آخرين مطالب

منطقه آزاد و صنایع تبدیلی محورهای توسعه کردستان مقالات

منطقه آزاد و صنایع تبدیلی محورهای توسعه کردستان

  بزرگنمايي:

کرد آنلاین - هفته نامه بیانی در شماره 62 روز شنبه 15 اردیبهشت خود در مطلبی به قلم دکتر جمال مشتاق با عنوان منطقه آزاد و صنایع تبدیلی محورهای توسعه استان به بررسی این دو محور و تاثیر آن در توسعه استان کردستان پرداخته است.
در این مطلب آمده است: استان کردستان در شاهراه شمال به جنوب و شرق به غرب ایران قرار گرفته است و بیشترین مرز مشترک را با عراق و حتی ترکیه دارد؛ در همین راستا و با توجه به ظرفیت بالای علمی که در ایران است به خوبی می‌تواند با کشورهای همسایه وارد تعاملات علمی و پژوهشی بشود.
به راحتی می‌ توانیم از این فرصت استفاده کنیم و از کل منطقه دانشجو بپذیریم و یا اعضای هیات علمی ما می‌توانند در دانشگاه‌های عراق و ترکیه مشغول به فعالیت و تدریس در دوره‌های کوتاه مدت شوند.
در زمینه برگزاری همایش‌ها و کنفرانس‌ها هم می ‌توان از این موقعیت استفاده کرد و در یک تعامل دو سویه به گسترش فضای فرهنگی مشترک مبادرت ورزید که به دنبال آن مراودات تجاری و اقتصادی نیز وجود خواهد داشت.
از دیگر سو؛ از لحاظ موقعیت سوق‌الجیشی نیز این منطقه بسیار مهم و از نظر آب بی ‌نظیر است و سدهای زیادی هم دارد از این رو باید به مبحث حق آب که اخیرا زیاد مطرح می‌ شود توجه بسیاری نشان داد چون خود این موضوع می‌تواند در جهت توسعه استان کمک شایانی بکند.
کردستان از لحاظ آب بسیار غنی است اما از نظر کشاورزی بدلیل کم بودن زمین مسطح نمی‌تواند از این آب استفاده کند و با وجود سدهای متعدد در این استان بهره واقعی از آب را خودش نمی‌برد لذا با در نظر گرفتن این حق آبه برای استان براحتی می‌ توان در جهت صنعتی کردن سیستم کشاورزی موجود و به روز کردن راه‌های روستایی و ایجاد صنایع تبدیلی از آن سود برد.
این استان در حال حاضر درگیر خام فروشی است و از مهمترین نکاتی که در جهت توسعه باید مورد توجه قرار گیرد همین صنایع تبدیلی هستند.
با توجه به باغات موجود در منطقه که در کل کشور بی ‌نظیر‌اند، می ‌توان از این ظرفیت به بهترین شکلی استفاده کرد و با ایجاد این صنایع در استان از جمعیت بیکار می ‌کاهد و رونق اقتصادی را به همراه دارد این امر به یک سرمایه‌گذاری جهشی نیاز دارد که می‌ تواند از طریق همین حق آب تامین شود.
از سوی دیگر معادن سنگ، آهن، سنگ‌های تزئینی و آلومینیوم و طلای بسیاری در این منطقه وجود که گرفتار همان مساله خام فروشی شده‌اند و بی‌ کم و کاست از استان صادر می ‌شوند.
باید در برنامه توسعه استان بودجه‌ای هم در جهت ایجاد صنایع تبدیلی صنعتی و مدنی اختصاص یابد تا از این ظرفیت هنگفت و ارزشمند بتوان به نحو احسنت استفاده کرد به عنوان مثال به جای این که هزینه حمل و نقل بر ما تحمیل شود و 20 تن سنگ را به اصفهان و کشورهای عربی بفرستیم، آن را تبدیل به یک تن سنگ تزئینی کنیم و با ارزش بالاتر از استان صادر کنیم.
همچنین با توجه به موقعیت منطقه کردستان از نظر جغرافیایی این استان می‌ تواند در منطقه غرب به پایلوتی اقتصادی برای صادرات و واردات به منطقه عراق و ترکیه تبدیل شود و بسیاری از محصولات خود را بصورت مستقیم به این کشورها صادر کند، این صادرات را می‌ توان به بحث نیروهای متخصص نیز بسط داد.
یکی از ظرفیت‌هایی که به عنوان پیشنهاد برای اولین بار مطرح می‌شود، تعریف مفهوم توریسم پزشکی در منطقه است که با ایجاد بیمارستان‌های مجهز و در کنار آن مکان‌های اقامتی و تفریحی تحقق می ‌یابد.
از آنجایی که کشورهای عربی و کُردهای عراق خیلی تمایل دارند که از خدمات پزشکی ایران استفاده کنند اگر این خدمات در منطقه کردستان به آنها ارائه شود چون از نظر قومی راحت‌ترند قطعا ترجیح می ‌دهند در این منطقه به مداوای خود بپردازند.
در کنار هر بیمار که به کشور می‌آید همراه و همراهانی هستند که به امکانات مختلف از جمله اقامتی، وجود مترجم برای ارائه خدمات لازم و موارد دیگر نیاز دارند.
یک عراقی راحت است برای مداوای خود به سنندج بیاید تا تهران؛ چون در این صورت خانواده او نیز احساس راحتی می ‌کند و این قضیه مشمول صرف هزینه زیاد برای او نخواهد بود.
بنابراین کردستان بعنوان اقلیم مشترک می ‌تواند از این ظرفیت استفاده کند و در صورت سرمایه‌گذاری و توسعه خدمات درمانی و خدمات جانبی و استفاده از متخصصان متبحر از سراسر کشور، بازده قابل قبولی برای منطقه خواهد داشت که قطعا در اشتغالزایی پایدار نیز موثر خواهد بود، بخصوص الان که بحث ایجاد منطقه آزاد تجاری هم در استان مطرح است.
یکی دیگر از مواردی که نوید بخش روزگار روشنی در آینده کردستان است همین بحث ایجاد منطقه آزاد تجاری است که بسیاری از مردم و مقامات چشم انتظار آن هستند.
اگر چه ایجاد منطقه آزاد تجاری در بسیاری از استان ها جواب مطلوبی نداده و روندی دیگر را به خود گرفته است اما پیش بینی می‌شود در مورد کردستان با توجه به شرایطی که دارد این مساله معکوس باشد و شاید بتوان گفت که کردستان اولین جایی خواهد بود که ایجاد منطقه آزاد تجاری در آن به اهداف خود خواهد رسید.
بسیاری از سرمایه‌گذاران منتظرند این اتفاق بیفتد و سرمایه‌های خود را به منطقه بیاورند تا از گیر و گرفتاری‌های اداری و قوانین دست و پاگیر تجاری رهایی یابند و با استفاده از معافیت‌های مربوطه و در شرایطی که امنیت سرمایه‌هایشان تامین باشد اقدام به سرمایه‌گذاری کنند بنابراین می ‌توان بطور خلاصه به چهار ظرفیت برای بهره‌بری در سند توسعه استان کردستان اشاره کرد که به نظر می ‌رسد بسیار زود بازده هستند.
یک: در زمینه تعاملات دانشگاهی
دو: ایجاد صنایع تبدیلی
سه: ایجاد مرکزی پزشکی با محوریت پذیرش اتباع خارجی و در کنار رشد دادن مفهوم توریسم پزشکی
چهارم: ایجاد منطقه آزاد تجاری و استفاده از مزیت‌های آن
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

چرخش واقعیت در«اتوبان سکوت»/زخم ماندگار از جنگ

به شمارش افتادن نفس درختان بلوط/ آغاز انقراض ششم در کردستان

بن‌بست عاطفی از علل خودکشی در جوانان است

توسعه گردشگری با رنگ و بوی بومی و فرهنگی

استرس در میان سالی موجب کوچک شدن مغز می شود

مردم منطقه‌ای که هم اهل این کشورند و هم آن کشور

رنج روستاهای قروه از ضعف زیرساختی/تسریع در اقدام عملی

دبه به دستان دغدغه مند

تجلی خوشنویسی در کُنج دستفروشی

ورود فاضلاب به زریبار ادامه دارد/ نسخه پیچی جدید برای نجات تالاب

پرینترهای سه بعدی برای تولید استیک وارد رستوران ها می شوند

70 کودک نایسری بی‌شناسنامه هستند

یاد نیمکت‌های سه نفره و گچ و تخته سیاه بخیر...

شادی و نشاطی از جنس دانایی

تغییری از جنس تضییع

اضطراب مسیر مدرسه

پنج روش مؤثر برای خالی کردن حافظه گوشی‌ های اندرویدی

وجود سینماگران توانمند و موفق، اما حمایت‌های حداقلی!

بخت گشایی در کف خیابان

کودکانه‌های گمشده در زنانگی‌های تحمیلی

"گلین" عروس منطقه ژاوه‌رود کردستان

بی بازاری جمعه بازار خاتون!

چشمه های معدنی، ظرفیت های ارزشمند فراموش شده

جلسات، آفتی بر جان مدیران و مردم

من فقط یک خبرنگارم...

گورستان خوابی! آسیبی جدی در بین کارتن خواب‌ها

گل هایی که در خواب پرپر شدند

شرایط سخت تولید موادخوراکی در مریخ

توسعه پایدار قیچی و حذف ردپای نفت از منابع آبی کردستان

نهاد داوری از تئوری تا عمل - ایرج نگهدار*

کوچ آسیب‌های اجتماعی از زیر پوست شهر

آرش جمعه زنگ نزد!

گذری بر وضعیت مراکز غیر دولتی توانبخشی در کردستان

ناشنوایی سیستماتیک در حل مشکلات

دست فروشی یا مغازه به دوشی -

پیشاهنگی خلق فرصت و ثروت در کردستان به جوانان سپرده شد

بازار قدیمی عصر صفوی از سکه افتاده

بانویی که تابوشکن شد

ره سدهای کردستان به ترکستان

مشاغل خانگی فرصتی برای رونق بازار "صنایع چوبی"

روستاییان کردستان دیر به شهر می رسند - عبدالله رحمانی*

ترافیک جشنواره‌ای در کردستان

یاد بگیرید که به درون خود گوش کنید

شوکت شیان در تلالو طلای سرخ کردستان خودنمایی می کند

بزن مرشد که یادت بخیر... به بهانه روز فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای

بختک گرد و غبار به جان کردستان افتاد

جام جهانی 2018 و زیست اجتماعی شهروندان

رشد بی ‌تفاوتی اجتماعی

مخترع کردستانی شوفر را ساخت اما حساب‌‌ هایش مسدود شد

خداوند چه کسانی را دوست دارد؟