عصر کرد

آخرين مطالب

شکوفه‌هايي به رنگ تعليم و تربيت مقالات

شکوفه‌هايي به رنگ تعليم و تربيت

  بزرگنمايي:

همين که به روزهاي آخر تابستان نزديک مي‌شويم، سيل پيامک‌ها به سوي ما روانه مي‌شود که يک تابستان ديگر هم گذشت ...

اگرچه پايان تابستان براي بسياري پايان فصل فراغت از کار و تلاش است و شايد چندان هم خوشايند نباشد، اما بسياري از جمله دانش‌آموزان در تکاپوي راه يافتن به محيط مدرسه و ديدار با دوستان موجب مي‌شوند تا هيجان در اين روزها به اوج خود برسد.

در اين ميان ذوق و شوق آنهايي که براي بار نخست گام در مدرسه مي‌گذارند ديدني است، لباس نو، کيف و کفش تازه و شاخه‌اي گل يا چند بادکنک در دست، اينها ويژگي هر کلاس اولي است البته برخي با قيافه اخمو و خواب آلود و برخي با شيطنت‌هايي کودکانه.

در چند سال اخير رسم بر اين شده که کلاس‌اولي‌ها زودتر از ساير دانش‌آموزان به مدرسه بروند تا با محيط آموزشي آشنا شوند و امروز هم دانش‌آموزان کلاس اولي با همراهي والدين خود به بوستان علم و دانش پا گذاشتند تا يک روز قبل از ساير دانش‌آموزان مسير تعليم و تربيت را گام به کام به پيش بروند.

اگرچه در چهره‌هايشان ترس و شادي و هيجان و شور را مي‌شد به خوبي ديد، اما يک نگراني در عمق نگاهشان بود که نمي‌توانستند آن را پنهان کنند و آن هم دل کندن از خانواده هرچند براي ساعاتي اندک بود، اما اين آغاز راهي بود که بايد تا تکامل به پيش بروند.

با خودشان گل به همراه داشتند، گل‌هايي از هر رنگ، يکي گل طبيعي آورده بود آن ديگري مصنوعي فرقي هم نداشت چون در ميان لباس يکرنگ و دل‌هاي تک رنگ اين کودکان تنها صفا و صميمت بود که موج مي‌زد.

از سميه که چند رديف جلوتر از من بود مي‌پرسم چرا گل آورده‌اي؟ کمي به شاخه گل در دستش نگاه مي‌کند و جواب مي‌دهد براي خانوممان، مي‌گويم: خانومتان؟ مي‌گويد: بله مادرم گفته اين گل را به خانوم بدهم که قرار است معلم من باشد.

نگراني از قيافه آن يکي مي‌بارد، مي‌دانستم اگر سر صحبت را با او بازکنم گريه امانش نخواهد داد، لبخندي زدم اما او نگاهش را برگرداند، در ميان شعري کودکانه که از بلندگوي مدرسه پخش مي‌شود، به دوراني مي‌روم که خودم هم اين نگراني و دلهره را تجربه کرده بودم، در روزي که مادرم براي اولين بار مرا در محيطي ناآشنا تنها گذاشت و دنياي کودکانه من در آن روز به پايان رسيد، اما وقتي ظهر شد و مادرم را در حياط مدرسه ديدم، دنيايم رنگ و بوي تازه‌اي گرفت و از آن روز به بعد بود که من دانش‌آموز شدم.

امروز اگرچه گرماي خورشيد کم‌رمق آخرين روزهاي تابستان، بزرگترها را اذيت مي‌کرد، اما در دنياي کودکي نور اميد مي‌پاشيد و کودکان فارغ از هر گرما و بهانه‌اي به گفت‌وگوي دوستانه مشغول بودند و براي خود دوستان جديد پيدا مي‌کردند.

آبخوري مدرسه اولين جايي است که معمولا دانش‌آموزان با آن آشنا مي‌شوند چون شوق آب خوردن با ليوان تازه‌اي که براي مدرسه گرفته‌اند، بهانه‌اي است تا هر چقدر هم که تشنه نباشي سري به آبخوري بزني، هر چقدر هم که تشنه نباشي آب خوردن با اين ليوان مزه ديگري دارد.

گروه سرودشان را هم در همين فاصله اندک آماده کرده بودند و سرودي خواندند از جنس فرزندان ايراني، از جنس؛ مهر تو چون شد پيشه‌ام....

مسئولان شهرستان قروه هم امروز به مدرسه آمدند تا شکوفه‌ها را تا کلاس درس بدرقه کنند، کلاسي که مهد پرورش نسل آينده‌ساز اين مرز و بوم است.

برنامه‌هايشان که تمام شد از زير قرآن گذشتند و به کلاس رفتند تا با نام و ياد خدا، اولين تجربه دانش آموزي خود را در کلاس کسب کنند.

*‌شکوفه‌هاي پسر امسال هم بيشتر از دختران هستند

در حالي که چند سالي است دختران گوي سبقت را در ورود به دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالي از پسران ربوده‌اند، اما امسال براي دومين سال متوالي در قروه تعداد پسران کلاس اولي بيشتر از دختران است.

پارسال هزار و 857 دانش‌آموز کلاس اولي در قروه به تحصيل پرداختند که يک‌هزار و 15 نفر پسر و 842 نفر دختر بودند و تعداد پسران 173 نفر بيشتر از دختران بود.

امسال هم تعداد پسران 60 نفر بيشتر از دختران کلاسي اولي است.

مدير آموزش و پرورش قروه  در حاشيه جشن شکوفه‌ها که در دبستان شکوفه‌هاي قروه برگزار شد، با اعلام اين خبر گفت: امسال هزار و 90 دانش‌آموز کلاس اولي در قروه به تحصيل خواهند پرداخت که 976 نفر پسر و 916 نفر دختر هستند.

حسين الماسي، تعداد آموزشگاه‌هايي را که پذيراي شکوفه‌ها هستند، 119 مدرسه اعلام کرد و افزود: 54 مدرسه به صورت کلاس‌هاي چند پايه و 69 مدرسه هم کلاس‌هاي مستقل هستند.

وي با بيان اينکه دانش‌آموزان سرمايه‌هاي بزرگ کشور ما هستند، گفت: والدين و مربيان نقش ارزنده‌اي در نگهداري و تربيت اين سرمايه‌ها دارند.

به گفته الماسي، تعليم و تربيت در نظام اسلامي چون برگرفته از تعهد ديني است، جايگاه ويژه‌اي دارد و از همين رو شغل معلمي همپاي رسالت اولياي خدا به شمار مي‌رود.

* شکوفايي دانش بر تو مبارک

امروز روزي است که در باغ مدرسه شکوفه زدي، تا شاخ و برگ‌هاي علم بر الف قامت تو نقش ببندد، تمام چشم اميد پدر و مادر و معلمانت به نگاه معصوم تو دوخته شده است تا خورشيد دانايي از آن سر بزند.

شکوفايي دانش بر تو مبارک؛ فرزند ايران زمين ....

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

عروس بانه در انتظار رخت سیاه

ویترین تاریخ و فرهنگ کُردها

گذری بر حمام تاریخی سقز که به موزه تبدیل شد

زندگی از کف ماهی قرمز سُر خورد

روستاهای بکر کردستان، مقصد خوبی برای گردشگران نوروزی

صدای آشنای مشاور

دلهره نان

پالنگان؛ ماسوله ای بر قامت کوه های کردستان

دالانی به تاریخ مطبوعات کردستان از قاجار تا امروز

از جان کلاغ ها چه می خواهیم؟ - کلثوم مومنی*

رنگ و لعاب های قاچاق

عناب بنوشید تا راحت‌تر بخوابید

اجلاسیه 464 شهید در قروه برگزار شد

والیبال مریوان در یک قدمی لیگ برتر

نرمی دل برابر نرمی استخوان، عشق پنج ساله برای دانش اندوزی

آیا گره کور گرانی گوشت به دست مسئولان باز می شود؟

مسجد"دارالاحسان"سنندج شکوه معماری دوران قاجار

کردستانی‌ها آماده خلق حماسه ای دیگر در ٢٢ بهمن

لزوم توجه به محیط زیست در مدارس

زخم حاشیه نشینی بر چهره زیبای سنندج

پایان عمرنفت و هیزم در مرز

با سد آهنین صبر؛ بیشترین سود را از روابط سالم کسب کنیم

«کتاب صفر تا یک» یادداشت‌های شروع کار یا چگونگی ساختن آینده

تزریق مایع حیات در کالبد زمین

طلوع امید بخش زندگی

عکس خوب، همچون سیلی برای بیدار کردن مخاطب است

احساس گناه می‌‌تواند ناشی از اتفاقات دوران کودکی باشد

مین؛ سلاح ترسوها

حواس‌پرتی و کاهش تمرکز نشانه‌ افسردگی است

اینجا کردستان، سرزمین مجاهدت های خاموش

پاکـانِ بیکار

خوراکی‌هایی که زمستان را گرم می‌کنند

روابط عمومی در پستوی اندیشه مدیران اجرایی - امید بهمنی*

تلاش در راستای رفع مشکلات روستاهای قروه به دور از جلوه های نمایشی

لباس کُردی از گذشته تا امروز...

دوئل نفت و آتش مقابل نیمکت ها

«آلی» که دیگر نیست

"نگارگری" اصیل ترین هنر ایرانی – اسلامی

اختلالات رفتاری کودکان/ راهنمای عملی درمان مشکلات رفتاری

استان کردستان در دام محرومیت

سفره دل بدر و پریشان آرام است

یار مهربان خمار شراب روحانی

از رنجی که می بریم - افسانه گلباغی *

نور افشانی فرهنگ اصیل کردها، در آسمان جهانی فرهنگ و هنر

کردستان فرهنگی چشم به راه عدالت اجتماعی و رفاه عمومی است

نهم دیماه 88 نماد اقتدار امت انقلابی ایران

نهم دیماه حماسه پیوند مردم و ولایت/نه کردستانی ها به اغتشاش گران

اگر خشمگین می شوید...

بخشنده کوچک

آیین شب یلدا "شه و چله" در كردستان