آخرين مطالب

شکوفه‌هايي به رنگ تعليم و تربيت مقالات

شکوفه‌هايي به رنگ تعليم و تربيت

  بزرگنمايي:

همين که به روزهاي آخر تابستان نزديک مي‌شويم، سيل پيامک‌ها به سوي ما روانه مي‌شود که يک تابستان ديگر هم گذشت ...

اگرچه پايان تابستان براي بسياري پايان فصل فراغت از کار و تلاش است و شايد چندان هم خوشايند نباشد، اما بسياري از جمله دانش‌آموزان در تکاپوي راه يافتن به محيط مدرسه و ديدار با دوستان موجب مي‌شوند تا هيجان در اين روزها به اوج خود برسد.

در اين ميان ذوق و شوق آنهايي که براي بار نخست گام در مدرسه مي‌گذارند ديدني است، لباس نو، کيف و کفش تازه و شاخه‌اي گل يا چند بادکنک در دست، اينها ويژگي هر کلاس اولي است البته برخي با قيافه اخمو و خواب آلود و برخي با شيطنت‌هايي کودکانه.

در چند سال اخير رسم بر اين شده که کلاس‌اولي‌ها زودتر از ساير دانش‌آموزان به مدرسه بروند تا با محيط آموزشي آشنا شوند و امروز هم دانش‌آموزان کلاس اولي با همراهي والدين خود به بوستان علم و دانش پا گذاشتند تا يک روز قبل از ساير دانش‌آموزان مسير تعليم و تربيت را گام به کام به پيش بروند.

اگرچه در چهره‌هايشان ترس و شادي و هيجان و شور را مي‌شد به خوبي ديد، اما يک نگراني در عمق نگاهشان بود که نمي‌توانستند آن را پنهان کنند و آن هم دل کندن از خانواده هرچند براي ساعاتي اندک بود، اما اين آغاز راهي بود که بايد تا تکامل به پيش بروند.

با خودشان گل به همراه داشتند، گل‌هايي از هر رنگ، يکي گل طبيعي آورده بود آن ديگري مصنوعي فرقي هم نداشت چون در ميان لباس يکرنگ و دل‌هاي تک رنگ اين کودکان تنها صفا و صميمت بود که موج مي‌زد.

از سميه که چند رديف جلوتر از من بود مي‌پرسم چرا گل آورده‌اي؟ کمي به شاخه گل در دستش نگاه مي‌کند و جواب مي‌دهد براي خانوممان، مي‌گويم: خانومتان؟ مي‌گويد: بله مادرم گفته اين گل را به خانوم بدهم که قرار است معلم من باشد.

نگراني از قيافه آن يکي مي‌بارد، مي‌دانستم اگر سر صحبت را با او بازکنم گريه امانش نخواهد داد، لبخندي زدم اما او نگاهش را برگرداند، در ميان شعري کودکانه که از بلندگوي مدرسه پخش مي‌شود، به دوراني مي‌روم که خودم هم اين نگراني و دلهره را تجربه کرده بودم، در روزي که مادرم براي اولين بار مرا در محيطي ناآشنا تنها گذاشت و دنياي کودکانه من در آن روز به پايان رسيد، اما وقتي ظهر شد و مادرم را در حياط مدرسه ديدم، دنيايم رنگ و بوي تازه‌اي گرفت و از آن روز به بعد بود که من دانش‌آموز شدم.

امروز اگرچه گرماي خورشيد کم‌رمق آخرين روزهاي تابستان، بزرگترها را اذيت مي‌کرد، اما در دنياي کودکي نور اميد مي‌پاشيد و کودکان فارغ از هر گرما و بهانه‌اي به گفت‌وگوي دوستانه مشغول بودند و براي خود دوستان جديد پيدا مي‌کردند.

آبخوري مدرسه اولين جايي است که معمولا دانش‌آموزان با آن آشنا مي‌شوند چون شوق آب خوردن با ليوان تازه‌اي که براي مدرسه گرفته‌اند، بهانه‌اي است تا هر چقدر هم که تشنه نباشي سري به آبخوري بزني، هر چقدر هم که تشنه نباشي آب خوردن با اين ليوان مزه ديگري دارد.

گروه سرودشان را هم در همين فاصله اندک آماده کرده بودند و سرودي خواندند از جنس فرزندان ايراني، از جنس؛ مهر تو چون شد پيشه‌ام....

مسئولان شهرستان قروه هم امروز به مدرسه آمدند تا شکوفه‌ها را تا کلاس درس بدرقه کنند، کلاسي که مهد پرورش نسل آينده‌ساز اين مرز و بوم است.

برنامه‌هايشان که تمام شد از زير قرآن گذشتند و به کلاس رفتند تا با نام و ياد خدا، اولين تجربه دانش آموزي خود را در کلاس کسب کنند.

*‌شکوفه‌هاي پسر امسال هم بيشتر از دختران هستند

در حالي که چند سالي است دختران گوي سبقت را در ورود به دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالي از پسران ربوده‌اند، اما امسال براي دومين سال متوالي در قروه تعداد پسران کلاس اولي بيشتر از دختران است.

پارسال هزار و 857 دانش‌آموز کلاس اولي در قروه به تحصيل پرداختند که يک‌هزار و 15 نفر پسر و 842 نفر دختر بودند و تعداد پسران 173 نفر بيشتر از دختران بود.

امسال هم تعداد پسران 60 نفر بيشتر از دختران کلاسي اولي است.

مدير آموزش و پرورش قروه  در حاشيه جشن شکوفه‌ها که در دبستان شکوفه‌هاي قروه برگزار شد، با اعلام اين خبر گفت: امسال هزار و 90 دانش‌آموز کلاس اولي در قروه به تحصيل خواهند پرداخت که 976 نفر پسر و 916 نفر دختر هستند.

حسين الماسي، تعداد آموزشگاه‌هايي را که پذيراي شکوفه‌ها هستند، 119 مدرسه اعلام کرد و افزود: 54 مدرسه به صورت کلاس‌هاي چند پايه و 69 مدرسه هم کلاس‌هاي مستقل هستند.

وي با بيان اينکه دانش‌آموزان سرمايه‌هاي بزرگ کشور ما هستند، گفت: والدين و مربيان نقش ارزنده‌اي در نگهداري و تربيت اين سرمايه‌ها دارند.

به گفته الماسي، تعليم و تربيت در نظام اسلامي چون برگرفته از تعهد ديني است، جايگاه ويژه‌اي دارد و از همين رو شغل معلمي همپاي رسالت اولياي خدا به شمار مي‌رود.

* شکوفايي دانش بر تو مبارک

امروز روزي است که در باغ مدرسه شکوفه زدي، تا شاخ و برگ‌هاي علم بر الف قامت تو نقش ببندد، تمام چشم اميد پدر و مادر و معلمانت به نگاه معصوم تو دوخته شده است تا خورشيد دانايي از آن سر بزند.

شکوفايي دانش بر تو مبارک؛ فرزند ايران زمين ....
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

طنین نوای مولودی خوانی در دارالاحسان/ بزرگترین مولودی خوانی کشور

همه چیز «درباره یک توپ»/نمایشی از یک واقعیت

ترافیک را درس دهیم - وریا کرمی*

چرخش واقعیت در«اتوبان سکوت»/زخم ماندگار از جنگ

به شمارش افتادن نفس درختان بلوط/ آغاز انقراض ششم در کردستان

بن‌بست عاطفی از علل خودکشی در جوانان است

توسعه گردشگری با رنگ و بوی بومی و فرهنگی

استرس در میان سالی موجب کوچک شدن مغز می شود

مردم منطقه‌ای که هم اهل این کشورند و هم آن کشور

رنج روستاهای قروه از ضعف زیرساختی/تسریع در اقدام عملی

دبه به دستان دغدغه مند

تجلی خوشنویسی در کُنج دستفروشی

ورود فاضلاب به زریبار ادامه دارد/ نسخه پیچی جدید برای نجات تالاب

پرینترهای سه بعدی برای تولید استیک وارد رستوران ها می شوند

70 کودک نایسری بی‌شناسنامه هستند

یاد نیمکت‌های سه نفره و گچ و تخته سیاه بخیر...

شادی و نشاطی از جنس دانایی

تغییری از جنس تضییع

اضطراب مسیر مدرسه

پنج روش مؤثر برای خالی کردن حافظه گوشی‌ های اندرویدی

وجود سینماگران توانمند و موفق، اما حمایت‌های حداقلی!

بخت گشایی در کف خیابان

کودکانه‌های گمشده در زنانگی‌های تحمیلی

"گلین" عروس منطقه ژاوه‌رود کردستان

بی بازاری جمعه بازار خاتون!

چشمه های معدنی، ظرفیت های ارزشمند فراموش شده

جلسات، آفتی بر جان مدیران و مردم

من فقط یک خبرنگارم...

گورستان خوابی! آسیبی جدی در بین کارتن خواب‌ها

گل هایی که در خواب پرپر شدند

شرایط سخت تولید موادخوراکی در مریخ

توسعه پایدار قیچی و حذف ردپای نفت از منابع آبی کردستان

نهاد داوری از تئوری تا عمل - ایرج نگهدار*

کوچ آسیب‌های اجتماعی از زیر پوست شهر

آرش جمعه زنگ نزد!

گذری بر وضعیت مراکز غیر دولتی توانبخشی در کردستان

ناشنوایی سیستماتیک در حل مشکلات

دست فروشی یا مغازه به دوشی -

پیشاهنگی خلق فرصت و ثروت در کردستان به جوانان سپرده شد

بازار قدیمی عصر صفوی از سکه افتاده

بانویی که تابوشکن شد

ره سدهای کردستان به ترکستان

مشاغل خانگی فرصتی برای رونق بازار "صنایع چوبی"

روستاییان کردستان دیر به شهر می رسند - عبدالله رحمانی*

ترافیک جشنواره‌ای در کردستان

یاد بگیرید که به درون خود گوش کنید

شوکت شیان در تلالو طلای سرخ کردستان خودنمایی می کند

بزن مرشد که یادت بخیر... به بهانه روز فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای

بختک گرد و غبار به جان کردستان افتاد

جام جهانی 2018 و زیست اجتماعی شهروندان