه‌اندازی و مدیریت کسب و کار در دانشگاه کردستان

پایان کابوس تبر بر تنه درختان جنگل های کردستان

12 رشته جدید به رشته‌های تحصیلی دانشگاه کردستان اضافه شده است

کاوشگر پارکر نزدیکتر از هر زمان به خورشید

میوه ها را با پوست نخورید!

سومین جشنواره ایده های برتر در سنندج برگزار می شود

سخاوت آسمان گره گشای معضل آلودگی هوای کردستان

مبتلایان به فشارخون بالا کمتر در معرض هوای سرد قرار گیرند

نسل جدید فناوری شارژ سریع عرضه می‌شود

کودکان سه تا پنج سال کردستانی غربالگری شنوایی می شوند

هوای سنندج در شرایط بسیار ناسالم قرار گرفت

ثبت نام تکمیل ظرفیت دوره‌های کاردانی و کارشناسی علمی کاربردی جهاددانشگاهی

بیش از 5 میلیون نوبت مایه کوبی دام در کردستان انجام شد

30 بطانه سنجاب و 2 جوجه تیغی در سروآباد رهاسازی شد

احتمال رونمایی از موبایل تاشدنی سامسونگ در آبان ماه امسال