آخرين مطالب

فرصت کم بانک‌های کردستان برای جذب اعتبارات توسعه اشتغال اقتصادي

فرصت کم بانک‌های کردستان برای جذب اعتبارات توسعه اشتغال

  بزرگنمايي:

کرد آنلاین - سنندج - کمتر از 2 ماه برای جذب اعتبارات اشتغال فراگیر و روستایی فرصت باقی مانده است و بانک های عامل پرداخت این تسهیلات در کردستان باید از این فرصت به عنوان حرکتی به سمت توسعه اشتغال استان استفاده کنند تا در جذب سهمیه تخصیص داده شده از سوی دولت، عاجز نمانند.
به گزارش خبرنگار ایرنا، بانک ها در بیشتر اوقات متهم اصلی عدم جذب اعتبارات اشتغالزایی هستند و مردم نگاهی بدبینانه نسبت به آنها دارند.
15 خرداد سال 97 آخرین مهلت جذب سهمیه اختصاص یافته در بخش های اشتغال فراگیر، اشتغال پایدار روستایی و مشاغل خانگی است که بانک ها باید از این فرصت کوتاه برای خروج از این اتهام ها بهترین استفاده را ببرند.
نخستین کارگروه تحصصی اشتغال کردستان در سال جاری عصر دوشنبه به ریاست بهمن مرادنیا استاندار و حضور مدیران بانک ها و دستگاه های اجرایی عضو برگزار شد و در آن میزان پرداختی تسهیلات مذکور از سوی هشت بانک عامل در استان بررسی شد که تنها بانک ملت عملکردی قابل دفاع داشت و باقی بانک ها در این بخش ناتوان بودند هر چند آنها علت عدم پرداخت سهمیه ابلاغی خود را راه اندازی دیر هنگام سامانه کارا یا ناقص بودن پرونده متقاضیان معرفی شده، اعلام کردند.
موضوعی که در این کارگروه بیشتر به آن توجه شد عملکرد بانک ملت بود که سهم بسزایی در پرداخت تسهیلات حوزه اشتغال داشته است بطوریکه مسئولان استان کردستان میزان تسهیلات پرداختی به طرح اشتغال پایدار توسط هشت بانک استان را 738 میلیارد ریال از 6 هزار و 420 میلیارد ریال سهمیه مصوب اعلام کردند که بانک ملت به تنهایی سهم 560 میلیارد ریالی از این میزان دارد.
استاندار کردستان در این کارگروه گفت: عملکرد بانک های استان در پرداخت تسهیلات اشتغالزایی و حمایت از تولید تفاوت معناداری دارد که این مساله به هیچ عنوان توجیه پذیر نیست.
بهمن مرادنیا افزود: برخی مسئولان دستگاه های اجرایی و روسای بانک های عامل استان علت پرداخت کم تسهیلات را راه اندازی دیر هنگام سامانه کارا اعلام می کنند که اگر این عامل درست باشد یا عملکرد بانک ملت دارای شبهه بوده یا اینکه سایر بانک‌ها، اهمیت ایجاد اشتغال را درک نکرده اند.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کردستان نیز در این کارگروه به علت های عدم پرداخت به هنگام تسهیلات از سوی بانک های عامل اشاره کرد و گفت: مقرر بود سامانه کارا تا پایان شهریور سال گذشته راه اندازی شود تا بانک های عامل نسبت به پرداخت تسهیلات اقدام کنند اما این سامانه با تاخیری چند ماهه در اسفند راه اندازی شد.
حسین فیروزی سهمیه اختصاص یافته به بانک های استان را شامل 800 میلیارد ریال بانک ملت، یک هزار و 200 میلیارد ریال بانک ملی، 800 میلیارد ریال بانک سپه، 800 میلیارد ریال بانک تجارت، 94 میلیارد ریال بانک صادرات، 64 میلیارد ریال بانک رفاه، 960 میلیارد ریال بانک کشاورزی و 480 میلیارد ریال بانک توسعه تعاون اعلام کرد.
وی با بیان اینکه تاکنون 738 میلیارد ریال تسهیلات به متقاضیان پرداخت شده است، افزود: بانک ملت از این میزان به تنهایی سهم 560 میلیارد ریالی دارد و هفت بانک دیگر سهم 178 میلیارد ریالی دارند.
به گفته وی، عملکرد بانک ملت در این اقدام قابل دفاع است چرا که مدیر امور شعب این بانک شخصا پیگیر پرداخت تسهیلات به متقاضیان بود اما عملکرد سایر بانک های عامل ناچیز و غیر قابل دفاع است.
فیروزی اضافه کرد: از محل اعتبارات بخش اشتغال پایدار روستایی نیز 2 هزار و 400 میلیارد ریال در شش زمینه به استان کردستان تخصیص یافته است.
وی افزود: 45 درصد از این میزان به بخش کشاورزی، 15 درصد به بخش خدماتی و آی تی، 10 درصد صنایع و معادن مستقر در روستاها، 10 درصد گردشگری، 10 درصد فرش دستباف و صنایع دستی و 10 درصد سرمایه در گردش واحدهای تولیدی روستایی است.
فیروزی با اشاره به اینکه تاکنون جذب قابل توجهی از این تسهیلات توسط بانک ها صورت نگرفته است، یادآور شد: آخرین مهلت جذب تسهیلات اشتغال فراگیر و اشتغال پایدار روستایی 15 خرداد سال جاری است.
معاون هماهنگی توسعه منابع اقتصادی کردستان خواستار توجه جدی به مساله جذب اعتبارات از سوی بانک ها و دستگاه های ذیربط شد و گفت: انتظار می رود دستگاه های اجرایی در یک هفته آینده اطلاعات متقاضیان را ثبت کنند و بانک ها نیز نسبت به پرداخت تسهیلات طرح های معرفی شده اقدام کنند.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کردستان هم در این کارگروه با بیان اینکه هدف دولت از اجرای طرح های حمایت از اشتغال فراهم آوردن فرصت های شغلی واقعی در جامعه است، گفت: این سازمان مسئول راستی آزمایی و ارائه گزارش نظارتی طرح های حمایتی به دولت شده است.
بهرام نصرالهی زاده اظهار کرد: تثبیت اشتغال موجود، رونق تولید و ایجاد اشتغال خلاصه اهداف دولت بود و مقرر شد تخصیص های مرحله دوم طرح اشتغال فراگیر، اشتغال پایدار روستایی و مشاغل خانگی بر اساس گزارش نظارتی این سازمان داده شود.
وی افزود: با توجه به اینکه پرداخت تسهیلات به علت برخی مشکلات از جمله راه اندازی دیرهنگام سامانه کارا با تاخیر آغاز شد و به همین دلیل سازمان برنامه و بودجه کردستان، جلسات نظارتی خود را شروع نکرده است.
وی تاکید کرد: در هفته جاری اولین جسله نظارتی این سازمان آغاز می شود و سازمان برنامه و بودجه کردستان بدور از نگاه مچ گیرانه اقدام به بررسی عملکرد دستگاه های اجرایی و بانک ها می کند.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان هم در این کارگروه گفت: تاکنون در بخش اشتغال فراگیر تعداد طرح های ثبت شده در سامانه 488 طرح با یک هزار و 640 میلیارد ریال و اشتغال زایی 2 هزار و 403 نفر است که از این میزان 738 میلیارد ریال برای 77 طرح با 712 نفر اشتغالزایی پرداخت شده است.
برهان صلواتی افزود: در طرح اشتغال پایدار روستایی نیز تاکنون 742 طرح با یک هزار و 275 میلیارد ریال به بانک های عامل معرفی شده که 11 میلیارد و 710 میلیون ریال به هفت طرح پرداخت شده است.
به گفته وی، در بخش طرح توسعه مشاعل خانگی نیز که 335 میلیارد ریال اعتبار مصوب دارد و 50 درصد آن تاکنون تخصیص یافته است، 2 هزار و 234 طرح به مبلغ 132 میلیارد و 600 میلیون ریال به بانک ها معرفی شده است.
وی افزود: بانک های عامل به یک هزار و 432 پرونده به مبلغ 84 میلیارد ریال تسهیلات پرداختی از محل این مصوبات داشته اند.
صلواتی اجرای طرح کارورزی را از دیگر طرح های دولت برای حمایت از اشتغال و کارآفرینی در کشور دانست و گفت: در بخش کارورزی تاکنون 9 هزار و 632 نفر در سامانه کارا ثبت نام کرده اند که از این تعداد، 804 کارآموز در محل کار با موافقت کارفرما مشغول بکار شده اند.
سیامک حاجی عباسی مدیر امور شعب بانک ملی کردستان نیز در این کارگروه گفت: بانک ها به عنوان بانک دولتی محدودیتی در پرداخت تسهیلات ندارد اما سرعت بخشیدن در این پرداخت ها نیازمند تکمیل بودن پرونده ها، مدارک و همچنین پیگیری متقاضیان است.
به گزارش ایرنا، دولت در سه حوزه منسجم برای رفع مشکلات اشتغال در کشور به صورت ویژه ورود کرده است، سهم استان کردستان از اشتغال فراگیر 6 هزار و 420 میلیارد ریال، اشتغال روستایی 2 هزار و 600 میلیارد ریال و مشاغل خانگی 335 میلیارد ریال است.
3034/9102
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

3610 متر از معابر روستایی بانه آسفالت شد

10 تا از مشهورترین زنان در فیلم های ترسناک + عکس ( قسمت2)

خریدهای عجیب و غریب پولدارهای هالیوود/ از جن گیر تا خریدن یک شهر!!

6 سریال جدید هالیوود که شما را میخکوب می کند! + عکس

قیمت گذاری نقاشی های تهمینه میلانی بر چه اساسی بود؟

کشاورزان کردستانی در انجام کشت پاییزه تعجیل کنند

خط انتقال گاز شهرستان های سقز و بانه تقویت می شود

سورپرایزهای جالب سلبریتی ها برای طرفدارانشان + عکس

تصویر دیده نشده سحر دولتشاهی در یک مراسم مذهبی

«رابرت ردفورد» باز هم طرفدارانش را غافلگیر کرد!

«پیکلاویه»: گروه ایرانی راک انگلیسی! + تصاویر

حقایق جالب درباره سریال «بازی تاج و تخت» که نمی دانستید!!

جدیدترین عکس ها از جدیدترین مجموعه هالووین Halloween

مبنای انتخاب فیلم ایرانی برای اسکار چیست؟

پست کردستان 2 میلیون و 500 هزار مرسوله جابجا کرد

عکس های بازیگران مشهور در مراسم امی 2018

واکنش همسر وودی‌ آلن به اتهامات جنسی علیه همسرش

اولین عکس های شهاب حسینی در آمریکا

کشف یک شهر ایرانی 2500 ساله هخامنشی در ترکیه

89 میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی در سروآباد پرداخت شد

درآمد فوق العاده بالای ستاره های جهان!! + عکس

اسامی و عکس های برندگان جوایز امی 2018

انشتار کتاب بازیگر فیلم‌های مستهجن درمورد رابطه اش با ترامپ! + عکس

فیلم های عاشقانه دردناک که شما را از درون تکان می دهد + عکس (قسمت1)

سلبریتی‌های مشهور و پرطرفدار مردم به کدام هیأت می‌روند؟ + عکس

نذر حامد همایون و امیرعباس گلاب برای محرم هر سال + تصویر

مصرف زیاد بخش کشاورزی دلیل تنش آبی در روستاهای قروه است

احداث سیلوهای جدید ذخیرە گندم باید توجیە اقتصادی و اجرایی داشتە باشد

نصب المان استاندارد در شهر بانه

تولید ژل رویال به عنوان یک محصول پردرآمد توسط زنبورداران کردستانی

احتکار، ضربه ای مهلک بر پیکر اقتصاد

احداث سیلوهای جدید ذخیرە گندم باید توجیە اقتصادی وفنی داشته باشد

وظیفه دیوان محاسبات، نظارت مالی به منظور پاسداری از بیت المال است

افتتاح 7 اقامتگاه بوم گردی درکردستان/ احداث مجتمع تفریحی درسنندج

عکس های مراسم تشییع سعید کنگرانی با حضور خانواده و هنرمندان

ساخت سیلوهای ذخیرە گندم باید توجیە اقتصادی و فنی داشتە باشد

71 کیلومتر شبکه فشار ضعیف هوایی شهر بیجار اصلاح شد

بیوگرافی تام هاردی به مناسبت تولد 41 سالگی + تصاویر

رضا کیانیان از مهر ماه با یک سریال به تلویزیون می آید + عکس

امسال 200 هزار میلیارد ریال خسارت به بخش کشاورزی وارد شد

146 هزار تُن گندم در دیواندره خریداری شد

سیاست حمایتی بخش کشاورزی با جدیت بیشتری در کردستان اجرا شود

کلاش بافی منبع درآمد مناسبی بویژه برای زنان است

ظرفیت تولید زالوی طبی در کردستان به 2 میلیون قطعه خواهد رسید

حمله دسته جمعی به نماینده ایران در اسکار!

سعید کنگرانی عزیز؛ دیگر کسی مثل تو عاشق نخواهد بود

گمانه زنی ها برای پایان سریال بازی تاج و تخت Game of Thrones

سعید کنگرانی سالم بود و می خواست هفته بعد بازی کند!

6 درصد اعتبار بیمه سلامت کردستان هزینه بیماران خاص می شود

بیش از 47 تُن آرد قاچاق در سروآباد کشف شد