عصر کرد

آخرين مطالب

شهرداري و انتظارات شهروندان سنندجي مقالات

شهرداري و انتظارات شهروندان سنندجي

  بزرگنمايي:

شهرداري‌ها را که شايد به توان مردمي‌ترين دستگاه خدمت‌رسان دانست، مجموعه‌اي است که تقريبا تمام فعاليت‌هاي ريز و درشت آن در ارتباط تنگاتنگ و کامل با شهروندان است.

اگر چه الگوي تشکيل اين سازمان و تعيين شهردار برگرفته از نمونه‌هاي مشابه آن در کشورهاي ديگر است، اما در جامعه ايراني از ديرباز بخشي از  وظيفه حاکمان، پرداختن به اموراتي بوده که امروزه بر عهده شهرداري‌ها قرار گرفته است.

يکي از اساسي‌ترين وجه تمايزات شهرداري با ساير دستگاه‌ها در نحوه تأمين درآمد و اعتبارات اين مجموعه است. برخلاف بسياري از نهادهاي ديگر، پايه و اساس بودجه شهرداري بر مبناي خدماتي است که به مردم ارائه مي‌دهد و در قبال آن مبالغي دريافت مي‌کند.

اما آن چه طي سال‌هاي اخير بسيار بر آن تأکيد مي‌شود، موضوعي به نام وصول درآمدهاي پايدار در شهرداري است که به طور قطع ساز و کار و شرايط و ضوابط خاص خود را طلب مي‌کند.

در استان کردستان به دليل محدوديت درآمد و نيز مشکلات اقتصادي که سايه خود را بر سر اين استان افکنده است، همواره کسب اين منابع از طريق مردم با دست‌اندازهايي، همراه بوده است.

يکي از معضلات بزرگي که به ويژه در شهر سنندج به عنوان مرکز استان بر فعاليت تمام دستگاه‌ها از جمله شهرداري اثر مي‌گذارد، نواحي منفصل شهري است که بسان وصله‌اي ناجور به شهر الحاق شده‌اند.

ساخت‌و سازهاي بي‌رويه در کنار نبود تأسيسات و شبکه‌هايي چون فاضلاب و يا کمبود آب سالم، دست به دست يکديگر داده تا تلي از مشکلات و نيازها در اين گونه مناطق انباشته شود و متأسفانه چه مسئولان و چه مردم، انتظار اصلاح اين وضعيت را تنها از شهرداري دارند.

يکي ديگر از مشکلاتي که نمي‌توان يافتن چاره براي آن را فقط مسئوليت شهرداري دانست، ترافيک شديد در شهر سنندج در کنار معضل کمبود پارکينگ است.

شهرداري در اين راستا، گام‌هاي مثبتي برداشته است و طرح ايجاد چندين پارکينگ بزرگ و کوچک در سطح شهر که برخي از آنها در مراحل عمراني و برخي ديگر نيز در مرحله مطالعاتي قرار دارند، نشان از عزم جدي اين دستگاه به منظور کاستن از بار مشکلات در اين حوزه دارد.

برقراري تعامل سازنده و مطلوب با شوراي شهر و استفاده از نظرات آنها در خصوص چگونگي اداره و مديريت شهر از ديگر وظايف مهم شهرداري‌ها است که اين مهم در سنندج، نيازمند فعاليت بيشتر است.

مطالبات انباشته شده اين سازمان، طي سال‌هاي متمادي از اشخاص حقيقي و به ويژه حقوقي، يکي از چالش‌هايي است که شهرداري سنندج کماکان با آن دست به گريبان است و عليرغم گام‌هاي برداشته شده در خصوص بازپس گيري اين مطالبات، کار به کندي پيش مي‌رود.

انجام کارهاي عمراني در حوزه شهري يکي ديگر از تکاليف شهرداري است و آن گونه که در برنامه شهرداري سنندج طي سال 93 قيد شده قرار است 12 پروژه مهم در اين سال به بهره‌برداري برسد که تاکنون و طي مدت سپري شده از سال جاري، چندين مورد آن تحقق يافته است.

ساماندهي دستفروشان و اصلاح وضعيت نازيبايي که به واسطه تجمع اين قشر در برخي خيابان‌هاي شهر ايجاد شده از ديگر برنامه‌هايي است که توجه بيش از پيش شهرداري را طلب مي‌کند و در گام نخست اين کار، ايجاد بازارچه ميوه و تره‌بار به منظور تجميع بخشي از ميوه‌فروشان، در دست اقدام قرار گرفت اما با وجود افتتاح رسمي آن، هنوز هيچ فروشنده‌اي در اين مکان استقرار نيافته و عملا شهروندان با درهاي بسته آن مواجهند.

خروج صنوف مزاحم از شهر، به ويژه آنهايي که آلودگي صوتي ايجاد مي‌کنند، همواره يکي از خواسته‌ها و دغدغه‌هاي به حق شهروندان سنندجي بوده است که جا دارد شهرداري با اختصاص زميني مناسب در نقطه‌اي که هم مورد دسترس باشد و هم آنکه کمترين مزاحمت را ايجاد کند در راستاي پاسخگويي به انتظارات شهروندان، تلاش داشته باشد.

ساماندهي نيروي انساني در شهرداري سنندج و تعيين تکليف بسياري از افراد که به صورت خدماتي و شرکتي در اين مجموعه عريض و طويل فعاليت مي‌کنند نيز از ديگر مسئوليت‌هاي مهم شهرداري سنندج خواهد بود.

شهردار و مجموعه تحت مديريت او لازم است تلاش کنند با اتخاذ روش‌هاي قانوني، هم از حجم بدنه شهرداري بکاهند و هم مانع ايجاد نارضايتي در ميان افراد شاغل در اين سازمان شوند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

روی دیگر باران

هنر، نوشدارویی بر نظام سلامت

پوشش همگانی سلامت برای همه در هر مکان

زاگرس در کابوس سال 99

شما که غریبه نیستید

چتر مرگ

بانه سرزمین جاذبه های طبیعی و تاریخی

عروس بانه در انتظار رخت سیاه

ویترین تاریخ و فرهنگ کُردها

گذری بر حمام تاریخی سقز که به موزه تبدیل شد

زندگی از کف ماهی قرمز سُر خورد

روستاهای بکر کردستان، مقصد خوبی برای گردشگران نوروزی

صدای آشنای مشاور

دلهره نان

پالنگان؛ ماسوله ای بر قامت کوه های کردستان

دالانی به تاریخ مطبوعات کردستان از قاجار تا امروز

از جان کلاغ ها چه می خواهیم؟ - کلثوم مومنی*

رنگ و لعاب های قاچاق

عناب بنوشید تا راحت‌تر بخوابید

اجلاسیه 464 شهید در قروه برگزار شد

والیبال مریوان در یک قدمی لیگ برتر

نرمی دل برابر نرمی استخوان، عشق پنج ساله برای دانش اندوزی

آیا گره کور گرانی گوشت به دست مسئولان باز می شود؟

مسجد"دارالاحسان"سنندج شکوه معماری دوران قاجار

کردستانی‌ها آماده خلق حماسه ای دیگر در ٢٢ بهمن

لزوم توجه به محیط زیست در مدارس

زخم حاشیه نشینی بر چهره زیبای سنندج

پایان عمرنفت و هیزم در مرز

با سد آهنین صبر؛ بیشترین سود را از روابط سالم کسب کنیم

«کتاب صفر تا یک» یادداشت‌های شروع کار یا چگونگی ساختن آینده

تزریق مایع حیات در کالبد زمین

طلوع امید بخش زندگی

عکس خوب، همچون سیلی برای بیدار کردن مخاطب است

احساس گناه می‌‌تواند ناشی از اتفاقات دوران کودکی باشد

مین؛ سلاح ترسوها

حواس‌پرتی و کاهش تمرکز نشانه‌ افسردگی است

اینجا کردستان، سرزمین مجاهدت های خاموش

پاکـانِ بیکار

خوراکی‌هایی که زمستان را گرم می‌کنند

روابط عمومی در پستوی اندیشه مدیران اجرایی - امید بهمنی*

تلاش در راستای رفع مشکلات روستاهای قروه به دور از جلوه های نمایشی

لباس کُردی از گذشته تا امروز...

دوئل نفت و آتش مقابل نیمکت ها

«آلی» که دیگر نیست

"نگارگری" اصیل ترین هنر ایرانی – اسلامی

اختلالات رفتاری کودکان/ راهنمای عملی درمان مشکلات رفتاری

استان کردستان در دام محرومیت

سفره دل بدر و پریشان آرام است

یار مهربان خمار شراب روحانی

از رنجی که می بریم - افسانه گلباغی *