عصر کرد

آخرين مطالب

مخترع کردستانی شوفر را ساخت اما حساب‌‌ هایش مسدود شد مقالات

مخترع کردستانی شوفر را ساخت اما حساب‌‌ هایش مسدود شد

  بزرگنمايي:

کرد آنلاین - سایت خبری کُرد دانش که اخبار دانشگاه های استان کردستان را پوشش می دهد روز یکشنبه 27 خرداد در گفت و گویی با یکی از فارغ التحصیلان دانش ‌آموخته رشته ساخت و تولید بازی ‌های کامپیوتری به ظرفیت های این حوزه و مشکلاتی که این کارآفرین با آن مواجه شده، پرداخته است.
در این مطلب امده است: کارآفرین نخبه کردستانی توانست با تولید یک بازی کامپیوتری در استان محروم خود کارآفرینی کند و بیش از 100 هزار دلار ارزآوری داشته باشد اما از شانس بد او پس از تحریم‌ها حساب‌هایش بسته شد و برای حل این مشکل به حمایت مسئولان نیاز دارد.
در طول تاریخ همواره کشورهایی دچار بحران‌های اقتصادی شده‌اند، بحران هایی که گاه منجر به فلج شدن یک کشور شده است یکی از راه ‌حل‌های مهم و البته حیاتی که بسیاری از کشورها اتخاذ می‌کنند، تقویت اقتصاد درونی یا به نوعی اقتصاد مقاومتی است.
اقتصاد مقاومتی روشی برای مقابله با تحریم‌های اقتصادی علیه یک منطقه یا کشور تحریم شده، با کمترین وابستگی به خارج درباره نیازهای اساسی و راهبردی است.
راهکارهای زیادی برای پیش بردن اقتصاد مقاومتی وجود دارد که بهره‌گیری از آنها به مرور باعث می‌شود تا مشکلات اقتصادی یک کشور تا حد زیادی بهبود یابند اما موضوعی که ما قصد داریم در این گفتگو، به آن بپردازیم، اثرگذاری هنر صنعت بازی ‌سازی بر اقتصاد مقاومتی است.
می‌خواهیم بررسی کنیم که این صنعت نوین و البته پول‌ساز تا چه اندازه در این حوزه می‌تواند به ما کمک کند.
صنعت بازی ‌سازی چند سالی است که در بین پول ‌سازترین صنایع دنیا حضور دارد و چرخ‌ دنده‌های اقتصادی کشورهای زیادی را می ‌چرخاند از کشورهای صنعتی و بزرگ گرفته تا کشورهای کوچک، توانسته‌اند با تکیه بر بازی‌ سازی تحول شگرفی در اقتصاد خود بوجود آورند و گردش مالی شگفت ‌انگیزی را ایجاد کنند.
نکته‌ای که وجود دارد این است که صنعت بازی‌ سازی به طرز عجیبی گسترده و وسیع است همین موضوع باعث شده تا مشاغل زیادی را پوشش دهد.
در همین رابطه تصمیم گرفتیم با محمد حیدری که دانش ‌آموخته رشته ساخت و تولید بازی ‌های کامپیوتری در خارج از کشور است، به گفتگو بپردازیم؛ وی پس از بازگشت به کشور تصمیم می‌گیرد زیر بال و پر جوانان نخبه کردستانی را بگیرد و با کارآفرینی آنها را با دنیای بازی‌های کامپیوتری و انیمیشن آشنا کند.
وی با وجود موقعیت خوب کاری در آنسوی مرز‌ها، تصمیم می‌گیرد به کشور بر گردد و بعد از بازگشت به ایران و کردستان، در مجتمع کردستان در شهر سنندج به همراه دوستانش مشغول ساخت انیمیشن و بازی‌های کامپیوتری می‌شود.
** تا به حال برای چند نفر اشتغال زایی کرده اید؟
پیش از این بطور مستقیم حدود 15 نفر مشغول به فعالیت بودند و در کنار تولید، آموزش هم داریم اما غیر مستقیم شاید گفت که هزاران نفر با ما در ارتباط هستند.
**کار شما علمی است و از طریق علم به این شغل رسیده‌اید، آیا می شود تعریفی از صادرات علم داشته باشید؟
وقتی ما بتوانیم از علم بهره بگیریم و در کنار آن بتوانیم تولید داشته باشیم، همین استفاده از تجربیات ما توسط بیگانگان و صادرات محصولات می‌تواند صادرات علمی باشد.
**آیا در طول این مدت که مشغول شده‌اید، کار شاخص و موفقی انجام داده‌اید؟
چند وقت پیش یک بازی مشهور به نام شوفر "SHOFER Race Drive"، که بازی ماشین است، تولید کردم و به بیش از 75 کشور صادر کردیم و حدود 100 هزار دلار ارزآوری داشتیم این بازی وارد شبکه استیم که مخصوص بازی‌های کامپیوتری است نیز شد.
**شما تحصیلاتتان را در خارج از ایران گذراندید، هزینه اولیه آن را داشتید؟
از وقتی بچه بودم روزنامه می‌ فروختم و در کنار درس خواندن کار می‌کردم تمام درآمدم را پس انداز کردم و پس از آن به اسکاتلند رفتم و آنجا ادامه تحصیل دادم.
پس از برگشتم به ایران دانشجویان IT استان خودم (کردستان) را دور خود جمع کردم تا هم به آنها آموزش دهم و هم با آنها طرح ‌های بازی‌های کامپیوتری را به اجرا در آورم.
حقیقتا آن انتظاری که داشتیم، برآورده نشد هرچند یکی از ارگان‌ها این فضا را در اختیار ما گذاشته است؛ اما نیازمند حمایت مسئولان هستیم؛ چون پروژه‌های بسیار خوبی داریم که قطعا می ‌تواند هم در اشتغالزایی و هم ورود سرمایه و صادرات علم تاثیر بسزایی داشته باشد.
ما از طرف پایتخت اصلا حمایت نمی‌شویم؛ برای مثال در نمایشگاهی که در تهران زده شد و ما در آن شرکت کردیم، غرفه ها برای تهرانی ها رایگان بود اما ما با وجود آنکه از کردستان آمده بودیم و هزینه‌های زیادی را هم باید برای اقامت می‌پرداختیم، بیش از پنج میلیون پول غرفه دادیم که این خود ظلم بزرگی محسوب می شد شاید نگاه مسئولان این است که معتقدند ایران تنها تهران است و توجهی به شهرستان‌ها ندارند!
**تحریم‌ها چه تاثیری بر کار شما داشته است؟
راستش را بخواهید این مساله تمام برنامه ریزی‌های ما را از بین برد تمام حساب هایم در کشور‌های مختلف بسته شده است و نمی ‌توانم پول‌هایی را که در حساب‌های مختلف بلوکه شده را خارج کنم و این ظلم استکبار جهانی را پیش از پیش نمودار می‌کند زیرا ما یک فعالیت کاملا حساب شده انجام می‌دادیم و این کار بشدت به ما ضرر زد.
**بازی‌های کامپیوتری و این بازی که شما‌ آن را تولید کردید، چه تاثیری در معرفی ایران و فرهنگ ایرانی به سایر نقاط جهان دارد؟
اگر شما توجه کنید موسیقی این بازی "کُردی" است و فضای شهر و آدم‌های موجود در بازی کلا فضا‌ها و جاده‌های استان کردستان را با لباس ‌های محلی و در کنارش معرفی جاذبه‌های استان نشان می دهد؛ پس همین نمونه‌ای است که می‌تواند موجب صادرات فرهنگ و معرفی تمدن و معرف زیبایی ‌های ایران در جذب گردشگر و نشان دادن ایرانی آباد به تمام دنیا باشد. ما برای تنظیم این بازی گروه فیلمبرداری داشتیم که از همه جاده‌های استان از بالا فیلم تهیه می‌کرد و به همین دلیل معتقدیم که این بازی به شدت باورپذیر بود.
** آیا ساخت چنین پروژه‌ای را به عنوان برنامه آینده در دستور کار خود دارید؟
بله. اتفاقا پروژه‌های بسیار خوبی داریم که بی‌شک بسیار تاثیرگذار خواهد بود، در بحث جذب توریست و ارز آوری به داخل کشور هم امیدواریم مسئولان حمایت کنند.
متاسفانه در بسیاری از مواقع رانت و پارتی بازی مانع فعالیت بچه‌های شهرستانی می شود و اجازه نمی‌دهد که آنها رشد کنند؛ حتی در بسیاری از موارد به ما می‌گویند در عرض یک هفته باید پروژه خود را معرفی کنید و معنی این حرف را کسانی می‌دانند که در این صنعت فعالیت می‌کنند، زیرا این کار تنها به معنی این است که فرصتی نداریم و پروژه از قبل واگذار شده است.
**با توجه به اینکه جنابعالی به عنوان یک جوان موفق در زمینه استفاده بجا از علم هستید، چه صحبتی با فارغ‌ التحصیلان دانشگاهی دارید؟
دوستانه می‌گویم که جوانان وقتی با یک سیستم ساده خانگی می‌توانند از یک تایپ یا بسیاری کار‌های ساده دیگر برای خود و حتی دیگران منبع درآمدی داشته باشند، حتما تلاش کنند و ایده‌های جدیدی داشته باشند، چون کار فقط استخدامی در ادارات نیست؛ بلکه فرصت ‌های خوبی داریم که می‌ تواند به جامعه خدمت کند.
**فکر می‌کنید بازی‌های کامپیوتری چه تاثیری در ارز آوری و ایجاد اشتغال داشته باشد؟
تنها 50 درصد کار در دست ماست؛ زیرا یک بازی می‌تواند کلی سرمایه به کشور وارد کند، پس نیاز دارد که حمایت شود تا کار‌های بعدی با قدرت فروش و جذب بیشتری بین مخاطبان تولید و حتی به کشور‌های بیشتری با گویش ‌ها و لهجه‌ های مختلفی صادر شود تا زمینه ‌ساز اشتغال بیشتر، جلوگیری از خروج ارز، جلوگیری از ورود فرهنگ‌های بیگانه به داخل کشور بویژه قشر جوان، تقویت بنیه علمی کشور و بسیاری مسایل دیگر باشد، پس سرمایه‌ گذاری در چنین کار‌هایی علاوه بر شکوفایی اقتصادی می تواند زمینه‌ساز مطرح‌ شدن کشور در ساخت بازی‌ های کامپیوتری و تبدیل شدن ایران به قطب انیمیشن و بازی‌های کامپیوتر باشد.
**وضعیت اشتغال در استان کردستان به چه نحوی است؟
در کردستان بیش از هشت هزار دانشجو در رشته IT تحصیل کرده اند و طرح تکاپو که مربوط به دانشجویان IT است، در این استان کلید خورده است؛ واقعا این رشته در این استان ارزش سرمایه گذاری دارد زیرا استعداد‌های زیادی داریم.
بچه‌های کردستانی به دلیل محرومیت‌ هایی که دارند، زیاد به فکر پول نیستند و تلاش می‌کنند با انجام کار‌های خوب خود را ثابت کنند و این امتیاز آنها به شمار می‌آید.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

روی دیگر باران

هنر، نوشدارویی بر نظام سلامت

پوشش همگانی سلامت برای همه در هر مکان

زاگرس در کابوس سال 99

شما که غریبه نیستید

چتر مرگ

بانه سرزمین جاذبه های طبیعی و تاریخی

عروس بانه در انتظار رخت سیاه

ویترین تاریخ و فرهنگ کُردها

گذری بر حمام تاریخی سقز که به موزه تبدیل شد

زندگی از کف ماهی قرمز سُر خورد

روستاهای بکر کردستان، مقصد خوبی برای گردشگران نوروزی

صدای آشنای مشاور

دلهره نان

پالنگان؛ ماسوله ای بر قامت کوه های کردستان

دالانی به تاریخ مطبوعات کردستان از قاجار تا امروز

از جان کلاغ ها چه می خواهیم؟ - کلثوم مومنی*

رنگ و لعاب های قاچاق

عناب بنوشید تا راحت‌تر بخوابید

اجلاسیه 464 شهید در قروه برگزار شد

والیبال مریوان در یک قدمی لیگ برتر

نرمی دل برابر نرمی استخوان، عشق پنج ساله برای دانش اندوزی

آیا گره کور گرانی گوشت به دست مسئولان باز می شود؟

مسجد"دارالاحسان"سنندج شکوه معماری دوران قاجار

کردستانی‌ها آماده خلق حماسه ای دیگر در ٢٢ بهمن

لزوم توجه به محیط زیست در مدارس

زخم حاشیه نشینی بر چهره زیبای سنندج

پایان عمرنفت و هیزم در مرز

با سد آهنین صبر؛ بیشترین سود را از روابط سالم کسب کنیم

«کتاب صفر تا یک» یادداشت‌های شروع کار یا چگونگی ساختن آینده

تزریق مایع حیات در کالبد زمین

طلوع امید بخش زندگی

عکس خوب، همچون سیلی برای بیدار کردن مخاطب است

احساس گناه می‌‌تواند ناشی از اتفاقات دوران کودکی باشد

مین؛ سلاح ترسوها

حواس‌پرتی و کاهش تمرکز نشانه‌ افسردگی است

اینجا کردستان، سرزمین مجاهدت های خاموش

پاکـانِ بیکار

خوراکی‌هایی که زمستان را گرم می‌کنند

روابط عمومی در پستوی اندیشه مدیران اجرایی - امید بهمنی*

تلاش در راستای رفع مشکلات روستاهای قروه به دور از جلوه های نمایشی

لباس کُردی از گذشته تا امروز...

دوئل نفت و آتش مقابل نیمکت ها

«آلی» که دیگر نیست

"نگارگری" اصیل ترین هنر ایرانی – اسلامی

اختلالات رفتاری کودکان/ راهنمای عملی درمان مشکلات رفتاری

استان کردستان در دام محرومیت

سفره دل بدر و پریشان آرام است

یار مهربان خمار شراب روحانی

از رنجی که می بریم - افسانه گلباغی *