آخرين مطالب

شهرداري و انتظارات شهروندان سنندجي مقالات

شهرداري و انتظارات شهروندان سنندجي

  بزرگنمايي:

شهرداري‌ها را که شايد به توان مردمي‌ترين دستگاه خدمت‌رسان دانست، مجموعه‌اي است که تقريبا تمام فعاليت‌هاي ريز و درشت آن در ارتباط تنگاتنگ و کامل با شهروندان است.

اگر چه الگوي تشکيل اين سازمان و تعيين شهردار برگرفته از نمونه‌هاي مشابه آن در کشورهاي ديگر است، اما در جامعه ايراني از ديرباز بخشي از  وظيفه حاکمان، پرداختن به اموراتي بوده که امروزه بر عهده شهرداري‌ها قرار گرفته است.

يکي از اساسي‌ترين وجه تمايزات شهرداري با ساير دستگاه‌ها در نحوه تأمين درآمد و اعتبارات اين مجموعه است. برخلاف بسياري از نهادهاي ديگر، پايه و اساس بودجه شهرداري بر مبناي خدماتي است که به مردم ارائه مي‌دهد و در قبال آن مبالغي دريافت مي‌کند.

اما آن چه طي سال‌هاي اخير بسيار بر آن تأکيد مي‌شود، موضوعي به نام وصول درآمدهاي پايدار در شهرداري است که به طور قطع ساز و کار و شرايط و ضوابط خاص خود را طلب مي‌کند.

در استان کردستان به دليل محدوديت درآمد و نيز مشکلات اقتصادي که سايه خود را بر سر اين استان افکنده است، همواره کسب اين منابع از طريق مردم با دست‌اندازهايي، همراه بوده است.

يکي از معضلات بزرگي که به ويژه در شهر سنندج به عنوان مرکز استان بر فعاليت تمام دستگاه‌ها از جمله شهرداري اثر مي‌گذارد، نواحي منفصل شهري است که بسان وصله‌اي ناجور به شهر الحاق شده‌اند.

ساخت‌و سازهاي بي‌رويه در کنار نبود تأسيسات و شبکه‌هايي چون فاضلاب و يا کمبود آب سالم، دست به دست يکديگر داده تا تلي از مشکلات و نيازها در اين گونه مناطق انباشته شود و متأسفانه چه مسئولان و چه مردم، انتظار اصلاح اين وضعيت را تنها از شهرداري دارند.

يکي ديگر از مشکلاتي که نمي‌توان يافتن چاره براي آن را فقط مسئوليت شهرداري دانست، ترافيک شديد در شهر سنندج در کنار معضل کمبود پارکينگ است.

شهرداري در اين راستا، گام‌هاي مثبتي برداشته است و طرح ايجاد چندين پارکينگ بزرگ و کوچک در سطح شهر که برخي از آنها در مراحل عمراني و برخي ديگر نيز در مرحله مطالعاتي قرار دارند، نشان از عزم جدي اين دستگاه به منظور کاستن از بار مشکلات در اين حوزه دارد.

برقراري تعامل سازنده و مطلوب با شوراي شهر و استفاده از نظرات آنها در خصوص چگونگي اداره و مديريت شهر از ديگر وظايف مهم شهرداري‌ها است که اين مهم در سنندج، نيازمند فعاليت بيشتر است.

مطالبات انباشته شده اين سازمان، طي سال‌هاي متمادي از اشخاص حقيقي و به ويژه حقوقي، يکي از چالش‌هايي است که شهرداري سنندج کماکان با آن دست به گريبان است و عليرغم گام‌هاي برداشته شده در خصوص بازپس گيري اين مطالبات، کار به کندي پيش مي‌رود.

انجام کارهاي عمراني در حوزه شهري يکي ديگر از تکاليف شهرداري است و آن گونه که در برنامه شهرداري سنندج طي سال 93 قيد شده قرار است 12 پروژه مهم در اين سال به بهره‌برداري برسد که تاکنون و طي مدت سپري شده از سال جاري، چندين مورد آن تحقق يافته است.

ساماندهي دستفروشان و اصلاح وضعيت نازيبايي که به واسطه تجمع اين قشر در برخي خيابان‌هاي شهر ايجاد شده از ديگر برنامه‌هايي است که توجه بيش از پيش شهرداري را طلب مي‌کند و در گام نخست اين کار، ايجاد بازارچه ميوه و تره‌بار به منظور تجميع بخشي از ميوه‌فروشان، در دست اقدام قرار گرفت اما با وجود افتتاح رسمي آن، هنوز هيچ فروشنده‌اي در اين مکان استقرار نيافته و عملا شهروندان با درهاي بسته آن مواجهند.

خروج صنوف مزاحم از شهر، به ويژه آنهايي که آلودگي صوتي ايجاد مي‌کنند، همواره يکي از خواسته‌ها و دغدغه‌هاي به حق شهروندان سنندجي بوده است که جا دارد شهرداري با اختصاص زميني مناسب در نقطه‌اي که هم مورد دسترس باشد و هم آنکه کمترين مزاحمت را ايجاد کند در راستاي پاسخگويي به انتظارات شهروندان، تلاش داشته باشد.

ساماندهي نيروي انساني در شهرداري سنندج و تعيين تکليف بسياري از افراد که به صورت خدماتي و شرکتي در اين مجموعه عريض و طويل فعاليت مي‌کنند نيز از ديگر مسئوليت‌هاي مهم شهرداري سنندج خواهد بود.

شهردار و مجموعه تحت مديريت او لازم است تلاش کنند با اتخاذ روش‌هاي قانوني، هم از حجم بدنه شهرداري بکاهند و هم مانع ايجاد نارضايتي در ميان افراد شاغل در اين سازمان شوند.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

طنین نوای مولودی خوانی در دارالاحسان/ بزرگترین مولودی خوانی کشور

همه چیز «درباره یک توپ»/نمایشی از یک واقعیت

ترافیک را درس دهیم - وریا کرمی*

چرخش واقعیت در«اتوبان سکوت»/زخم ماندگار از جنگ

به شمارش افتادن نفس درختان بلوط/ آغاز انقراض ششم در کردستان

بن‌بست عاطفی از علل خودکشی در جوانان است

توسعه گردشگری با رنگ و بوی بومی و فرهنگی

استرس در میان سالی موجب کوچک شدن مغز می شود

مردم منطقه‌ای که هم اهل این کشورند و هم آن کشور

رنج روستاهای قروه از ضعف زیرساختی/تسریع در اقدام عملی

دبه به دستان دغدغه مند

تجلی خوشنویسی در کُنج دستفروشی

ورود فاضلاب به زریبار ادامه دارد/ نسخه پیچی جدید برای نجات تالاب

پرینترهای سه بعدی برای تولید استیک وارد رستوران ها می شوند

70 کودک نایسری بی‌شناسنامه هستند

یاد نیمکت‌های سه نفره و گچ و تخته سیاه بخیر...

شادی و نشاطی از جنس دانایی

تغییری از جنس تضییع

اضطراب مسیر مدرسه

پنج روش مؤثر برای خالی کردن حافظه گوشی‌ های اندرویدی

وجود سینماگران توانمند و موفق، اما حمایت‌های حداقلی!

بخت گشایی در کف خیابان

کودکانه‌های گمشده در زنانگی‌های تحمیلی

"گلین" عروس منطقه ژاوه‌رود کردستان

بی بازاری جمعه بازار خاتون!

چشمه های معدنی، ظرفیت های ارزشمند فراموش شده

جلسات، آفتی بر جان مدیران و مردم

من فقط یک خبرنگارم...

گورستان خوابی! آسیبی جدی در بین کارتن خواب‌ها

گل هایی که در خواب پرپر شدند

شرایط سخت تولید موادخوراکی در مریخ

توسعه پایدار قیچی و حذف ردپای نفت از منابع آبی کردستان

نهاد داوری از تئوری تا عمل - ایرج نگهدار*

کوچ آسیب‌های اجتماعی از زیر پوست شهر

آرش جمعه زنگ نزد!

گذری بر وضعیت مراکز غیر دولتی توانبخشی در کردستان

ناشنوایی سیستماتیک در حل مشکلات

دست فروشی یا مغازه به دوشی -

پیشاهنگی خلق فرصت و ثروت در کردستان به جوانان سپرده شد

بازار قدیمی عصر صفوی از سکه افتاده

بانویی که تابوشکن شد

ره سدهای کردستان به ترکستان

مشاغل خانگی فرصتی برای رونق بازار "صنایع چوبی"

روستاییان کردستان دیر به شهر می رسند - عبدالله رحمانی*

ترافیک جشنواره‌ای در کردستان

یاد بگیرید که به درون خود گوش کنید

شوکت شیان در تلالو طلای سرخ کردستان خودنمایی می کند

بزن مرشد که یادت بخیر... به بهانه روز فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای

بختک گرد و غبار به جان کردستان افتاد

جام جهانی 2018 و زیست اجتماعی شهروندان