آخرين مطالب

فرصت کم بانک‌های کردستان برای جذب اعتبارات توسعه اشتغال اقتصادي

فرصت کم بانک‌های کردستان برای جذب اعتبارات توسعه اشتغال

  بزرگنمايي:

کرد آنلاین - سنندج - کمتر از 2 ماه برای جذب اعتبارات اشتغال فراگیر و روستایی فرصت باقی مانده است و بانک های عامل پرداخت این تسهیلات در کردستان باید از این فرصت به عنوان حرکتی به سمت توسعه اشتغال استان استفاده کنند تا در جذب سهمیه تخصیص داده شده از سوی دولت، عاجز نمانند.
به گزارش خبرنگار ایرنا، بانک ها در بیشتر اوقات متهم اصلی عدم جذب اعتبارات اشتغالزایی هستند و مردم نگاهی بدبینانه نسبت به آنها دارند.
15 خرداد سال 97 آخرین مهلت جذب سهمیه اختصاص یافته در بخش های اشتغال فراگیر، اشتغال پایدار روستایی و مشاغل خانگی است که بانک ها باید از این فرصت کوتاه برای خروج از این اتهام ها بهترین استفاده را ببرند.
نخستین کارگروه تحصصی اشتغال کردستان در سال جاری عصر دوشنبه به ریاست بهمن مرادنیا استاندار و حضور مدیران بانک ها و دستگاه های اجرایی عضو برگزار شد و در آن میزان پرداختی تسهیلات مذکور از سوی هشت بانک عامل در استان بررسی شد که تنها بانک ملت عملکردی قابل دفاع داشت و باقی بانک ها در این بخش ناتوان بودند هر چند آنها علت عدم پرداخت سهمیه ابلاغی خود را راه اندازی دیر هنگام سامانه کارا یا ناقص بودن پرونده متقاضیان معرفی شده، اعلام کردند.
موضوعی که در این کارگروه بیشتر به آن توجه شد عملکرد بانک ملت بود که سهم بسزایی در پرداخت تسهیلات حوزه اشتغال داشته است بطوریکه مسئولان استان کردستان میزان تسهیلات پرداختی به طرح اشتغال پایدار توسط هشت بانک استان را 738 میلیارد ریال از 6 هزار و 420 میلیارد ریال سهمیه مصوب اعلام کردند که بانک ملت به تنهایی سهم 560 میلیارد ریالی از این میزان دارد.
استاندار کردستان در این کارگروه گفت: عملکرد بانک های استان در پرداخت تسهیلات اشتغالزایی و حمایت از تولید تفاوت معناداری دارد که این مساله به هیچ عنوان توجیه پذیر نیست.
بهمن مرادنیا افزود: برخی مسئولان دستگاه های اجرایی و روسای بانک های عامل استان علت پرداخت کم تسهیلات را راه اندازی دیر هنگام سامانه کارا اعلام می کنند که اگر این عامل درست باشد یا عملکرد بانک ملت دارای شبهه بوده یا اینکه سایر بانک‌ها، اهمیت ایجاد اشتغال را درک نکرده اند.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کردستان نیز در این کارگروه به علت های عدم پرداخت به هنگام تسهیلات از سوی بانک های عامل اشاره کرد و گفت: مقرر بود سامانه کارا تا پایان شهریور سال گذشته راه اندازی شود تا بانک های عامل نسبت به پرداخت تسهیلات اقدام کنند اما این سامانه با تاخیری چند ماهه در اسفند راه اندازی شد.
حسین فیروزی سهمیه اختصاص یافته به بانک های استان را شامل 800 میلیارد ریال بانک ملت، یک هزار و 200 میلیارد ریال بانک ملی، 800 میلیارد ریال بانک سپه، 800 میلیارد ریال بانک تجارت، 94 میلیارد ریال بانک صادرات، 64 میلیارد ریال بانک رفاه، 960 میلیارد ریال بانک کشاورزی و 480 میلیارد ریال بانک توسعه تعاون اعلام کرد.
وی با بیان اینکه تاکنون 738 میلیارد ریال تسهیلات به متقاضیان پرداخت شده است، افزود: بانک ملت از این میزان به تنهایی سهم 560 میلیارد ریالی دارد و هفت بانک دیگر سهم 178 میلیارد ریالی دارند.
به گفته وی، عملکرد بانک ملت در این اقدام قابل دفاع است چرا که مدیر امور شعب این بانک شخصا پیگیر پرداخت تسهیلات به متقاضیان بود اما عملکرد سایر بانک های عامل ناچیز و غیر قابل دفاع است.
فیروزی اضافه کرد: از محل اعتبارات بخش اشتغال پایدار روستایی نیز 2 هزار و 400 میلیارد ریال در شش زمینه به استان کردستان تخصیص یافته است.
وی افزود: 45 درصد از این میزان به بخش کشاورزی، 15 درصد به بخش خدماتی و آی تی، 10 درصد صنایع و معادن مستقر در روستاها، 10 درصد گردشگری، 10 درصد فرش دستباف و صنایع دستی و 10 درصد سرمایه در گردش واحدهای تولیدی روستایی است.
فیروزی با اشاره به اینکه تاکنون جذب قابل توجهی از این تسهیلات توسط بانک ها صورت نگرفته است، یادآور شد: آخرین مهلت جذب تسهیلات اشتغال فراگیر و اشتغال پایدار روستایی 15 خرداد سال جاری است.
معاون هماهنگی توسعه منابع اقتصادی کردستان خواستار توجه جدی به مساله جذب اعتبارات از سوی بانک ها و دستگاه های ذیربط شد و گفت: انتظار می رود دستگاه های اجرایی در یک هفته آینده اطلاعات متقاضیان را ثبت کنند و بانک ها نیز نسبت به پرداخت تسهیلات طرح های معرفی شده اقدام کنند.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کردستان هم در این کارگروه با بیان اینکه هدف دولت از اجرای طرح های حمایت از اشتغال فراهم آوردن فرصت های شغلی واقعی در جامعه است، گفت: این سازمان مسئول راستی آزمایی و ارائه گزارش نظارتی طرح های حمایتی به دولت شده است.
بهرام نصرالهی زاده اظهار کرد: تثبیت اشتغال موجود، رونق تولید و ایجاد اشتغال خلاصه اهداف دولت بود و مقرر شد تخصیص های مرحله دوم طرح اشتغال فراگیر، اشتغال پایدار روستایی و مشاغل خانگی بر اساس گزارش نظارتی این سازمان داده شود.
وی افزود: با توجه به اینکه پرداخت تسهیلات به علت برخی مشکلات از جمله راه اندازی دیرهنگام سامانه کارا با تاخیر آغاز شد و به همین دلیل سازمان برنامه و بودجه کردستان، جلسات نظارتی خود را شروع نکرده است.
وی تاکید کرد: در هفته جاری اولین جسله نظارتی این سازمان آغاز می شود و سازمان برنامه و بودجه کردستان بدور از نگاه مچ گیرانه اقدام به بررسی عملکرد دستگاه های اجرایی و بانک ها می کند.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان هم در این کارگروه گفت: تاکنون در بخش اشتغال فراگیر تعداد طرح های ثبت شده در سامانه 488 طرح با یک هزار و 640 میلیارد ریال و اشتغال زایی 2 هزار و 403 نفر است که از این میزان 738 میلیارد ریال برای 77 طرح با 712 نفر اشتغالزایی پرداخت شده است.
برهان صلواتی افزود: در طرح اشتغال پایدار روستایی نیز تاکنون 742 طرح با یک هزار و 275 میلیارد ریال به بانک های عامل معرفی شده که 11 میلیارد و 710 میلیون ریال به هفت طرح پرداخت شده است.
به گفته وی، در بخش طرح توسعه مشاعل خانگی نیز که 335 میلیارد ریال اعتبار مصوب دارد و 50 درصد آن تاکنون تخصیص یافته است، 2 هزار و 234 طرح به مبلغ 132 میلیارد و 600 میلیون ریال به بانک ها معرفی شده است.
وی افزود: بانک های عامل به یک هزار و 432 پرونده به مبلغ 84 میلیارد ریال تسهیلات پرداختی از محل این مصوبات داشته اند.
صلواتی اجرای طرح کارورزی را از دیگر طرح های دولت برای حمایت از اشتغال و کارآفرینی در کشور دانست و گفت: در بخش کارورزی تاکنون 9 هزار و 632 نفر در سامانه کارا ثبت نام کرده اند که از این تعداد، 804 کارآموز در محل کار با موافقت کارفرما مشغول بکار شده اند.
سیامک حاجی عباسی مدیر امور شعب بانک ملی کردستان نیز در این کارگروه گفت: بانک ها به عنوان بانک دولتی محدودیتی در پرداخت تسهیلات ندارد اما سرعت بخشیدن در این پرداخت ها نیازمند تکمیل بودن پرونده ها، مدارک و همچنین پیگیری متقاضیان است.
به گزارش ایرنا، دولت در سه حوزه منسجم برای رفع مشکلات اشتغال در کشور به صورت ویژه ورود کرده است، سهم استان کردستان از اشتغال فراگیر 6 هزار و 420 میلیارد ریال، اشتغال روستایی 2 هزار و 600 میلیارد ریال و مشاغل خانگی 335 میلیارد ریال است.
3034/9102
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تشییع پیام صابری/ پدری که زود با فرزندش خداحافظی کرد

فعالیت هنری همایون شجریان از ابتدا تا امروز

رضا کیانیان و رویا نونهالی با یک سریال جدید به تلویزیون می‌آیند + عکس

فیلم های خوب هالیوود که نتوانستند برنده اسکار شوند + عکس

معنای خالکوبی های سلبریتی های هالیوود!/ از آنجلینا تا لیدی گاگا

10 نکته از زندگی کرک داگلاس ستاره 102 ساله + عکس

پیام‌های تسلیت برای درگذشت همسر زیبا بروفه/ از مهناز افشار تا رامبد جوان

توزیع روزانه 10 تن مرغ منجمد در کردستان آغاز شد

آغاز توزیع مرغ منجمد به منظور تنظیم بازار/هر کیلو گوشت مرغ منجمد 8900 تومان برای مصرف کننده

پیش‌بینی آبرسانی به برخی شهرهای کردستان در لایحه بودجه 98

وجود 231 هزار کلنی زنبور عسل درکردستان/تولید 226 کیلوگرم ژل رویال

همه دستگاه های اداری زمینه ساز فعالیت بخش خصوصی باشند

سود سوخت در جیب مرزنشینان

تامن آب پایدار شهرهای کردستان در لایحه بودجه 9٨ گنجانده شد

آخرین وضعیت سلامت کامران تفتی پس از عارضه قلبی سر صحنه

نامزدهای گلدن گلوب: کدام شانس بیشتری دارند؟!

علت درگذشت همسر زیبا بروفه چه بود؟

احمدرضا دالوند گرافیست درگذشت

اطلاعات 600 دستفروش سنندجی در محدوده خیابان فردوسی ثبت شده است

کشاورزان با مساعد شدن شرایط جوی کشت انتظاری را شروع کنند

49 باند قاچاق در کردستان متلاشی شده است

16 بازیگر «بازی تاج و تخت» که اگر در خیابان ببینید نمی شناسید!!

آیا داستان سریال «بانوی عمارت» واقعی است؟

حجم ورودی آب به سدهای کردستان شش برابر شده است

چهره های هنری که از ایران رفتند و دوباره بازگشتند!

میزان آب ورودی به سدهای کردستان 6 برابر افزایش یافت

پوشش بیمه زراعت در کردستان 64 درصد کاهش یافت

افزایش بیش از 6 برابری ورودی آب سدهای کردستان

322 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال پایدار در سنندج پرداخت شد

اکران «آستیگمات» با حضور نیکی کریمی، دنیا مدنی، نازنین بیاتی و...

مهناز افشار به دادگاه می‌رود!

دلیل ممنوع‌الملاقات شدن حسین محب‌اهری در بیمارستان

پیام صابری، همسر زیبا بروفه درگذشت

عملیات احیا و اصلاح مراتع کردستان 70 درصد پیشرفت دارد

اجرای صحیح طرح آبخیزداری موجب توانمندسازی روستاییان می شود

این مستندهای ایرانی را حتما ببینید! + عکس

کشور 12 هزار کیلومتر راه ریلی و زمینی در حال احداث دارد

حفاری بزرگترین تونل غرب کشور پایان یافت

گردشگری، راه سازی و سرمایه گذاری به توسعه کردستان کمک می کند

اعتبارات حوزه راه های کشور 20 درصد افزایش می یابد

با دانستن این حقایق مجبور می شوید فیلم های محبوبتان را دوباره ببینید!!

بازیگر زن ایرانی روی فرش قرمز جشنواره یونانی + عکس

کشف اسکلت گونه ی متفاوتی از انسان + عکس

بیش از 236 هزار مسافر از مرز باشماق وارد کشور شدند

دولت به دنبال برخورد قهری با کولبران نیست/ افزایش 380 درصدی قاچاق سوخت در کردستان

نکات جالب درباره جنیفر لارنس یکی از زیباترین زنان + عکس

2 بازیگر سرشناس مجری گلدن گلوب شدند

مهرانه مهین ترابی، سپیده خداوردی و دیگر بازیگران در نمایشگاه «در جستجوی خود»

طرح های توسعه صادرات در کردستان حمایت می شوند

صادرکنندگان تلاش مضاعفی را در راستای رونق اقتصادی داشته باشند