عصر کرد

آخرين مطالب

/معرفی ظرفیت های الگوی نوین طرح توسعه مشاغل خانگی/

مشاغل خانگی فرصتی برای رونق بازار "صنایع چوبی" مقالات

مشاغل خانگی فرصتی برای رونق بازار "صنایع چوبی"

  بزرگنمايي:

کرد آنلاین - به همت جهاددانشگاهی کردستان ظرفیت جدیدی در طرح مشاغل خانگی ایجاد شده است که از طریق آن افراد متقاضی فعالیت در عرصه صنایع چوبی می‌توانند علاوه بر توسعه فعالیت خود از مزایای این طرح از جمله توانمندسازی، اتصال به بازار، کسب اطلاعات در خصوص جدیدترین متدهای اطلاعاتی و... بهره‌مند شده و در نهایت زمینه اشتغال و کسب درآمد خود را فراهم سازند.
  زمان ساخت نخستین مصنوعات چوبی معین نیست؛ زیرا چوب ماده‌ای آسیب پذیر است که شرایط مختلف جَوی، محیطی و گذشت زمان بر روی آن تأثیر مستقیم و غیرمستقیم داشته و آن را فرسوده و به تدریج نابوده می کند. بنابراین تاریخ و زمان مشخصی در مورد استفاده انسان از این ماده در دست نیست، اما شواهدی از کاربرد آن در زمان هخامنشیان در دست است.
اما امروزه به واسطه وجود ابزارآلات مختلف، مصنوعات چوبی هم بسیار وسعت یافته است و شاهد تولید وسایل چوبی بسیار زیبا و گرانبهایی در بخش های مختلف هستیم. البته در بحث کیفیت مصنوعات چوبی، فارغ از نوع چوب استفاده شده، نحوه ساخت مصنوعات نیز مورد بحث است.
امروزه نازک کاری، معرق کاری، منبت کاری و سایر هنرهای وابسته به چوب دارای طرفداران خاص خود است و از آنها صنایع دستی و تولیدات چوبی بسیار در خور توجهی ساخته می شود.
از جمله مهمترین صنایع دستی استان کردستان نازک کاری چوب است که بر اساس روکش کردن طرح ها و نقوش آماده از چوب های خوش نقش جنگلی تهیه می شود، در واقع شهر سنندج از مهمترین مراکز نازک کاری ایران محسوب شده زیرا زیباترین و ظریف ترین آثار نازک کاری این شهر به نوعی با ابتکار و سلیقه خاص تهیه می شود تا نقش چوب های گردو و سنجد بتوانند با چشمگیری فراوانی در دستان هنرمندان سنندج به اشکال متفاوتی جلوه یابند.
در طرح الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی «مصنوعات چوبی» یکی از مشاغلی است که مورد توجه قرار گرفته و افراد متقاضی فعالیت در این عرصه می توانند هم آموزش های لازم را به صورت رایگان ببینند و در هم در نهایت تولیدات خود را به فروش برسانند.
جهاددانشگاهی استان کردستان در تلاش است تا در راستای رسیدن فرد به موقعیت شغلی برتر در بازار کار، رشته «مصنوعات چوبی» را به عنوان تسهیل‌گر در حوزه مشاغل خانگی و با ارائه خدمات توانمندسازی(آموزش و مشاوره) به صورت رایگان در اختیار متقاضیان قرار دهد و فرصتی را ایجاد کند تا علاقه‌مندان در این زمینه، کسب و کار خود را راه‌اندازی کرده و از طریق اتصال به برندها و پشتیبانان ملی و استانی، محصولات(کالا و خدمات) خود را به فروش برسانند.
علاقمندان به فعالیت در این زمینه امروزه می توانند از طریق فروشگاه های اینترنتی همچون "کورد کالا"، بازارچه های محلی و پشتیبانان فعال به دنیای بازار در هرکجای این دیار متصل شوند و خانواده ها نگران این نباشند که تولیدات خود را با بهترین قیمت و به دور از واسطه گری به بازارهای کشوری ارسال کنند .
همچنین دایر کردن بازارچه های محلی در شهرستان های استان هم می تواند فرصتی مناسب برای تولیدکنندگان مشاغل خانگی باشد که به صورت مستقیم و بدون واسطه، محصول خود را به فروش برسانند .
امر توانمندسازی در این حوزه قابل اهمیت است؛ بر همین اساس در سامانه ای که توسط جهاددانشگاهی راه اندازی شده، توانایی متقاضیان در حرفه درخواستی را بررسی و در خصوص رشد آن، کلاس های آموزشی نیز برای علاقمندان در نظر می‌گیرد .
این سامانه با توجه به بررسی و رزومه فعالان این عرصه، شرایط بازار و اتصال آنها را برای تمام افرادی که در آن عضو هستند، فراهم می کند.
علاقه مندان می توانند برای شرکت در این پروژه کارآفرینی با مراجعه به سامانه طرح توسعه مشاغل خانگی به آدرس www.inhb.ir نسبت به ثبت‌نام خود اقدام کرده و علاوه بر این برای دریافت اطلاعات بیشتر و پاسخ سوالات احتمالی خود به سایت اداری، ساختمان جهاد دانشگاهی استان کردستان مراجعه کنند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

موجی که بر سیل سوار شد

131 درصد مصوبات سفر سال 94 رئیس جمهور به کردستان محقق شد

روی دیگر باران

هنر، نوشدارویی بر نظام سلامت

پوشش همگانی سلامت برای همه در هر مکان

زاگرس در کابوس سال 99

شما که غریبه نیستید

چتر مرگ

بانه سرزمین جاذبه های طبیعی و تاریخی

عروس بانه در انتظار رخت سیاه

ویترین تاریخ و فرهنگ کُردها

گذری بر حمام تاریخی سقز که به موزه تبدیل شد

زندگی از کف ماهی قرمز سُر خورد

روستاهای بکر کردستان، مقصد خوبی برای گردشگران نوروزی

صدای آشنای مشاور

دلهره نان

پالنگان؛ ماسوله ای بر قامت کوه های کردستان

دالانی به تاریخ مطبوعات کردستان از قاجار تا امروز

از جان کلاغ ها چه می خواهیم؟ - کلثوم مومنی*

رنگ و لعاب های قاچاق

عناب بنوشید تا راحت‌تر بخوابید

اجلاسیه 464 شهید در قروه برگزار شد

والیبال مریوان در یک قدمی لیگ برتر

نرمی دل برابر نرمی استخوان، عشق پنج ساله برای دانش اندوزی

آیا گره کور گرانی گوشت به دست مسئولان باز می شود؟

مسجد"دارالاحسان"سنندج شکوه معماری دوران قاجار

کردستانی‌ها آماده خلق حماسه ای دیگر در ٢٢ بهمن

لزوم توجه به محیط زیست در مدارس

زخم حاشیه نشینی بر چهره زیبای سنندج

پایان عمرنفت و هیزم در مرز

با سد آهنین صبر؛ بیشترین سود را از روابط سالم کسب کنیم

«کتاب صفر تا یک» یادداشت‌های شروع کار یا چگونگی ساختن آینده

تزریق مایع حیات در کالبد زمین

طلوع امید بخش زندگی

عکس خوب، همچون سیلی برای بیدار کردن مخاطب است

احساس گناه می‌‌تواند ناشی از اتفاقات دوران کودکی باشد

مین؛ سلاح ترسوها

حواس‌پرتی و کاهش تمرکز نشانه‌ افسردگی است

اینجا کردستان، سرزمین مجاهدت های خاموش

پاکـانِ بیکار

خوراکی‌هایی که زمستان را گرم می‌کنند

روابط عمومی در پستوی اندیشه مدیران اجرایی - امید بهمنی*

تلاش در راستای رفع مشکلات روستاهای قروه به دور از جلوه های نمایشی

لباس کُردی از گذشته تا امروز...

دوئل نفت و آتش مقابل نیمکت ها

«آلی» که دیگر نیست

"نگارگری" اصیل ترین هنر ایرانی – اسلامی

اختلالات رفتاری کودکان/ راهنمای عملی درمان مشکلات رفتاری

استان کردستان در دام محرومیت

سفره دل بدر و پریشان آرام است