عصر کرد

آخرين مطالب

رسانه های کردستان مطالبه گر توسعه باشند مقالات

رسانه های کردستان مطالبه گر توسعه باشند

  بزرگنمايي:

کرد آنلاین - رسانه های کردستان می توانند در توسعه این استان و برطرف کردن محرومیت ها آن نقش ایفا کنند و برای این منظور لازم است همسو با توسعه گام بردارند و خود مطالبه گر توسعه و رونق اقتصادی باشند.
هر چند از قدیم رسانه ها به عنوان پلی بین مردم و مسئولان عمل کرده و خواست ها و انتظارات 2 طرف را به همدیگر منتقل می کردند، اما در جوامع امروزی بدلیل گسترش روز افزون وسایل ارتباط جمعی، این کارکرد نیز متحول شده و رسانه ها تنها پل ارتباطی نیستند بلکه بطور مستقیم در توسعه نقش ایفا می کنند.
بسیاری از شخصیت های سیاسی و اقتصادی برجسته و شرکت های موفق ملی و بین المللی بر نقش رسانه پی برده و برای پیشبرد اهداف خود، مشاوره رسانه ای دارند و به خوبی از این پتانسیل استفاده می کنند.
در استان کردستان که از ادوار گذشته از توسعه نیافتگی رنج می برد رسانه ها نتواستند بحث توسعه و شکوفایی اقتصادی را به عنوان یک مطالبه خود بیان کنند این در حالی است که این استان به لحاظ داشتن رسانه های دیداری، شنیداری و نوشتاری غنی بوده و تعدد اخیر رسانه در این استان در طول تاریخ بی نظر بوده است.
هر چند کردستان از جمله استان های فاقد روزنامه است اما با گسترش اینترنت و فضای مجازی این خلاء تا حدودی جبران شده است و هم اکنون علاوه بر صدا و سیمای مرکز کردستان، 59 عنوان رسانه دارای مجوز در استان فعالیت می کند که شامل 9 هفته نامه و پنج دو هفته نامه، 18 ماهنامه و یک 2 ماهنامه، 10 فصلنامه و 2 دو فصلنامه، 10پایگاه خبری و یک خبرگزاری است.
از این تعداد سه عنوان فصلنامه به صورت الکترونیکی بکار خود ادامه می دهند و 43 نشریه در طول سه سال گذشته مجوز فعالیت گرفتند.
در کنار این پتانسیل خوب رسانه ای در کردستان، نقش آنها در توسعه استان کمرنگ بوده و این رسانه فعالیت خود را در راستای توسعه استان قرار نداده و یا آنچه بود بسیار محدود و انگشت شمار است.
اما رسانه های کردستان بر این باور واقف هستند که محرومیت این استان بدلایل مختلفی از جمله شرایط اقلیمی، محرومیت تاریخی دوران طاغوت، درگیر بودن در دوران جنگ تحمیلی و عدم تمایل به سرمایه گذاری بخش خصوصی و دولتی در ادوار گذشته نسبت به سایر استان ها همجوار، مضاعف است.
در ادوار گذشته برخی از رسانه های دانسته یا نادانسته، تصویر غیر واقعی از کردستان را برای عموم به نمایش گذاشته بودند و ذهنیت نادرستی در افکار عمومی نسبت به مردم فرهنگی این منطقه ایجاد کرده بودند.
حال رسانه های کردستان وظیفه خطیرتری بر عهده دارند و باید ضمن تغییر و تصحیح این باور نادرست، تصویری واقعی تر از کردستان را بازتاب دهند تا زمینه ساز حضور سرمایه گذاران داخلی و خارجی در کردستان شود و رونق بخش اقتصاد این منطقه باشد.
رسانه ها می توانند قابلیت های و پتانسیل های این استان، از جمله دسترسی به منابع آبی و وجود 34 سد در دست بهره داری و مطالعه، داشتن 2 پایانه مرزی سیرانبند بانه و باشماق مریوان، یک میلیون و 200 هزار هکتار زمین مستعد کشاورزی و یک میلیون و 587 هزار هکتار مرتع و جنگل، جاذبه های گردشگری و توریستی از جمله دریاچه زریبار مریوان، غار طبقاتی کرفتو و منطقه زیویه، نیروی انسانی مناسب را بازتاب دهند.
وجود امنیت خود پیش زمینه توسعه بوده و رسانه ها کردستان می توانند با بیان امنیت و آرامش موجود در کردستان زمینه را برای حضور سرمایه گذاران فراهم کنند رسانه های می توانند با انتقاد از برخی نارسایی ها، زمینه را برای توسعه فراهم کرده و مطالبه گر این حوزه باشند.
مدیران دولتی و خصوصی کردستان نیز می توانند از این ظرفیت رسانه ها در استان به خوبی استفاده کنند و در یافتن راهکارهای توسعه استان و رفع موانع توسعه از قدرت رسانه ها بهره بگیرند.
موضوع توسعه و شکوفایی اقتصادی محوری گسترده بوده و برای توسعه همه جانبه باید تمام جریان ها همسو در این راستا عمل کنند و رسانه ها نیز با توجه قدرت تاثیرگذاری که دارند می توانند خود هم بخشی از توسعه بوده و هم مطالبه گر خوبی برای این مقوله باشند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تغذیه مداوم با شیر مادر؛ مهم‌ترین عامل کاهش زردی نوزاد است

خشکی هایی که طبیعت را می سوزاند

«هه ره وز» رسمی برای مشارکت

نگاهی بر مطبوعات کردستان در هفته چهارم تیر

آخرین بازدید خیلی وقت پیش

عاشقانه های دانشجویی

حج فقرا

شورِ آب

زهر افعی

حلقه دام بلا

مروری بر نشریات محلی کردستان در سومین هفته تیر

آیا باکتری های روده‌ای بر شکل‌گیری مغز کودکان تاثیر دارد؟

تالار مرکزی سنندج در برزخ وعده های عملی نشده/سال 99 افتتاح می شود

چراغ خاموش روزنامه ها در بانه

حرکت پرشتاب برای تداوم توسعه استان ها

تداوم کمک رسانی به سیل زدگان تا رفع مشکلات

مشاهیر پل دوستی و اعتماد میان ملت‌ها هستند

مروری بر رسانه های کردستان در هفته دوم خرداد

تعیین هوشمند مقصد سفر به جای گرفتاری 15 ساعته در ترافیک شمال

سردشت نخستین شهر قربانی سلاح شیمیایی در جهان

مروری بر رسانه های کردستان در هفته اول تیر

قُل قُل طلا در قلقله ی سقز

توهم پرآبی

انصاف اصناف

توت فرنگی به خروار، صنعت به مثقال

ماست احتمال ابتلای مردان به سرطان روده را کاهش می‌دهد

گذر از تابستان داغ با مدیریت مصرف انرژی

مرز باشماق همچنان اسیر مشکلات/وعده ها به سرانجام نمی رسد

نامه‌ای برای طلب شهادت ازخدا/دعایی که برای چمران کردستان اجابت شد

کنگره 5400 شهید کردستان؛ روایتگر رشادت‌های دلیرمردان کُرد

شهیدی که همواره بر تعداد یاران انقلاب می‌افزود

نگذاریم چراغ ها خاموش شوند

بهت نظاره به سیر اجاره

فقط «خون» جایگزین «خون»»

پالان از اسب افتاد

زندگی پلاستیکی؛ مرگ محیط زیست

راه های کاهش سرقت و حفاظت از اموال

شب نشینی شته ای سنندجی ها

کابوسی تمام نشدنی در جاده های کردستان/نفت کش ها بی ترمز می رانند

سرگردانی مدارس طبیعت

زیرساخت مخابراتی مشوق توسعه گردشگری روستایی

شاخه‌های بلوط آشیانه لک لک‌ها

درد دل با «به‌به»

نویسنده کتاب هستم، لطفا حمایتم کنید

شهید "هوشنگ رمضانزاده" با قرآن کریم همواره مانوس بود

روزی که مسیح کردستان به شهادت رسید

اهدای عضو؛ تولدی دوباره

شهیدی که در مقابل تیرهای بی امان دشمن سر خم نمی کرد

زنانی با دل های کبود

دردِ با نمک