عصر کرد

آخرين مطالب

ریتالین، داروی محبوب دانشجویان در شب امتحان علمي

ریتالین، داروی محبوب دانشجویان در شب امتحان

  بزرگنمايي:

کرد آنلاین - دانشیار ‌گروه ‌روانپزشکی‌ دانشگاه علوم ‌پزشکی ‌استان ‌کردستان، گفت: داروی ریتالین برای ‌کنترل کودکان بیش فعال به کار می رود ‌اما‌ امروزه داروی محبوب دانشجویان در شب امتحان شده است،دارویی که عوارض آن بهایی بیش از چندساعت بیدار ماندن برای درس خواند دارد اما دانشجویان از آن بی خبرند. دکتر فایق یوسفی اظهار کرد: تعداد‌ اندکی از دانشجویان به خاطر داشتن حافظه ای با کارایی بالا، به اشتباه قرص ریتالین را مصرف و احساس می کنند که تمرکز بهتری دارند، اما این در حالی است‌که هیچ تاثیر مثبتی بر‌ روی کارایی حافظه ندارد و کاملا غلط است.
وی افزود: قرص ریتالین، اولین و قدیمی ترین داروی محرک ‌برای درمان اختلال نقص توجه همراه بیش فعالی در کودکان است.
دانشیار ‌گروه ‌روانپزشکی‌ دانشگاه علوم ‌پزشکی ‌استان ‌کردستان با بیان اینکه عوارض جانبی مصرف این دارو زیاد است و نباید بدون دلیل از آن استفاده کرد، ادامه داد: دانشجویان دوست دارند به جای تلاش بیشتر برای درس خواندن، بامصرف قرص ریتالین راحت تر درس بخوانند.
وی بیان کرد: داروهای محرک تجویز شده توسط دکتر، در واقع اعتیادآور نیست و فرد می تواند مصرف آن را قطع کند، ولی اگر دارو ریتالین با هدف بیدار ماندن یا ایجاد انرژی زیاد در دوز بالا مصرف شود، بالقوه اعتیادآور است.
یوسفی با تاکید بر اینکه، اگر فرد برای افزایش و بالابردن سطح انرژی و تقویت خلق، خودسرانه دارو را مصرف و به آن عادت کند ممکن است دچار اعتیاد شود، عنوان کرد: کاهش اشتها، تهوع، بی خوابی، سرگیجه، بی قراری، دردشکم، خشکی دهان، سردرد، ناآرامی، تپش قلب، افزایش فشار خون و تحریک پذیری از‌ عوارض مصرف خودسرانه داروی محرک ریتالین است.
وی اظهار کرد: شایع ترین عوارض مصرف قرص ریتالین از دست دادن اشتها و سوءتغذیه، تب، تشنج، سردرد، نامنظم شدن ضربان قلب، اضطراب و بی قراری، تکرار حرکات و اعمال بی هدف و در نهایت مرگ از است.
دانشیار ‌گروه ‌روانپزشکی‌ دانشگاه علوم ‌پزشکی ‌استان ‌کردستان ادامه داد: همه اقشار جامعه باید آگاهی های لازم در مورد اعتیاد را کسب کرده و راه های پیشگیری از آن را به عنوان مهارت های زندگی فرا گیرند، متاسفانه بسیاری از خانواده ها اطلاع کافی در خصوص این مواد مخدر ندارند وعدم آگاهی نبست به قرص ریتالین باعث شده است که والدین خیلی دیر به اعتیاد فرزندانشان پی ببرند.
وی بیان کرد: بیداری و خواندن درس بیشتر در شب امتحان، دلیل اصلی دانشجویان برای مصرف قرص ریتالین است، متاسقانه دانشجویان به دلیل مشکلات خاص خودشان بر این باورند که حافظه خوبی ندارند و سرجلسه امتحان جواب ها را فراموش می‌کنند.
یوسفی با اعلام اینکه حافظه انباری است که از طریق حواص پنجگانه اطلاعات راثبت می‌کند، بیان کرد: دو نوع حافظه بلندمدت و کوتاه مدت وجود دارد،حافظه کوتاه مدت چندثانیه اطلاعات را نگه می‌دارد‌ اگر ذخیره شود داخل حافظه بلندمدت می ماند و در غیر‌این صورت این اطلاعات حذف می‌شود.
وی با بیان اینکه عواملی چون دقت و تمرکز بر روی حافظه تاثیر می‌گذارد،افزود: اطلاعات ابتدا ‌با قرار گرفتن در ‌حافظه‌ کوتاه‌مدت و بادقت و تمرکز بر روی اطلاعات ذخیره می شود و سپس به حافظه بلندمدت منتقل می شود.
یوسفی با اشاره به اینکه دو نوع حافظه معانی و‌ بینایی(بصری) وجود دارد،گفت: حافظه معانی برای امتحان های تشریحی به کار‌می رود یعنی مطالب در‌ حافظه معانی دانشجو یا‌ دانش آموز ‌ذخیره می شود.
وی ادامه داد: حافظه بینایی(بصری)‌برای امتحان های تستی به کار می رود،دانشجو باید به وسیله حافظه بینایی از 4 جواب یک جواب درست را پیدا کند، فلسفه این حافظه ریزخوانی و جزئی خوانی است و باید دانشجو درس را متوجه شود تا بتواند جواب درست را بدهد.
دانشیار ‌گروه ‌روانپزشکی‌ دانشگاه علوم ‌پزشکی ‌استان ‌کردستان،گفت: حواص پرتی، مشغله ذهنی و نداشتن تمرکز باعث می شود که یک سری از دانشجویان نسبت به همکلاس هایشان نمرات پایینی در امتحان بگیرند.
یوسفی گفت: دانشجو باید به کمک روانشناس دلیل حواص پرتی و اینکه چه عواملی باعث مشغله ذهنی شده است را پیدا و حل‌کند تا در وقت امتحان بتواند درست تمرکز کند.
وی افزود: مشغله ذهنی، اختلال های روانپزشکی مانند اضطراب و استرس، فشار مالی، استرس خوابگاه، مشکل خانوادگی، مشکل عاطفی و افسردگی از عوامل افت تحصیلی و حواص پرتی دانشجو است.
دانشیار ‌گروه ‌روانپزشکی‌ دانشگاه علوم ‌پزشکی ‌استان ‌کردستان با بیان اینکه عدم تکرار پذیری یکی از عواملی است که دانشجو در امتحان نمره کم می گیرد، گفت: برای داشتن حافظه فعال باید مطالبی درسی چند بار تکرار شود، تکرار پذیری، فراموشی را کاهش می دهد.
وی بیان کرد: تحقیقات نشان داده است کم خوابی بر روی حافظه اثر منفی دارد، دانشجو باید شب قبل از امتحان حتما بخوابد ولی همان طور که مشاهده شده دانشجو شب امتحان بیدار است و درس می خواند که همراه با استرس است.
یوسفی، با اشاره به اینکه عامل اضطراب امتحان، فاکتوری است که عملکرد حافظه را مختل می کند، افزود: دانش آموز یا دانشجو با اینکه درس امتحانی را خوب خوانده است اما‌در وقت امتحان دچار اضطراب می شود،سرگیجه،تپش قلب وحالت تحوع ازعوامل اضطراب واسترس امتحان است.
دانشیار ‌گروه ‌روانپزشکی‌ دانشگاه علوم ‌پزشکی ‌استان ‌کردستان افزود: بعد از اضطراب امتحان، فرد دچار افکار منفی شده و به این ترتیب زنجیره افکار منفی شکل می گیرد و این خود موجب از دست رفتن تمرکز و دقت در فرد و قفل شدن حافظه می شود، در نتیجه فرد نمی تواند جواب درست را بنویسد و متاسفانه بعد از امتحان دانشجو کم‌کم جواب سوالها یادش می‌آید ‌که فایده ی ندارد.
وی خاطرنشان کرد: برای کنترل اضطراب امتحان مداخلات اجتماعی،مدیتیشن، روان درمانی و هیپوتراپی توسط روانشناس انجام می‌شود که به اضطراب امتحان کمک می‌کند.
یوسفی یادآور شد: مشغله ذهنی، حواص پرتی، استرس، مشکلات خانوادگی، اضطراب امتحان، افسردگی، اختلال روانپزشکی، کم خوابی و عدم تکرار پذیری از عوامل اثر گذاری است که کارایی حافظه پایین می‌آید و منجر به افت تحصیلی دانشجو می‌شود.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

شکارچیان کبک در سقز دستگیر شدند

خروج گونه های جانوری از مرزهای کردستان ممنوع است

درخشش آثار حوزه هنری کردستان در سومین جشنواره فیلم کوتاه چراغ

بیش از 17 هزار قطعه پرنده در کردستان شمارش شد

تعداد مبتلایان به ویروس اسهالی در قروه به 700 نفر رسید

ویروس `نورواک` علت اصلی ابتلای مردم قروه به مسمومیت است

رئیس هیئت بیماران خاص و پیوند اعضا کردستان انتخاب شد

245 متخلف شکار و صید در کردستان دستگیر شدند

برگزاری کارگاه آموزشی "یک فنجان تفاهم" در دانشگاه فرهنگیان

تلاش نوجوان سقزی عامل بهبود پرنده شکاری شد

کتابخانه ها و محیط زیست کردستان تفاهم نامه همکاری امضا کردند

طرح کاشت ارغوان در منطقه هورامان برنده جایزه ملی ایران شد

خنده درمانی تاثیر بسزای در افسردگی و استرس دارد

ششمین آزمون استخدامی دستگاه‌های اجرایی کردستان بدون نقص برگزار شد

شرکت 4953 داوطلب در آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی کردستان

بیست و ششمین سمینار جبر ایران به کار خود پایان داد

خرید و فروش گونه های حیات وحش در کردستان پیگیری می شود

آخرین اخبار از آزمون استخدامی فراگیر دستگاه‌های اجرایی کشور/ از تعداد و کیفیت سوالات تا آمار تعداد حوزه‌های برگزارکننده

انقلاب چهارم صنعتی به وسیله اینترنت اشیاء کلید خورده است

ریاضی دان برجسته کرد یک الگو برای جوانان است

خبر دریافت جایزه فیلدز پرفسور "بیرکار" بهترین خبر عمرم بود

881 روستای کردستان از اینترنت پرسرعت بهره مند می شوند

توسعه کردستان با وجود جوانان خلاق و پویا امکان پذیر است

طرح های تحقیقی یادگیری دانش آموزان را ارتقا می بخشد

18 هزار دانش آموز کردستانی تحت پوشش طرح نماد قرار دارند

علم و پژوهش بستر توسعه پایدار در گام دوم انقلاب است

ضرورت توجه به اخلاق مداری برای پیشرفت کشور

دانشجویان بزرگترین سرمایه های کشور هستند

ایجاد رشته زبان و ادبیات کردی روزی تاریخی در دانشگاه کردستان بود

بومی گزینی امکان تحصیل نخبگان کردستان را در دانشگاه های برتر سلب کرده است

ضرورت نگاه ویژه وزارت علوم به دانشگاه کردستان

مسئولیت جبران تبعیض و کمبود دانشجو بر عهده دانشگاه کردستان است

شکارچی متخلف در سروآباد دستگیر شد

افزایش 13 هزار متر مربعی فضای فیزیکی دانشگاه کردستان

کلنگ زنی 6 پروژه عمرانی در دانشگاه کردستان با حضور معاون وزیر علوم

شکوفایی شارژ سریع و بی‌سیم

کردستان با کمبود 7000 نفر نیروی معلم روبرو خواهد شد

پذیرش 50 هزار نفر دانشجو در دانشگاه فرهنگیان در سال آینده

اضافه شدن ایموجی به پلاک خودروهای استرالیا

تعطیلی دانشگاه علمی کاربردی سقز 2 ساله شد

اولین سیم‌کارت نسل پنجم جهان رسما عرضه شد

محققان دستاوردهای پژوهش را برای توسعه به کار گیرند

همایش ملی داده و کاربردهای آن، در سقز برگزار می شود

گوشی تاشوی سامسونگ، اپل را تهدید می‌کند

نزدیک شدن وحوش به مناطق مسکونی موجب آسیب دیدن آنها می شود

مواد آرایشی را از دستفروشان خریداری نکنید

آموزش سلامت محور به دانش آموزان کردستانی

باید کنترل و نظارت بیشتری بر تجهیزات پزشکی داشته باشیم

2300 گونه گیاهی در کردستان شناسایی شده است

650 پستاندار و پرنده در کردستان رها سازی شد