عصر کرد

آخرين مطالب

منطقه آزاد و صنایع تبدیلی محورهای توسعه کردستان مقالات

منطقه آزاد و صنایع تبدیلی محورهای توسعه کردستان

  بزرگنمايي:

کرد آنلاین - هفته نامه بیانی در شماره 62 روز شنبه 15 اردیبهشت خود در مطلبی به قلم دکتر جمال مشتاق با عنوان منطقه آزاد و صنایع تبدیلی محورهای توسعه استان به بررسی این دو محور و تاثیر آن در توسعه استان کردستان پرداخته است.
در این مطلب آمده است: استان کردستان در شاهراه شمال به جنوب و شرق به غرب ایران قرار گرفته است و بیشترین مرز مشترک را با عراق و حتی ترکیه دارد؛ در همین راستا و با توجه به ظرفیت بالای علمی که در ایران است به خوبی می‌تواند با کشورهای همسایه وارد تعاملات علمی و پژوهشی بشود.
به راحتی می‌ توانیم از این فرصت استفاده کنیم و از کل منطقه دانشجو بپذیریم و یا اعضای هیات علمی ما می‌توانند در دانشگاه‌های عراق و ترکیه مشغول به فعالیت و تدریس در دوره‌های کوتاه مدت شوند.
در زمینه برگزاری همایش‌ها و کنفرانس‌ها هم می ‌توان از این موقعیت استفاده کرد و در یک تعامل دو سویه به گسترش فضای فرهنگی مشترک مبادرت ورزید که به دنبال آن مراودات تجاری و اقتصادی نیز وجود خواهد داشت.
از دیگر سو؛ از لحاظ موقعیت سوق‌الجیشی نیز این منطقه بسیار مهم و از نظر آب بی ‌نظیر است و سدهای زیادی هم دارد از این رو باید به مبحث حق آب که اخیرا زیاد مطرح می‌ شود توجه بسیاری نشان داد چون خود این موضوع می‌تواند در جهت توسعه استان کمک شایانی بکند.
کردستان از لحاظ آب بسیار غنی است اما از نظر کشاورزی بدلیل کم بودن زمین مسطح نمی‌تواند از این آب استفاده کند و با وجود سدهای متعدد در این استان بهره واقعی از آب را خودش نمی‌برد لذا با در نظر گرفتن این حق آبه برای استان براحتی می‌ توان در جهت صنعتی کردن سیستم کشاورزی موجود و به روز کردن راه‌های روستایی و ایجاد صنایع تبدیلی از آن سود برد.
این استان در حال حاضر درگیر خام فروشی است و از مهمترین نکاتی که در جهت توسعه باید مورد توجه قرار گیرد همین صنایع تبدیلی هستند.
با توجه به باغات موجود در منطقه که در کل کشور بی ‌نظیر‌اند، می ‌توان از این ظرفیت به بهترین شکلی استفاده کرد و با ایجاد این صنایع در استان از جمعیت بیکار می ‌کاهد و رونق اقتصادی را به همراه دارد این امر به یک سرمایه‌گذاری جهشی نیاز دارد که می‌ تواند از طریق همین حق آب تامین شود.
از سوی دیگر معادن سنگ، آهن، سنگ‌های تزئینی و آلومینیوم و طلای بسیاری در این منطقه وجود که گرفتار همان مساله خام فروشی شده‌اند و بی‌ کم و کاست از استان صادر می ‌شوند.
باید در برنامه توسعه استان بودجه‌ای هم در جهت ایجاد صنایع تبدیلی صنعتی و مدنی اختصاص یابد تا از این ظرفیت هنگفت و ارزشمند بتوان به نحو احسنت استفاده کرد به عنوان مثال به جای این که هزینه حمل و نقل بر ما تحمیل شود و 20 تن سنگ را به اصفهان و کشورهای عربی بفرستیم، آن را تبدیل به یک تن سنگ تزئینی کنیم و با ارزش بالاتر از استان صادر کنیم.
همچنین با توجه به موقعیت منطقه کردستان از نظر جغرافیایی این استان می‌ تواند در منطقه غرب به پایلوتی اقتصادی برای صادرات و واردات به منطقه عراق و ترکیه تبدیل شود و بسیاری از محصولات خود را بصورت مستقیم به این کشورها صادر کند، این صادرات را می‌ توان به بحث نیروهای متخصص نیز بسط داد.
یکی از ظرفیت‌هایی که به عنوان پیشنهاد برای اولین بار مطرح می‌شود، تعریف مفهوم توریسم پزشکی در منطقه است که با ایجاد بیمارستان‌های مجهز و در کنار آن مکان‌های اقامتی و تفریحی تحقق می ‌یابد.
از آنجایی که کشورهای عربی و کُردهای عراق خیلی تمایل دارند که از خدمات پزشکی ایران استفاده کنند اگر این خدمات در منطقه کردستان به آنها ارائه شود چون از نظر قومی راحت‌ترند قطعا ترجیح می ‌دهند در این منطقه به مداوای خود بپردازند.
در کنار هر بیمار که به کشور می‌آید همراه و همراهانی هستند که به امکانات مختلف از جمله اقامتی، وجود مترجم برای ارائه خدمات لازم و موارد دیگر نیاز دارند.
یک عراقی راحت است برای مداوای خود به سنندج بیاید تا تهران؛ چون در این صورت خانواده او نیز احساس راحتی می ‌کند و این قضیه مشمول صرف هزینه زیاد برای او نخواهد بود.
بنابراین کردستان بعنوان اقلیم مشترک می ‌تواند از این ظرفیت استفاده کند و در صورت سرمایه‌گذاری و توسعه خدمات درمانی و خدمات جانبی و استفاده از متخصصان متبحر از سراسر کشور، بازده قابل قبولی برای منطقه خواهد داشت که قطعا در اشتغالزایی پایدار نیز موثر خواهد بود، بخصوص الان که بحث ایجاد منطقه آزاد تجاری هم در استان مطرح است.
یکی دیگر از مواردی که نوید بخش روزگار روشنی در آینده کردستان است همین بحث ایجاد منطقه آزاد تجاری است که بسیاری از مردم و مقامات چشم انتظار آن هستند.
اگر چه ایجاد منطقه آزاد تجاری در بسیاری از استان ها جواب مطلوبی نداده و روندی دیگر را به خود گرفته است اما پیش بینی می‌شود در مورد کردستان با توجه به شرایطی که دارد این مساله معکوس باشد و شاید بتوان گفت که کردستان اولین جایی خواهد بود که ایجاد منطقه آزاد تجاری در آن به اهداف خود خواهد رسید.
بسیاری از سرمایه‌گذاران منتظرند این اتفاق بیفتد و سرمایه‌های خود را به منطقه بیاورند تا از گیر و گرفتاری‌های اداری و قوانین دست و پاگیر تجاری رهایی یابند و با استفاده از معافیت‌های مربوطه و در شرایطی که امنیت سرمایه‌هایشان تامین باشد اقدام به سرمایه‌گذاری کنند بنابراین می ‌توان بطور خلاصه به چهار ظرفیت برای بهره‌بری در سند توسعه استان کردستان اشاره کرد که به نظر می ‌رسد بسیار زود بازده هستند.
یک: در زمینه تعاملات دانشگاهی
دو: ایجاد صنایع تبدیلی
سه: ایجاد مرکزی پزشکی با محوریت پذیرش اتباع خارجی و در کنار رشد دادن مفهوم توریسم پزشکی
چهارم: ایجاد منطقه آزاد تجاری و استفاده از مزیت‌های آن

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

شهیدی که همواره بر تعداد یاران انقلاب می‌افزود

نگذاریم چراغ ها خاموش شوند

بهت نظاره به سیر اجاره

فقط «خون» جایگزین «خون»»

پالان از اسب افتاد

زندگی پلاستیکی؛ مرگ محیط زیست

راه های کاهش سرقت و حفاظت از اموال

شب نشینی شته ای سنندجی ها

کابوسی تمام نشدنی در جاده های کردستان/نفت کش ها بی ترمز می رانند

سرگردانی مدارس طبیعت

زیرساخت مخابراتی مشوق توسعه گردشگری روستایی

شاخه‌های بلوط آشیانه لک لک‌ها

درد دل با «به‌به»

نویسنده کتاب هستم، لطفا حمایتم کنید

شهید "هوشنگ رمضانزاده" با قرآن کریم همواره مانوس بود

روزی که مسیح کردستان به شهادت رسید

اهدای عضو؛ تولدی دوباره

شهیدی که در مقابل تیرهای بی امان دشمن سر خم نمی کرد

زنانی با دل های کبود

دردِ با نمک

مدیرانی که موجب رونق رسانه های غیر رسمی می شوند - امید بهمنی*

ویراژ آفرود در مهمترین تفرجگاه سنندجی ها

فتوای تاریخی آزادی بازی تخته نرد

قلم عشق بر صفحه نور

کهنسال‌ترین درختان کردستان را بشناسیم

اجرای «مستخدم ماشینی» در قروه/تصویری از ترس و تهدید

شیلات کردستان در یک قدمی توسعه

مهمانی خدا...

آفات کشاورزی در کردستان توسط 170 ایستگاه پیش آگاهی رصد می‌شود

قُل قُل طلا در قلقله ی سقز

آن ماه رمضان

شوراها از مردم برای مردم

"ما جوانان می توانیم"

بهار گیاه خواری با عطر طبیعت

اردیبهشت منفی صفر درجه

کتابخوانی و پاسداشت فرهنگ کردستان

موجی که بر سیل سوار شد

131 درصد مصوبات سفر سال 94 رئیس جمهور به کردستان محقق شد

روی دیگر باران

هنر، نوشدارویی بر نظام سلامت

پوشش همگانی سلامت برای همه در هر مکان

زاگرس در کابوس سال 99

شما که غریبه نیستید

چتر مرگ

بانه سرزمین جاذبه های طبیعی و تاریخی

عروس بانه در انتظار رخت سیاه

ویترین تاریخ و فرهنگ کُردها

گذری بر حمام تاریخی سقز که به موزه تبدیل شد

زندگی از کف ماهی قرمز سُر خورد

روستاهای بکر کردستان، مقصد خوبی برای گردشگران نوروزی