آخرين مطالب

همه باهم حافظ گنجینه های سبز کردستان باشیم اقتصادي

همه باهم حافظ گنجینه های سبز کردستان باشیم

  بزرگنمايي:

کرد آنلاین - مدیر کل منابع طبیعی استان کردستان، با تأکید بر اینکه حفاظت از منابع طبیعی یک وظیفه همگانی است خاطرنشان کرد: مراتع، سرمایه های نفتی کردستان است که نباید از بین بروند، چراکه در غیر این صورت، گونه های هرز جایگزین این سرمایه شده و ظرفیت ژنتیک گیاهی استان نیز از بین می رود.
سعدی نقشبندی در بازدید از خبرگزاری ایسنا منطقه کردستان، مراحل برنامه‌ریزی برای آتش‌سوزی مراتع را شامل پیشگیری، شناسایی، کنترل و اطفاء حریق ذکر و اظهار کرد: بیشترین آتش‌سوزی‌های استان در سنوات گذشته در شهرستان‌های سقز و بانه و مریوان اتفاق افتاده است.
وی افزود: میزان بارندگی در کردستان طی سال جاری، نسبت به میانگین بلندمدت 12 درصد افزایش داشته است، با این تفاوت که طی سال‌های گذشته بارندگی‌ها بیشتر به‌صورت برف بوده اما امسال بیشتر به‌صورت باران بوده و پراکنش مناسبی هم داشته است.
مدیرکل منابع طبیعی استان کردستان، بیان کرد: این موضوع موجب شده که زراعت دیم و مراتع استان از شرایط مناسبی برخوردار باشد و بر همین اساس مناطق حساس و مستعد حریق نیز افزایش یافته است.
وی بیان کرد: در حال حاضر در سطح استان کردستان، پوشش گیاهی مراتع، بیشتر از نیاز دام‌های موجود است و نیروی انسانی کافی هم برای برداشت مناسب از این پوشش گیاهی وجود ندارد، بنابراین عملاً در سطح پوشش گیاهی، مواد اشتعال‌زا برای افزایش مناطق مستعد حریق افزایش می‌یابد.
مدیرکل منابع طبیعی استان کردستان، در ادامه پیشگیری را مهم‌ترین مرحله کاهش آتش‌سوزی ذکر کرد و افزود: در این راستا باید نقشه حریق 10 سال گذشته باهدف شناسایی نقاطی که بیشترین میزان آتش‌سوزی را داشته‌اند به‌صورت جی‌آی‌اس در تمام شهرستان‌ها و بخش‌ها شناسایی و تدوین شود که باید در اختیار فرمانداری‌ها، منابع طبیعی و ستاد مدیریت بحران استان قرار گیرد.
نقشبندی عنوان کرد: ترسیم این نقشه موجب می‌شود که سمت‌وسوی برنامه‌ریزی‌ها در این زمینه بیشتر به مناطق مستعد آتش‌سوزی باشد و این به این معنی نیست که چون سنوات گذشته در این مناطق آتش‌سوزی زیاد بوده امسال هم در این مناطق آتش‌سوزی صورت گیرد.
وی در ادامه با تأکید بر اینکه منابع طبیعی و محیط‌زیست مکمل هم هستند، افزود: مناطقی به نام مناطق چهارگانه حفاظت محیط‌زیست حساسیت خاصی از لحاظ گیاهی و جانوری دارند و از لحاظ حفاظت نیز از حساسیت خاصی برخوردار است.
مدیرکل منابع طبیعی استان کردستان، گفت: از دیگر مباحث مهم در امر پیشگیری، بحث ایجاد تعامل و جلسات هماهنگی بین منابع طبیعی و محیط‌زیست است که باید در راستای رفع نیازهای یکدیگر و پیشگیری از آتش‌سوزی بیش‌ازپیش باهم هماهنگی داشته باشند.
وی گفت: شناسایی مناطق حساس به حریق در شهرستان‌ها، شناسایی راه‌های صعب‌العبور دسترسی به مناطق حساس به حریق، آموزش و ترویج که نیازمند توسعه است، را از دیگر مباحث مهم و مؤثر در امر پیشگیر از حریق مراتع دانست.
وی با اشاره به نقش مهم سمن‌ها در راستای حفاظت از منابع طبیعی عنوان کرد: انجمن‌هایی با گرایش زیست‌محیطی که آزادی عمل داشته و برگرفته از بطن مردم هستند و بدون هیچ چشم‌داشتی فعالیت می‌کنند می‌توانند منابع طبیعی را در این زمینه یاری کنند.
نقشبندی، تصریح کرد: شناسایی انجمن‌ها و ماموستاهای آیینی که می‌توانند نقش بسیار مهمی در راستای کاهش حریق، پیشگیری و فرهنگ‌سازی داشته باشند، ایجاد گشت‌های موتوری در مناطق حساس و مدیریت پارک‌های جنگی که به شهرداری سپرده شده است، برنامه‌ریزی، مدیریت برنامه‌ها و ارسال به شهرستان‌ها از دیگر مباحث مطرح‌شده در امر پیشگیری است.
وی آگاهی بخشی و اطلاع‌رسانی به مردم را امری بسیار مهم در راستای پیشگیری از حریق مراتع دانست و گفت: مردم حتی‌الامکان باید هنگام حضور در طبیعت از پیک‌نیک استفاده کنند چراکه در این صورت احتمال آتش‌سوزی در طبیعت را کاهش می‌دهند.
نقشبندی، جمع‌آوری ته بطری‌های شیشه‌ای و بطری‌های آب‌معدنی را که قدرت آتش‌زایی بالایی دارند و بسیار خطرناک هستند را از دیگر اقدامات مهم در راستای حفاظت از محیط‌زیست عنوان کرد.
وی در ادامه سخنان خود افزود: شهرداری باید با مرمت و آبگیری استخرهای موجود در کوه آبیدر و جای گذاری و پرکردن تانکرهای سوخت سیار 2000 لیتری از آب بتواند، از منابع آب های موجود در آبیدر به ویژه گویزه کویر برای آبیاری گیاهان استفاده کند.
مدیرکل منابع طبیعی استان کردستان، جمع‌آوری شاخه های خشکیده و خارج کردن آن از محیط جنگلی، جمع‌آوری معتادان در مراتع و جنگل ها باهماهنگی دستگاه های قضایی و مراتع را از دیگر وظایف مهم شهرداری ذکر کرد که باید اجرایی شود.
وی عنوان کرد: یک میلیون و 300 هزار جنگل و مراتع در سطح استان وجود دارد که اداره کل منابع طبیعی نمی تواند به تنهایی آن را مدیریت کند بلکه تمامی دستگاه های اجرایی در سطح استان و شهرستان‌ها، سمن‌ها و حتی انجمن‌های خیریه در این راستا موظف اند.
نقشبندی، دهیاران را مدیران بحران روستایی دانست و گفت: انجمن‌های خیریه که معتقد به حفاظت از محیط‌زیست هستند و گاها اقدام به ساخت مدرسه و مسجد در مناطق مختلف منی کنند می‌توانند با تجهیز دهیاری ها به وسایل اطفا حریق، خدمت شایان ذکری به منابع طبیعی کنند.
نقشبندی با اشاره به اینکه حفاظت از منابع طبیعی و محیط‌زیست یک وظیفه همگانی است و فرهنگ‌سازی در این راستا بسیار مهم است خاطرنشان کرد: رسانه ها باید بر اساس رسالت خود و با آگاهی بخشی به مردم برای پیشگیری از حریق در مراتع مارا یاری کند.
وی با تأکید بر اینکه حفاظت از منابع طبیعی یک وظیفه همگانی است خاطرنشان کرد: مراتع، سرمایه های نفتی کردستان است که نباید از بین بروند، چراکه در غیر این صورت، گونه های هرز جایگزین این سرمایه شده و ظرفیت ژنتیک گیاهی استان نیز از بین می رود.
مدیرکل منابع طبیعی استان کردستان، سامانه منابع طبیعی را 1504 اعلام کرد و یادآور شد: این سامانه در کنار سایر سامانه های دیگر آماده پاسخگویی به مردم است.
انتهای پیام
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

برخورد بانک‌های کردستان در بحث اشتغال سلیقه‌ای است

نماینده مجلس: بانک ها مانع ایجاد اشتغال در کردستان هستند

20 درصد از پرونده های دادگستری مربوط به اختلافات بین کشاورزان و منابع طبیعی است

کمبود کامیون همچنان مشکل اصلی در روند خرید گندم است/168 هزار تن گندم خریداری شد

آبگیری دو سد امیر آباد و رمشت تا پایان سال جاری

زمان اجرای طرح ساماندهی رودخانه های مرزی کردستان تمدید شود

پرداخت بالغ بر 41 میلیارد تومان تسهیلات اشتغال پایدار روستایی در کردستان

آغاز عملیات اجرایی بزرگترین طرح صنعتی تاریخ کردستان

طرح های مشاغل خانگی براساس ظرفیت های منطقه تعریف شود

30 صندوق تخصصی حمایت از بخش کشاورزی در کشور ایجاد می شود

گلایه از سیاست‌های وزارت نیرو در تخصیص آب به کردستان

332 طرح اشتغالزایی در شهرستان بانه تصویب شد

زنحیره فولاد کردستان با حضور وزیر صنعت کلنگ زنی می‌شود

وزارت نیرو سهم آب محیط زیستی دریاچه ارومیه را رهاسازی می کند

کردستان در مسیر بهبود وضع کشاورزی قرار دارد

سهم اراضی کشاورزی کردستان از آب سدها به 23 هزار هکتار می رسد

ضرورت بازنگری در احداث سدهای بدون کارشناسی و کارآیی لازم در کردستان

وزیر وزیر صنعت، معدن و تجارت به کردستان سفر می کند

وزارت نیرو در تخصیص آب به بخش های مختلف باید بازنگری کند

تخصیص پنج درصد اعتبارات تملک دارایی کردستان به صندوق توسعه بخش کشاورزی

سرمایه صندوق کشاورزی کردستان به 10 درصد ارزش افزوده برسد

تزریق بدون برنامه و بودجه عامل عقب افتادگی است

کردستان پیشتاز گازرسانی به روستاها/ گاز طبیعی در روستاهای صفر مرزی برقرار است

صندوق حمایت از توسعه کشاورزی 7531 تشکل در کشور دارد

محصولات کشاورزان بانه ایی در بازار روز عرضه می شود

بیش از 153 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال در دیواندره پرداخت شد

122 هزارتن گندم مازاد برنیاز از کشاورزان کردستانی خریداری شد

290 پروانه ساختمانی در سنندج صادر شد

78 هزار مترمربع به فضای گلخانه ایی در کردستان افزوده می شود

خرید 122 هزار تن گندم از کشاورزان کردستانی/ نبود کامیون مشکل عمده در روند خریداری گندم

اجازه سودجویی به دلالان خریدار گندم داده نشود

قیمت مرغ در کردستان به هیچ وجه نباید از قیمت کشوری بالاتر باشد

حق گندم کشاورزان به موقع پرداخت شود

طرح جدید توسعه مشاغل خانگی فرصت بزرگی برای جوانان است

تولیدات مشاغل خانگی در کردستان توسط جهاد دانشگاهی برندسازی می شود

آب را ول نکنیم - وریا کرمی *

شرایط سختگیرانه بانک ها مانعی برای فعالان اقتصادی است

مصرف بنزین در کردستان 8 درصد افزایش یافت

کمتر از 10 درصد پتانسیل آبی کردستان در بخش خانگی مصرف می‌شود

مدیران اجرایی و پیمانکاران با مسکن مهر بانه نا مهربان هستند

11 طرح بازآفرینی شهری در محلات سنندج اجرا می شود

روزانه پنج میلیون لیتر سوخت در کردستان توزیع می شود

کمبود آب شرب بخش چنگ الماس بیجار رفع شود

منفعت خرید کالا در بازارهای مکه و مدینه نصیب دشمنان اسلام می شود

کارخانه اسب آهنین آریا بیجار بزودی وارد مدار تولید می شود

منابع طبیعی کردستان در خصوص خطر آتش سوزی مراتع هشدار داد

چرخش 30 زندگی با چرخ خیاطی

14 درصد اعضای نظام مهندسی کشاورزی کردستان بیکارمطلق هستند

پنج هکتار از مراتع و جنگل های بانه طعمه حریق شد

«کاهش تولید» و «افزایش مصرف» دو چالش صنعت برق در تابستان امسال