عصر کرد

آخرين مطالب

جذب سرمايه‌گذار؛ گره‌گشاي بحران بيکاري در بيجار مقالات

جذب سرمايه‌گذار؛ گره‌گشاي بحران بيکاري در بيجار

  بزرگنمايي:

در متون ديني ما از کار و شغل به عنوان بهترين تفريح ياد شده و اسلام همگان را به پرداختن به فعاليت به منظور کسب رزق و روزي حلال، تشويق و ترغيب کرده است.

پايه‌هاي اقتصاد در هر جامعه‌اي نيز بر مبناي ميزان اشتغالزايي در آن بنا شده است و هر اندازه در يک کشور و اجتماع با درصد کمتري از بيکاري روبه‌رو باشيم، مي‌توان عنوان موفق و پويا را براي آن جمع به کار برد.

اما معضل بيکاري و کمبود شغل موضوعي است که طي ساليان متمادي با جامعه ايراني همزاد بوده و اين مسئله به عنوان يکي از دغدغه‌هاي جدي، همواره خودنمايي کرده است.

مردم استان کردستان نيز از اين قاعده مستثني نبوده و به دلايل مختلف با وجود برخورداري از قابليت‌هاي فراوان، طي ادوار متفاوت و بويژه يک دهه اخير، اين امر را با گوشت و پوست خود حس کرده‌اند.

شهرستان بيجار از جمله نقاطي در استان کردستان است که با وجود بهره‌مندي از ظرفيت و استعدادهاي مناسب و مطلوب شاهد بيکاري جوانان و بويژه قشر تحصيلکرده است.

بسياري از جوانان بيجاري داراي تحصيلات عاليه در رشته‌هاي مختلف هستند اما به علت فراهم نبودن فضاي کسب و کار مناسب خانه‌نشين شده و يا به مشاغل کاذب روي آورده‌اند.

حتي در پاره‌اي موارد برخي از اين اشخاص تحصيلکرده ناچار هستند جلاي وطن کرده و براي يافتن شغل راهي ساير نقاط کشور شوند که اين مسئله بويژه براي بانوان امري دشوار و طاقت فرسا به شمار مي‌رود.

از سوي ديگر بيکاري در شهرستان بيجار مهاجرت موجب افزايش مهاجرت شده است که اين قضيه با سياست‌هاي نظام در خصوص ايجاد شرايط  لازم براي ماندگاري ساکنان هر منطقه در محل زندگي خود منافات دارد.

معضلي که استان کردستان از جمله شهرستان بيجار با آن دست به گريبان هستند نبود سرمايه‌گذاراني توانمند براي استفاده از ظرفيت‌هاي بکر و خدادادي و در نتيجه ايجاد اشتغال براي مردم به ويژه قشر جوان است.

طي سال‌هاي گذشته سياست‌هاي بعضا نادرست متوليان و مجريان موجب شد تا سرمايه‌گذاران تمايل چنداني براي فعاليت در اين منطقه نداشته باشند.

اما خوشبختانه شهرستان بيجار داراي قابليت‌ها و ظرفيت‌هايي است که مي‌توان از آن براي جذب سرمايه‌گذاران استفاده کرد تا بدين طريق بخشي از معضل بيکاري با به کار گماردن نيروهاي متخصص البته جوان شهرستان حل شود.

از جمله مزيت‌هاي شهرستان بيجار وجود ذخاير معدني قابل توجهي از مواد معدني فلزي، غيرفلزي و سنگ‌هاي تزئيني با تنوع فراوان همچنين و ظرفيت‌هاي کشاورزي که نه تنها بر اقتصاد شهرستان تاثيرگذار است بلکه اشتغال‌هاي پايدار را ايجاد کرده و موجب ماندگاري افراد بومي شهرستان خواهد شد.

ظرفيت کشاورزي شهرستان بيجار اگر چه اين قابليت در سطح استان وجود دارد، اما با توجه به استعدادهاي شهر بيجار در بخش‌هايي خاص از کشاورزي به وِيژه گندم، ضرورت تمرکز بر روي اين مزيت وجود دارد.

فراهم کردن بسترهاي لازم براي جذب سرمايه‌گذاران و مجاب کردن آنها به ايجاد صنايع تبديلي و پرهيز از خام‌فروشي مواد معدني مي‌تواند زمينه‌ساز جهش همه جانبه در توسعه اين شهرستان باشد.

از ديگر ظرفيت‌هاي شهرستان بيجار که تقويت و به کارگيري آن موجب اشتغالزايي نيز خواهد شد، بهره‌گيري از ظرفيت‌هاي گردشگري اين منطقه است که متأسفانه تا کنون در راستاي استفاده از اين ظرفيت خدادادي هيچ اقدامي صورت نگرفته است.

ترديدي وجود ندارد اثر نتيجه تمامي اين فعاليت‌ها در شهرستان بيجار در نهايت به سود استان کردستان و کشور تمام خواهد شد و افزايش رفاه را براي مردم به ارمغان مي‌آورد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

شهیدی که همواره بر تعداد یاران انقلاب می‌افزود

نگذاریم چراغ ها خاموش شوند

بهت نظاره به سیر اجاره

فقط «خون» جایگزین «خون»»

پالان از اسب افتاد

زندگی پلاستیکی؛ مرگ محیط زیست

راه های کاهش سرقت و حفاظت از اموال

شب نشینی شته ای سنندجی ها

کابوسی تمام نشدنی در جاده های کردستان/نفت کش ها بی ترمز می رانند

سرگردانی مدارس طبیعت

زیرساخت مخابراتی مشوق توسعه گردشگری روستایی

شاخه‌های بلوط آشیانه لک لک‌ها

درد دل با «به‌به»

نویسنده کتاب هستم، لطفا حمایتم کنید

شهید "هوشنگ رمضانزاده" با قرآن کریم همواره مانوس بود

روزی که مسیح کردستان به شهادت رسید

اهدای عضو؛ تولدی دوباره

شهیدی که در مقابل تیرهای بی امان دشمن سر خم نمی کرد

زنانی با دل های کبود

دردِ با نمک

مدیرانی که موجب رونق رسانه های غیر رسمی می شوند - امید بهمنی*

ویراژ آفرود در مهمترین تفرجگاه سنندجی ها

فتوای تاریخی آزادی بازی تخته نرد

قلم عشق بر صفحه نور

کهنسال‌ترین درختان کردستان را بشناسیم

اجرای «مستخدم ماشینی» در قروه/تصویری از ترس و تهدید

شیلات کردستان در یک قدمی توسعه

مهمانی خدا...

آفات کشاورزی در کردستان توسط 170 ایستگاه پیش آگاهی رصد می‌شود

قُل قُل طلا در قلقله ی سقز

آن ماه رمضان

شوراها از مردم برای مردم

"ما جوانان می توانیم"

بهار گیاه خواری با عطر طبیعت

اردیبهشت منفی صفر درجه

کتابخوانی و پاسداشت فرهنگ کردستان

موجی که بر سیل سوار شد

131 درصد مصوبات سفر سال 94 رئیس جمهور به کردستان محقق شد

روی دیگر باران

هنر، نوشدارویی بر نظام سلامت

پوشش همگانی سلامت برای همه در هر مکان

زاگرس در کابوس سال 99

شما که غریبه نیستید

چتر مرگ

بانه سرزمین جاذبه های طبیعی و تاریخی

عروس بانه در انتظار رخت سیاه

ویترین تاریخ و فرهنگ کُردها

گذری بر حمام تاریخی سقز که به موزه تبدیل شد

زندگی از کف ماهی قرمز سُر خورد

روستاهای بکر کردستان، مقصد خوبی برای گردشگران نوروزی