آخرين مطالب

آغاز سال تحصيلي با استقبال از نمايشگاه‌هاي پاييزه در کردستان مقالات

آغاز سال تحصيلي با استقبال از نمايشگاه‌هاي پاييزه در کردستان

  بزرگنمايي:

با نزديک شدن به پايان فصل تابستان شور و شوقي دوباره در ميان شهروندان برپا مي‌شود، آغاز خزان و مهر ماه بيش از همه چيز يادآور شکوفايي فصل درس و مدرسه و دانشگاه است.

اين روزها، شايد اين قشر پرهيجان‌ترين ايام خود را سپري مي‌کنند و اين موضوع به‌ويژه در ميان دانش‌آموزان مقاطع تحصيلي پائين‌تر بيش از همه نمود دارد.

البته علاوه بر محصلان و دانشجويان، اين روزها تب خريد در ميان ساير اقشار نيز بالا مي‌گيرد و به همين دليل متوليان اقتصادي در استان، تلاش دارند با برگزاري نمايشگاه‌ها و فروشگاه‌هاي عرضه کالا نسبت به تأمين اقلام مورد نياز مردم اقدام کنند.

در استان کردستان نيز چندي است نمايشگاه‌هاي کالاي پاييزه با رويکرد عرضه کالاهاي اساسي و اقلام مورد نياز اين فصل و نيز لوازم‌التحرير و موارد مورد نياز دانش‌آموزان دائر شده است.

اگر چه نمايشگاه‌هاي پائيزه امسال در شهرستان‌هاي کمتري برگزار مي‌شود، اما باز هم براي کساني که قصد خريد کالا به صورت متمرکز را داشته باشند، برپايي اين نمايشگاه، مي‌تواند فرصت مناسبي باشد.

کاهش نمايشگاه‌هاي پاييزه

در غروب‌ آخرين پنجشنبه تابستان به اين نمايشگاه در محل برپايي نمايشگاه‌هاي بين‌المللي سنندج سر زديم تا نظرات شهروندان را پيرامون نمايشگاه اين دوره جويا شويم.

يک خانم جوان با کنجکاوي غرفه‌ها را نگاه مي‌کند، گويي که به دنبال کالايي خاص مي‌گردد. موضوع گزارش را با وي در ميان مي‌گذارم، خود را سوگل فتاحي معرفي مي‌کند و مي‌گويد: مارک خاصي از عسل را جستجو مي‌کنم اما هر چه مي‌گردم آن را در اين نمايشگاه پيدا نمي‌کنم.

از وي مي‌پرسم آيا توانسته است ساير کالاهاي مورد نياز خود را تهيه کند که در جواب مي‌گويد: ترجيح مي‌دهم، ابتدا قيمت‌هاي بازار را به خوبي بدانم و سپس با مقايسه کيفيت و قيمت دست به انتخاب بزنم.

اين شهروند با بيان اينکه هنوز کالاي خاصي در اين نمايشگاه خريداري نکرده است، تصريح مي‌کند: در  گذشته که سازمان صنعت، معدن و تجارت متولي برپايي نمايشگاه بود دو مکان به اين منظور در شهر سنندج تعبيه مي‌ش، اما امسال اين نمايشگاه تنها در يک مکان برپا شده است.

فتاحي با اشاره به ازدحام مردم براي حضور در اين نمايشگاه مي‌گويد: به اعتقاد من بايد به صورت دقيق بررسي شود آيا اکثر کساني که در اين نمايشگاه حضور مي‌يابند واقعا عمده اقلام خود را در اين مکان تهيه مي‌کنند يا تنها براي سر زدن به اين مکان مراجعه مي‌کنند.

وي موضوع کيفيت را يک امر مهم در برپايي اينگونه نمايشگاه‌ها مي‌داند و معتقد است: تجربه نشان داده چون اين نمايشگاه‌ها در يک دوره زماني کوتاه و با حجمي انبوه برپا مي‌شود، برخي غرفه‌داران چندان به کيفيت اجناس توجه نمي‌کنند و لذا مشکلاتي براي شهروندان ممکن است به وجود بيايد.

فتاحي در عين حال، برپايي چنين نمايشگاه‌هايي را بسيار بهتر از نبود آن مي‌داند و مي‌افزايد: اين نمايشگاه‌ها موجب مي‌شود تا قدرت انتخاب شهروندان بالا برود و کساني که توانايي خريد بعضي اقلام در بازار را ندارند، مي‌توانند در اين نمايشگاه‌ حداقل بخشي از نيازهاي خود را تأمين کنند.

زماني که در خصوص قيمت و تنوع محصولات مورد نياز لوازم‌التحرير نمايشگاه مي‌پرسم، لبخندي مي‌زند و مي‌گويد: هنوز فرزند من به سن و سالي که به مدرسه برود نرسيده است و بنابراين از اين نظر دغدغه خاصي ندارم.

خريد متمرکز وسايل مدرسه دانش‌آموزان

يکي ديگر از شهروندان سنندجي که با دو فرزند نوجوان خود در حال خريد است، توجه‌ من را جلب مي‌کند. از وي در خصوص نمايشگاه مي‌پرسم و در پاسخ مي‌گويد: خوشبختانه چون قصد من خريد متمرکز و يک‌جاي لوازم‌التحرير بوده است به راحتي در نمايشگاه موفق به انجام اين کار شدم و آنچه مورد نياز دانش‌آموزان بود، فراهم است.

امين منصوري مي‌گويد: البته در خصوص قيمت اين محصولات بايد نرخ‌هاي موجود در بازار را نيز سنجيد. با اين وجود تصور مي‌کنم به روال هميشگي کالا در اين گونه نمايشگاه‌ها 10 تا 15 درصد نسبت به قيمت‌هاي بازار ارزان‌تر باشد.

وي اظهار مي‌کند: با تجربياتي که از قبل در برپايي اين نمايشگاه‌ها و خريد در آنها به دست آورده‌ام، معتقدم اگر خانواده‌اي قصد خريد عمده کالا را داشته باشد اين نمايشگاه‌ها مي‌تواند فرصت و مکان خوبي براي اين کار باشد.

اين شهروند مي‌افزايد: اما اگر قصد خريد اندک محصولات و يا کالايي خاص وجود داشته باشد، بهتر است در بازار تهيه شود و حضور در نمايشگاه به اين منظور نمي‌تواند چندان مثمرثمر باشد، چرا که ممکن است اولا آن کالا در اينجا وجود نداشته باشد و ثانيا کيفيت و يا قيمت آن کالا رضايت مشتري را فراهم نياورد.

منصوري برپايي نمايشگاه‌هاي کالايي را يک تجربه نسبتا موفق ارزيابي و اظهار مي‌کند: در شهر سنندج و به طور کلي در استان کردستان فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي بزرگ چنداني وجود ندارد و اگر هم تعداد معدودي فعاليت مي‌کنند در نقاطي دور از هم قرار دارند که دسترسي به آنها براي بسياري از شهروندان امکان‌پذير نيست.

وي معتقد است با توجه به گسترش شهر و افزايش جمعيت موجود در آن، برخي شهرک‌هاي سنندج از وجود فروشگاه‌هاي مناسب بي‌بهره مي‌مانند که همين موضوع، موجب مراجعات مکرر آنها به هسته مرکزي شهر و در نتيجه صرف زمان و هزينه براي خانواده‌ها و البته ايجاد ترافيک بيشتر مي‌شود.

اين شهروند مي‌افزايد: در صورتي که نمايشگاه‌هاي کالايي به صورت مداوم و پيوسته در طول سال و يا حداقل هر ماه چند روز فعاليت داشته باشند بخش زيادي از مسافرت‌هاي شهروندان به نقاط مختلف و به‌ويژه مرکز شهر کاهش مي‌يابد و خانواده‌ها مي‌توانند اقلام مورد نياز خود را تا مدتي از طريق همين نمايشگاه‌ها تأمين کنند.

قيمت‌هاي ما گران نيست

يکي از غرفه‌داران حاضر در اين نمايشگاه نيز با ابراز رضايت نسبت به استقبال شهروندان اظهار مي‌کند: بارها از مسئولان خواسته‌ايم تعداد و مدت برپايي نمايشگاه‌ها را افزايش دهند، اما به اين درخواست ما چندان توجهي نمي‌شود.

وي که خود را حسين معرفي مي‌کند، مي‌خواهد نوع کالاي عرضه شده وي در اين گزارش قيد نشود و در ادامه مي‌گويد: با وجود اينکه قميت‌هاي ما نسبت به بازار کمتر است، اما باز هم بخشي از مردم آن را گران مي‌دانند در حالي که با همين تخفيف 15 درصدي نيز سود زيادي عايد ما نمي‌شود.

اين غرفه‌دار با اشاره به اينکه برخي از مردم دچار سوءتفاهم در خصوص کيفيت کالاي عرضه شده در نمايشگاه هستند، مي‌افزايد: نبايد به دليل آنکه ممکن است بعضي از غرفه‌داران به کيفيت محصول خود بي‌توجهي ‌کنند به ديگر فروشندگان نيز چنين نگاهي داشت.

540 غرفه در نمايشگاه‌هاي کالاي پاييزه کردستان

رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان در حاشيه اين نمايشگاه به فارس گفت: در اين نمايشگاه‌ها، کالاهاي اساسي و تنظيم بازار و کالاهاي مرتبط با ايام بازگشايي مدارس عرضه مي‌شود.

محمد دره‌وزمي با بيان اينکه نمايشگاه کالاي پاييزه در بيش از 540 غرفه در سطح استان داير است، زمان پايان آن در شهرستان‌هاي مختلف را به تناوب و با تمديد آخر شهريور ماه ذکر کرد.

وي با اشاره به اينکه امسال 4 شهرستان استان فاقد نمايشگاه کالايي پاييزه هستند، گفت: شهروندان در شهرهاي ديواندره، بيجار، بانه و سروآباد مي‌توانند اقلام مورد نياز خود را در طرح‌هاي فروش فوق‌العاده تهيه کنند.

رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان برخي اقلام عرضه شده در نمايشگاه کالا را شامل انواع برنج، روغن، شکر، حبوبات، قند و شکر و ساير کالاهاي مورد نياز مردم عنوان کرد.

دره‌وزمي با بيان اينکه مانتو، کيف و کفش و لوازم دانش‌آموزي بخش مهمي از اين نمايشگاه‌ها را تشکيل مي‌دهند، کمک به اقشار آسيب‌پذير جامعه، کاهش قيمت‌ها و تنظيم بازار را مهمترين دلايل برپايي نمايشگاه کالا، عنوان مي‌کند.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

طنین نوای مولودی خوانی در دارالاحسان/ بزرگترین مولودی خوانی کشور

همه چیز «درباره یک توپ»/نمایشی از یک واقعیت

ترافیک را درس دهیم - وریا کرمی*

چرخش واقعیت در«اتوبان سکوت»/زخم ماندگار از جنگ

به شمارش افتادن نفس درختان بلوط/ آغاز انقراض ششم در کردستان

بن‌بست عاطفی از علل خودکشی در جوانان است

توسعه گردشگری با رنگ و بوی بومی و فرهنگی

استرس در میان سالی موجب کوچک شدن مغز می شود

مردم منطقه‌ای که هم اهل این کشورند و هم آن کشور

رنج روستاهای قروه از ضعف زیرساختی/تسریع در اقدام عملی

دبه به دستان دغدغه مند

تجلی خوشنویسی در کُنج دستفروشی

ورود فاضلاب به زریبار ادامه دارد/ نسخه پیچی جدید برای نجات تالاب

پرینترهای سه بعدی برای تولید استیک وارد رستوران ها می شوند

70 کودک نایسری بی‌شناسنامه هستند

یاد نیمکت‌های سه نفره و گچ و تخته سیاه بخیر...

شادی و نشاطی از جنس دانایی

تغییری از جنس تضییع

اضطراب مسیر مدرسه

پنج روش مؤثر برای خالی کردن حافظه گوشی‌ های اندرویدی

وجود سینماگران توانمند و موفق، اما حمایت‌های حداقلی!

بخت گشایی در کف خیابان

کودکانه‌های گمشده در زنانگی‌های تحمیلی

"گلین" عروس منطقه ژاوه‌رود کردستان

بی بازاری جمعه بازار خاتون!

چشمه های معدنی، ظرفیت های ارزشمند فراموش شده

جلسات، آفتی بر جان مدیران و مردم

من فقط یک خبرنگارم...

گورستان خوابی! آسیبی جدی در بین کارتن خواب‌ها

گل هایی که در خواب پرپر شدند

شرایط سخت تولید موادخوراکی در مریخ

توسعه پایدار قیچی و حذف ردپای نفت از منابع آبی کردستان

نهاد داوری از تئوری تا عمل - ایرج نگهدار*

کوچ آسیب‌های اجتماعی از زیر پوست شهر

آرش جمعه زنگ نزد!

گذری بر وضعیت مراکز غیر دولتی توانبخشی در کردستان

ناشنوایی سیستماتیک در حل مشکلات

دست فروشی یا مغازه به دوشی -

پیشاهنگی خلق فرصت و ثروت در کردستان به جوانان سپرده شد

بازار قدیمی عصر صفوی از سکه افتاده

بانویی که تابوشکن شد

ره سدهای کردستان به ترکستان

مشاغل خانگی فرصتی برای رونق بازار "صنایع چوبی"

روستاییان کردستان دیر به شهر می رسند - عبدالله رحمانی*

ترافیک جشنواره‌ای در کردستان

یاد بگیرید که به درون خود گوش کنید

شوکت شیان در تلالو طلای سرخ کردستان خودنمایی می کند

بزن مرشد که یادت بخیر... به بهانه روز فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای

بختک گرد و غبار به جان کردستان افتاد

جام جهانی 2018 و زیست اجتماعی شهروندان