عصر کرد

آخرين مطالب

به ياد ماندني‌ترين روز براي دياکو مقالات

به ياد ماندني‌ترين روز براي دياکو

  بزرگنمايي:

دياکو و دوستانش، امسال آغاز مهرشان مثل همه سال‌ها تکراري بود، کودکاني که شادي محيط مدرسه‌شان در يک کانکس فلزي، رنگي از آهن به خود مي‌گرفت، نمي‌توانستند شاد و سرزنده باشند، چون کلاس آنها با همه کلاس‌ها فرق داشت.

تفاوت کلاس آنها اين بود که در زمستان بيش از اندازه سرد مي‌شد و با گرم شدن هوا، بيش از اندازه گرم، و اين تنها بخاطر خاصيت فلزي کلاس آنان بود.

روستاي کبودخاني سفلي يکي از روستاهاي شهرستان قروه است که در حاشيه سد سنگ سياه اين شهرستان قرار دارد، با نزديک به 80 نفر جمعيت که 13 نفر از اين افراد را دانش‌آموزان مقطع ابتدايي تشکيل مي‌دهند.

دانش‌آموزاني که از وقتي که پا به باغ تعليم و تربيت گذاشته بودند، آن را باغي نه از جنس مدرسه‌هاي زيبايي که مي‌شناختند که از جنس فلز دريافته بودند.

کلاسي تنگ و با سقف کوتاه، که اگرچه کمبود فضايش مي‌توانست برايشان مهر و محبت بيشتر را به ارمغان بياورد اما ديوارهاي آهني اين کلاس، هر از گاهي خود را بر ذهن کوچک دانش‌آموزان، مسلط مي‌کرد تا خلق و خوي آنها نيز همچون آهن بي‌روح شود.

تکرار روزمره اين آمدن و رفتن‌ها براي دياکو، رامتين، پريسا و ديگر دانش‌آموزان، انگار تمامي نداشت، آنها هم دوست داشتند مثل ساير دانش‌آموزان باشند، مدرسه‌اي داشته باشند که ديوارش از آهن نباشد، بتوانند گرما و سرماي هوا را در کلاس تحمل کنند، سقف کلاسشان آنقدر کوتاه نباشد که اگر فرد قد بلندي داخل شد، با برخورد سر او با سقف، بچه‌ها نگران نشوند و در پس اين نگراني، شيطنت کودکانه‌شان گل کند و به او بخندند، دوست داشتند مدرسه‌شان مدرسه باشد، نه يک کانکس آهني که هيچ چيزش شبيه مدرسه نبود.

و شايد اين خواب هر شب بچه‌هاي کبودخاني سفلي بود، بچه‌هايي که اميدوار بودند، روزي اين آرزويشان عملي شود...

بهترين روز براي يک مدير

شايد شما هم مثل من و مثل خيلي از مردم ديگر بارها دلتان خواست است که کاش جاي فلان مدير بوديد، يا فلان مسئوليت به من محول مي‌شد، کاش اين امکان وجود داشت تا بر ميز رياست تکيه بزنم و آنگاه...

مدير شدن و مسئوليت پذيرفتن اصلا هم بد نيست و گاهي موجب مي‌شود تا ديگران از شخص مدير حساب ببرند و گوش به فرمان او باشند، اما وقتي دغدغه‌هاي يک مدير بر زبانش جاري مي‌شود، تازه آن وقت است که مي‌داني مديريت تنها شأن اجتماعي نيست و بايد بتواني پست و مقامي را که به تو محول شده است، سر سري نگيري و آن را به قول قديمي‌ها به راه ببري.

امروز وقتي دغدغه مدير آموزش و پرورش قروه بيان شد، تازه فهميدم براي مديريت چقدر بايد صبر و تحمل داشت.

حسين الماسي در مراسمي، گفت: سال گذشته تنها پس از چند ماه از آغاز مديريتش، بازديد از روستاي کبودخاني داشته که در اين بازديد شرمنده دانش‌آموزان و اولياي آنان در اين روستا شده است.

شرمندگي اين مدير به خاطر وضعيت بد تحصيلي دانش‌آموزان در يک فضاي نامناسب بوده است و او در شرايطي که اعتباري براي ساخت يک مدرسه هرچند کوچک را هم نداشته است، تنها از ديدن اين وضعيت متاثر مي‌شود.

گاهي گفتن يک جمله خيرخواهانه مي‌تواند ارزش و ثوابي معادل پاداش آن عمل خير را به آدمي اعطا کند، گفتن اينکه کاش داشتم و مدرسه‌اي براي اين کودکان معصوم مي‌ساختم.

اما گاهي نداشتن هم نمي‌تواند بهانه‌اي براي فرار از مسئوليت انساني باشد، بايد تلاش‌ها متمرکز مي‌شد و دانش‌آموزان اين روستا هم مي‌توانستند در فضايي شايسته دانش‌آموزي خود، به تحصيل بپردازند.

بسيج براي جمع‌آوري کمک‌هاي خيرين صورت مي‌گيرد، 350 ميليون ريال را خيرين مدرسه‌ساز در سطح استان کردستان متقبل مي‌شود، اما اين يک سوم نياز براي احداث مدرسه در روستاست...

اينجاست که معلمان، اين باغبانان صبور عرصه تعليم و تربيت خود به عرصه مي‌آيند و گرهي از کار دانش‌آموزان مي‌گشايند.

مدرسه کوچک اما زيباي دانش‌آموزان کبودخاني سفلي امروز بهره‌برداري شد، تا آرزوي کوچک روياهاي آنان  به حقيقت بپيوندد.

به گفته مدير آموزش و پرورش قروه، 2 هزار و 60 فرهنگي شاغل و هزار فرهنگي بازنشسته در اين شهرستان، ماهانه بيش از 26 ميليون ريال براي امر خير مدرسه‌سازي در شهرستان کمک مي‌کنند که نقش ويژه‌اي در امر خير مدرسه‌سازي ايفا مي‌کنند.

الماسي خاطرنشان کرد: از محل همين کمک‌هاي ماهانه فرهنگيان، توانستيم 500 ميليون ريال اعتبار مورد نياز براي ساخت مدرسه در روستاي کبودخاني سفلي را تامين کنيم.

وي با بيان اينکه امروز يکي از شادترين و به ياد ماندني‌ترين روزهاي خدمتش است، گفت: اگر اين مدرسه در نوبت قرار مي‌گرفت تا با بهره‌گيري از اعتبارات دولتي احداث شود، سال‌ها زمان مي‌برد.

الماسي با بيان ويژگي‌هاي اين طرح آموزشي تصريح کرد: اين روستا يکي از چند روستاي شهرستان بود که دانش‌آموزان آن در کانکس مشغول به تحصيل بودند و به همت خيرين عمليات اجرايي آن در طول 2 ماه و نيم انجام گرفت که مصداق عيني عزم جهادي است.

وي با بيان اينکه طرح‌هاي خيرساز، با مشارکت 70 درصدي دولت و 30 درصدي خيرين بايد به سرانجام برسد، افزود: اين مدرسه اولين مدرسه در سطح شهرستان است که 100 درصد هزينه آن را خيرين پرداخت کرده‌اند.

مدير آموزش و پرورش قروه اضافه کرد: اين مدرسه دو کلاسه در زميني به مساحت 163 مترمربع و زيربناي 83 مترمربع احداث شده است که نخستين مدرسه‌اي است که تمامي هزينه‌هاي آن را خيرين مدرسه‌ساز متقبل شده‌اند.

اين مسئول عنوان داشت: براي احداث اين مدرسه 850 ميليون ريال هزينه شده است که 350 ميليون ريال توسط خيرين استان و 500 ميليون ريال آن را فرهنگيان آموزش و پرورش قروه اهدا کرده‌اند.

به گفته الماسي، 8 مدرسه در اين شهرستان با 24 کلاس درس در دست احداث و يا تکميل شدن است که تعهد خيرين در اين راستا بيش از 8 ميليارد ريال است.

مدير آموزش و پرورش قروه، با اشاره به اينکه 3 مدرسه کانکسي ديگر نيز در روستاهاي اين شهرستان وجود دارد، گفت: يکي ديگر از مدارس خيرساز نيز در روستاي تقي‌آباد تا اواخر پاييز آماده بهره‌برداري مي‌شود که هزينه 500 ميليوني آن را خير نيک انديش، رضا خالديان اهدا کرده است.

مدرسه‌سازي فرهنگ عمومي جامعه شود

فرماندار قروه نيز در اين مراسم با تاکيد بر اينکه عملکرد خيرين در حوزه‌هاي مختلف قابل تقدير است، افزود: دعوت از خيرين براي مدرسه‌سازي بايد در سايه مشارکت عمومي شکل گرفته و به فرهنگ عمومي جامعه تبديل شود.

محمد شرف‌بياني افزود: امروز سيطره بر دنيا از راه علم و دانش ميسر است، بنابراين هر گام و حرکت ارزشمندي که در راستاي تقويت علمي و رشد جامعه صورت گيرد، گامي ارزشمند است.

وي با بيان اينکه خيريني که در امر مقدس مدرسه‌سازي فعال هستند، جايگاه نخست را در کسب رشد علمي دارا هستند، تصريح کرد: همه مردم بايد خود را ملزم به احداث، مدارسي پررونق بدانند.

* دياکوهاي سرزمين من همچنان چشم به راه دستان پرسخاوت شما هستند

امروز شادترين روز براي يک مدير اجرايي بود، روزي به ياد ماندني براي دياکو و دانش‌آموزان مدرسه کبودخاني سفلي، که نخستين روز حضور در مدرسه نوساز را تجربه مي‌کردند، اما هنوز هم دياکوهاي بسياري در جاي جاي اين سرزمين فرهنگ و هنر، چشم به راه ياري دستان پرسخاوت شما هستند تا آنان را در رسيدن به قله مرتفع تمدن بزرگ اسلامي، به پيش ببرد..

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پاکـانِ بیکار

خوراکی‌هایی که زمستان را گرم می‌کنند

روابط عمومی در پستوی اندیشه مدیران اجرایی - امید بهمنی*

تلاش در راستای رفع مشکلات روستاهای قروه به دور از جلوه های نمایشی

لباس کُردی از گذشته تا امروز...

دوئل نفت و آتش مقابل نیمکت ها

«آلی» که دیگر نیست

"نگارگری" اصیل ترین هنر ایرانی – اسلامی

اختلالات رفتاری کودکان/ راهنمای عملی درمان مشکلات رفتاری

استان کردستان در دام محرومیت

سفره دل بدر و پریشان آرام است

یار مهربان خمار شراب روحانی

از رنجی که می بریم - افسانه گلباغی *

نور افشانی فرهنگ اصیل کردها، در آسمان جهانی فرهنگ و هنر

کردستان فرهنگی چشم به راه عدالت اجتماعی و رفاه عمومی است

نهم دیماه 88 نماد اقتدار امت انقلابی ایران

نهم دیماه حماسه پیوند مردم و ولایت/نه کردستانی ها به اغتشاش گران

اگر خشمگین می شوید...

بخشنده کوچک

آیین شب یلدا "شه و چله" در كردستان

کاش می شد به جای تحصیل کارگری نمی کردم

گردش مدیریت در مدار اخلاق

کم اطلاعی روستاییان از مزایای بیمه روستایی

در بزرگترین کارخانه تولید لبنیات کردستان تخته می شود!؟

او هم شهروند این جامعه است و فرصت می خواهد...

آمادگی، دوره طلایی رشد و تشخیص کودکان است

گدایان شیک‌پوش سیار؛ پدیده‌ای نو در تکدی‌گری

مکانیسم‌های تحقق مطالبه توزیع عادلانه حقابه در کردستان

کُردها عهد شکن نیستند

طنین نوای مولودی خوانی در دارالاحسان/ بزرگترین مولودی خوانی کشور

همه چیز «درباره یک توپ»/نمایشی از یک واقعیت

ترافیک را درس دهیم - وریا کرمی*

چرخش واقعیت در«اتوبان سکوت»/زخم ماندگار از جنگ

به شمارش افتادن نفس درختان بلوط/ آغاز انقراض ششم در کردستان

بن‌بست عاطفی از علل خودکشی در جوانان است

توسعه گردشگری با رنگ و بوی بومی و فرهنگی

استرس در میان سالی موجب کوچک شدن مغز می شود

مردم منطقه‌ای که هم اهل این کشورند و هم آن کشور

رنج روستاهای قروه از ضعف زیرساختی/تسریع در اقدام عملی

دبه به دستان دغدغه مند

تجلی خوشنویسی در کُنج دستفروشی

ورود فاضلاب به زریبار ادامه دارد/ نسخه پیچی جدید برای نجات تالاب

پرینترهای سه بعدی برای تولید استیک وارد رستوران ها می شوند

70 کودک نایسری بی‌شناسنامه هستند

یاد نیمکت‌های سه نفره و گچ و تخته سیاه بخیر...

شادی و نشاطی از جنس دانایی

تغییری از جنس تضییع

اضطراب مسیر مدرسه

پنج روش مؤثر برای خالی کردن حافظه گوشی‌ های اندرویدی

وجود سینماگران توانمند و موفق، اما حمایت‌های حداقلی!