عصر کرد

آخرين مطالب

ارگونومیک، علم راحت کردن کارهاست علمي

ارگونومیک، علم راحت کردن کارهاست

  بزرگنمايي:

عصر کرد - طب کار یک تخصص بالینی و یکی از شاخه های پزشکی است که تمرکز آن روی حفظ سلامت فکری و جسمی فردی در محیط کار است، با پیچیده تر شدن محیط‌های کار، پزشکان طب کار نقش مهمی در انجام توصیه های لازم به افراد در زمینه تاثیر محیط کار بر سلامت عمومی و توانایی انجام وظایف آنها ایفا می کنند.
یک متخصص طب کار می‌تواند به کارفرمایان در شناسایی نواحی پر خطر شغلی که سلامت و امنیت کارگران و کارمندان آنها را به خطر می‌ا‌ندازد کمک کند که این امر موجب کاهش آسیب‌های شغلی، بیمارهای محیط کار و کاهش هزینه می‌شود.
امیدگیاهی  با اشاره به اینکه محیط کار از چند پارامتر تشکیل شده است که عوامل محیطی و نیروی انسانی در آن مشغول کار هستند، اظهار کرد: یک سری عوامل در محیط کار، افراد را در معرض خطر قرار می‌دهد که متخصصین طب کار این عوامل را به چند قسمت تقسیم کرده‌اند مانند عوامل فیزیکی مثل سروصدا، ارتعاش، نور، فشار و عوامل شیمیایی مانند انواع موادشیمیایی طبیعی و مصنوعی که در محیط کار ممکن است وجود داشته باشد.
وی با بیان اینکه عوامل ارگونومیکی دسته دیگر از عواملی است که در محیط کار وجود دارد، تصریح کرد: کارشناسان و مختصصین در محیط کار وسایل و ابزارها را به صورت ارگونومی طراحی می‌کنند که در آینده افراد دچار دیسک کمر و اختلالات اسکتلی عظلانی نشوند.
اختلال اسکلتی عضلانی در زنان نبست به مردان شیوع بیشتری دارد
این متخصص طب کار و بیماری های شغلی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، عنوان کرد: در کشور ایران اختلالات اسکلتی عضلانی جزو مهمترین عوارضی است که افراد دچار آن می‌شوند و همه افراد به ویژه مادران ما به دلیل ساختار اسکلتی و کار زیاد از درد شانه، کمر درد، گردن درد، آسیب مچ دست، لگن و ساق پا می‌نالند.
گیاهی با اشاره به اینکه مبلمان به ویژه در محیط کار، حلقه اتصال ابزار و لوازم با محیط است، افزود: میزکار اهمیت زیادی دارد و ارتفاع، عمق، شکل و حتی رنگ آن تاثیرگذار است، صندلی مناسب ارگونومیکی عنصر اساسی در محل کار است و نقش مهمی در سلامتی، راحتی و آسایش افراد دارد.
وی با بیان اینکه دسته بلند جارو برقی موجب شده که زنان در هنگام جارو کشیدن کمتر خم و راست ‌شوند، بیان کرد: دسته جارو برقی طرحی ارگونومی است که افراد می توانند به راحتی از آن استفاده کرده و احساس خستگی در اعضلاتشان نکند و دچار دیسک کمر نشوند.
متخصص طب کار و بیمارهای شغلی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، ذکر کرد: هدف ارگونومیک کاهش آسیب های شغلی و هزینه های خدمات درمانی است که کاربردی فراتر از محیط کار دارد و بهره‌وری و کیفیت محصول یا خدمات را افزایش می‌دهد و حتی بر زندگی شخصی و سلامتی افراد هم ثاتیر می‌گذارد.
گیاهی با بیان اینکه ارگونومی موجب کاهش هزینه ها، افزایش بهره‌وری، کیفیت، مشارکت کارکنان و فرهنگ ایمنی در کار می‌شود افزود: ارگونومیک، علم راحت کردن کارهاست؛ هر چه کارها راحت تر انجام شوند در واقع بهره‌وری بیشتر می‌شود، منظور از راحتی فقط طراحی یک دستگیره نرم و خوش دست نیست بلکه راحتی از مهم‌ترین ابعاد اثر بخشی یک طراحی است.
وی عنوان کرد: در واقع ابزارها همچون رایانه، نمایشگر، صفحه کلید، ماوس و تلفن که رایج ترین ابزار کار در محیط کار هستند باید ارگونومی باشد چرا که میزان تناسب این ابزارها با ساز و کار طبیعی بدن در استفاده کارآمد آنها موثر است.
تکنولوژی با توجه به نیازهای اگونومیک انسان طراحی شده است
این متخصص طب کار و بیمارهای شغلی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، خاطرنشان کرد: طراحی ارگونومیک در طول 10 سال تغییراتی بالقوه به تلویزیون ال سی دی ها، لپ تاپ ها و تبلت ها داده است که افراد در هنگام تماشای آنها احساس لذت و راحتی کنند چون میزان تشعشعات براساس ارگونومیک طراحی شده و ساختار آنها میدان بینایی را در هنگام تماشا کردن دچار خستگی نمی‌کند که اصطلاحا درخشندگی این وسایل ها را کمتر کردند در نتیجه میزان خیرگی و خستگی چشم کمتر می‌شود، این طراحی در بازار فوق العاده جذاب و موجب رقابت در میان شرکت ها و کمپانی ها است و به دلیل اختلالات اسکلتی عضلانی از نظر پزشکی بسیار حائز اهمیت است.
گیاهی با بیان اینکه عوامل روانی در محیط کار دو دسته اند؛فردی و سازمانی، عنوان کرد: در کشورهای ژاپن، انگستان، استرالیا، کاندا و آمریکا در زمینه طب کار و بیماری شغلی پیشرفته هستند و توانسته اند بیمارهای اختلال عضلانی را کمتر کنند.
وی با اشاره به اینکه روابط بین سازمانی در ارتباط بین مدیر با کارمندان و زیر مجموعه ها است که فوق العاده اهمیت دارد، گفت: یکی از اختلالاتی که در یک سازمان می‌تواند به وجود بیاید ابهام شغلی است که فرد موقعیت خود را در سازمان نمی‌داند، و فرد در سمت شغلی خود نمی داند که کدام مسئولیت، شغل اصلی اوست.
متخصص طب کار و بیمارهای شغلی دانشگاه علوم پزشکی کردستان،بیان کرد: عوامل روانی در سازمانها شامل انگیزه، رضایت شغلی، اهمیت دادن فرد در تصمیمات سازمان، سلسه مراتب، حوادث و استرس شغلی است، که در واقع عوارض و بیمارهای شغلی را در یک سازمان به دنبال دارد که افراد را بیمار می‌کند.
گیاهی ادامه داد: ایمنی در محیط، مدرسه، خانه و هر محیط دیگری جزء فرایند بسیار مهم و خطرناک است که آمار و حوادث آن متعدد و مهمترین اشتباه توسط نیروی انسانی رخ می‌دهد مانند تصادفات، سانحه هوایی، آتش سوزی در خانه و اتصالی برق، که منجر به حادثه و بیماری می‌شود.
طراحی ارگونومیک نیازمند آموزش و فرهنگ سازی است
وی تصریح کرد: بیماری های شغلی، بیماری مزمنی است که افراد در طول روز دچار می‌شوند که عوارض آن سالها بعد خود را نشان می‌دهد که نیازمند آموزش و فرهنگ سازی در بین افراد است.
متخصص طب کار و بیماری های شغلی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، ذکر کرد: کارشناسان بهداشت حرفه ای با ابزارهای خاص خود در محیط کار صدا و نور کارخانه‌ ها را اندازه گیری و کنترل می‌کنند که در حد استاندارد خود باشد، صدای زیاد در کارخانه ها به مرور زمان افراد را ناشنوا می‌کند.
هدف متخصص طب کار و بیماری شغلی در محل کار پایش و کنترل است
گیاهی با بیان اینکه متخصصین طب کار افرادی که دچار عارضه‌ شغلی شده‌اند را شناسایی و درمان می‌کنند یادآور شد: شخصی که نقاش ساختمان است با موادهایی سرو کار دارد که می‌تواند به مرور زمان دچار عوارضی همچون بیماری عصبی، لرزش دست، اختلال تعادل و بیماری کبدی شود و همچنین فردی که کار جوشکاری انجام می‌دهد دچار بیماری اختلال بینایی، آب مروارید، آسیب شبکه چشم و بعد از مدتی دچار نابینایی می‌شود، در واقع هدف متخصص طب کار و بیماری شغلی در محل کار پایش و کنترل است که نیروی کار سالم در سازمان ها و با کمترین عارضه شغلی زمان اشتغال دچار شوند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

فروش 100 هزار گوشی تنها در کمتر از 9 دقیقه

رشد شاخص‌های عملکردی سوادآموزی در استان کردستان

75 هزار دانش آموز کردستانی تحت پوشش برنامه ملی شهاب قرار گرفتند

یک شکارچی متخلف در سقز دستگیر شد

بیمارستان‌های کردستان تعداد 2214 تخت فعال دارد

تحت پوشش قرارگرفتن 75 هزار دانش آموز کردستانی در طرح ملی شهاب

بارندگی های مناسب و به موقع، مبارزه با آفات را کاهش می دهد

تلخ و شیرین یک مجازات

سند آمایش آموزش عالی کردستان منطبق با واقعیت ها باشد

حوزه سلامت جامعه، نیازمند ورود جدی خیرین است

اجرای طرح تکالیف مهارت محور در بیش از 1000 کلاس کردستان

مراقب ورود خرافات در هیپنوتیزم باشیم

اعلام فراخوان نخستین همایش منطقه ای علمی - پژوهشی «اقتصاد پنهان»

نخبگان علاوه براشتغال خودبستر کارآفرینی برای دیگران را فراهم کنند

اساتید دانشگاهی الگوهای بارز علمی در جامعه هستند

افزایش سهم پذیرش دانشجو معلم در کردستان پیگیری می شود

تندگویان: «موسسه فیلترینگ» باز کنیم

علوفه رسانی به وحوش در سقز آغاز شد

تحقیقات و فناوری نیازمند اصلاحات ساختاری است

خودروی پلیس 2020 فورد چشم‌ها را خیره کرد

تصور اشتباه درباره‌ی طرف چپ و راست مغز انسان

اعلام فراخوان ثبت‌نام هشتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویی در کردستان

14 دانشجوی دانشگاه کردستان به خارج از کشور اعزام شده‌اند

همکاری هسته‌ای بیل گیتس با چینی‌ها به‌هم خورد

چهار شکارچی متخلف در دیواندره دستگیر شدند

انجام تحقیقات دانش بنیان و کاربردی رفع مشکلات جامعه را در پی دارد

سرشماری زمستانه پرندگان آبزی و کنار آبزی در کردستان آغاز شد

علت اوتیسم چیست؟

108 مدرسه حاشیه شهرهای کردستان هوشمندسازی می‌شوند

اجرای طرح «ایران مهارت» در 75 مدرسه کردستان

مدارس پرخطر کردستان باید تعطیل شوند

اپل و مایکروسافت، نمادهای دنیای فناوری که روندی متفاوت در سال 2018 داشتند

فعالیت مدارس دولتی و غیردولتی کردستان ارزیابی می‌شود

مرکز «مطالعه کوهورت دهگلان» یک مطالعه وسیع ملی است

دوربین سه‌بعدی به آیفون‌های جدید می‌آید

جای انجمن مردم نهاد محیط زیستی در کامیاران خالی است

ضرورت توجه به رویکرد تبیینی حماسه 9 دی

بیش از 40 طرح پژوهشی و مطالعاتی در محیط زیست کردستان انجام شد

50 هزار کردستانی بی‌سواد هستند

باستان‌شناس کردستانی به مرتبه علمی پروفسوری ارتقا یافت

5 نشریه علمی دانشگاه کردستان در رتبه بندی وزارت علوم قرار گرفته‌اند

کارآفرینان دانش بنیان برای ایجاد شبکه ارزش حمایت می شوند

نفرات برتر سومین مرحله استانی دفاع سه دقیقه ای از پایان نامه دانشجویی معرفی شدند

تبدیل علم به ثروت مستلزم تغییر روش دانشگاه هاست

رشد 50 درصدی نرخ باسوادی روستاهای کردستان طی چهل سال اخیر

طرح ناسا برای کشف موجودات فضایی در مشتری

دستگاهی که آب را به سوخت تبدیل می‌کند

اعتراف اپل به انحنای شاسی «آی پد پرو»

فریب سیستم تشخیص چهره گوشی با ماکت

موافقت وزارت علوم با راه اندازی دانشکده علوم و فنون سقز