عصر کرد

آخرين مطالب

تاملی بر ضرورت برنامه ریزی فرهنگی در توسعه پایدار جامعه روستایی مقالات

تاملی بر ضرورت برنامه ریزی فرهنگی در توسعه پایدار جامعه روستایی

  بزرگنمايي:

کرد آنلاین - هفته نامه سیروان در شماره 974 سال نوزدهم روز شنبه پنجم اسفند 1396 خود در مطلبی به قلم محمدحسن شربتیان با عنوان تاملی بر ضرورت برنامه ریزی فرهنگی در توسعه پایدار جامعه روستایی، به اهمیت توسعه پایدار در روستا پرداخته است.
در این مطلب آمده است: امروزه برنامه ریزی فرهنگی در تمام عرصه‌های ساختاری جامعه از جمله توسعه پایدار روستاهای ایران امری ضروری به نظر می‌رسد.
ارائه نوآوری‌های مختلف، ایجاد راهکارها و راهبردهای علمی و کاربردی در حوزه پذیرش و تعامل متقابل جامعه روستایی در اجرای این طرح ها، نیازمند یک مدیریت فرهنگی عمیق است بنابراین، ضرورت انجام برنامه ریزی فرهنگی در سطح روستاهای کشور مورد توجه دولتمردان، پژوهشگران، دانشگاهیان قرار گرفته است.
روستاها محل برخورد فرهنگ در تقابل با توسعه و نوآوری‌های نوین درون زا و برون زا است و در برخی مواقع این توسعه با برخورد منفی بافت فرهنگی جامعه روبرو می‌شود و حتی در مواردی باید از نوع توسعه گذشت و عطای اجرای آن را به لقایش بخشید.
یا حتی زمانی که پروژه‌ها و طرح‌های ضرورت بخش در سطح جامعه روستایی در جریان است در عین حال جامعه مورد نظر بر نمی‌تابد و همکاری لازم را نمی‌کند پس در اینجا وجود یک نوع برنامه ریزی فرهنگی ضروری به نظر می‌رسد باید با آگاهی دادن فرهنگی و صحیح، جامعه را پذیرای طرح‌های توسعه یافته پایدار کرد.
امروزه برنامه ریزی فرهنگی در روستاها به عنوان بخشی از فرآیند توسعه پایدار روستایی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است این نوع برنامه ریزی در جهت تقویت اجزای اصلی هویت فرهنگی جامعه روستایی ما در پرتو چینش مناسب و تعیین جایگاه صحیح، هر یک از عوامل دینی، ملی، اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و ارزشی باید مورد اهتمام قرار گیرد.
در جهت تغییرات و کارکردهای نهاد فرهنگی روستاها، تحول باورهای مخالف فرایند توسعه پایدار روستایی توجه به خرده فرهنگ‌های عمومی و حذف خرده فرهنگ های مزاحم و مساله مصرف گرایی و... را باید مد نظر قرار داد.
همچنین در چارچوب راهبردها و راهکارهای مدیریت اجتماعی پایدار روستا تشکل‌های اجتماع محلی، مشارکت، انسجام، اعتماد، روحیه تعاون گرایی و همکاری داوطلبانه در تمام امور اجرایی و زندگی جامعه روستایی باید فراهم گردد و از طریق تغییرات در حوزه جامعه شناختی به مسأله رفاه، تحرک اجتماعی، حذف موانع سنتی توسعه، نظارت بر آسیب‌های توسعه پایدار و بازتولید فرهنگی هویت‌های روستا به صورت مستمر توجه شود.
اگر برنامه ریزی فرهنگی را در جهت توسعه پایدار روستا، نوعی اقدام دولتی و حکومتی برای جهت دادن فرهنگ به منظور زمینه سازی برای ساختن جامعه روستایی تلقی کنیم، امری مطلوب به نظر می‌رسد پس می‌توان گفت که برنامه ریزی فرهنگی، مهندسی نظام اختیارات و سهم و تاثیر عوامل مختلف فردی و اجتماعی در فرهنگ جامعه تلقی می‌گردد بنابراین برنامه ریزی فرهنگی شکل دهنده توسعه فرهنگی در فرآیند توسعه کشور است.
برنامه ریزی فرهنگی از طریق خلق یک فرهنگ جدید، ایجاد و تغییر سازمان‌ها و نهادهای فرهنگی و دگرگونی باورها و اعتقادات مردم در سطح روستا، می‌تواند به فرآیند توسعه کمک می‌کند برنامه ریزی فرهنگی در روستا به جهت کمک در ایجاد یک نوآوری جدید و یا کمک به استفاده بهینه از نوآوری‌ها نقش اساسی دارد و در عین حال می‌تواند در کاهش و حل مشکلات نابرابری‌ها و اثرات منفی مهاجرت نقش ایفا کند.
از طرفی این نوع برنامه ریزی در سطح روستا باید با مولفه‌های مشارکت پایدار، عام بودن با سایر برنامه‌ها و واقع گرا بودن رابطه عمیقی داشته باشد در فرآیند طرح یک برنامه فرهنگی، اهمیت هدف، زمان، هزینه و ارزشیابی را نباید فراموش کرد؛ با توجه به جایگاه ضرورت مند اصول و کاربردهای این نوع برنامه ریزی می‌توان راهکارها و راهبردهایی را برای جامعه روستایی پیشنهاد داد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تغذیه مداوم با شیر مادر؛ مهم‌ترین عامل کاهش زردی نوزاد است

خشکی هایی که طبیعت را می سوزاند

«هه ره وز» رسمی برای مشارکت

نگاهی بر مطبوعات کردستان در هفته چهارم تیر

آخرین بازدید خیلی وقت پیش

عاشقانه های دانشجویی

حج فقرا

شورِ آب

زهر افعی

حلقه دام بلا

مروری بر نشریات محلی کردستان در سومین هفته تیر

آیا باکتری های روده‌ای بر شکل‌گیری مغز کودکان تاثیر دارد؟

تالار مرکزی سنندج در برزخ وعده های عملی نشده/سال 99 افتتاح می شود

چراغ خاموش روزنامه ها در بانه

حرکت پرشتاب برای تداوم توسعه استان ها

تداوم کمک رسانی به سیل زدگان تا رفع مشکلات

مشاهیر پل دوستی و اعتماد میان ملت‌ها هستند

مروری بر رسانه های کردستان در هفته دوم خرداد

تعیین هوشمند مقصد سفر به جای گرفتاری 15 ساعته در ترافیک شمال

سردشت نخستین شهر قربانی سلاح شیمیایی در جهان

مروری بر رسانه های کردستان در هفته اول تیر

قُل قُل طلا در قلقله ی سقز

توهم پرآبی

انصاف اصناف

توت فرنگی به خروار، صنعت به مثقال

ماست احتمال ابتلای مردان به سرطان روده را کاهش می‌دهد

گذر از تابستان داغ با مدیریت مصرف انرژی

مرز باشماق همچنان اسیر مشکلات/وعده ها به سرانجام نمی رسد

نامه‌ای برای طلب شهادت ازخدا/دعایی که برای چمران کردستان اجابت شد

کنگره 5400 شهید کردستان؛ روایتگر رشادت‌های دلیرمردان کُرد

شهیدی که همواره بر تعداد یاران انقلاب می‌افزود

نگذاریم چراغ ها خاموش شوند

بهت نظاره به سیر اجاره

فقط «خون» جایگزین «خون»»

پالان از اسب افتاد

زندگی پلاستیکی؛ مرگ محیط زیست

راه های کاهش سرقت و حفاظت از اموال

شب نشینی شته ای سنندجی ها

کابوسی تمام نشدنی در جاده های کردستان/نفت کش ها بی ترمز می رانند

سرگردانی مدارس طبیعت

زیرساخت مخابراتی مشوق توسعه گردشگری روستایی

شاخه‌های بلوط آشیانه لک لک‌ها

درد دل با «به‌به»

نویسنده کتاب هستم، لطفا حمایتم کنید

شهید "هوشنگ رمضانزاده" با قرآن کریم همواره مانوس بود

روزی که مسیح کردستان به شهادت رسید

اهدای عضو؛ تولدی دوباره

شهیدی که در مقابل تیرهای بی امان دشمن سر خم نمی کرد

زنانی با دل های کبود

دردِ با نمک