عصر کرد

آخرين مطالب

شیوع دیابت در زنان 2 درصد بیشتر از مردان است علمي

شیوع دیابت در زنان 2 درصد بیشتر از مردان است

  بزرگنمايي:

عصر کرد - پزشک و متخصص اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، گفت: هم گام با افزایش روز به روز دیابت در کشور، نتایج مطالعات نشان می‌دهد که زنان بیشتر از مردان مبتلا به دیابت می‌شوند.
قباد مرادی   اظهار کرد: دیابت یکی از مهمترین بیمارهای غیر واگیر است که باعث عوارض متعدد، مرگ و میر و هزینه های مالی زیادی در مردم جهان می‌شود، یک شاخص به اسم بار جهانی بیماری ها در دنیا معرفی شده است که هم مرگ و میر، عوارض و هم هزینه های هر بیماری را برای هر بیمار در نظر می‌گیرد و اکنون در دنیا براساس این شاخص بار بیماری ها را اولویت بندی می‌کنند.
وی عنوان کرد: دیابت در سال های اخیر، همیشه جزء 10 بیماری اول در دنیا بوده که بار خیلی زیادی را به مردم جهان تحمیل کرده است، با افزایش شیوع دیابت در همه جوامع، اکنون این تصور غلط که این بیماری مخصوص جوامع پیشرفته است از بین رفته و با افزایش طول عمر مردم ثابت شده که همه جوامع فقیر و غنی دنیا در معرض شیوع بالای این بیماری قرار دارند.
متخصص اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، با بیان اینکه تخمین زده می‌شود که 500 میلیون نفر در دنیا مبتلا به بیماری دیابت باشند، افزود: هزینه‌های تحمیل شده دیابت به نظام های سلامت دنیا زیاد است که حدود 10 درصد هزینه های خدماتی، بهداشتی و درمانی در دنیا صرف بیماری دیابت می‌شود، این هزینه زیاد و قابل توجه است و نشان می‌دهد بیماری دیابت می‌تواند عوارض و مشکلات اقتصادی و اجتماعی متعدد و زیادی برای جوامع ایجاد کند.
مرادی تصریح کرد: در کشور ایران، شیوع دیابت در سال های اخیر روند رو به افزایشی داشته است، نتایج بعضی مطالعات اخیر نشان می‌دهد که نزدیک به 10 درصد افراد بالای 18 سال در کشور مبتلا به دیابت هستند.
وی خاطر نشان کرد: بر اساس نتایج مطالعات اخیر در کشور، شیوع بیماری دیابت در مناطق شهری نسبت به مناطق روستای بیشتر است، در مناطق شهری شیوع حدود 10 درصد و مناطق روستای حدود هشت درصد است.
متخصص اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، بیان کرد: شیوع دیابت در همه استان های کشور یکسان نیست و طیف وسیعی دارد، اما وضعیت استان کردستان از نظر شیوع این بیماری مانند میانگین کشور و حدود 10 درصد است.
مرادی افزود: وضعیت و شیوع این بیماری در کشور می‌تواند این هشدار را به مدیران و سیاستگذاران نظام سلامت بدهد که با روند رو به افزایش یک بیماری در جامعه مواجه هستند که هزینه بردار، پر عارضه و در صورت عدم درمان مناسب کشنده روبرو و نیازمند برنامه های مداخله ای مناسب اجتماعی برای پیشگیری و کنترل است.
وی اشاره کرد: انواع مختلفی از دیابت وجود دارند، اما مهمترین انواع آنها دیابت نوع1 و دیابت نوع 2 است، دیابت نوع یک بیشتر در کودکان و جوانان و در سنین قبل از سی سالگی بروز پیدا می‌کند که
معمولا زمینه های ایمنی دارد، این نوع دیابت حدود پنچ درصد کل مبتلایان به دیابت را شامل می‌شود.
متخصص اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، ذکر کرد: شیوه به خصوصی برای پیشگیری از این نوع دیابت وجود ندارد و افراد مبتلا بعد از تشخیص ناگزیرند از دارو مانند تزریق داروی انسولین تا پایان عمر استفاده کنند، دیابت در همه انواع همراه اختلالاتی است که باعث عدم توانایی بدن در استفاده از گلوکز می‌شود.
مرادی عنوان کرد: از نظر بهداشت عمومی دیابت نوع 2 اهمیت بیشتری دارد، بیش از 90 درصد کل موارد دیابت از این نوع هستند که افراد چاق بالای 40 سال، ریسک بالاتری برای ابتلا به دیابت نوع دو دارند.
وی گفت: فاکتورهای مختلفی سبب ابتلا به دیابت نوع دو می‌شود از جمله مهمترین این عوامل می‌توان به اضافه وزن، بی تحرکی، تغذیه ناسالم، اختلال در چربی خون اشاره کرد.
متخصص اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، بیان کرد: اکنون با این شیوه زندگی شهری و خانه های آپارتمانی، محدودیت در دسترسی به امکانات ورزشی، استفاده زیاد از فست فودها، افراد مستعد چاقی می‌شوند، فقط یکی از عوارض چاقی، دیابت است و عوارض متعدد دیگری دارد، اگر بخواهیم دیابت را کنترل کنیم یکی از راهای آن مبارزه با چاقی است.
مرادی با اشاره به اینکه بی تحرکی یکی دیگر از عوامل ابتلا به دیابت نوع دو است،افزود: بی تحرکی، افراد را مستعد به چاقی می‌کند و مستعد ابتلا به بیماری هایی مانند دیابت، بیماری های قلبی و عروقی و سکته مغزی می‌کند.
وی ذکر کرد: یک نوع از دیابت در زنان باردار شایع است که در زمان بارداری معمولا تغییراتی در سطح هورمون های مختلف بدن زنان روی می‌دهد و آنها را مستعد دیابت بارداری می‌کند، 5 تا 10 درصد زنان باردار مستعد ابتلا به دیابت بارداری هستند که در صورت عدم کنترل دیابت بارداری، سلامت مادر و نوازد با تهدید مواجه می‌شود.
متخصص اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی کردستان،تصریح کرد: برای تشخیص به هنگام و کنترل دیابت بارداری، اکنون در هفته 24 بارداری، زنان باردار از نظر ابتلا به این بیماری کنترل می‌شوند، این افراد اگر مبتلا به دیابت بارداری باشند، بیماری شان قابل کنترل است.
مرادی با اشاره به اینکه پنج علامت مهم وجود دارد که مجموعه ای از آنها در یک فرد می‌تواند امکان ابتلای وی به بیماری های غیر واگیر را بیشتر کند، افزود: این پنج علامت عبارتند از: چاقی شکمی که در مردان بالای 94 سانتیمتر و در زنان بالای 80 سانتیمتر شایع است، چربی خون از نوع تری گلیسرید که بالای 150میلی گرم باشد، چربی خوب یا HDL خون اگر در مردان کمتر از 40 و در زنان کمتر 50 میلی گرم باشد،فشار خون اگر بیشتر 130 روی 80 باشد، و قند خون بالای100باشد.
وی ادامه داد: اگر کسی سه علامت از 5 علامت فوق را داشته باشد مبتلا به سندروم متابولیک و مستعد بیماریهای مانند دیابت، سکته قلبی، سکته مغزی است، حدود 30 تا 40 درصد افراد بزرگسال در کشور ما مبتلا به این سندرم متابولیک هستند.
این متخصص اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، در پایان یادآور شد: اکنون راه هایی به مردم اموزش داده می‌شود که بتوانند احتمال بروز بیماریهای غیر واگیر را در خود پیش بینی کنند و با از بین بردن بعضی از علایم خطر ایجاد این بیماریها جلوگیری کنند و یا بروز آن را به تاخیربی اندازند، اگر افراد این علایم را به موقع در خود تشخیص دهند و با روش هایی مانند کاهش وزن، تحرک فیزیکی، تغذیه مناسب و یا درمان دارویی علایم را کنترل کنند از بروز بیماریهای غیرواگیر پیشگیری می‌کنند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پوشش مهارت آموزی سربازان وظیفه در کردستان بیشتر می شود

آغاز پیش ثبت نام پایه اول ابتدایی مدارس شاهد کردستان

تغییر سبک زندگی در تغییر ذائقه نقش پیدا کرده است

لغو امتحانات روزهای شنبه و چهارشنبه هفته جاری در کردستان

تمدید مهلت ثبت نام آزمون پایه هفتم مدارس استعدادهای درخشان

نمایشگاه گل و گیاه با استفاده از لوازم بازیافتی در قروه برپا شد

40درصد دوزیستان درکردستان به دلیل تغییر اقلیم در حال انقراض هستند

پایداری تولید نیازمند تنوع زیستی است

کمبود فضای فیزیکی مشکل مرکز رشد واحدهای فناور کردستان است

برگزاری کلاس های آموزشی قرآن در دانشگاه علوم پزشکی کردستان

روزه گرفتن برای بیماران قلبی مضر است

دشت های شقایق جلوه ای از بهشت

120 هزار دلار محصولات واحدهای فناور کردستان صادر شد

تحصیل 13 هزار دانش آموز کردستانی در مدارس شاهد

نماینده مجلس: جوانان در راهبرد اقتصادی کشور جایگاه ویژه ایی دارند

تکنولوژی ارتباطات و فناوری اطلاعات از شاخصه های اصلی توسعه است

سرطان در کمین مزارع کردستان

صادرات 120 هزار دلاری محصولات پارک فناوری کردستان در سال گذشته

بیماری های قلبی و عروقی شایع ترین علل مرگ و میر در کردستان است

2 گونه پرنده کورکوربال سیاه و کوکوی خالدار در مریوان مشاهده شد

روزه داران غنی‌ترین غذاها را در وعده سحر مصرف کنند

توجه به تفاوت های فردی مهم ترین نکته در شکوفایی استعدادهای دانش آموزان است

واردات محصولات آب بر به صرفه تر از تولید آن است

واردات محصولات کم آبخواه به صرفه تر از تولید آن است

"به سوی کامیابی"

رصد ماه در آسمان سنندج

533 نخبه کردستانی از خدمات بنیاد نخبگان برخوردار هستند

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی کردستان منصوب شد

470 نمونه جانوری در موزه تاریخ طبیعی کردستان نگهداری می شود

1400 نفر از استعدادهای برتر به کشور باز گشتند

تسهیلات حوزه دانشجویی بنیاد نخبگان کشور 60 درصد افزایش یافت

زمینه ایفای نقش استعدادها در کردستان فراهم شود

در سال گذشته97 درصد دارو تولید داخلی بوده است

ارزیابی 25درصد از واحدهای درسی به صورت متمرکز انجام می گیرد

نیروی انسانی توسعه گرا کلید پیشرفت کردستان

پیشرفت کشور در گرو توجه به نخبگان است

به کارگیری نخبگان راه حل اساسی برون‌رفت کشور از مشکلات کنونی است

رسالت اصلی دانشگاه رهایی بخشی و ارتقای تفکر انتقادی است

صداقت و تعامل در رفتار مسئولان بر تحقق رونق تولید موثر است

مرحله استانی هشتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان به پایان رسید

برهه حساس کنونی فرصتی برای نشان دادن توانایی نخبگان است

تربیت صحیح انسان تمدن‌های بشری را شکل می‌دهد

پذیرش دانشجویان خارجی ظرفیت خوبی برای دانشگاه کردستان است

بیماری های غیرواگیر سالانه جان پنج هزار کردستانی را می گیرد

مناظرات نباید منجر به رد شخصیت افراد شود

جذب بیش از 20 هزار معلم جدید امسال در آموزش و پرورش

صدای خوش سسک ساوی در تالاب زریوار مریوان شنیده شد

بهبود فضای کسب و کار مهمترین عامل در روتق تولید است

سیل و خشکسالی دو روی یک سکه هستند

مسیر علمی کشور پیشران حرکت ملت به سمت تمدن اسلامی است