عصر کرد

آخرين مطالب

رسانه های کردستان مطالبه گر توسعه باشند مقالات

رسانه های کردستان مطالبه گر توسعه باشند

  بزرگنمايي:

کرد آنلاین - رسانه های کردستان می توانند در توسعه این استان و برطرف کردن محرومیت ها آن نقش ایفا کنند و برای این منظور لازم است همسو با توسعه گام بردارند و خود مطالبه گر توسعه و رونق اقتصادی باشند.
هر چند از قدیم رسانه ها به عنوان پلی بین مردم و مسئولان عمل کرده و خواست ها و انتظارات 2 طرف را به همدیگر منتقل می کردند، اما در جوامع امروزی بدلیل گسترش روز افزون وسایل ارتباط جمعی، این کارکرد نیز متحول شده و رسانه ها تنها پل ارتباطی نیستند بلکه بطور مستقیم در توسعه نقش ایفا می کنند.
بسیاری از شخصیت های سیاسی و اقتصادی برجسته و شرکت های موفق ملی و بین المللی بر نقش رسانه پی برده و برای پیشبرد اهداف خود، مشاوره رسانه ای دارند و به خوبی از این پتانسیل استفاده می کنند.
در استان کردستان که از ادوار گذشته از توسعه نیافتگی رنج می برد رسانه ها نتواستند بحث توسعه و شکوفایی اقتصادی را به عنوان یک مطالبه خود بیان کنند این در حالی است که این استان به لحاظ داشتن رسانه های دیداری، شنیداری و نوشتاری غنی بوده و تعدد اخیر رسانه در این استان در طول تاریخ بی نظر بوده است.
هر چند کردستان از جمله استان های فاقد روزنامه است اما با گسترش اینترنت و فضای مجازی این خلاء تا حدودی جبران شده است و هم اکنون علاوه بر صدا و سیمای مرکز کردستان، 59 عنوان رسانه دارای مجوز در استان فعالیت می کند که شامل 9 هفته نامه و پنج دو هفته نامه، 18 ماهنامه و یک 2 ماهنامه، 10 فصلنامه و 2 دو فصلنامه، 10پایگاه خبری و یک خبرگزاری است.
از این تعداد سه عنوان فصلنامه به صورت الکترونیکی بکار خود ادامه می دهند و 43 نشریه در طول سه سال گذشته مجوز فعالیت گرفتند.
در کنار این پتانسیل خوب رسانه ای در کردستان، نقش آنها در توسعه استان کمرنگ بوده و این رسانه فعالیت خود را در راستای توسعه استان قرار نداده و یا آنچه بود بسیار محدود و انگشت شمار است.
اما رسانه های کردستان بر این باور واقف هستند که محرومیت این استان بدلایل مختلفی از جمله شرایط اقلیمی، محرومیت تاریخی دوران طاغوت، درگیر بودن در دوران جنگ تحمیلی و عدم تمایل به سرمایه گذاری بخش خصوصی و دولتی در ادوار گذشته نسبت به سایر استان ها همجوار، مضاعف است.
در ادوار گذشته برخی از رسانه های دانسته یا نادانسته، تصویر غیر واقعی از کردستان را برای عموم به نمایش گذاشته بودند و ذهنیت نادرستی در افکار عمومی نسبت به مردم فرهنگی این منطقه ایجاد کرده بودند.
حال رسانه های کردستان وظیفه خطیرتری بر عهده دارند و باید ضمن تغییر و تصحیح این باور نادرست، تصویری واقعی تر از کردستان را بازتاب دهند تا زمینه ساز حضور سرمایه گذاران داخلی و خارجی در کردستان شود و رونق بخش اقتصاد این منطقه باشد.
رسانه ها می توانند قابلیت های و پتانسیل های این استان، از جمله دسترسی به منابع آبی و وجود 34 سد در دست بهره داری و مطالعه، داشتن 2 پایانه مرزی سیرانبند بانه و باشماق مریوان، یک میلیون و 200 هزار هکتار زمین مستعد کشاورزی و یک میلیون و 587 هزار هکتار مرتع و جنگل، جاذبه های گردشگری و توریستی از جمله دریاچه زریبار مریوان، غار طبقاتی کرفتو و منطقه زیویه، نیروی انسانی مناسب را بازتاب دهند.
وجود امنیت خود پیش زمینه توسعه بوده و رسانه ها کردستان می توانند با بیان امنیت و آرامش موجود در کردستان زمینه را برای حضور سرمایه گذاران فراهم کنند رسانه های می توانند با انتقاد از برخی نارسایی ها، زمینه را برای توسعه فراهم کرده و مطالبه گر این حوزه باشند.
مدیران دولتی و خصوصی کردستان نیز می توانند از این ظرفیت رسانه ها در استان به خوبی استفاده کنند و در یافتن راهکارهای توسعه استان و رفع موانع توسعه از قدرت رسانه ها بهره بگیرند.
موضوع توسعه و شکوفایی اقتصادی محوری گسترده بوده و برای توسعه همه جانبه باید تمام جریان ها همسو در این راستا عمل کنند و رسانه ها نیز با توجه قدرت تاثیرگذاری که دارند می توانند خود هم بخشی از توسعه بوده و هم مطالبه گر خوبی برای این مقوله باشند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

موجی که بر سیل سوار شد

131 درصد مصوبات سفر سال 94 رئیس جمهور به کردستان محقق شد

روی دیگر باران

هنر، نوشدارویی بر نظام سلامت

پوشش همگانی سلامت برای همه در هر مکان

زاگرس در کابوس سال 99

شما که غریبه نیستید

چتر مرگ

بانه سرزمین جاذبه های طبیعی و تاریخی

عروس بانه در انتظار رخت سیاه

ویترین تاریخ و فرهنگ کُردها

گذری بر حمام تاریخی سقز که به موزه تبدیل شد

زندگی از کف ماهی قرمز سُر خورد

روستاهای بکر کردستان، مقصد خوبی برای گردشگران نوروزی

صدای آشنای مشاور

دلهره نان

پالنگان؛ ماسوله ای بر قامت کوه های کردستان

دالانی به تاریخ مطبوعات کردستان از قاجار تا امروز

از جان کلاغ ها چه می خواهیم؟ - کلثوم مومنی*

رنگ و لعاب های قاچاق

عناب بنوشید تا راحت‌تر بخوابید

اجلاسیه 464 شهید در قروه برگزار شد

والیبال مریوان در یک قدمی لیگ برتر

نرمی دل برابر نرمی استخوان، عشق پنج ساله برای دانش اندوزی

آیا گره کور گرانی گوشت به دست مسئولان باز می شود؟

مسجد"دارالاحسان"سنندج شکوه معماری دوران قاجار

کردستانی‌ها آماده خلق حماسه ای دیگر در ٢٢ بهمن

لزوم توجه به محیط زیست در مدارس

زخم حاشیه نشینی بر چهره زیبای سنندج

پایان عمرنفت و هیزم در مرز

با سد آهنین صبر؛ بیشترین سود را از روابط سالم کسب کنیم

«کتاب صفر تا یک» یادداشت‌های شروع کار یا چگونگی ساختن آینده

تزریق مایع حیات در کالبد زمین

طلوع امید بخش زندگی

عکس خوب، همچون سیلی برای بیدار کردن مخاطب است

احساس گناه می‌‌تواند ناشی از اتفاقات دوران کودکی باشد

مین؛ سلاح ترسوها

حواس‌پرتی و کاهش تمرکز نشانه‌ افسردگی است

اینجا کردستان، سرزمین مجاهدت های خاموش

پاکـانِ بیکار

خوراکی‌هایی که زمستان را گرم می‌کنند

روابط عمومی در پستوی اندیشه مدیران اجرایی - امید بهمنی*

تلاش در راستای رفع مشکلات روستاهای قروه به دور از جلوه های نمایشی

لباس کُردی از گذشته تا امروز...

دوئل نفت و آتش مقابل نیمکت ها

«آلی» که دیگر نیست

"نگارگری" اصیل ترین هنر ایرانی – اسلامی

اختلالات رفتاری کودکان/ راهنمای عملی درمان مشکلات رفتاری

استان کردستان در دام محرومیت

سفره دل بدر و پریشان آرام است