عصر کرد

آخرين مطالب

/معرفی ظرفیت های الگوی نوین طرح توسعه مشاغل خانگی/

حمایت از ویراستاران کردستانی در قالب طرح مشاغل خانگی علمي

حمایت از ویراستاران کردستانی در قالب طرح مشاغل خانگی

  بزرگنمايي:

کرد آنلاین - به همت جهاد دانشگاهی کردستان ظرفیت جدیدی در طرح مشاغل خانگی ایجاد شده است که از طریق آن ویراستاران کردستانی می‌توانند علاوه بر توسعه فعالیت خود از مزایای این طرح از جمله توانمندسازی، اتصال به بازار، کسب اطلاعات در خصوص جدیدترین متدهای اطلاعاتی و... بهره‌مند شده و در نهایت زمینه اشتغال و کسب درآمد خود را فراهم سازند.
به گزارش ایسنا _ منطقه کردستان، «ویرایشگری» یا «ویراستاری» به فرایند انتخاب و آماده‌سازی محصولات نوشتاری ، دیداری، تصویری، شنیداری، و رسانه ای برای انتقال اطلاعات اطلاق می‌شود که در این فرآیند تصحیح، تلخیص (خلاصه‌سازی)، ساماندهی و بسیاری از تغییرات دیگر به قصد تولیدِ اثری منسجم، یک‌دست، درست، دقیق و کامل لحاظ می‌شود.
هر چند آشنایی با دستور زبان از مقاطع ابتدایی و راهنمایی آغاز می‌شود و این یادگیری در دوره‌های دبیرستان و دانشگاه گستردگی فراتری یافته و توانی نو و اندیشه‌های تازه بدان افزوده می‌شود و هم‌چنین این آموختن و بازآموختن بستری را برای شناسایی عمیق‌تر زبان فراهم می‌سازد که «زبان‌آگاهی» را به دنبال دارد، اما نباید فراموش کرد که این آگاهی از معدود آگاهی هایی است که افرادی محدود به آن توجه داشته و از طرف سایرین در پس گیر و دار مشغله‌های روزمره مورد غفلت واقع می‌شود.
به خوبی مبرهن است که در حال حاضر و با توجه به شرایط حاکم بر تولید سریع و گستره علم، حضور ویراستاران در خصوص تطبیق تولیدات زبانی با نیاز روز بر اساس اصول درست‌نویسی بیش از هر زمان احساس می‌شود، چرا که آگاهی ویراستاران از عملکرد درست زبانی این امکان را فراهم می‌سازد که با استفادهٔ مناسب و منطقی از زبان به عنوان ابزار سازمان دهندهٔ فکر و ذهن، علاوه بر برقراری ارتباط گفتاری و نوشتاری صحیح، آموزش درست زبانی و هم‌چنین استفاده بهتر از زبان به کار گرفته شود و در نهایت یک ویراستار به‌سان پیکرتراشی به نوشتار هیبتی نو بخشیده و اثر زبانی منحصر به فردی خلق می‌شود.
اهمیت کار ویراستاران بدان خاطر است که هر نوشته باید از لحاظ محتوایی، بیانی، صحّت و اعتبار، دقت، نظم، آراستگی و علایم نگارش بررسی و بازبینی شود و علاوه بر آن ضمن رعایت سبک صاحب نوشته یا مترجم ، خطاهای دستوری ، حشو، تکرار، گزافه‌گویی و عبارت‌های بی‌شیرازه و پریشان نیز اصلاح شود.
ویراستاری حرفه‌ای ذاتی و طبیعی نبوده و برای اینکه فرد بتواند در جایگاه یک ویراستار خوب قرار گیرد باید وقت، مطالعه و دقت کافی را لحاظ کند، به همین خاطر است که مقوله کاوش در زبان به دلیل ماهیت تحول‌پذیری زبان، هرگز ایستایی نپذیرفته و با گذر از دوره تاریخی به دلیل تحولات اجتماعی همسو با نیاز جامعه با حفظ چارچوب علمی خود، آثار زبانی جدیدی را که به اجتماع عرضه می‌شود، ویرایش کرده و متون را با تأکید بر درست گویی و درست نویسی، بازتولید می‌کند.
«ویراستاری» به عنوان حرفه‌ای با مزایای مالی مناسب، از جمله مشاغلی است که نیاز به مکان و زمان خاصی نداشته و به دلیل گستره وسیعی که در بر می‌گیرد، به عنوان یک رسته شغلی پرکار معرفی شده است؛ هم‌چنین ویراستاری با ورود به فازهای جدیدی از جمله ویراستاری ادبیات کودک، ویراستاری بازآفرینی کتب تاریخی، ویراستاری با گرایش تولید محتوا از متون خارجی، ویراستاری خبری و ویراستاری پشتیبان سایت و ... همسو با نیاز روز در حال بازآفرینی و تغییر ماهیت است.
بر این اساس در شرایط کنونی با توجه به گسترش فعالیت‌های فردی و اجتماعی و هم‌چنین غفلت از مطالعه در خصوص دستور زبان توسط اقشار مختلف به ویژه قشر تحصیل‌کرده، می توان اعلام کرد که نیاز به حضور «ویراستار» در زمینه‌های تدوین آثار علمی، هنری، پژوهشی، ترجمه و تطبیق آن با نیاز و زبان معیار روز، بیش از پیش احساس می شود.
اهمیت این مقوله، جهاددانشگاهی کردستان را بر آن داشت تا در ادامه رسالت خود، در راستای رسیدن فرد به موقعیت شغلی برتر در بازار کار رشته «ویراستاری» کمک کننده بوده و به عنوان تسهیل‌گر در حوزه مشاغل خانگی، ضمن ارائه خدمات توانمندسازی، فرصتی را ایجاد کند تا ویراستاران علاقه‌مند صاحب‌فن در این زمینه، کسب و کار خود را در خانه‌شان راه‌اندازی کرده و از طریق اتصال به برندها و پشتیبانان ملی و استانی محصولات (کالا و خدمات) خود را به فروش برسانند.
علاوه بر این مهم، فرصتی ایجاد شده تا زمینه‌ای برای فارغ‌التحصیلان جوان که هنوز وارد بازار کار نشده است نیز فراهم کرد تا علاوه بر داشته‌های علمی و تجربی خود توانمندسازی شده و با تکیه به تحصیلات دانشگاهی، مهارت‌های لازم در خصوص فعالیت و حضور در عرصه کار و اشتغال در اختیار آنان قرار داده ‌شود و پایگاه اطلاعات علمی جهاددانشگاهی ( SID ) پشتیبان علاقه‌مندان و متقاضیان «ویراستاری» در طرح توسعه مشاغل خانگی است.
علاوه بر این مهم، همگام با گسترش مشاغل اینترنتی، ویراستارانی که به حوزه فناوری و اینترنت علاقه دارد می‌تواند با راه‌اندازی یک سایت ویراستاری فعالیت مستقلی برای خود شروع کند، این امکان نیز برای آنان فراهم می‌شود که نسبت به همکاری با سایر سایت‌هایی که فعالیت خود را به صورت اینترنتی و دورکاری انجام می‌دهند اقدام کنند و در واقع اتصال به بازار برای آنان بیش از هر زمان فراهم گردد.
گفتنی است، ویراستاران می‌توانند در صورت گسترش کار خود، با استفاده از ظرفیت‌های موجود در طرح مشاغل خانگی، کار خود را توسعه داده و ویراستاران دیگری را نیز استخدام کنند .
در نهایت اینکه علاقمندان برای شرکت در این پروژه کارآفرینی با مراجعه به سایت طرح توسعه مشاغل خانگی به آدرس www.inhb.ir نسبت به ثبت‌نام خود اقدام کنند.
تهیه و تنظیم: جمیله معظمی، ایسنا _منطقه کردستان
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

شکارچیان کبک در سقز دستگیر شدند

خروج گونه های جانوری از مرزهای کردستان ممنوع است

درخشش آثار حوزه هنری کردستان در سومین جشنواره فیلم کوتاه چراغ

بیش از 17 هزار قطعه پرنده در کردستان شمارش شد

تعداد مبتلایان به ویروس اسهالی در قروه به 700 نفر رسید

ویروس `نورواک` علت اصلی ابتلای مردم قروه به مسمومیت است

رئیس هیئت بیماران خاص و پیوند اعضا کردستان انتخاب شد

245 متخلف شکار و صید در کردستان دستگیر شدند

برگزاری کارگاه آموزشی "یک فنجان تفاهم" در دانشگاه فرهنگیان

تلاش نوجوان سقزی عامل بهبود پرنده شکاری شد

کتابخانه ها و محیط زیست کردستان تفاهم نامه همکاری امضا کردند

طرح کاشت ارغوان در منطقه هورامان برنده جایزه ملی ایران شد

خنده درمانی تاثیر بسزای در افسردگی و استرس دارد

ششمین آزمون استخدامی دستگاه‌های اجرایی کردستان بدون نقص برگزار شد

شرکت 4953 داوطلب در آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی کردستان

بیست و ششمین سمینار جبر ایران به کار خود پایان داد

خرید و فروش گونه های حیات وحش در کردستان پیگیری می شود

آخرین اخبار از آزمون استخدامی فراگیر دستگاه‌های اجرایی کشور/ از تعداد و کیفیت سوالات تا آمار تعداد حوزه‌های برگزارکننده

انقلاب چهارم صنعتی به وسیله اینترنت اشیاء کلید خورده است

ریاضی دان برجسته کرد یک الگو برای جوانان است

خبر دریافت جایزه فیلدز پرفسور "بیرکار" بهترین خبر عمرم بود

881 روستای کردستان از اینترنت پرسرعت بهره مند می شوند

توسعه کردستان با وجود جوانان خلاق و پویا امکان پذیر است

طرح های تحقیقی یادگیری دانش آموزان را ارتقا می بخشد

18 هزار دانش آموز کردستانی تحت پوشش طرح نماد قرار دارند

علم و پژوهش بستر توسعه پایدار در گام دوم انقلاب است

ضرورت توجه به اخلاق مداری برای پیشرفت کشور

دانشجویان بزرگترین سرمایه های کشور هستند

ایجاد رشته زبان و ادبیات کردی روزی تاریخی در دانشگاه کردستان بود

بومی گزینی امکان تحصیل نخبگان کردستان را در دانشگاه های برتر سلب کرده است

ضرورت نگاه ویژه وزارت علوم به دانشگاه کردستان

مسئولیت جبران تبعیض و کمبود دانشجو بر عهده دانشگاه کردستان است

شکارچی متخلف در سروآباد دستگیر شد

افزایش 13 هزار متر مربعی فضای فیزیکی دانشگاه کردستان

کلنگ زنی 6 پروژه عمرانی در دانشگاه کردستان با حضور معاون وزیر علوم

شکوفایی شارژ سریع و بی‌سیم

کردستان با کمبود 7000 نفر نیروی معلم روبرو خواهد شد

پذیرش 50 هزار نفر دانشجو در دانشگاه فرهنگیان در سال آینده

اضافه شدن ایموجی به پلاک خودروهای استرالیا

تعطیلی دانشگاه علمی کاربردی سقز 2 ساله شد

اولین سیم‌کارت نسل پنجم جهان رسما عرضه شد

محققان دستاوردهای پژوهش را برای توسعه به کار گیرند

همایش ملی داده و کاربردهای آن، در سقز برگزار می شود

گوشی تاشوی سامسونگ، اپل را تهدید می‌کند

نزدیک شدن وحوش به مناطق مسکونی موجب آسیب دیدن آنها می شود

مواد آرایشی را از دستفروشان خریداری نکنید

آموزش سلامت محور به دانش آموزان کردستانی

باید کنترل و نظارت بیشتری بر تجهیزات پزشکی داشته باشیم

2300 گونه گیاهی در کردستان شناسایی شده است

650 پستاندار و پرنده در کردستان رها سازی شد