آخرين مطالب

ریتالین، داروی محبوب دانشجویان در شب امتحان علمي

ریتالین، داروی محبوب دانشجویان در شب امتحان

  بزرگنمايي:

کرد آنلاین - دانشیار ‌گروه ‌روانپزشکی‌ دانشگاه علوم ‌پزشکی ‌استان ‌کردستان، گفت: داروی ریتالین برای ‌کنترل کودکان بیش فعال به کار می رود ‌اما‌ امروزه داروی محبوب دانشجویان در شب امتحان شده است،دارویی که عوارض آن بهایی بیش از چندساعت بیدار ماندن برای درس خواند دارد اما دانشجویان از آن بی خبرند. دکتر فایق یوسفی اظهار کرد: تعداد‌ اندکی از دانشجویان به خاطر داشتن حافظه ای با کارایی بالا، به اشتباه قرص ریتالین را مصرف و احساس می کنند که تمرکز بهتری دارند، اما این در حالی است‌که هیچ تاثیر مثبتی بر‌ روی کارایی حافظه ندارد و کاملا غلط است.
وی افزود: قرص ریتالین، اولین و قدیمی ترین داروی محرک ‌برای درمان اختلال نقص توجه همراه بیش فعالی در کودکان است.
دانشیار ‌گروه ‌روانپزشکی‌ دانشگاه علوم ‌پزشکی ‌استان ‌کردستان با بیان اینکه عوارض جانبی مصرف این دارو زیاد است و نباید بدون دلیل از آن استفاده کرد، ادامه داد: دانشجویان دوست دارند به جای تلاش بیشتر برای درس خواندن، بامصرف قرص ریتالین راحت تر درس بخوانند.
وی بیان کرد: داروهای محرک تجویز شده توسط دکتر، در واقع اعتیادآور نیست و فرد می تواند مصرف آن را قطع کند، ولی اگر دارو ریتالین با هدف بیدار ماندن یا ایجاد انرژی زیاد در دوز بالا مصرف شود، بالقوه اعتیادآور است.
یوسفی با تاکید بر اینکه، اگر فرد برای افزایش و بالابردن سطح انرژی و تقویت خلق، خودسرانه دارو را مصرف و به آن عادت کند ممکن است دچار اعتیاد شود، عنوان کرد: کاهش اشتها، تهوع، بی خوابی، سرگیجه، بی قراری، دردشکم، خشکی دهان، سردرد، ناآرامی، تپش قلب، افزایش فشار خون و تحریک پذیری از‌ عوارض مصرف خودسرانه داروی محرک ریتالین است.
وی اظهار کرد: شایع ترین عوارض مصرف قرص ریتالین از دست دادن اشتها و سوءتغذیه، تب، تشنج، سردرد، نامنظم شدن ضربان قلب، اضطراب و بی قراری، تکرار حرکات و اعمال بی هدف و در نهایت مرگ از است.
دانشیار ‌گروه ‌روانپزشکی‌ دانشگاه علوم ‌پزشکی ‌استان ‌کردستان ادامه داد: همه اقشار جامعه باید آگاهی های لازم در مورد اعتیاد را کسب کرده و راه های پیشگیری از آن را به عنوان مهارت های زندگی فرا گیرند، متاسفانه بسیاری از خانواده ها اطلاع کافی در خصوص این مواد مخدر ندارند وعدم آگاهی نبست به قرص ریتالین باعث شده است که والدین خیلی دیر به اعتیاد فرزندانشان پی ببرند.
وی بیان کرد: بیداری و خواندن درس بیشتر در شب امتحان، دلیل اصلی دانشجویان برای مصرف قرص ریتالین است، متاسقانه دانشجویان به دلیل مشکلات خاص خودشان بر این باورند که حافظه خوبی ندارند و سرجلسه امتحان جواب ها را فراموش می‌کنند.
یوسفی با اعلام اینکه حافظه انباری است که از طریق حواص پنجگانه اطلاعات راثبت می‌کند، بیان کرد: دو نوع حافظه بلندمدت و کوتاه مدت وجود دارد،حافظه کوتاه مدت چندثانیه اطلاعات را نگه می‌دارد‌ اگر ذخیره شود داخل حافظه بلندمدت می ماند و در غیر‌این صورت این اطلاعات حذف می‌شود.
وی با بیان اینکه عواملی چون دقت و تمرکز بر روی حافظه تاثیر می‌گذارد،افزود: اطلاعات ابتدا ‌با قرار گرفتن در ‌حافظه‌ کوتاه‌مدت و بادقت و تمرکز بر روی اطلاعات ذخیره می شود و سپس به حافظه بلندمدت منتقل می شود.
یوسفی با اشاره به اینکه دو نوع حافظه معانی و‌ بینایی(بصری) وجود دارد،گفت: حافظه معانی برای امتحان های تشریحی به کار‌می رود یعنی مطالب در‌ حافظه معانی دانشجو یا‌ دانش آموز ‌ذخیره می شود.
وی ادامه داد: حافظه بینایی(بصری)‌برای امتحان های تستی به کار می رود،دانشجو باید به وسیله حافظه بینایی از 4 جواب یک جواب درست را پیدا کند، فلسفه این حافظه ریزخوانی و جزئی خوانی است و باید دانشجو درس را متوجه شود تا بتواند جواب درست را بدهد.
دانشیار ‌گروه ‌روانپزشکی‌ دانشگاه علوم ‌پزشکی ‌استان ‌کردستان،گفت: حواص پرتی، مشغله ذهنی و نداشتن تمرکز باعث می شود که یک سری از دانشجویان نسبت به همکلاس هایشان نمرات پایینی در امتحان بگیرند.
یوسفی گفت: دانشجو باید به کمک روانشناس دلیل حواص پرتی و اینکه چه عواملی باعث مشغله ذهنی شده است را پیدا و حل‌کند تا در وقت امتحان بتواند درست تمرکز کند.
وی افزود: مشغله ذهنی، اختلال های روانپزشکی مانند اضطراب و استرس، فشار مالی، استرس خوابگاه، مشکل خانوادگی، مشکل عاطفی و افسردگی از عوامل افت تحصیلی و حواص پرتی دانشجو است.
دانشیار ‌گروه ‌روانپزشکی‌ دانشگاه علوم ‌پزشکی ‌استان ‌کردستان با بیان اینکه عدم تکرار پذیری یکی از عواملی است که دانشجو در امتحان نمره کم می گیرد، گفت: برای داشتن حافظه فعال باید مطالبی درسی چند بار تکرار شود، تکرار پذیری، فراموشی را کاهش می دهد.
وی بیان کرد: تحقیقات نشان داده است کم خوابی بر روی حافظه اثر منفی دارد، دانشجو باید شب قبل از امتحان حتما بخوابد ولی همان طور که مشاهده شده دانشجو شب امتحان بیدار است و درس می خواند که همراه با استرس است.
یوسفی، با اشاره به اینکه عامل اضطراب امتحان، فاکتوری است که عملکرد حافظه را مختل می کند، افزود: دانش آموز یا دانشجو با اینکه درس امتحانی را خوب خوانده است اما‌در وقت امتحان دچار اضطراب می شود،سرگیجه،تپش قلب وحالت تحوع ازعوامل اضطراب واسترس امتحان است.
دانشیار ‌گروه ‌روانپزشکی‌ دانشگاه علوم ‌پزشکی ‌استان ‌کردستان افزود: بعد از اضطراب امتحان، فرد دچار افکار منفی شده و به این ترتیب زنجیره افکار منفی شکل می گیرد و این خود موجب از دست رفتن تمرکز و دقت در فرد و قفل شدن حافظه می شود، در نتیجه فرد نمی تواند جواب درست را بنویسد و متاسفانه بعد از امتحان دانشجو کم‌کم جواب سوالها یادش می‌آید ‌که فایده ی ندارد.
وی خاطرنشان کرد: برای کنترل اضطراب امتحان مداخلات اجتماعی،مدیتیشن، روان درمانی و هیپوتراپی توسط روانشناس انجام می‌شود که به اضطراب امتحان کمک می‌کند.
یوسفی یادآور شد: مشغله ذهنی، حواص پرتی، استرس، مشکلات خانوادگی، اضطراب امتحان، افسردگی، اختلال روانپزشکی، کم خوابی و عدم تکرار پذیری از عوامل اثر گذاری است که کارایی حافظه پایین می‌آید و منجر به افت تحصیلی دانشجو می‌شود.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ارسال 51 مقاله به دبیرخانه همایش مولانا خالد شهرزوری

موانع برای فعالیت پیروان طریقه نقشبندیه برداشته شود

مجتمع آموزشی فرهنگی صدرهاشمی‌نژاد در سنندج کلنگ زنی شد

دانشگاه ها به سمت کارآفرینی و مهارت آموزی پیش روند

بنیاد خیریه هاشمی‌نژاد 31 مجتمع‌ آموزشی در کشور احداث می‌کند

تعداد مراکز یادگیری محلی در کردستان به 17 مورد رسید

درمان سرطان خون اطفال، بیشترین استفاده بانک خون بندناف است

تحریم ها تهیه دارو را به مشکلی اساسی در کشور مبدل خواهد کرد

جرات‌ورزی نوعی توانایی برای اظهار وجود با اعتماد به نفس است

پنج میلیارد تومان برای ساخت پارک نواوری کردستان کمک می شود

صندوق پژوهش و فناوری کردستان 40 میلیارد ریال کمک دریافت می کند

ساختمان بنیاد نخبگان کردستان افتتاح شد

ظرفیت ها و استعدادهای کردستان برای ایجاد ارزش افزوده و اشتغالزایی در منطقه به کار گرفته شود

4 میلیارد تومان به صندوق پژوهش و فناوری پارک علم و فناوری کردستان کمک می‌شود

شرکت‌های فناور کردستان 11 میلیارد تومان درآمد داشته اند

مرکز نوآوری دانشگاه کردستان افتتاح شد

فعالیت 3700 شرکت فناور در کشور 60 هزار میلیارد تومان فروش داشته است

ساختمان بنیاد نخبگان استان کردستان افتتاح شد

آلودگی محیطی شهرها به حشرات و اکوسیستم آسیب می رساند

اولین روستای استان کردستان دارای فن آوری FTTH شد

خواب کمتر از 6 ساعت بدن را با کم آبی مواجه می کند

باور به عقلانیت و نظم اصول اساسی اداره پژوهشکده کردستان شناسی خواهد بود

پژوهشکده کردستان شناسی بزرگترین مرکز علمی پژوهشی دانشگاه کردستان است

خدمت به کردستان از وظایف مهم دانشگاه کردستان است

تحصیل 1345 دانش آموز در مدارس با نیازهای ویژه کردستان

خستگی و بی‌حالی نشانه‌های کبد چرب است

به زودی همزمان با آپدیت اپلیکیشن های اندرویدی می توانید از آن ها استفاده کنید

چه افرادی باید در مصرف انار احتیاط کنند؟

دوره توانمندسازی ویژه مسئولان مالی و ناظرین فنی دهیاران برگزار شد

سرطان معده یکی از سرطان‌های شایع در دنیا است

وای فای6 باقابلیت های جدید در راه است

سرطان معده یکی از سرطان‌های شایع در دنیا است

پیشرفت و توسعه هر جامعه ای با ارائه آمار و اطلاعات صحیح میسر است

نخستین آیفون مجهز به 5G تا دو سال دیگر

جنس فعالیت‌های امور دانشجویان شاهد و ایثارگر دانشگاه کردستان «حمایتی» است

آیا ارتباطی میان امواج تلفن های همراه و تومورهای مغزی وجود دارد؟

20 درصد افراد جامعه به بیماری کبد چرب مبتلا هستند

برگزاری کارگاه آموزشی اصول راه‌اندازی و مدیریت کسب و کار در دانشگاه کردستان

پایان کابوس تبر بر تنه درختان جنگل های کردستان

12 رشته جدید به رشته‌های تحصیلی دانشگاه کردستان اضافه شده است

کاوشگر پارکر نزدیکتر از هر زمان به خورشید

میوه ها را با پوست نخورید!

سومین جشنواره ایده های برتر در سنندج برگزار می شود

سخاوت آسمان گره گشای معضل آلودگی هوای کردستان

مبتلایان به فشارخون بالا کمتر در معرض هوای سرد قرار گیرند

نسل جدید فناوری شارژ سریع عرضه می‌شود

کودکان سه تا پنج سال کردستانی غربالگری شنوایی می شوند

هوای سنندج در شرایط بسیار ناسالم قرار گرفت

ثبت نام تکمیل ظرفیت دوره‌های کاردانی و کارشناسی علمی کاربردی جهاددانشگاهی

بیش از 5 میلیون نوبت مایه کوبی دام در کردستان انجام شد