آخرين مطالب

فرصت کم بانک‌های کردستان برای جذب اعتبارات توسعه اشتغال اقتصادي

فرصت کم بانک‌های کردستان برای جذب اعتبارات توسعه اشتغال

  بزرگنمايي:

کرد آنلاین - سنندج - کمتر از 2 ماه برای جذب اعتبارات اشتغال فراگیر و روستایی فرصت باقی مانده است و بانک های عامل پرداخت این تسهیلات در کردستان باید از این فرصت به عنوان حرکتی به سمت توسعه اشتغال استان استفاده کنند تا در جذب سهمیه تخصیص داده شده از سوی دولت، عاجز نمانند.
به گزارش خبرنگار ایرنا، بانک ها در بیشتر اوقات متهم اصلی عدم جذب اعتبارات اشتغالزایی هستند و مردم نگاهی بدبینانه نسبت به آنها دارند.
15 خرداد سال 97 آخرین مهلت جذب سهمیه اختصاص یافته در بخش های اشتغال فراگیر، اشتغال پایدار روستایی و مشاغل خانگی است که بانک ها باید از این فرصت کوتاه برای خروج از این اتهام ها بهترین استفاده را ببرند.
نخستین کارگروه تحصصی اشتغال کردستان در سال جاری عصر دوشنبه به ریاست بهمن مرادنیا استاندار و حضور مدیران بانک ها و دستگاه های اجرایی عضو برگزار شد و در آن میزان پرداختی تسهیلات مذکور از سوی هشت بانک عامل در استان بررسی شد که تنها بانک ملت عملکردی قابل دفاع داشت و باقی بانک ها در این بخش ناتوان بودند هر چند آنها علت عدم پرداخت سهمیه ابلاغی خود را راه اندازی دیر هنگام سامانه کارا یا ناقص بودن پرونده متقاضیان معرفی شده، اعلام کردند.
موضوعی که در این کارگروه بیشتر به آن توجه شد عملکرد بانک ملت بود که سهم بسزایی در پرداخت تسهیلات حوزه اشتغال داشته است بطوریکه مسئولان استان کردستان میزان تسهیلات پرداختی به طرح اشتغال پایدار توسط هشت بانک استان را 738 میلیارد ریال از 6 هزار و 420 میلیارد ریال سهمیه مصوب اعلام کردند که بانک ملت به تنهایی سهم 560 میلیارد ریالی از این میزان دارد.
استاندار کردستان در این کارگروه گفت: عملکرد بانک های استان در پرداخت تسهیلات اشتغالزایی و حمایت از تولید تفاوت معناداری دارد که این مساله به هیچ عنوان توجیه پذیر نیست.
بهمن مرادنیا افزود: برخی مسئولان دستگاه های اجرایی و روسای بانک های عامل استان علت پرداخت کم تسهیلات را راه اندازی دیر هنگام سامانه کارا اعلام می کنند که اگر این عامل درست باشد یا عملکرد بانک ملت دارای شبهه بوده یا اینکه سایر بانک‌ها، اهمیت ایجاد اشتغال را درک نکرده اند.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کردستان نیز در این کارگروه به علت های عدم پرداخت به هنگام تسهیلات از سوی بانک های عامل اشاره کرد و گفت: مقرر بود سامانه کارا تا پایان شهریور سال گذشته راه اندازی شود تا بانک های عامل نسبت به پرداخت تسهیلات اقدام کنند اما این سامانه با تاخیری چند ماهه در اسفند راه اندازی شد.
حسین فیروزی سهمیه اختصاص یافته به بانک های استان را شامل 800 میلیارد ریال بانک ملت، یک هزار و 200 میلیارد ریال بانک ملی، 800 میلیارد ریال بانک سپه، 800 میلیارد ریال بانک تجارت، 94 میلیارد ریال بانک صادرات، 64 میلیارد ریال بانک رفاه، 960 میلیارد ریال بانک کشاورزی و 480 میلیارد ریال بانک توسعه تعاون اعلام کرد.
وی با بیان اینکه تاکنون 738 میلیارد ریال تسهیلات به متقاضیان پرداخت شده است، افزود: بانک ملت از این میزان به تنهایی سهم 560 میلیارد ریالی دارد و هفت بانک دیگر سهم 178 میلیارد ریالی دارند.
به گفته وی، عملکرد بانک ملت در این اقدام قابل دفاع است چرا که مدیر امور شعب این بانک شخصا پیگیر پرداخت تسهیلات به متقاضیان بود اما عملکرد سایر بانک های عامل ناچیز و غیر قابل دفاع است.
فیروزی اضافه کرد: از محل اعتبارات بخش اشتغال پایدار روستایی نیز 2 هزار و 400 میلیارد ریال در شش زمینه به استان کردستان تخصیص یافته است.
وی افزود: 45 درصد از این میزان به بخش کشاورزی، 15 درصد به بخش خدماتی و آی تی، 10 درصد صنایع و معادن مستقر در روستاها، 10 درصد گردشگری، 10 درصد فرش دستباف و صنایع دستی و 10 درصد سرمایه در گردش واحدهای تولیدی روستایی است.
فیروزی با اشاره به اینکه تاکنون جذب قابل توجهی از این تسهیلات توسط بانک ها صورت نگرفته است، یادآور شد: آخرین مهلت جذب تسهیلات اشتغال فراگیر و اشتغال پایدار روستایی 15 خرداد سال جاری است.
معاون هماهنگی توسعه منابع اقتصادی کردستان خواستار توجه جدی به مساله جذب اعتبارات از سوی بانک ها و دستگاه های ذیربط شد و گفت: انتظار می رود دستگاه های اجرایی در یک هفته آینده اطلاعات متقاضیان را ثبت کنند و بانک ها نیز نسبت به پرداخت تسهیلات طرح های معرفی شده اقدام کنند.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کردستان هم در این کارگروه با بیان اینکه هدف دولت از اجرای طرح های حمایت از اشتغال فراهم آوردن فرصت های شغلی واقعی در جامعه است، گفت: این سازمان مسئول راستی آزمایی و ارائه گزارش نظارتی طرح های حمایتی به دولت شده است.
بهرام نصرالهی زاده اظهار کرد: تثبیت اشتغال موجود، رونق تولید و ایجاد اشتغال خلاصه اهداف دولت بود و مقرر شد تخصیص های مرحله دوم طرح اشتغال فراگیر، اشتغال پایدار روستایی و مشاغل خانگی بر اساس گزارش نظارتی این سازمان داده شود.
وی افزود: با توجه به اینکه پرداخت تسهیلات به علت برخی مشکلات از جمله راه اندازی دیرهنگام سامانه کارا با تاخیر آغاز شد و به همین دلیل سازمان برنامه و بودجه کردستان، جلسات نظارتی خود را شروع نکرده است.
وی تاکید کرد: در هفته جاری اولین جسله نظارتی این سازمان آغاز می شود و سازمان برنامه و بودجه کردستان بدور از نگاه مچ گیرانه اقدام به بررسی عملکرد دستگاه های اجرایی و بانک ها می کند.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان هم در این کارگروه گفت: تاکنون در بخش اشتغال فراگیر تعداد طرح های ثبت شده در سامانه 488 طرح با یک هزار و 640 میلیارد ریال و اشتغال زایی 2 هزار و 403 نفر است که از این میزان 738 میلیارد ریال برای 77 طرح با 712 نفر اشتغالزایی پرداخت شده است.
برهان صلواتی افزود: در طرح اشتغال پایدار روستایی نیز تاکنون 742 طرح با یک هزار و 275 میلیارد ریال به بانک های عامل معرفی شده که 11 میلیارد و 710 میلیون ریال به هفت طرح پرداخت شده است.
به گفته وی، در بخش طرح توسعه مشاعل خانگی نیز که 335 میلیارد ریال اعتبار مصوب دارد و 50 درصد آن تاکنون تخصیص یافته است، 2 هزار و 234 طرح به مبلغ 132 میلیارد و 600 میلیون ریال به بانک ها معرفی شده است.
وی افزود: بانک های عامل به یک هزار و 432 پرونده به مبلغ 84 میلیارد ریال تسهیلات پرداختی از محل این مصوبات داشته اند.
صلواتی اجرای طرح کارورزی را از دیگر طرح های دولت برای حمایت از اشتغال و کارآفرینی در کشور دانست و گفت: در بخش کارورزی تاکنون 9 هزار و 632 نفر در سامانه کارا ثبت نام کرده اند که از این تعداد، 804 کارآموز در محل کار با موافقت کارفرما مشغول بکار شده اند.
سیامک حاجی عباسی مدیر امور شعب بانک ملی کردستان نیز در این کارگروه گفت: بانک ها به عنوان بانک دولتی محدودیتی در پرداخت تسهیلات ندارد اما سرعت بخشیدن در این پرداخت ها نیازمند تکمیل بودن پرونده ها، مدارک و همچنین پیگیری متقاضیان است.
به گزارش ایرنا، دولت در سه حوزه منسجم برای رفع مشکلات اشتغال در کشور به صورت ویژه ورود کرده است، سهم استان کردستان از اشتغال فراگیر 6 هزار و 420 میلیارد ریال، اشتغال روستایی 2 هزار و 600 میلیارد ریال و مشاغل خانگی 335 میلیارد ریال است.
3034/9102
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

خسارت‎ خشکسالی و سرمازدگی با تغذیه گیاهی کم می شود

405 جلد سند مالکیت روستایی در کامیاران صادر شد

200 میلیون دلار برای طرح آبخیزداری کشور اختصاص می یابد

انعقاد تفاهم نامه جهاددانشگاهی استان کردستان و فروشگاه اینترنتی کوردکالا

جنگل های زاگرس 40 درصد منابع آبی کشور را تامین می کنند

مسئولان کشوری حفظ منابع طبیعی کردستان را در کانون توجه قرار دهند

معادن کوچک و غیرفعال کردستان فعال می شوند

بانک ها کار آفرینی را در جامعه احیا کنند

مبارزه با آفت جوانه خوار در جنگل های کردستان آغاز شد

خسارت کشاورزان خسارت دیده از سرمای بهاره جبران می شود

سرما 1500 میلیارد ریال به باغات کردستان خسارت زد

300 هکتار زمین صنعتی در کردستان آماده واگذاری است

154 طرح اشتغالزایی در کامیاران تسهیلات گرفتند

درخواست تجار بانه برای اخذ تخفیف 50 درصدی گمرک ممکن نیست

مطالبات بازاریان در اجرای طرح مبادلات مرزی پیگیری می‌شود

اجرای طرح تکاپو باعث تولید شغل و درآمد پایدار می شود

شکستگی لوله عامل تغییر رنگ آب شرب در شهرک بهاران بود

51 میلیارد ریال درآمد منابع طبیعی کردستان از معادن وصول شد

اهالی بانه چشم انتظار بازگشایی مرزها برای امرار معاش خود هستند

4160 مددجوی امداد کردستان تسهیلات قرض الحسنه گرفتند

بازارچه سیرانبند آماده اجرای طرح مبادلات مرزی است

کارآفرینی که مصداق شعار "خواستن توانستن" است

کمیته امداد استان رتبه اول اشتغالزایی کردستان را کسب کرد

فرماندار: بانه در راستای شکوفایی اقتصادی گام بر می دارد

رشد 10 درصدی ترددها در مرز باشماق

تداوم اعتصاب بازاریان و مردم بانه برای چهارمین روز متوالی/سفره خالی ما نان می خواهد

ظرفیت مخازن آب سدهای کردستان تکمیل شد

سرمازدگی به 1400 هکتار باغ در بیجار خسارت زد

سرمایه گذار معدن ساریگونی حساب بانکی خود را به کردستان بیاورد

530 هکتار زمین کشاورزی کامیاران زیر کشت کلزا رفت

تولید و سرمایه‌گذاری در مناطق مرزی باید شکل بگیرد

استاندار: بانک‌ها ریسک‌پذیر و حامی تولید در کردستان باشند

جهاد کشاورزی کردستان در خصوص سرمازدگی باغات هشدار داد

8000 سند مالکیت روستایی و شهری در قروه صادر شد

ظرفیت تولید 200 کیلو وات برق در کردستان ایجاد شد

کمپین حمایت از کالای داخلی در کامیاران تشکیل شد

پارسال مصرف آب در کردستان چهار درصد افزایش یافت

1382 زن مددجوی کمیته امداد کردستان صاحب شغل شدند

معدن ستون تحقق اقتصاد مقاومتی است

اخطار به 56 متخلف تغییر کاربری غیر مجاز در تعطیلات نوروزی 1397

ورود دام مازاد به مراتع کردستان ممنوع است

رشد 4 درصدی مصرف آب در شهرهای کردستان

درآمد مازاد دولت از محل افزایش قیمت ارز صرف مسائل زیربنایی می‌شود

سه هزار تن کالای اساسی در کردستان توزیع شد

رویکرد امور مالیاتی کردستان حمایت از واحدهای تولیدی است

رشد کردستان نیازمند قرار گیری تولید در محوریت اصلی است

615 هزار کردستانی زیر پوشش خدمات تامین اجتماعی هستند

سمپاشی 466هزار هکتار زمین زراعی در حال انجام است

تولید باید محور اصلی اقدامات توسعه و رشد اقتصادی کردستان باشد

تراز تجاری مثبت گمرکات استان کردستان طی سال گذشته