عصر کرد

آخرين مطالب

یاد بگیرید که به درون خود گوش کنید مقالات

یاد بگیرید که به درون خود گوش کنید

  بزرگنمايي:

کرد آنلاین - یک کارشناس علوم تربیتی در کردستان با اشاره به اینکه گوش دادن به احساس دورنی و تمایلات آن می‌تواند تضمین کننده سلامتی روحی و جسمی هر فرد باشد، گفت: انسان‌های سالم، انسان‌های خوشحالی هستند که احساس بهتری نسبت به خود دارند. ثریا زارعی  با بیان اینکه انسان پس از غذا خوردن احساس پرانرژی بودن می‌کند، اظهار کرد: به دلیل باقی ماندن این انرژی در بدن است که انسان ساعت‌ها به خوردن نیازی پیدا نمی‌کند.
وی با ذکر اینکه داشتن احساس خوب نیز مانند تجربه سیری است که پس از خوردن غذا حاصل می‌شود، افزود: یکی از شایع‌ترین مواردی که هر کسی می‌تواند آن را تجربه کند، اعتماد به احساسی است که نسبت به خود دارد، چرا که این احساس پس از گذر از تجربیات شخصی فرد در شرایط خاص کسب شده و در زندگی کاربردی می‌شود.
این کارشناس علوم تربیتی با اشاره به اینکه احساس رضایت و خوب داشتن یکی از عوامل شادی‌آفرین است، تصریح کرد: برای کسب رضایت شخصی نیاز است که به خودتان اهمیت دهید و در عین حال این اقدام به معنای خودخواهی تعبیر نشود.
وی با اعلام اینکه اهمیت دادن به خود بسیار ساده است، گفت: در گیر و دار مشغله‌های امروزی و هم‌چنین سیطره تکنولوژی به زندگی معاصر باید تلاش کرد تا وقفه‌ای را در این میان ایجاد شده را از بین برد و در عوض فرصت‌هایی را برای رسیدگی به امور شخصی و حتی استراحت مطلق اختصاص داد.
به گفته زارعی زمانی که ما تصمیم می‌گیریم نسبت به خود قائل به اهمیت و ارزش شویم، در واقع به خود این فرصت را می‌دهیم که در شناخت خود، نیازها، علایق، آرزوها و حتی مواردی که از آن متنفر هستیم، به خودآگاهی رسیده و در تقویت یا رفع آن‌ها تلاش کنیم.
وی با تأکید بر اینکه همهٔ ما بخش‌هایی در درونمان داریم که عارتی بوده و متعلق به خودمان نیست، ادامه داد: زندگی‌های امروزی و جو حاکم بر آن شرایطی را فراهم ساخته که ما در بسیاری از موارد به طور ناخودآگاه در تلاش برای کپی‌برداری از زندگی دیگران باشیم.
این کارشناس علوم تربیتی بهترین مثال برای این امر را الگوگیری از سلبریتی‌ها و بازیگران یا حتی افرادی که در جامعه شاخص هستند و یا اینکه فردی از میان دوستان دانست و گفت: هر فرد باید آگاه باشد که این الگوگیری محدود به مواردی شود که در زندگیش کاربردی دارد نه اینکه تمام هم خود را برای تبدیل شدن به فردی که می‌بیند، بکار گیرد.
وی با اشاره به اینکه اگر فردی نسبت به الگوگیری از این اشخاص زیاده روی کند دچار از خود بیگانگی می‌شود، تصریح کرد: هر کدام از ما دارای خصایص منحصر به‌فردی هستیم که ما را متمایز از سایرین می‌کند بر این اساس باید تلاش کنیم تا خود واقعیمان را یافته و در راستای تقویت جنبه‌های مثبت آن گام برداریم.
زارعی با ذکر این نکته که باید یاد بگیریم که به احساس و خواسته درونی خود گوش دهیم، خاطرنشان کرد: احساسات ما بهترین فیلتر برخوردی با مسائل هستند، چرا که هر فرد به خوبی می‌داند که چه می‌خواهد و چه احساسی از این خواستن در انتظار اوست.
وی با تأکید بر لزوم توجه به ویژگی‌های شخصی و تفاوت‌های فردی، یادآور شد: با شناسایی و تقویت این ویژگی‌ها می‌توان زندگی متمایز و در عین حال خوشایندی را ساخت که در آن علاوه بر حضور رفتارهای جمعی، چارچوبی خاص و فردی که بر اساس احساس شخصی فرد نسبت به خودش شکل گرفته است را ساخت.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

شهیدی که همواره بر تعداد یاران انقلاب می‌افزود

نگذاریم چراغ ها خاموش شوند

بهت نظاره به سیر اجاره

فقط «خون» جایگزین «خون»»

پالان از اسب افتاد

زندگی پلاستیکی؛ مرگ محیط زیست

راه های کاهش سرقت و حفاظت از اموال

شب نشینی شته ای سنندجی ها

کابوسی تمام نشدنی در جاده های کردستان/نفت کش ها بی ترمز می رانند

سرگردانی مدارس طبیعت

زیرساخت مخابراتی مشوق توسعه گردشگری روستایی

شاخه‌های بلوط آشیانه لک لک‌ها

درد دل با «به‌به»

نویسنده کتاب هستم، لطفا حمایتم کنید

شهید "هوشنگ رمضانزاده" با قرآن کریم همواره مانوس بود

روزی که مسیح کردستان به شهادت رسید

اهدای عضو؛ تولدی دوباره

شهیدی که در مقابل تیرهای بی امان دشمن سر خم نمی کرد

زنانی با دل های کبود

دردِ با نمک

مدیرانی که موجب رونق رسانه های غیر رسمی می شوند - امید بهمنی*

ویراژ آفرود در مهمترین تفرجگاه سنندجی ها

فتوای تاریخی آزادی بازی تخته نرد

قلم عشق بر صفحه نور

کهنسال‌ترین درختان کردستان را بشناسیم

اجرای «مستخدم ماشینی» در قروه/تصویری از ترس و تهدید

شیلات کردستان در یک قدمی توسعه

مهمانی خدا...

آفات کشاورزی در کردستان توسط 170 ایستگاه پیش آگاهی رصد می‌شود

قُل قُل طلا در قلقله ی سقز

آن ماه رمضان

شوراها از مردم برای مردم

"ما جوانان می توانیم"

بهار گیاه خواری با عطر طبیعت

اردیبهشت منفی صفر درجه

کتابخوانی و پاسداشت فرهنگ کردستان

موجی که بر سیل سوار شد

131 درصد مصوبات سفر سال 94 رئیس جمهور به کردستان محقق شد

روی دیگر باران

هنر، نوشدارویی بر نظام سلامت

پوشش همگانی سلامت برای همه در هر مکان

زاگرس در کابوس سال 99

شما که غریبه نیستید

چتر مرگ

بانه سرزمین جاذبه های طبیعی و تاریخی

عروس بانه در انتظار رخت سیاه

ویترین تاریخ و فرهنگ کُردها

گذری بر حمام تاریخی سقز که به موزه تبدیل شد

زندگی از کف ماهی قرمز سُر خورد

روستاهای بکر کردستان، مقصد خوبی برای گردشگران نوروزی