عصر کرد

آخرين مطالب

86 درصد روستاهاي کامياران از آب سالم بهره‌مند هستند مقالات

86 درصد روستاهاي کامياران از آب سالم بهره‌مند هستند

  بزرگنمايي:

آب مورد نياز همه فعاليت‌هاي انسان تابع کيفيت خاصي است و بندرت اتفاق مي‌افتد از يک منبع آب بتوانيم در تمام مصارف استفاده نماييم.

بر اساس شواهد موجود، اجتماعات اوليه انساني همواره در کنار منابع آب تشکيل شده است. امروز نيز در بعضي اجتماعات ميزان آب مصرفي معيار تشخيص پيشرفت‌هاي بهداشتي مردم آن اجتماع است.

آب آشاميدني از نيازهاي اساسي انسان است. امروزه وجود منابع آب بيشتر در کشورها، امتيازيي بزرگ براي توسعه و پيشرفت آن کشور محسوب مي‌شود؛ حتي در عرصه سياسي و اجتماعي و تنازعات بين‌المللي، آب نقش بسيار با اهميتي را داراست.

کمبود آب، مشکلات کيفيت آب، عدم توانايي دولت در بهره‌برداري از هزاران کيلومتر شبکه آب و ايستگاه پمپاژ، هزاران حلقه چاه، صدها رشته قنات و دهنه چشمه در سطح روستاهاي کشور ايجاب مي‌کند که مديريت تامين آب در روستاها بازنگري شود.

آب ناسالم ريشه بسياري از مشکلات بهداشتي

بسياري از مشکلات بهداشتي کشورهاي در حال پيشرفت، عدم برخورداري از آب آشاميدني سالم است. از آنجايي که محور توسعه پايدار، انسان سالم است و سلامت انسان در گروي بهره‌مندي از آب آشاميدني مطلوب است لذا بدون تامين آب سالم جايي براي سلامتي و رفاه جامعه وجود ندارد.

آب از دو بعد بهداشتي و اقتصادي حائز اهميت است، از بعد اقتصادي عامل حرکت چرخ صنعت و رونق‌بخش فعاليت کشاورزي است و از بعد بهداشتي آب با کيفيت، تضمين‌کننده سلامت انسان است.

اهميت حياتي تامين آب آشاميدني سالم به عنوان يک شاخص مهم برخورداري و در عين حال مهمترين مولفه‌ سلامت اجتماعي در ايران و به تبع آن در کردستان با توجه به پراکندگي روستاها از مقوله‌هاي مهم و مورد تأکيد برنامه‌ريزان دولتي بود.

با پيروزي انقلاب اسلامي، روز به روز بر سطح رفاه مردم به‌خصوص در حوزه روستاها افزوده شد و با توجه به تأکيدات مقام معظم رهبري بر جايگاه و اهيمت روستائيان و روستاها در پيشرفت اقتصادي کشور و تحقق اقتصادي مقاومتي، از سوي برنامه‌ريزان دولت‌ها اقدامات گسترده‌تر و موثرتري براي روستائيان در اقصي نقاط کشور صورت مي‌گيرد که همين امر موجب تمايل بالاي ساکنين روستا به ماندن در روستاها و افزايش روزافزون مهاجرت‌هاي معکوس شده است.

توجه به رفع نيازهاي آب آشاميدني به عنوان مايه حيات براي روستاييان موجب شده آهنگ خدمات‌رساني در اين بخش با شتاب بيشتري همراه باشد و شمار زيادي از روستاهاي کردستان و به تبع آن کامياران از نعمت آب آشاميدني سالم برخوردار شود.
وجود 11 هزار انشعاب آب در روستاهاي کامياران

رئيس اداره آبفار کامياران، ضمن اشاره به پوشش آبرساني 9 هزار و 229 خانواده روستايي در اين شهرستان، اظهار داشت: در شهرستان کامياران بالغ بر 151 روستا وجود دارد که از مجموع اين روستاها 117 روستا داراي جمعيت بالاي 20 خانوار است.

جمشيد مرادي اهميت حياتي تأمين آب شرب سالم را به عنوان يک شاخص مهم برخورداري و يکي از مولفه‌هاي مهم سلامت اجتماعي عنوان کرد و افزود: تعداد انشعابات روستاهاي شهرستان کامياران در حال حاضر بيش از 11 هزار و 58 مشترک در قالب 85 روستا است.

وي اضافه کرد: در حال حاضر بيش از 9 هزار و 229 خانوار از  پوشش شبکه آب آشاميدني روستايي در اين شهرستان بهره‌مند هستند که معادل بيش از 36 هزار و 222 نفر است. بهره‌مندي 86 درصد روستاهاي کامياران از آب آشاميدني

مرادي بر ارتقاء بهداشت کيفي آب و افزايش کمي انشعابات تا پوشش کامل تمامي روستاها از نعمت آب آشاميدني سالم تأکيد کرد و اظهار کرد: روستاهاي اين شهرستان با دارا بودن شاخص بهره‌مندي 86.43 درصدي آب آشاميدني سالم، جايگاه اول در سطح استان را داراست.

اين مقام مسئول ضمن اشاره به 19.3 درصدي جمعيت غير زيرپوشش اين شهرستان، ادامه داد: طول شبکه لوله‌گذاري در سطح روستاهاي اين شهرستان 216 کيلومتر به طول 179 کيلومتر خط انتقال آب روستايي است.

افزايش 211 انشعاب در شبکه آبرساني روستايي در سال جاري

مرادي گفت: امسال 211 مشترک به شبکه آبرساني روستايي شهرستان کامياران اضافه شده است که ارائه درخواست متقاضيان به مديريت، بررسي و ارزيابي درخواست‌ها توسط کارشناسان، انجام مکاتبات استعلام با دهياران، تکميل پرونده براي متقاضيان اشتراک جديد، معرفي به بانک، صدور مجوز نصب انشعابات و غيره از اقدامات اين نهاد در راستاي فروش انشعابات آب به مشترکين جديد طي سال جاري بوده است.

وي بيان کرد: يکي از برنامه‌هاي مهم و در دست اجراي آبفار اين شهرستان به واقع زيرپوشش قراردادن تمامي روستاها به ترتيب اولويت بوده تا روستائيان عزيز همه از نعمت آب آشاميدني سالم بهره‌مند شوند.

مرادي بيشترين اقدامات آبفار در حوزه فرهنگ‌سازي الگوي صحيح مصرف آب دانست و افزود: تأمين آب آشاميدني سالم و بهداشتي براي روستائيان مي‌تواند از عوامل بسيار موثر در افزايش مهاجرت‌هاي معکوس باشد.

کمترين انشعابات غير مجاز آب در کامياران

وي به وجود مشترکين بدهکار به اداره آبفار اين شهرستان اشاره کرد و گفت: با توجه به اينکه عدم وصول مطالبات مي‌تواند در روند خدمات‌رساني و ارائه هرچه بهتر خدمات به مشترکين ما تأثير منفي بگذارد در همين راستا يک اکيپ 3 نفره از سوي اين اداره به صورت محوري در حال جمع‌آوري مطالبات هستند.

 رئيس اداره آبفار کامياران، اين شهرستان را داراي کمترين انشعابات غيرمجاز در سطح استان کردستان دانست و اضافه کرد: طي شناسايي افرادي که داراي انشعابات غيرمجاز هستند سريعا با اخطار و قطع انشعابات، اقدام به مجاز نمودن آن مي‌کنيم.

به گفته رئيس اداره آبفار کامياران، ميانگين آمار انشعابات غيرمجاز در کامياران ماهيانه 2 مورد است

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

شهیدی که همواره بر تعداد یاران انقلاب می‌افزود

نگذاریم چراغ ها خاموش شوند

بهت نظاره به سیر اجاره

فقط «خون» جایگزین «خون»»

پالان از اسب افتاد

زندگی پلاستیکی؛ مرگ محیط زیست

راه های کاهش سرقت و حفاظت از اموال

شب نشینی شته ای سنندجی ها

کابوسی تمام نشدنی در جاده های کردستان/نفت کش ها بی ترمز می رانند

سرگردانی مدارس طبیعت

زیرساخت مخابراتی مشوق توسعه گردشگری روستایی

شاخه‌های بلوط آشیانه لک لک‌ها

درد دل با «به‌به»

نویسنده کتاب هستم، لطفا حمایتم کنید

شهید "هوشنگ رمضانزاده" با قرآن کریم همواره مانوس بود

روزی که مسیح کردستان به شهادت رسید

اهدای عضو؛ تولدی دوباره

شهیدی که در مقابل تیرهای بی امان دشمن سر خم نمی کرد

زنانی با دل های کبود

دردِ با نمک

مدیرانی که موجب رونق رسانه های غیر رسمی می شوند - امید بهمنی*

ویراژ آفرود در مهمترین تفرجگاه سنندجی ها

فتوای تاریخی آزادی بازی تخته نرد

قلم عشق بر صفحه نور

کهنسال‌ترین درختان کردستان را بشناسیم

اجرای «مستخدم ماشینی» در قروه/تصویری از ترس و تهدید

شیلات کردستان در یک قدمی توسعه

مهمانی خدا...

آفات کشاورزی در کردستان توسط 170 ایستگاه پیش آگاهی رصد می‌شود

قُل قُل طلا در قلقله ی سقز

آن ماه رمضان

شوراها از مردم برای مردم

"ما جوانان می توانیم"

بهار گیاه خواری با عطر طبیعت

اردیبهشت منفی صفر درجه

کتابخوانی و پاسداشت فرهنگ کردستان

موجی که بر سیل سوار شد

131 درصد مصوبات سفر سال 94 رئیس جمهور به کردستان محقق شد

روی دیگر باران

هنر، نوشدارویی بر نظام سلامت

پوشش همگانی سلامت برای همه در هر مکان

زاگرس در کابوس سال 99

شما که غریبه نیستید

چتر مرگ

بانه سرزمین جاذبه های طبیعی و تاریخی

عروس بانه در انتظار رخت سیاه

ویترین تاریخ و فرهنگ کُردها

گذری بر حمام تاریخی سقز که به موزه تبدیل شد

زندگی از کف ماهی قرمز سُر خورد

روستاهای بکر کردستان، مقصد خوبی برای گردشگران نوروزی