عصر کرد

آخرين مطالب

ارگونومیک، علم راحت کردن کارهاست علمي

ارگونومیک، علم راحت کردن کارهاست

  بزرگنمايي:

عصر کرد - طب کار یک تخصص بالینی و یکی از شاخه های پزشکی است که تمرکز آن روی حفظ سلامت فکری و جسمی فردی در محیط کار است، با پیچیده تر شدن محیط‌های کار، پزشکان طب کار نقش مهمی در انجام توصیه های لازم به افراد در زمینه تاثیر محیط کار بر سلامت عمومی و توانایی انجام وظایف آنها ایفا می کنند.
یک متخصص طب کار می‌تواند به کارفرمایان در شناسایی نواحی پر خطر شغلی که سلامت و امنیت کارگران و کارمندان آنها را به خطر می‌ا‌ندازد کمک کند که این امر موجب کاهش آسیب‌های شغلی، بیمارهای محیط کار و کاهش هزینه می‌شود.
امیدگیاهی  با اشاره به اینکه محیط کار از چند پارامتر تشکیل شده است که عوامل محیطی و نیروی انسانی در آن مشغول کار هستند، اظهار کرد: یک سری عوامل در محیط کار، افراد را در معرض خطر قرار می‌دهد که متخصصین طب کار این عوامل را به چند قسمت تقسیم کرده‌اند مانند عوامل فیزیکی مثل سروصدا، ارتعاش، نور، فشار و عوامل شیمیایی مانند انواع موادشیمیایی طبیعی و مصنوعی که در محیط کار ممکن است وجود داشته باشد.
وی با بیان اینکه عوامل ارگونومیکی دسته دیگر از عواملی است که در محیط کار وجود دارد، تصریح کرد: کارشناسان و مختصصین در محیط کار وسایل و ابزارها را به صورت ارگونومی طراحی می‌کنند که در آینده افراد دچار دیسک کمر و اختلالات اسکتلی عظلانی نشوند.
اختلال اسکلتی عضلانی در زنان نبست به مردان شیوع بیشتری دارد
این متخصص طب کار و بیماری های شغلی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، عنوان کرد: در کشور ایران اختلالات اسکلتی عضلانی جزو مهمترین عوارضی است که افراد دچار آن می‌شوند و همه افراد به ویژه مادران ما به دلیل ساختار اسکلتی و کار زیاد از درد شانه، کمر درد، گردن درد، آسیب مچ دست، لگن و ساق پا می‌نالند.
گیاهی با اشاره به اینکه مبلمان به ویژه در محیط کار، حلقه اتصال ابزار و لوازم با محیط است، افزود: میزکار اهمیت زیادی دارد و ارتفاع، عمق، شکل و حتی رنگ آن تاثیرگذار است، صندلی مناسب ارگونومیکی عنصر اساسی در محل کار است و نقش مهمی در سلامتی، راحتی و آسایش افراد دارد.
وی با بیان اینکه دسته بلند جارو برقی موجب شده که زنان در هنگام جارو کشیدن کمتر خم و راست ‌شوند، بیان کرد: دسته جارو برقی طرحی ارگونومی است که افراد می توانند به راحتی از آن استفاده کرده و احساس خستگی در اعضلاتشان نکند و دچار دیسک کمر نشوند.
متخصص طب کار و بیمارهای شغلی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، ذکر کرد: هدف ارگونومیک کاهش آسیب های شغلی و هزینه های خدمات درمانی است که کاربردی فراتر از محیط کار دارد و بهره‌وری و کیفیت محصول یا خدمات را افزایش می‌دهد و حتی بر زندگی شخصی و سلامتی افراد هم ثاتیر می‌گذارد.
گیاهی با بیان اینکه ارگونومی موجب کاهش هزینه ها، افزایش بهره‌وری، کیفیت، مشارکت کارکنان و فرهنگ ایمنی در کار می‌شود افزود: ارگونومیک، علم راحت کردن کارهاست؛ هر چه کارها راحت تر انجام شوند در واقع بهره‌وری بیشتر می‌شود، منظور از راحتی فقط طراحی یک دستگیره نرم و خوش دست نیست بلکه راحتی از مهم‌ترین ابعاد اثر بخشی یک طراحی است.
وی عنوان کرد: در واقع ابزارها همچون رایانه، نمایشگر، صفحه کلید، ماوس و تلفن که رایج ترین ابزار کار در محیط کار هستند باید ارگونومی باشد چرا که میزان تناسب این ابزارها با ساز و کار طبیعی بدن در استفاده کارآمد آنها موثر است.
تکنولوژی با توجه به نیازهای اگونومیک انسان طراحی شده است
این متخصص طب کار و بیمارهای شغلی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، خاطرنشان کرد: طراحی ارگونومیک در طول 10 سال تغییراتی بالقوه به تلویزیون ال سی دی ها، لپ تاپ ها و تبلت ها داده است که افراد در هنگام تماشای آنها احساس لذت و راحتی کنند چون میزان تشعشعات براساس ارگونومیک طراحی شده و ساختار آنها میدان بینایی را در هنگام تماشا کردن دچار خستگی نمی‌کند که اصطلاحا درخشندگی این وسایل ها را کمتر کردند در نتیجه میزان خیرگی و خستگی چشم کمتر می‌شود، این طراحی در بازار فوق العاده جذاب و موجب رقابت در میان شرکت ها و کمپانی ها است و به دلیل اختلالات اسکلتی عضلانی از نظر پزشکی بسیار حائز اهمیت است.
گیاهی با بیان اینکه عوامل روانی در محیط کار دو دسته اند؛فردی و سازمانی، عنوان کرد: در کشورهای ژاپن، انگستان، استرالیا، کاندا و آمریکا در زمینه طب کار و بیماری شغلی پیشرفته هستند و توانسته اند بیمارهای اختلال عضلانی را کمتر کنند.
وی با اشاره به اینکه روابط بین سازمانی در ارتباط بین مدیر با کارمندان و زیر مجموعه ها است که فوق العاده اهمیت دارد، گفت: یکی از اختلالاتی که در یک سازمان می‌تواند به وجود بیاید ابهام شغلی است که فرد موقعیت خود را در سازمان نمی‌داند، و فرد در سمت شغلی خود نمی داند که کدام مسئولیت، شغل اصلی اوست.
متخصص طب کار و بیمارهای شغلی دانشگاه علوم پزشکی کردستان،بیان کرد: عوامل روانی در سازمانها شامل انگیزه، رضایت شغلی، اهمیت دادن فرد در تصمیمات سازمان، سلسه مراتب، حوادث و استرس شغلی است، که در واقع عوارض و بیمارهای شغلی را در یک سازمان به دنبال دارد که افراد را بیمار می‌کند.
گیاهی ادامه داد: ایمنی در محیط، مدرسه، خانه و هر محیط دیگری جزء فرایند بسیار مهم و خطرناک است که آمار و حوادث آن متعدد و مهمترین اشتباه توسط نیروی انسانی رخ می‌دهد مانند تصادفات، سانحه هوایی، آتش سوزی در خانه و اتصالی برق، که منجر به حادثه و بیماری می‌شود.
طراحی ارگونومیک نیازمند آموزش و فرهنگ سازی است
وی تصریح کرد: بیماری های شغلی، بیماری مزمنی است که افراد در طول روز دچار می‌شوند که عوارض آن سالها بعد خود را نشان می‌دهد که نیازمند آموزش و فرهنگ سازی در بین افراد است.
متخصص طب کار و بیماری های شغلی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، ذکر کرد: کارشناسان بهداشت حرفه ای با ابزارهای خاص خود در محیط کار صدا و نور کارخانه‌ ها را اندازه گیری و کنترل می‌کنند که در حد استاندارد خود باشد، صدای زیاد در کارخانه ها به مرور زمان افراد را ناشنوا می‌کند.
هدف متخصص طب کار و بیماری شغلی در محل کار پایش و کنترل است
گیاهی با بیان اینکه متخصصین طب کار افرادی که دچار عارضه‌ شغلی شده‌اند را شناسایی و درمان می‌کنند یادآور شد: شخصی که نقاش ساختمان است با موادهایی سرو کار دارد که می‌تواند به مرور زمان دچار عوارضی همچون بیماری عصبی، لرزش دست، اختلال تعادل و بیماری کبدی شود و همچنین فردی که کار جوشکاری انجام می‌دهد دچار بیماری اختلال بینایی، آب مروارید، آسیب شبکه چشم و بعد از مدتی دچار نابینایی می‌شود، در واقع هدف متخصص طب کار و بیماری شغلی در محل کار پایش و کنترل است که نیروی کار سالم در سازمان ها و با کمترین عارضه شغلی زمان اشتغال دچار شوند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

شکارچیان کبک در سقز دستگیر شدند

خروج گونه های جانوری از مرزهای کردستان ممنوع است

درخشش آثار حوزه هنری کردستان در سومین جشنواره فیلم کوتاه چراغ

بیش از 17 هزار قطعه پرنده در کردستان شمارش شد

تعداد مبتلایان به ویروس اسهالی در قروه به 700 نفر رسید

ویروس `نورواک` علت اصلی ابتلای مردم قروه به مسمومیت است

رئیس هیئت بیماران خاص و پیوند اعضا کردستان انتخاب شد

245 متخلف شکار و صید در کردستان دستگیر شدند

برگزاری کارگاه آموزشی "یک فنجان تفاهم" در دانشگاه فرهنگیان

تلاش نوجوان سقزی عامل بهبود پرنده شکاری شد

کتابخانه ها و محیط زیست کردستان تفاهم نامه همکاری امضا کردند

طرح کاشت ارغوان در منطقه هورامان برنده جایزه ملی ایران شد

خنده درمانی تاثیر بسزای در افسردگی و استرس دارد

ششمین آزمون استخدامی دستگاه‌های اجرایی کردستان بدون نقص برگزار شد

شرکت 4953 داوطلب در آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی کردستان

بیست و ششمین سمینار جبر ایران به کار خود پایان داد

خرید و فروش گونه های حیات وحش در کردستان پیگیری می شود

آخرین اخبار از آزمون استخدامی فراگیر دستگاه‌های اجرایی کشور/ از تعداد و کیفیت سوالات تا آمار تعداد حوزه‌های برگزارکننده

انقلاب چهارم صنعتی به وسیله اینترنت اشیاء کلید خورده است

ریاضی دان برجسته کرد یک الگو برای جوانان است

خبر دریافت جایزه فیلدز پرفسور "بیرکار" بهترین خبر عمرم بود

881 روستای کردستان از اینترنت پرسرعت بهره مند می شوند

توسعه کردستان با وجود جوانان خلاق و پویا امکان پذیر است

طرح های تحقیقی یادگیری دانش آموزان را ارتقا می بخشد

18 هزار دانش آموز کردستانی تحت پوشش طرح نماد قرار دارند

علم و پژوهش بستر توسعه پایدار در گام دوم انقلاب است

ضرورت توجه به اخلاق مداری برای پیشرفت کشور

دانشجویان بزرگترین سرمایه های کشور هستند

ایجاد رشته زبان و ادبیات کردی روزی تاریخی در دانشگاه کردستان بود

بومی گزینی امکان تحصیل نخبگان کردستان را در دانشگاه های برتر سلب کرده است

ضرورت نگاه ویژه وزارت علوم به دانشگاه کردستان

مسئولیت جبران تبعیض و کمبود دانشجو بر عهده دانشگاه کردستان است

شکارچی متخلف در سروآباد دستگیر شد

افزایش 13 هزار متر مربعی فضای فیزیکی دانشگاه کردستان

کلنگ زنی 6 پروژه عمرانی در دانشگاه کردستان با حضور معاون وزیر علوم

شکوفایی شارژ سریع و بی‌سیم

کردستان با کمبود 7000 نفر نیروی معلم روبرو خواهد شد

پذیرش 50 هزار نفر دانشجو در دانشگاه فرهنگیان در سال آینده

اضافه شدن ایموجی به پلاک خودروهای استرالیا

تعطیلی دانشگاه علمی کاربردی سقز 2 ساله شد

اولین سیم‌کارت نسل پنجم جهان رسما عرضه شد

محققان دستاوردهای پژوهش را برای توسعه به کار گیرند

همایش ملی داده و کاربردهای آن، در سقز برگزار می شود

گوشی تاشوی سامسونگ، اپل را تهدید می‌کند

نزدیک شدن وحوش به مناطق مسکونی موجب آسیب دیدن آنها می شود

مواد آرایشی را از دستفروشان خریداری نکنید

آموزش سلامت محور به دانش آموزان کردستانی

باید کنترل و نظارت بیشتری بر تجهیزات پزشکی داشته باشیم

2300 گونه گیاهی در کردستان شناسایی شده است

650 پستاندار و پرنده در کردستان رها سازی شد