عصر کرد

آخرين مطالب

/معرفی ظرفیت های الگوی نوین طرح توسعه مشاغل خانگی/

حمایت از ویراستاران کردستانی در قالب طرح مشاغل خانگی علمي

حمایت از ویراستاران کردستانی در قالب طرح مشاغل خانگی

  بزرگنمايي:

کرد آنلاین - به همت جهاد دانشگاهی کردستان ظرفیت جدیدی در طرح مشاغل خانگی ایجاد شده است که از طریق آن ویراستاران کردستانی می‌توانند علاوه بر توسعه فعالیت خود از مزایای این طرح از جمله توانمندسازی، اتصال به بازار، کسب اطلاعات در خصوص جدیدترین متدهای اطلاعاتی و... بهره‌مند شده و در نهایت زمینه اشتغال و کسب درآمد خود را فراهم سازند.
به گزارش ایسنا _ منطقه کردستان، «ویرایشگری» یا «ویراستاری» به فرایند انتخاب و آماده‌سازی محصولات نوشتاری ، دیداری، تصویری، شنیداری، و رسانه ای برای انتقال اطلاعات اطلاق می‌شود که در این فرآیند تصحیح، تلخیص (خلاصه‌سازی)، ساماندهی و بسیاری از تغییرات دیگر به قصد تولیدِ اثری منسجم، یک‌دست، درست، دقیق و کامل لحاظ می‌شود.
هر چند آشنایی با دستور زبان از مقاطع ابتدایی و راهنمایی آغاز می‌شود و این یادگیری در دوره‌های دبیرستان و دانشگاه گستردگی فراتری یافته و توانی نو و اندیشه‌های تازه بدان افزوده می‌شود و هم‌چنین این آموختن و بازآموختن بستری را برای شناسایی عمیق‌تر زبان فراهم می‌سازد که «زبان‌آگاهی» را به دنبال دارد، اما نباید فراموش کرد که این آگاهی از معدود آگاهی هایی است که افرادی محدود به آن توجه داشته و از طرف سایرین در پس گیر و دار مشغله‌های روزمره مورد غفلت واقع می‌شود.
به خوبی مبرهن است که در حال حاضر و با توجه به شرایط حاکم بر تولید سریع و گستره علم، حضور ویراستاران در خصوص تطبیق تولیدات زبانی با نیاز روز بر اساس اصول درست‌نویسی بیش از هر زمان احساس می‌شود، چرا که آگاهی ویراستاران از عملکرد درست زبانی این امکان را فراهم می‌سازد که با استفادهٔ مناسب و منطقی از زبان به عنوان ابزار سازمان دهندهٔ فکر و ذهن، علاوه بر برقراری ارتباط گفتاری و نوشتاری صحیح، آموزش درست زبانی و هم‌چنین استفاده بهتر از زبان به کار گرفته شود و در نهایت یک ویراستار به‌سان پیکرتراشی به نوشتار هیبتی نو بخشیده و اثر زبانی منحصر به فردی خلق می‌شود.
اهمیت کار ویراستاران بدان خاطر است که هر نوشته باید از لحاظ محتوایی، بیانی، صحّت و اعتبار، دقت، نظم، آراستگی و علایم نگارش بررسی و بازبینی شود و علاوه بر آن ضمن رعایت سبک صاحب نوشته یا مترجم ، خطاهای دستوری ، حشو، تکرار، گزافه‌گویی و عبارت‌های بی‌شیرازه و پریشان نیز اصلاح شود.
ویراستاری حرفه‌ای ذاتی و طبیعی نبوده و برای اینکه فرد بتواند در جایگاه یک ویراستار خوب قرار گیرد باید وقت، مطالعه و دقت کافی را لحاظ کند، به همین خاطر است که مقوله کاوش در زبان به دلیل ماهیت تحول‌پذیری زبان، هرگز ایستایی نپذیرفته و با گذر از دوره تاریخی به دلیل تحولات اجتماعی همسو با نیاز جامعه با حفظ چارچوب علمی خود، آثار زبانی جدیدی را که به اجتماع عرضه می‌شود، ویرایش کرده و متون را با تأکید بر درست گویی و درست نویسی، بازتولید می‌کند.
«ویراستاری» به عنوان حرفه‌ای با مزایای مالی مناسب، از جمله مشاغلی است که نیاز به مکان و زمان خاصی نداشته و به دلیل گستره وسیعی که در بر می‌گیرد، به عنوان یک رسته شغلی پرکار معرفی شده است؛ هم‌چنین ویراستاری با ورود به فازهای جدیدی از جمله ویراستاری ادبیات کودک، ویراستاری بازآفرینی کتب تاریخی، ویراستاری با گرایش تولید محتوا از متون خارجی، ویراستاری خبری و ویراستاری پشتیبان سایت و ... همسو با نیاز روز در حال بازآفرینی و تغییر ماهیت است.
بر این اساس در شرایط کنونی با توجه به گسترش فعالیت‌های فردی و اجتماعی و هم‌چنین غفلت از مطالعه در خصوص دستور زبان توسط اقشار مختلف به ویژه قشر تحصیل‌کرده، می توان اعلام کرد که نیاز به حضور «ویراستار» در زمینه‌های تدوین آثار علمی، هنری، پژوهشی، ترجمه و تطبیق آن با نیاز و زبان معیار روز، بیش از پیش احساس می شود.
اهمیت این مقوله، جهاددانشگاهی کردستان را بر آن داشت تا در ادامه رسالت خود، در راستای رسیدن فرد به موقعیت شغلی برتر در بازار کار رشته «ویراستاری» کمک کننده بوده و به عنوان تسهیل‌گر در حوزه مشاغل خانگی، ضمن ارائه خدمات توانمندسازی، فرصتی را ایجاد کند تا ویراستاران علاقه‌مند صاحب‌فن در این زمینه، کسب و کار خود را در خانه‌شان راه‌اندازی کرده و از طریق اتصال به برندها و پشتیبانان ملی و استانی محصولات (کالا و خدمات) خود را به فروش برسانند.
علاوه بر این مهم، فرصتی ایجاد شده تا زمینه‌ای برای فارغ‌التحصیلان جوان که هنوز وارد بازار کار نشده است نیز فراهم کرد تا علاوه بر داشته‌های علمی و تجربی خود توانمندسازی شده و با تکیه به تحصیلات دانشگاهی، مهارت‌های لازم در خصوص فعالیت و حضور در عرصه کار و اشتغال در اختیار آنان قرار داده ‌شود و پایگاه اطلاعات علمی جهاددانشگاهی ( SID ) پشتیبان علاقه‌مندان و متقاضیان «ویراستاری» در طرح توسعه مشاغل خانگی است.
علاوه بر این مهم، همگام با گسترش مشاغل اینترنتی، ویراستارانی که به حوزه فناوری و اینترنت علاقه دارد می‌تواند با راه‌اندازی یک سایت ویراستاری فعالیت مستقلی برای خود شروع کند، این امکان نیز برای آنان فراهم می‌شود که نسبت به همکاری با سایر سایت‌هایی که فعالیت خود را به صورت اینترنتی و دورکاری انجام می‌دهند اقدام کنند و در واقع اتصال به بازار برای آنان بیش از هر زمان فراهم گردد.
گفتنی است، ویراستاران می‌توانند در صورت گسترش کار خود، با استفاده از ظرفیت‌های موجود در طرح مشاغل خانگی، کار خود را توسعه داده و ویراستاران دیگری را نیز استخدام کنند .
در نهایت اینکه علاقمندان برای شرکت در این پروژه کارآفرینی با مراجعه به سایت طرح توسعه مشاغل خانگی به آدرس www.inhb.ir نسبت به ثبت‌نام خود اقدام کنند.
تهیه و تنظیم: جمیله معظمی، ایسنا _منطقه کردستان
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

هوآوی بعد از اپل، محبوب‌ترین برند تلفن همراه

فروش 100 هزار گوشی تنها در کمتر از 9 دقیقه

رشد شاخص‌های عملکردی سوادآموزی در استان کردستان

75 هزار دانش آموز کردستانی تحت پوشش برنامه ملی شهاب قرار گرفتند

یک شکارچی متخلف در سقز دستگیر شد

بیمارستان‌های کردستان تعداد 2214 تخت فعال دارد

تحت پوشش قرارگرفتن 75 هزار دانش آموز کردستانی در طرح ملی شهاب

بارندگی های مناسب و به موقع، مبارزه با آفات را کاهش می دهد

تلخ و شیرین یک مجازات

سند آمایش آموزش عالی کردستان منطبق با واقعیت ها باشد

حوزه سلامت جامعه، نیازمند ورود جدی خیرین است

اجرای طرح تکالیف مهارت محور در بیش از 1000 کلاس کردستان

مراقب ورود خرافات در هیپنوتیزم باشیم

اعلام فراخوان نخستین همایش منطقه ای علمی - پژوهشی «اقتصاد پنهان»

نخبگان علاوه براشتغال خودبستر کارآفرینی برای دیگران را فراهم کنند

اساتید دانشگاهی الگوهای بارز علمی در جامعه هستند

افزایش سهم پذیرش دانشجو معلم در کردستان پیگیری می شود

تندگویان: «موسسه فیلترینگ» باز کنیم

علوفه رسانی به وحوش در سقز آغاز شد

تحقیقات و فناوری نیازمند اصلاحات ساختاری است

خودروی پلیس 2020 فورد چشم‌ها را خیره کرد

تصور اشتباه درباره‌ی طرف چپ و راست مغز انسان

اعلام فراخوان ثبت‌نام هشتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویی در کردستان

14 دانشجوی دانشگاه کردستان به خارج از کشور اعزام شده‌اند

همکاری هسته‌ای بیل گیتس با چینی‌ها به‌هم خورد

چهار شکارچی متخلف در دیواندره دستگیر شدند

انجام تحقیقات دانش بنیان و کاربردی رفع مشکلات جامعه را در پی دارد

سرشماری زمستانه پرندگان آبزی و کنار آبزی در کردستان آغاز شد

علت اوتیسم چیست؟

108 مدرسه حاشیه شهرهای کردستان هوشمندسازی می‌شوند

اجرای طرح «ایران مهارت» در 75 مدرسه کردستان

مدارس پرخطر کردستان باید تعطیل شوند

اپل و مایکروسافت، نمادهای دنیای فناوری که روندی متفاوت در سال 2018 داشتند

فعالیت مدارس دولتی و غیردولتی کردستان ارزیابی می‌شود

مرکز «مطالعه کوهورت دهگلان» یک مطالعه وسیع ملی است

دوربین سه‌بعدی به آیفون‌های جدید می‌آید

جای انجمن مردم نهاد محیط زیستی در کامیاران خالی است

ضرورت توجه به رویکرد تبیینی حماسه 9 دی

بیش از 40 طرح پژوهشی و مطالعاتی در محیط زیست کردستان انجام شد

50 هزار کردستانی بی‌سواد هستند

باستان‌شناس کردستانی به مرتبه علمی پروفسوری ارتقا یافت

5 نشریه علمی دانشگاه کردستان در رتبه بندی وزارت علوم قرار گرفته‌اند

کارآفرینان دانش بنیان برای ایجاد شبکه ارزش حمایت می شوند

نفرات برتر سومین مرحله استانی دفاع سه دقیقه ای از پایان نامه دانشجویی معرفی شدند

تبدیل علم به ثروت مستلزم تغییر روش دانشگاه هاست

رشد 50 درصدی نرخ باسوادی روستاهای کردستان طی چهل سال اخیر

طرح ناسا برای کشف موجودات فضایی در مشتری

دستگاهی که آب را به سوخت تبدیل می‌کند

اعتراف اپل به انحنای شاسی «آی پد پرو»

فریب سیستم تشخیص چهره گوشی با ماکت