عصر کرد

آخرين مطالب

ریتالین، داروی محبوب دانشجویان در شب امتحان علمي

ریتالین، داروی محبوب دانشجویان در شب امتحان

  بزرگنمايي:

کرد آنلاین - دانشیار ‌گروه ‌روانپزشکی‌ دانشگاه علوم ‌پزشکی ‌استان ‌کردستان، گفت: داروی ریتالین برای ‌کنترل کودکان بیش فعال به کار می رود ‌اما‌ امروزه داروی محبوب دانشجویان در شب امتحان شده است،دارویی که عوارض آن بهایی بیش از چندساعت بیدار ماندن برای درس خواند دارد اما دانشجویان از آن بی خبرند. دکتر فایق یوسفی اظهار کرد: تعداد‌ اندکی از دانشجویان به خاطر داشتن حافظه ای با کارایی بالا، به اشتباه قرص ریتالین را مصرف و احساس می کنند که تمرکز بهتری دارند، اما این در حالی است‌که هیچ تاثیر مثبتی بر‌ روی کارایی حافظه ندارد و کاملا غلط است.
وی افزود: قرص ریتالین، اولین و قدیمی ترین داروی محرک ‌برای درمان اختلال نقص توجه همراه بیش فعالی در کودکان است.
دانشیار ‌گروه ‌روانپزشکی‌ دانشگاه علوم ‌پزشکی ‌استان ‌کردستان با بیان اینکه عوارض جانبی مصرف این دارو زیاد است و نباید بدون دلیل از آن استفاده کرد، ادامه داد: دانشجویان دوست دارند به جای تلاش بیشتر برای درس خواندن، بامصرف قرص ریتالین راحت تر درس بخوانند.
وی بیان کرد: داروهای محرک تجویز شده توسط دکتر، در واقع اعتیادآور نیست و فرد می تواند مصرف آن را قطع کند، ولی اگر دارو ریتالین با هدف بیدار ماندن یا ایجاد انرژی زیاد در دوز بالا مصرف شود، بالقوه اعتیادآور است.
یوسفی با تاکید بر اینکه، اگر فرد برای افزایش و بالابردن سطح انرژی و تقویت خلق، خودسرانه دارو را مصرف و به آن عادت کند ممکن است دچار اعتیاد شود، عنوان کرد: کاهش اشتها، تهوع، بی خوابی، سرگیجه، بی قراری، دردشکم، خشکی دهان، سردرد، ناآرامی، تپش قلب، افزایش فشار خون و تحریک پذیری از‌ عوارض مصرف خودسرانه داروی محرک ریتالین است.
وی اظهار کرد: شایع ترین عوارض مصرف قرص ریتالین از دست دادن اشتها و سوءتغذیه، تب، تشنج، سردرد، نامنظم شدن ضربان قلب، اضطراب و بی قراری، تکرار حرکات و اعمال بی هدف و در نهایت مرگ از است.
دانشیار ‌گروه ‌روانپزشکی‌ دانشگاه علوم ‌پزشکی ‌استان ‌کردستان ادامه داد: همه اقشار جامعه باید آگاهی های لازم در مورد اعتیاد را کسب کرده و راه های پیشگیری از آن را به عنوان مهارت های زندگی فرا گیرند، متاسفانه بسیاری از خانواده ها اطلاع کافی در خصوص این مواد مخدر ندارند وعدم آگاهی نبست به قرص ریتالین باعث شده است که والدین خیلی دیر به اعتیاد فرزندانشان پی ببرند.
وی بیان کرد: بیداری و خواندن درس بیشتر در شب امتحان، دلیل اصلی دانشجویان برای مصرف قرص ریتالین است، متاسقانه دانشجویان به دلیل مشکلات خاص خودشان بر این باورند که حافظه خوبی ندارند و سرجلسه امتحان جواب ها را فراموش می‌کنند.
یوسفی با اعلام اینکه حافظه انباری است که از طریق حواص پنجگانه اطلاعات راثبت می‌کند، بیان کرد: دو نوع حافظه بلندمدت و کوتاه مدت وجود دارد،حافظه کوتاه مدت چندثانیه اطلاعات را نگه می‌دارد‌ اگر ذخیره شود داخل حافظه بلندمدت می ماند و در غیر‌این صورت این اطلاعات حذف می‌شود.
وی با بیان اینکه عواملی چون دقت و تمرکز بر روی حافظه تاثیر می‌گذارد،افزود: اطلاعات ابتدا ‌با قرار گرفتن در ‌حافظه‌ کوتاه‌مدت و بادقت و تمرکز بر روی اطلاعات ذخیره می شود و سپس به حافظه بلندمدت منتقل می شود.
یوسفی با اشاره به اینکه دو نوع حافظه معانی و‌ بینایی(بصری) وجود دارد،گفت: حافظه معانی برای امتحان های تشریحی به کار‌می رود یعنی مطالب در‌ حافظه معانی دانشجو یا‌ دانش آموز ‌ذخیره می شود.
وی ادامه داد: حافظه بینایی(بصری)‌برای امتحان های تستی به کار می رود،دانشجو باید به وسیله حافظه بینایی از 4 جواب یک جواب درست را پیدا کند، فلسفه این حافظه ریزخوانی و جزئی خوانی است و باید دانشجو درس را متوجه شود تا بتواند جواب درست را بدهد.
دانشیار ‌گروه ‌روانپزشکی‌ دانشگاه علوم ‌پزشکی ‌استان ‌کردستان،گفت: حواص پرتی، مشغله ذهنی و نداشتن تمرکز باعث می شود که یک سری از دانشجویان نسبت به همکلاس هایشان نمرات پایینی در امتحان بگیرند.
یوسفی گفت: دانشجو باید به کمک روانشناس دلیل حواص پرتی و اینکه چه عواملی باعث مشغله ذهنی شده است را پیدا و حل‌کند تا در وقت امتحان بتواند درست تمرکز کند.
وی افزود: مشغله ذهنی، اختلال های روانپزشکی مانند اضطراب و استرس، فشار مالی، استرس خوابگاه، مشکل خانوادگی، مشکل عاطفی و افسردگی از عوامل افت تحصیلی و حواص پرتی دانشجو است.
دانشیار ‌گروه ‌روانپزشکی‌ دانشگاه علوم ‌پزشکی ‌استان ‌کردستان با بیان اینکه عدم تکرار پذیری یکی از عواملی است که دانشجو در امتحان نمره کم می گیرد، گفت: برای داشتن حافظه فعال باید مطالبی درسی چند بار تکرار شود، تکرار پذیری، فراموشی را کاهش می دهد.
وی بیان کرد: تحقیقات نشان داده است کم خوابی بر روی حافظه اثر منفی دارد، دانشجو باید شب قبل از امتحان حتما بخوابد ولی همان طور که مشاهده شده دانشجو شب امتحان بیدار است و درس می خواند که همراه با استرس است.
یوسفی، با اشاره به اینکه عامل اضطراب امتحان، فاکتوری است که عملکرد حافظه را مختل می کند، افزود: دانش آموز یا دانشجو با اینکه درس امتحانی را خوب خوانده است اما‌در وقت امتحان دچار اضطراب می شود،سرگیجه،تپش قلب وحالت تحوع ازعوامل اضطراب واسترس امتحان است.
دانشیار ‌گروه ‌روانپزشکی‌ دانشگاه علوم ‌پزشکی ‌استان ‌کردستان افزود: بعد از اضطراب امتحان، فرد دچار افکار منفی شده و به این ترتیب زنجیره افکار منفی شکل می گیرد و این خود موجب از دست رفتن تمرکز و دقت در فرد و قفل شدن حافظه می شود، در نتیجه فرد نمی تواند جواب درست را بنویسد و متاسفانه بعد از امتحان دانشجو کم‌کم جواب سوالها یادش می‌آید ‌که فایده ی ندارد.
وی خاطرنشان کرد: برای کنترل اضطراب امتحان مداخلات اجتماعی،مدیتیشن، روان درمانی و هیپوتراپی توسط روانشناس انجام می‌شود که به اضطراب امتحان کمک می‌کند.
یوسفی یادآور شد: مشغله ذهنی، حواص پرتی، استرس، مشکلات خانوادگی، اضطراب امتحان، افسردگی، اختلال روانپزشکی، کم خوابی و عدم تکرار پذیری از عوامل اثر گذاری است که کارایی حافظه پایین می‌آید و منجر به افت تحصیلی دانشجو می‌شود.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

فروش 100 هزار گوشی تنها در کمتر از 9 دقیقه

رشد شاخص‌های عملکردی سوادآموزی در استان کردستان

75 هزار دانش آموز کردستانی تحت پوشش برنامه ملی شهاب قرار گرفتند

یک شکارچی متخلف در سقز دستگیر شد

بیمارستان‌های کردستان تعداد 2214 تخت فعال دارد

تحت پوشش قرارگرفتن 75 هزار دانش آموز کردستانی در طرح ملی شهاب

بارندگی های مناسب و به موقع، مبارزه با آفات را کاهش می دهد

تلخ و شیرین یک مجازات

سند آمایش آموزش عالی کردستان منطبق با واقعیت ها باشد

حوزه سلامت جامعه، نیازمند ورود جدی خیرین است

اجرای طرح تکالیف مهارت محور در بیش از 1000 کلاس کردستان

مراقب ورود خرافات در هیپنوتیزم باشیم

اعلام فراخوان نخستین همایش منطقه ای علمی - پژوهشی «اقتصاد پنهان»

نخبگان علاوه براشتغال خودبستر کارآفرینی برای دیگران را فراهم کنند

اساتید دانشگاهی الگوهای بارز علمی در جامعه هستند

افزایش سهم پذیرش دانشجو معلم در کردستان پیگیری می شود

تندگویان: «موسسه فیلترینگ» باز کنیم

علوفه رسانی به وحوش در سقز آغاز شد

تحقیقات و فناوری نیازمند اصلاحات ساختاری است

خودروی پلیس 2020 فورد چشم‌ها را خیره کرد

تصور اشتباه درباره‌ی طرف چپ و راست مغز انسان

اعلام فراخوان ثبت‌نام هشتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویی در کردستان

14 دانشجوی دانشگاه کردستان به خارج از کشور اعزام شده‌اند

همکاری هسته‌ای بیل گیتس با چینی‌ها به‌هم خورد

چهار شکارچی متخلف در دیواندره دستگیر شدند

انجام تحقیقات دانش بنیان و کاربردی رفع مشکلات جامعه را در پی دارد

سرشماری زمستانه پرندگان آبزی و کنار آبزی در کردستان آغاز شد

علت اوتیسم چیست؟

108 مدرسه حاشیه شهرهای کردستان هوشمندسازی می‌شوند

اجرای طرح «ایران مهارت» در 75 مدرسه کردستان

مدارس پرخطر کردستان باید تعطیل شوند

اپل و مایکروسافت، نمادهای دنیای فناوری که روندی متفاوت در سال 2018 داشتند

فعالیت مدارس دولتی و غیردولتی کردستان ارزیابی می‌شود

مرکز «مطالعه کوهورت دهگلان» یک مطالعه وسیع ملی است

دوربین سه‌بعدی به آیفون‌های جدید می‌آید

جای انجمن مردم نهاد محیط زیستی در کامیاران خالی است

ضرورت توجه به رویکرد تبیینی حماسه 9 دی

بیش از 40 طرح پژوهشی و مطالعاتی در محیط زیست کردستان انجام شد

50 هزار کردستانی بی‌سواد هستند

باستان‌شناس کردستانی به مرتبه علمی پروفسوری ارتقا یافت

5 نشریه علمی دانشگاه کردستان در رتبه بندی وزارت علوم قرار گرفته‌اند

کارآفرینان دانش بنیان برای ایجاد شبکه ارزش حمایت می شوند

نفرات برتر سومین مرحله استانی دفاع سه دقیقه ای از پایان نامه دانشجویی معرفی شدند

تبدیل علم به ثروت مستلزم تغییر روش دانشگاه هاست

رشد 50 درصدی نرخ باسوادی روستاهای کردستان طی چهل سال اخیر

طرح ناسا برای کشف موجودات فضایی در مشتری

دستگاهی که آب را به سوخت تبدیل می‌کند

اعتراف اپل به انحنای شاسی «آی پد پرو»

فریب سیستم تشخیص چهره گوشی با ماکت

موافقت وزارت علوم با راه اندازی دانشکده علوم و فنون سقز