عصر کرد

آخرين مطالب

فرصت کم بانک‌های کردستان برای جذب اعتبارات توسعه اشتغال اقتصادي

فرصت کم بانک‌های کردستان برای جذب اعتبارات توسعه اشتغال

  بزرگنمايي:

کرد آنلاین - سنندج - کمتر از 2 ماه برای جذب اعتبارات اشتغال فراگیر و روستایی فرصت باقی مانده است و بانک های عامل پرداخت این تسهیلات در کردستان باید از این فرصت به عنوان حرکتی به سمت توسعه اشتغال استان استفاده کنند تا در جذب سهمیه تخصیص داده شده از سوی دولت، عاجز نمانند.
به گزارش خبرنگار ایرنا، بانک ها در بیشتر اوقات متهم اصلی عدم جذب اعتبارات اشتغالزایی هستند و مردم نگاهی بدبینانه نسبت به آنها دارند.
15 خرداد سال 97 آخرین مهلت جذب سهمیه اختصاص یافته در بخش های اشتغال فراگیر، اشتغال پایدار روستایی و مشاغل خانگی است که بانک ها باید از این فرصت کوتاه برای خروج از این اتهام ها بهترین استفاده را ببرند.
نخستین کارگروه تحصصی اشتغال کردستان در سال جاری عصر دوشنبه به ریاست بهمن مرادنیا استاندار و حضور مدیران بانک ها و دستگاه های اجرایی عضو برگزار شد و در آن میزان پرداختی تسهیلات مذکور از سوی هشت بانک عامل در استان بررسی شد که تنها بانک ملت عملکردی قابل دفاع داشت و باقی بانک ها در این بخش ناتوان بودند هر چند آنها علت عدم پرداخت سهمیه ابلاغی خود را راه اندازی دیر هنگام سامانه کارا یا ناقص بودن پرونده متقاضیان معرفی شده، اعلام کردند.
موضوعی که در این کارگروه بیشتر به آن توجه شد عملکرد بانک ملت بود که سهم بسزایی در پرداخت تسهیلات حوزه اشتغال داشته است بطوریکه مسئولان استان کردستان میزان تسهیلات پرداختی به طرح اشتغال پایدار توسط هشت بانک استان را 738 میلیارد ریال از 6 هزار و 420 میلیارد ریال سهمیه مصوب اعلام کردند که بانک ملت به تنهایی سهم 560 میلیارد ریالی از این میزان دارد.
استاندار کردستان در این کارگروه گفت: عملکرد بانک های استان در پرداخت تسهیلات اشتغالزایی و حمایت از تولید تفاوت معناداری دارد که این مساله به هیچ عنوان توجیه پذیر نیست.
بهمن مرادنیا افزود: برخی مسئولان دستگاه های اجرایی و روسای بانک های عامل استان علت پرداخت کم تسهیلات را راه اندازی دیر هنگام سامانه کارا اعلام می کنند که اگر این عامل درست باشد یا عملکرد بانک ملت دارای شبهه بوده یا اینکه سایر بانک‌ها، اهمیت ایجاد اشتغال را درک نکرده اند.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کردستان نیز در این کارگروه به علت های عدم پرداخت به هنگام تسهیلات از سوی بانک های عامل اشاره کرد و گفت: مقرر بود سامانه کارا تا پایان شهریور سال گذشته راه اندازی شود تا بانک های عامل نسبت به پرداخت تسهیلات اقدام کنند اما این سامانه با تاخیری چند ماهه در اسفند راه اندازی شد.
حسین فیروزی سهمیه اختصاص یافته به بانک های استان را شامل 800 میلیارد ریال بانک ملت، یک هزار و 200 میلیارد ریال بانک ملی، 800 میلیارد ریال بانک سپه، 800 میلیارد ریال بانک تجارت، 94 میلیارد ریال بانک صادرات، 64 میلیارد ریال بانک رفاه، 960 میلیارد ریال بانک کشاورزی و 480 میلیارد ریال بانک توسعه تعاون اعلام کرد.
وی با بیان اینکه تاکنون 738 میلیارد ریال تسهیلات به متقاضیان پرداخت شده است، افزود: بانک ملت از این میزان به تنهایی سهم 560 میلیارد ریالی دارد و هفت بانک دیگر سهم 178 میلیارد ریالی دارند.
به گفته وی، عملکرد بانک ملت در این اقدام قابل دفاع است چرا که مدیر امور شعب این بانک شخصا پیگیر پرداخت تسهیلات به متقاضیان بود اما عملکرد سایر بانک های عامل ناچیز و غیر قابل دفاع است.
فیروزی اضافه کرد: از محل اعتبارات بخش اشتغال پایدار روستایی نیز 2 هزار و 400 میلیارد ریال در شش زمینه به استان کردستان تخصیص یافته است.
وی افزود: 45 درصد از این میزان به بخش کشاورزی، 15 درصد به بخش خدماتی و آی تی، 10 درصد صنایع و معادن مستقر در روستاها، 10 درصد گردشگری، 10 درصد فرش دستباف و صنایع دستی و 10 درصد سرمایه در گردش واحدهای تولیدی روستایی است.
فیروزی با اشاره به اینکه تاکنون جذب قابل توجهی از این تسهیلات توسط بانک ها صورت نگرفته است، یادآور شد: آخرین مهلت جذب تسهیلات اشتغال فراگیر و اشتغال پایدار روستایی 15 خرداد سال جاری است.
معاون هماهنگی توسعه منابع اقتصادی کردستان خواستار توجه جدی به مساله جذب اعتبارات از سوی بانک ها و دستگاه های ذیربط شد و گفت: انتظار می رود دستگاه های اجرایی در یک هفته آینده اطلاعات متقاضیان را ثبت کنند و بانک ها نیز نسبت به پرداخت تسهیلات طرح های معرفی شده اقدام کنند.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کردستان هم در این کارگروه با بیان اینکه هدف دولت از اجرای طرح های حمایت از اشتغال فراهم آوردن فرصت های شغلی واقعی در جامعه است، گفت: این سازمان مسئول راستی آزمایی و ارائه گزارش نظارتی طرح های حمایتی به دولت شده است.
بهرام نصرالهی زاده اظهار کرد: تثبیت اشتغال موجود، رونق تولید و ایجاد اشتغال خلاصه اهداف دولت بود و مقرر شد تخصیص های مرحله دوم طرح اشتغال فراگیر، اشتغال پایدار روستایی و مشاغل خانگی بر اساس گزارش نظارتی این سازمان داده شود.
وی افزود: با توجه به اینکه پرداخت تسهیلات به علت برخی مشکلات از جمله راه اندازی دیرهنگام سامانه کارا با تاخیر آغاز شد و به همین دلیل سازمان برنامه و بودجه کردستان، جلسات نظارتی خود را شروع نکرده است.
وی تاکید کرد: در هفته جاری اولین جسله نظارتی این سازمان آغاز می شود و سازمان برنامه و بودجه کردستان بدور از نگاه مچ گیرانه اقدام به بررسی عملکرد دستگاه های اجرایی و بانک ها می کند.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان هم در این کارگروه گفت: تاکنون در بخش اشتغال فراگیر تعداد طرح های ثبت شده در سامانه 488 طرح با یک هزار و 640 میلیارد ریال و اشتغال زایی 2 هزار و 403 نفر است که از این میزان 738 میلیارد ریال برای 77 طرح با 712 نفر اشتغالزایی پرداخت شده است.
برهان صلواتی افزود: در طرح اشتغال پایدار روستایی نیز تاکنون 742 طرح با یک هزار و 275 میلیارد ریال به بانک های عامل معرفی شده که 11 میلیارد و 710 میلیون ریال به هفت طرح پرداخت شده است.
به گفته وی، در بخش طرح توسعه مشاعل خانگی نیز که 335 میلیارد ریال اعتبار مصوب دارد و 50 درصد آن تاکنون تخصیص یافته است، 2 هزار و 234 طرح به مبلغ 132 میلیارد و 600 میلیون ریال به بانک ها معرفی شده است.
وی افزود: بانک های عامل به یک هزار و 432 پرونده به مبلغ 84 میلیارد ریال تسهیلات پرداختی از محل این مصوبات داشته اند.
صلواتی اجرای طرح کارورزی را از دیگر طرح های دولت برای حمایت از اشتغال و کارآفرینی در کشور دانست و گفت: در بخش کارورزی تاکنون 9 هزار و 632 نفر در سامانه کارا ثبت نام کرده اند که از این تعداد، 804 کارآموز در محل کار با موافقت کارفرما مشغول بکار شده اند.
سیامک حاجی عباسی مدیر امور شعب بانک ملی کردستان نیز در این کارگروه گفت: بانک ها به عنوان بانک دولتی محدودیتی در پرداخت تسهیلات ندارد اما سرعت بخشیدن در این پرداخت ها نیازمند تکمیل بودن پرونده ها، مدارک و همچنین پیگیری متقاضیان است.
به گزارش ایرنا، دولت در سه حوزه منسجم برای رفع مشکلات اشتغال در کشور به صورت ویژه ورود کرده است، سهم استان کردستان از اشتغال فراگیر 6 هزار و 420 میلیارد ریال، اشتغال روستایی 2 هزار و 600 میلیارد ریال و مشاغل خانگی 335 میلیارد ریال است.
3034/9102

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تدوین برنامه های مطالعاتی توسعه روستایی کردستان آغاز شد

حجم آب ورودی به سدهای کردستان 77 درصد افزایش یافت

تکیه بر ظرفیت‌های داخلی راهکاری مناسب در جهت رونق تولید ملی است

فعالیت 24 ساعته گمرک باشماق در ایام نوروز

82 واحد صنفی متخلف در مریوان به تعزیرات حکومتی معرفی شدند

خیز بلند برای تکمیل راه آهن میاندوآب – سقز

ساخت راه آهن میاندوآب - سقز در بودجه 98 اعتبار گرفته است

ایجاد امنیت روانی برای روستاییان کاری توسعه ای است

1767 تن میوه شب عید در 95 جایگاه در کردستان توزیع می شود

تقویت بخش کشاورزی می تواند ما را به استقلال غذایی برساند

روستاهای دارای سکنه بیجار از نعمت کنتور ثابت بهره مند شدند

15 مورد رفع تصرف بستر رودخانه ها در سروآباد انجام شد

بیش از چهار میلیون لیتر سوخت در سروآباد توزیع شد

رئیس اتاق بازرگانی سنندج در سمت خود ابقاء شد

تمام جاده سقز – بانه به پیمانکاران واگذار شود

ممنوعیت واردات دام سنگین از مرزهای کردستان برداشته می شود

بیش از 2 میلیون لیتر سوخت قاچاق در کردستان کشف شد

آموزش مصرف بهینه آب در جامعه نهادینه شود

306 طرح در روستاهای سقز اجرا شده است

صادرات 24 میلیون لیتر نفت گاز به اقلیم کردستان عراق

رشد 60 برابری شهرک سازی صنعتی در کردستان

55 باند قاچاق امسال در کردستان متلاشی شده است

5 سد استان در حال سر ریز شدن هستند

912 پرونده تخلف در طرح نظارت نوروزی کردستان تشکیل شد

طرح ویژه ساماندهی تپه‌های سنندج بررسی شد

9644گواهینامه کنترل کیفیت کالاهای صادراتی در کردستان صادر شد

تدابیر لازم برای رفاه حال مسافران نوروزی اتخاذ شود

قیمت میوه شب عید کردستان تعیین شد

مشارکت 2,6 میلیارد تومانی کردستانی‌ها در جشن نیکوکاری

500 هزار نفر مهاجر در کردستان زندگی می‌کنند

حکم استرداد 5 میلیون و 400 یورویی و تعلیق کارت بازرگانی مدیر عامل شرکت بازرگانی

38 هکتار از اراضی ملی برای اجرای طرح های کشاورزی واگذار شد

امسال 105 میلیون مترمکعب آب شرب در کردستان تولید شد

مشکلی در تامین کالاهای اساسی در کردستان وجود ندارد

7 میلیون تُن به ذخایر معدنی کردستان افزوده شد

7 میلیون تُن به ذخایر معدنی کردستان افزوده شد

هفت درصد از منابع آب سطحی کشور در کردستان قرار دارد

مرکز فرهنگی گلزار شهدای سنندج نیازمند تامین اعتبار است

قاچاق دام در کردستان وجود ندارد/ دام از سایر استان ها به مقصد کشورهای عربی قاچاق می شود

52 باب جایگاه CNG کردستان آماده خدمات رسانی به مسافران نوروزی

جلوگیری از صادرات دام به استان های دیگر موجب افزایش قیمت گوشت می شود

گردشگری رویداد محور، درآمدزاترین نوع گردشگری است

کردستانی‌ها 20 میلیارد تومان زکات پرداخت کردند

پیش بینی تولید یک میلیون و 192 هزار تُن گندم در کردستان

اشتغالزایی برای 3 هزار مددجوی کردستانی

فرسایش خاک و تبخیر آب بزرگترین چالش کشور است/کردستان ظرفیت مدیریت این چالش ها را دارد

سه طرح پیشران کشاورزی در کردستان اجرا می‌شود

از فرضیه‌های دایی جان ناپلئونی دست بردارید

افزایش مصرف 13 درصدی مشترکین گاز کردستان در اسفندماه

چرا کردستان در راس تورم کشور قرار دارد؟